Φροντίδα Το ΑΜΕΑ budgie μας - φώτος + ερωτήσεις

@Φοίβος
-Σε ότι αφορά την τροφή,έχετε δίκιο ναι,κακώς το έκανα κ είναι ανακούφιση να μου το λετε ότι είναι λίτοδίαιτα, γιατί διαβάζω παντού ότι πρέπει να τρώει λαχανικά κ όλα τα άλλα κ αυτό κ χίλια δυο κ είχα αγχωθει. Οπότε ευχαριστώ κ για αυτό.
-Θα ανεβάσω καλύτερες φωτό σίγουρα,απλά είχα αγωνία να σας το δείξω 🙂
-Την επιθολ την έχουμε σταματήσει. Όταν λέτε σε δύο εβδομάδες, εννοείται να του βάζουμε κ σε αυτές τις δύο εβδομάδες ή η κρέμα συνεχίζει να δρα?
-Αντε ναι να δούμε τελικά τι είναι..προς το παρόν το φωνάζουμε Φρουφρού που είναι ουδέτερο ☺️
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κ πάλι που μου απαντάτε
 
@Φοίβος
Καλησπέρα!
Επισυνάπτω νέες φωτό,είναι στο φως της μέρας,όσο πιο κοντά μπορούσα. Γενικά πάει καλά νομίζω, υπάρχουν κάποια σημεία που ίσως θέλει λίγο ακόμα να συνεχίσουμε τη θεραπεία,αλλά σε γενικές γραμμές,όπως είχαμε πει κ πριν, πάει πολύ καλά
Για να δούμε τώρα, η ή ο?!
 

Συνημμένα

  • IMG_20230319_150459.webp
    IMG_20230319_150459.webp
    404,2 KB · Προβολές: 31
  • IMG_20230319_170630.webp
    IMG_20230319_170630.webp
    292,3 KB · Προβολές: 31
Ο χαλινός του αλλά και το ράμφος του δεν έχουν καθαρίσει. Στη θέση σου θα συνέχιζα την επιθολ για άλλη μια εβδομάδα. Για το φύλο εγώ συνεχίζω και πιστεύω πως είναι αρσενικό αλλά με τον χαλινό σε τέτοια κατάσταση δεν μπορείς και να ορκιστείς.
 
Καλημέρα σε όλες και όλους ξανά!

Σήμερα επισυνάπτω φωτογραφίες από τα ποδαράκια του μικρούλη μας. (@Φοίβος και εγώ αρχίζω να πιστεύω σιγά σιγά οτι είναι αρσενικός🙂)
Σε ότι αφορά το ράμφος, τελείωσε η εβδομάδα της επιθολ την Τρίτη κ θα ανεβάσω φωτογραφίες σε καμιά εβδομάδα να δούμε τι έγινε. Το ράμφος του, έχει σπασίματα, λίγο στα πλαινά κ μπροστά κάτω, είναι δηλ κάπως πριονωτό για να καταλάβετε. Αυτή τη φορά έβαλα με το χέρι μου την κρέμα, έτριψα και έξυσα αρκετά κ έφυγαν φλούδες κ διάφορα άλλα περιττά. Θα το δούμε την επόμενη εβδομάδα..
Οπότε σήμερα σχολιάζουμε τα ποδαράκια του!😊
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    48,4 KB · Προβολές: 22
  • 2.webp
    2.webp
    39,3 KB · Προβολές: 21
  • 3.webp
    3.webp
    42,3 KB · Προβολές: 22
  • 4.webp
    4.webp
    46,4 KB · Προβολές: 22
Καλημέρα ξανα σε όλ@,

Μια ερώτηση σε όσους παρακολουθούν το φρουφρού στο thread αυτό και γνωρίζουν το ιστορικο. Μιας κ είναι άγριο όπως φαίνεται, πιστεύετε οτι θα ήταν καλό να έχει μια παρεούλα? Να πάρουμε δηλ ένα ακόμα μπάτζι για να τα βρισκουν αυτα κ να κάνουν παρέα? Αν ναι, με τα φύλα πώς πάει? Δηλ ποιός ειναι ο καλύτερος συνδυασμός? Ευχαριστώ
 
