Φροντίδα Το ΑΜΕΑ budgie μας - φώτος + ερωτήσεις

@Φοίβος μια ερώτηση ακόμη
Με την μπατονέτα μπαίνει ελάχιστο, δεν περισσεύει δηλ πάνω της καθόλου κρέμα, την ''σκουπίζω'' ας πούμε στα πλαϊνά από το βαζάκι. Είναι οκ έτσι ή να έχει λίγο παραπάνω επειδή είναι στο ράμφος?
 
Με την μπατονέτα μπαίνει ελάχιστο, δεν περισσεύει δηλ πάνω της καθόλου κρέμα, την ''σκουπίζω'' ας πούμε στα πλαϊνά από το βαζάκι. Είναι οκ έτσι ή να έχει λίγο παραπάνω επειδή είναι στο ράμφος?
Καλησπέρα... Μπορείς και με το δάχτυλο να του βάζεις επιθολ(πάντα με καθαρά χέρια) και να του κάνεις ένα ελαφρύ τρίψιμο...
Εμένα πάντως με το δάχτυλο με βολεύει καλύτερα...

Δε χρειάζεται να βάζεις πολύ ποσότητα... λίγη φτάνει γιατί έτσι απορροφάται καλύτερα....
 
Είναι οκ έτσι

Ναι είναι οκ έτσι, το παραπάνω θα κολλήσει στα φτερά του κατά την περιποίηση του κι είναι δύσκολο να καθαρίσει.
 
Να εχεις υποψιν σου οτι ο χαλινος του δεν θα επανελθει στην αρχικη του μορφη , απλα θα καθαρισει απο ακαρεα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@HxC
δεν θα έρθει γιατί δεν μπορεί να γίνει με αυτή την κρέμα εννοείτε και θέλει άλλη θεραπεία ή γιατί έχει αλλοιωθεί?
Όχι ότι έχει σημασία βέβαια, το σημαντικό είναι να είναι υγιές το πουλάκι.
Εχθές κατά την επάλειψη έφυγαν κομμάτια πάντως, ιδίως από τα πλαϊνά του, από εκεί που ενώνονται δηλ το άνω κ κάτω ράμφος. Και γενικά ευτυχώς παρότι το πασπατευουμε το δόλιο, είναι οκ από διάθεση...

Ευχαριστώ πάντως κ εσάς και όλ@ που απαντάτε και μου δίνετε συμβουλές και πληροφορίες. Πραγματικά ευχαριστώ πολύ
 
Καλημέρα!
Σήμερα είναι η τελευταία μέρα της epithol. Έχει καθαρίσει πολύ το ράμφος, πάνω κάτω, έχουν φύγει ολόκληρα κομμάτια
και το πουλί φαίνεται γενικώς πιο δραστήριο. Ήθελα μόνο να ρωτήσω, οι κουτσουλιές του εδώ και δυο μέρες είναι λίγο, λίγο πιο υδαρείς, υπάρχει περίπτωση να είναι από την epithol ή από τη μπατονέτα, που καθώς δαγκώνει την ώρα της επάλειψης, όλο κ κάτι τρώει.. Επίσης, του δώσαμε κ πρώτη φορά κεχρι κατά τι διάρκεια της επάλειψης, υπάρχει περίπτωση να είναι κ από αυτό καθώς μέχρι τώρα δεν έχει φάει κάτι τέτοιο ξανά? Γενικά οι λίγο πιο υδαρείς κουτσουλιές είναι ένδειξη για κάτι?
Αύριο θα ανεβάσω φωτογραφίες να δείτε το αποτέλεσμα, κ να μου πείτε αν χρειάζεται να συνεχίσουμε λίγο ακόμη.
Ευχαριστώ κ πάλι και συγγνώμη αν σας έχω ζαλίσει!
 
@Fourfourina Nαι υπάρχει περίπτωση και δεν θα έπρεπε να την τρώει καθώς περιέχει ιώδιο. Σε αυτές τις εφαρμογές ακινητοποιούμε το πουλι απο το λαιμό. Μόλις κρατήσουμε απαλά το λαιμό ανάμεσα στα δάχτυλά μας τα πουλιά δεν μπορούν να περιστρέψουν τα κεφάλια τους. Η ίδια τακτική εφαρμόζεται απο μπάτζι μέχρι μακάο.

Δες παράδειγμα απο αυτήν την κυρία η οποία ορθώς καλύπτει και τα μάτια για να μειώνεται το στρες. Έτσι το πουλί δεν θα βλέπει κι απο του έρχεται η μπατονέτα για να προσπαθεί να την πιάσει.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Φοίβος ναι κάπως έτσι τον πιάνουμε, χωρίς την πετσέτα. Το κεφάλι του δεν κουνιέται, το ράμφος του όμως κουνιέται κ έτσι καθώς του βάζω με τη μπατονετα την αρπάζει κάποιες φορές.
Σε ότι αφορά τα ακάρεα τώρα, έχουν φύγει όλα τα μεγάλα κομμάτια. Φαίνονται κάποια σημάδια κυρίως στην ένωση με το δέρμα του λαιμού,όπου εκεί έφυγε ένα τεράστιο σκληρό σαν σοβάς κομμάτι. Και στον χαλινο, το περίγραμμα του μάλλον είναι κάπως τραχύ. Να του βάλω έτσι αλλιώς άλλη μια μέρα επιθολ ή δεν πρέπει να ξεπερνά τις 7 μέρες?
Βρήκα τελικά ένα αρχείο εδώ στο φόρουμ με τις κουτσουλιές κ φαίνονται φυσιολογικές του δικού μας.
 
