Φροντίδα Το ΑΜΕΑ budgie μας - φώτος + ερωτήσεις

@Vada
Καταλαβαίνω απλά είναι στάνταρ οι τρόποι που αναγράφονται οι συγκεντρώσεις των φαρμάκων.

% σημαίνει επί τοις 100, δηλαδή στα 100 μέρη τελικου μίγματος πόσα μέρη δραστικής και συγκεκριμένα παρουσιάζει τα g δραστικής ανά 100ml διαλύματος (επειδή εχουμε στερεή δραστική σε υγρό διαλύμα, δηλαδή βάρος κατ όγκο w/v και οι στάνταρ μονάδες στο SI είναι g και ml) . Το μεγεθος της συσκευασίας δεν σχετίζεται, μιας που οι συσκευασίες μπορεί να είναι οτιδήποτε απο 10, 15, 30, 50 ml ή 5 Lt ή και χύμα που λέει ο λόγος για το ίδιο φάρμακο αλλά εμείς σε κάθε περίπτωση 1 σταγόνα θα βάλουμε στο καναρίνι.
(Όπως παίρνουμε και εμείς ένα φάρμακο παίρνουμε ένα χάπι όπως μας είπε ο γιατρός, ανεξάρτητα απ το πόσα χαπια εχει η συσκευασία)

Παρότι είχα και εγώ χημείες και φαρμακολογία, σε αυτά θα είναι σίγουρα μακράν πιο έμπειρη η @kika ως νοσηλεύτρια.

Αντίστοιχα γράφουν και οι τροφές ποσοστά σπόρων % (εδώ βάρος κατα βάρος g/100g) και οχι πόσοι τάδε σπόροι περιέχονται στην συγκεκριμένη συσκευασία.
 
@Vada η εταιρεία δεν το καθιστά σαφές καθώς δεν συνδέει την ποσότητα της δραστικής ουσίας με την ποσότητα της συσκευασίας.
Στην παρουσίαση του pulmosan αναφέρεται:
"Συσκευασίες
Υγρό σε φιαλίδιο με σταγονόμετρο.
Ενεργό συστατικό: Ιβερμεκτίνη 0,12%
Περιεχόμενο: 10ml, ..."

Κ έτσι εύκολα θα μπορούσε να αφορά ότι η δραστική ουσία είναι 0.12 στα 100 ml. Όμως για μένα το παράδοξο είναι ότι είτε η ποσότητα της δραστικής ουσίας του pulmosan είναι μικρότερη ή σχεδόν ίδια με το acaricide, η δοσολογία που προτείνεται είναι σίγουρα διαφορετική. Εννοώ το pulmosan με την είτε λίγο μικρότερη ή πολύ μικρότερη δραστική ουσία από το acaricide, προτείνεται επανάληψη μετά από τέσσερις εβδομάδες. Ενώ στο acaricide εφαρμογή δύο φορές την εβδομάδα. Κ μετά επανάληψη για μια εβδομάδα ακόμη!
 
Η δε σταγόνα είναι περίπου 0.05ml, δηλ. 1 ml βγάζει περίπου 20 σταγόνες. Λογικά απ την συγκεκριμένη συσκευασία και για να εχουν ένα περιθώριο λάθους εχουν υπολογίσει 0.07ml ανα σταγόνα.
[automerge]1686487644[/automerge]
Screenshot_20230611_154652_Firefox.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δοσολογία: Διαλύουμε το περιεχόμενο του μικρού φιαλιδίου στο μεγάλο και τοποθετούμε μια σταγόνα του τελικού διαλύματος (0,07 ml) στο δέρμα της περιοχής του ώμου,2 φορές την εβδομάδα.


Επειδη με βλεπω να ψαχνω αυριο pet shop για να στειλω εδω φωτο τυχον εντυπου ...το εχει κανεις διαθεσιμο?
Εχει οντως δυο φυαλιδια εντος συσκευασιας ωστε να αραιωθεί προ χρησης? Μονο σε αυτην την σελιδα ειδα να αναφερει 2 φυαλιδια.
 
@φιλομαθης
Όχι ένα έχει το δικό μου, εκτός αν το άλλαξαν απο το 2020 που το χα πάρει. Το κλασικό μπουκαλάκι σαν κολλύριο που είναι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αγαπητή @myr θα το θέσω διαφορετικά μήπως και βγάλουμε άκρη.😊
Για το Acaricine συμφωνούμε ότι η περιεκτικότητα σε ιβερμεκτiνη είναι
10mg/1ml.
Για το Pulmosan η περιεκτικότητα δίνεται σαν 0,12%.
Αυτό σύμφωνα με το S.I. μεταφράζεται
σαν 12gr/lt και όχι 12gr/100ml, ( η μονάδα μέτρησης είναι το 1lt, και όχι τα 100ml), δηλαδή 12000mg/1000ml =12 mg/1ml.
Επομένως περιεκτικότητα ιβερμεκτiνης 10mg/1ml για το acaricine, 12mg/1ml για το pulmosan.
Ελπίζω τώρα να έγινα πιο κατανοητός.😕
 