Μιας κ είναι άγριο όπως φαίνεται, πιστεύετε οτι θα ήταν καλό να έχει μια παρεούλα?
Ναι, η παρέα σ'αυτά τα πουλιά είναι απαραίτητη.
Τα budgie είναι κοινωνικά πουλιά και στο φυσικό τους περιβάλλον σχηματίζουν μεγάλα σμήνη.
Τους αρέσει να φροντίζουν και να περιποιούνται το ένα το άλλο.
Συνήθως επιλέγουν το ταίρι τους και ζούνε μαζί, για τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής τους.
Το πιθανότερο είναι να τα βρούνε μεταξύ τους, όμως πάντα υπάρχει και μία πολύ μικρή περίπτωση να μην γίνει κάτι τέτοιο.

Αν ναι, με τα φύλα πώς πάει? Δηλ ποιός ειναι ο καλύτερος συνδυασμός?
Το ιδανικότερο είναι να είναι ζευγάρι.
Όμως, αν θέλουμε να αποφύγουμε την αναπαραγωγή τους μπορούμε να έχουμε δύο budgie του ίδιου φύλου στο ίδιο κλουβί.
Ο καλύτερος συνδυασμός σ'αυτή την περίπτωση είναι να βάλουμε δύο αρσενικά budgie μαζί.
 
@Vada Ευχαριστώ για την απάντηση. Να σας ρωτήσω κ κάτι ακόμα?
Αυτό που έχουμε ακόμα φοβάται πολύ-δεν ξέρω αν αυτό θα αλλάξει δεδομένου του πως μεγάλωσε κτλ κτλ
Οπότε λέμε οτι είναι άγριο, σωστά? Συνεπώς να βρούμε αντίστοιχα ένα άγριο για παρεάκι του ή δεν έχει σημασία αν ειναι ήμερο ή αγριο?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι, δεν χρειάζεται να είναι ήμερο και εξοικειωμένο με τους ανθρώπους το καινούργιο πουλάκι.
Άλλωστε δεν το παίρνεις με σκοπό να κάνει παρέα μαζί σου.
 
@Fourfourina Mην βιαστείτε να παρετε άλλο πουλάκι μέχρι να τελείωσετε με τη θεραπεία κτλ. Επίσης το νέο θα χρειαστεί καραντίνα σε ξεχωριστό χώρο και κλουβί. Μπορείτε να πάρετε και ήμερο πουλάκι ώστε να μπορέσετε να το χαρείτε λίγο παραπάνω.
 
@Φοίβος
Ναι ναι εννοείται ότι θα περιμένουμε. Σκέψεις είναι που κάνω, γιατί λυπάμαι που δεν θέλει/φοβάται να έχουμε επαφές κ σκέφτηκα ότι θα είναι καλό για αυτό να έχει παρεούλα.
Εχω διαβάσει για την καραντίνα κ όλα αυτά,εννοείται θα γίνουν αν αποφασιστεί.
Θα περιμένουμε να επιβεβαιωθούμε κ για το φύλο φυσικά!
 
@Fourfourina φαίνεται καλύτερα αλλά οι φωτο σου δεν βοηθάνε και πάλι. ☺️ Χρειαζόμαστε εικόνες όσο πιο κοντά γίνεται σε αυτό το μοντέλο που να φαίνονται καθαρά οι λεπτομέρειες. Εικόνες απο 2 μέτρα μακριά και πίσω απο τα κάγκελά δεν δείχνουν τις μικροεστίες που μπορεί να επιμένουν.
Budgie.jpg
 
Καλημέρα σε όλ@

Λοιπόν, τα νέα με το φρουφρού είναι τα εξής:

-Αποφασίσαμε να τον πάμε στον πτηνίατρο που μας συστήθηκε εδώ στο φορουμ, τον κο Σαντοριναιο Δημήτρη, καθώς παρατήρησα οτι κάτι είχε κ στο ματάκι- ακάρεα δηλ που άρχισαν να εκδηλώνονται κ εκεί και μετά είδα κ στο πάνω μέρος του ποδιού του επίσης κάτι αντίστοιχο.. Κατά τα άλλα γενικά ειναι μια χαρά το πουλί, όλο καλύτερα από τότε που το έχουμε πάντως.Τον πηρα τηλ κ μου είπε να τον πάμε να το δει, κ να πάρει δείγμα κουτσουλιάς, καθώς η εκδήλωση ακάρεων σημαίνει οτι κάτι συμβαίνει με το ανοσοποιητικό του.