Δεν νομίζω να χάνεις κάτι (μπορεί και να κερδίζεις) αν επιμείνεις στην εφαρμογή επιθόλ για 2-3 ημέρες ακόμα. Απλά δεν θα πρέπει να την τρώει καθόλου, για αυτό βάζε του ακριβώς πριν από τον ύπνο και πρόσεχε όσο μπορείς κατά την εφαρμογή.
 
Δεν νομίζω να χάνεις κάτι (μπορεί και να κερδίζεις) αν επιμείνεις στην εφαρμογή επιθόλ για 2-3 ημέρες ακόμα.

Συμφωνώ. Εδώ που έφτασες ας γίνει σωστή δουλειά μια κι έξω.
 
@ianos και @Φοίβος
Ωραία ναι, θα τη συνεχίσω άλλες δυο τρεις μέρες. Και εγώ αυτό πιστεύω, απλά ήθελα να επιβεβαιώσω οτι δεν πειράζει να μπει παραπάνω από 7 μέρες. Θα προσέξω ναι όσο μπορώ
Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!
Είναι μάχιμο τελικά το πουλάκι!
 
Καλησπέρα!
-Επισυνάπτω καποιες-οχι κ τόσο καλες-φωτογραφίες μετά τη θεραπεία με την επιθολ. Υπάρχει μεγάλη βελτίωση κ φαίνεται κ το πουλί πολύ καλύτερα. Ίσως να χρειάζεται μια επανάληψη σε λίγο καιρό?
-Επίσης,μεγάλωσε η ουρά του!🤗
-Σε ότι αφορά την εξοικείωση, φαίνεται ότι μας έχει συνηθίσει κ νιώθει πιο άνετα, ωστόσο δεν μας πλησιάζει, φοβάται ακόμα. -Το κακό είναι ότι δεν τρώει δυστυχώς κάτι άλλο. Του βάζουμε λαχανικά, του βάλαμε αυγό μια μέρα χωρίς την τροφή του κ με το ζόρι έφαγε λίγο,ενώ διαμαρτυρήθηκε έντονα κ αργά το απόγευμα του ξαναβαλαμε τροφή για να μη μείνει άλλο νηστικό, του δώσαμε κεχρί.. τίποτα
-Τέλος, για το φύλο ποια η γνώμη σας τώρα που είναι πιο καθαρός/η? Θηλυκό?
 

Συνημμένα

  • IMG-fd8d816628dd19845dc99df9c16bd062-V.webp
    IMG-fd8d816628dd19845dc99df9c16bd062-V.webp
    61,1 KB · Προβολές: 27
  • IMG-cc77b1f5ea81e45be2c423e91311f67f-V.webp
    IMG-cc77b1f5ea81e45be2c423e91311f67f-V.webp
    65 KB · Προβολές: 27
  • IMG-701cf1e397aac65df7fa38d688107809-V.webp
    IMG-701cf1e397aac65df7fa38d688107809-V.webp
    62,4 KB · Προβολές: 27
@MARY58
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι το τα έχω διαβάσει αυτά, απλά λόγω της αλλοίωσης του
χαλινού από τα ακάρεα, είχε αναφερθεί παραπάνω από τους πιο έμπειρους και γνώστες οτι μπορεί να
μην είναι τελικά θηλυκό. Για αυτό κ η ερώτηση. Μάλλον για θηλυκό φαίνεται. Επίσης, αν μπορεί κάποιος να
διακρίνει κ την ηλικία του θα ήμουν ευγνώμων.
 
@Fourfourina
Το budgie σου είναι θηλυκό.
Την ηλικία του δεν γίνεται να την προσδιορίσουμε με απόλυτη ακρίβεια.
Από την ίριδα του ματιού του που δεν έχει ξεκαθαρίσει πλήρως και τις ρίγες που έχει χάσει από το επάνω μέρος του κεφαλιού του, πιστεύω ότι είναι μεγαλύτερο από 6-7 μηνών, και μικρότερο του ενός έτους.
Πάντως η εφαρμογή της epithol έφερε πολύ καλό αποτέλεσμα.😊
 
Η βελτίωση είναι μεγάλη. Βάλε μας ξανά φωτο σε καναδυο εβδομάδες για να δουμε αν υποχώρησε εντελώς το πρόβλημα. Οι φωτογραφίες σου όμως δεν βοηθάνε καθόλου ούτε στο να δούμε πιθανή προσβολή απο ακάρεα ούτε για το φύλο. Χρειαζόμαστε καθαρές φωτογραφίες σε έντονο φυσικό φως ημέρας. Εγώ συνεχίζω και υποστηρίζω πως είναι προς το αρσενικό. 😄

Τέλος αυτό που κάνατε με την τροφή πιστεύω πως δεν χρειαζόταν. Τα μπάτζι είναι φτιαγμένα για να ζουν λιτοδίαιτα σε ερήμους. Δεν χρειάζονται ούτε την πρωτείνη του αυγού κατά βάση ούτε πληθώρα λαχανικών. Συνέχιζε να του προσφέρεις χωρίς πίεση κι ό,τι κι όποτε τα δοκιμάσει.
 
Back
Top