-Πήρε λοιπόν δείγμα κ το είδε στο μικροσκόπιό του κ κατέληξε στο οτι έχει πολλά βακτήρια στο εντεράκι του που εμποδίζουν την σωστή απορρόφηση των απαραίτητων από την τροφή του. Οι κουτσουλιές του μας είπε δεν είναι καλές κ οπτικα δηλ.

- Για τα ακάρεα μας έδωσε λοιπόν το acarisineδύο φορές την εβδομάδα, μια εβδομάδα βαζουμε, μια όχι κ μετά ξανά, κ τέλος.

- Μας έδωσε Aviomycine, 7 σταγόνες στα 100μλ για 7 ημέρες και μας είπε προληπτικά κάθε μήνα 3 σταγόνες στα 100μλ για 3 ημέρες

-Μας έδωσε Teniazine, 4 σταγόνες στα 100μλ για 1 μέρα, επανάληψη κάθε 2 μήνες

-Τέλος, μηλόξιδο 3 σταγόνες ανα 100μλ για τρεις μέρες κάθε μήνα.

Είπε οτι μπορούμε να του τα κάνουμε όλα αυτά μαζί, δεν πειράζει🤯🤔

-Επίσης, μας είπε να βγάλουμε το σουπιοκόκκαλο γιατί δεν το χρειάζεται κ οτι από το χρώμα στις κουτσουλιές φαίνεται οτι παίρνει παραπάνω ασβέστιο απ όσο χρειάζεται. Μας είπε οτι αν είναι αρσενικό, που θα το δούμε μετά τη θεραπεία, δεν χρειάζεται καθόλου.
-Μας είπε να μην του δίνουμε κάτι άλλο σε τροφή πέρα από τη συσκευασμένη που του δίνουμε-δε χρειάζεται λεει.
-Μας είπε οτι η επιθόλ δεν είναι θεραπεία για τα ακάρεα, απλά μαλακώνει τα λέπια, ωστόσο να θέλουμε μπορούμε να του τρίβουμε λίγο τα ποδαράκια στα νέα σημεία με αυτήν.
-Τέλος,μας είπε οτι αν θελουμε να μην κολλάει ακάρεα, να μην το βγάζουμε καθόλου στο μπαλκόνι🤯

-A κ μας είπε επίσης, οτι δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι στο κλουβί-απολύμανση κτλ- γιατί τα ακάρεα επιβιώνουν μόνο στο πουλί κ δε χρειάζεται.



Θα εκτιμούσα τη γνώμη σας για οποιαδήποτε από τα παραπάνω
Ευχαριστώ πολύ για όλα ξανά...
 
@Fourfourina
Αμιγώς επαγγελματική η διάγνωση , και η φαρμακευτική αγωγή που σου πρότεινε, σου τα έδωσε σχεδόν όλα και από λίγο.😕

Για τα ακάρεα μας έδωσε λοιπόν το acarisine
Το Acaricine είναι για τα ακάρεα της τραχείας δηλαδή για τα ακάρεα που βρίσκονται στην αναπνευστική οδό των πουλιών.
Αυτά είναι διαφορετικά από τα ακάρεα του ράμφους και των ποδιών που αντιμετωπίζονται με την epithol.
Η αναγνώριση των ακάρεων τραχείας στα αρχικά στάδια είναι δύσκολη. Θα πρέπει να παραμερίσουμε τα φτερά του λαιμού, να τεντώσουμε το δέρμα του λαιμού και σε λάμπα με έντονο φως να κοιτάξουμε το λαιμό. Εκεί θα αντιληφθούμε μαύρα στίγματα (σαν κόκκοι πιπεριού) τα οποία συνήθως είναι ακίνητα.
Τα ακάρεα τραχείας είναι πιο επικίνδυνα για την υγεία του πτηνού, από τα εξωτερικά ακάρεα είναι όμως και πιο σπάνια.
Είδε πράγματι ακάρεα στην τραχεία ο γιατρός;

Μας έδωσε Aviomycine,
Το Aviomycine είναι αντιβίωση και σου την έδωσε για τα βακτήρια που είδε στις κουτσουλιες.
Βέβαια τί είδους βακτήρια είναι και αν σε καλύπτει η συγκεκριμένη αντιβίωση είναι άλλο θέμα.
Όσο για την πρόληψη μέσω αντιβίωσης καλύτερα να μην το σχολιάσω.
Το Teniazine μπορούμε να το δώσουμε και προληπτικά.
Θα συμφωνήσω μαζί του για το ασβέστιο, και την απολύμανση.
Για την διατροφή του επειδή τα budgies είναι σποροφάγα έχουν βάση τα λεγόμενα του, όμως δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν έχει δίκαιο η όχι.
Koliko euro;
 
@Vada

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο κ την απάντηση σας

- Η μόνη φορά που έπιασε το πουλάκι ήταν για να μας δείξει πώς να βάλουμε το Acaricine. Δεν έχω καθόλου εμπειρία από πτηνιάτρους κ δεν ξέρω πώς εξετάζεται ένα πουλάκι, αλλά πραγματικά δεν το άγγιξε το πουλί παρά μόνο για αυτό που ανέφερα.
- Ας υποθέσουμε όμως οτι δεν έχει στην τραχεία ακάρεα, το κομμάτι που έχει εμφανιστεί στο μάτι, πώς θα το θεραπεύσουμε? δηλ εκεί δεν μπορώ να βάλω επιθόλ σίγουρα. Επίσης, το pullmosan έχει διαφορά από το acaricine? ή είναι το ίδιο?

- Για την αντιβίωση συμφωνώ κ εγώ για την πρόληψη, μου φάνηκε ακατανόητο εντελώς. Για τα βακτήρια που είπε πάλι κ εγώ έχω τις αμφιβολίες μου, γιατί ουσιαστικά αυτό που έκανε είναι να πατήσει τις κουτσουλιές, να δει οτι υπάρχουν κομματάκια-σαν ας πούμε ίνες που έτσι ερμήνευσε οτι δεν γίνεται καλή απορρόφηση κ το είδε στο μικροσκόπιο λέγοντάς μας για τα βακτήρια. Είμαι εντελώς άπειρη, αλλά με τη λογική μου, όπως κ με τους ανθρώπους ή άλλα κατοικίδια, αν δεν κάνεις ανάλυση, δεν ξέρεις τι βακτήρια κ τι αντιβίωση χρειάζονται-αν υπάρχουν βέβαια εναλλακτικές αντιβιώσεις για πουλιά, πάλι δεν έχω ιδέα..

- Για τη διατροφή δεν με απασχολεί προς το παρόν, καθώς έτσι κ αλλιώς δεν τρώει κάτι άλλο.



??
 
@Fourfourina
Θεωρώ χωρίς αποδείξεις την διάγνωση για τα ακάρεα του αναπνευστικού.
Το pulmosan και το acaricine έχουν την ίδια δραστική ουσία την ιβερμεκτiνη.
Επίσης αρκετά πρόχειρη μου φαίνεται και η εξέταση της κουτσουλιάς στο μικροσκόπιο.
Όπως και να έχει από την στιγμή που το είδε ο γιατρός ακολουθείς την θεραπεία που σου έδωσε, και περιμένεις να δεις τα αποτελέσματα.
Πόσα χρήματα πήρε για την επίσκεψη;
Κάποια στιγμή αργότερα αν θέλεις στέλνεις και ένα δείγμα κουτσουλιάς στην Κομοτηνή, για μικροβιακή ανάλυση.
Τα φάρμακα τα ξεκίνησες μαζί;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top