@Vada πως εξηγείται η τόσο διαφορετική συχνότητα χορήγησης του κάθε προϊόντος που κάνουν την ίδια δουλειά; Είτε το acaricine να έχει περίπου την ίδια ποσότητα της δραστικής ουσίας ή ακριβολογώντας λίγο λιγότερη από αυτή του pulmosan (κ όχι αντίθετα που λανθασμένα συμπέρανα πριν) είτε ακόμα χειρότερα, το acaricine έχει πολύ περισσότερη δραστική ουσία από το pulmosan το ερώτημα που τίθεται είναι γιατί για το pulmosan να αρκεί μια σταγόνα κ επανάληψη μετά από τέσσερις εβδομάδες ενώ για το acaricine μια σταγόνα δύο φορές την εβδομάδα κ επανάληψη την παρεπόμενη εβδομάδα; Κ μιλάμε για ίδια ποσότητα συσκευασμένου προϊόντος των 10 ml συμπεριλαμβανομένης της δραστικής ουσίας.
 
εχω την εντυπωση , -αν και εχει 7 χρονια που δεν ασχολουμαι με νοσηλευτικη- οτι στη φαρμακολογια Χ % σημαινει X gr σε 100 ml . Aρα το pulmosan μου βγαινει....0,12gr σε 100ml δηλαδη120mg σε 100 ml δηλαδη 12 mg σε 10 ml δηλαδη 1,2 mg sσε 1 ml. Θα προσπαθησω να επισυναψω 2 παραδειγματα απο αλλα σκευασματα σε οδηγο φαρμακων. θα το ρωτησω βεβαια και σε μια γνωστη μου που σπουδαζει τωρα φαρμακολογια στο Αριστοτελειο ΠΘ
 

Συνημμένα

  • 0-02-05-f894bec0e8fa67e13c7e46a2268106abad582a74ac431201d1568e94eb6c832e_f07d0872dc3bb81c.webp
    0-02-05-f894bec0e8fa67e13c7e46a2268106abad582a74ac431201d1568e94eb6c832e_f07d0872dc3bb81c.webp
    156,7 KB · Προβολές: 3
  • εικόνα_Viber_2023-06-11_19-05-18-567.webp
    εικόνα_Viber_2023-06-11_19-05-18-567.webp
    154,3 KB · Προβολές: 3
πως εξηγείται η τόσο διαφορετική συχνότητα χορήγησης του κάθε προϊόντος που κάνουν την ίδια δουλειά
Μαίρη πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα της κάθε εταιρείας οι δοσολογίες ,και οι οδηγίες χρήσης των φαρμάκων.
Για το pulmosan υπάρχει απάντηση.
Για την Tafarm μάλλον θα πρέπει να επικοινωνήσουμε με την εταιρεία για να μάθουμε για πιο λόγο προτείνουν το συγκεκριμένο σχήμα στην εφαρμογή του acaricine.
 
@Vada σ'ευχαριστώ Βάιε, την είχα διαβάσει την απάντηση της εταιρείας. Μεμονωμένα δεν θα είχα απορία αλλά σε συνδυασμό με την επιλογή της έτερης εταιρείας tafarm κ τους χρόνους χορήγησης , εκεί δεν φάνηκε λογικό. Πιθανόν δεν ενστερνίζονται το σκεπτικό της Beaphar.
 
@Vada μου βγαινει οτι το acaricine εχει 10mg/ml , ενω το pulmosan βγαινει 1,2mg/ml Μου δημιουργει ερωτηματικα οτι ενω η δοση για το pulmosan ειναι 1 σταγονα στο δερμα του σβερκου του πουλιου για μια φορα -και μετα επαναληψη μια σταγονα σε 7 η' 10 μερες, ενω οι οδηγιες για το acarycine που βγαινει οτι εχει πολυ μεγαλυτερη περιεκτικοτητα, οι οδηγιες του λενε οτι βαζουμε μια σταγονα 2 φορες την μια εβδομαδα, και μετα απο διακοπη μιας βδομαδας επαναληψη παλι μια σταγονα για 2 φορες επισης μεσα στη βδομαδα......αρα θα παρει συνολικα μεγαλυτερη ποσοτητα ουσιας! τελικα ΑΡΑΓΕ ποια απο τις δυο εταιριες λεει σωστη δοσολογια?????(crazy)
 
@Vada
Δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι στάνταρισμένα αυτά γιαυτό ημουν τοσο σίγουρη, αλλά δεν είναι και αυτονόητα αν δεν έχει τύχει να τα διδαχθεί κάποιος (και όσοι τα έχουμε πάλι "κολλάμε" καμιά φορά και μπερδευόμαστε και πρέπει να ανατρέχουμε στην βιβλιογραφία). Όσο υπάρχει ψυχραιμία και διάθεση για συνεννόηση, όλοι κερδισμένοι βγαίνουμε🙂
 
pulmosan ειναι 1 σταγονα στο δερμα του σβερκου του πουλιου για μια φορα -και μετα επαναληψη μια σταγονα σε 7 η' 10 μερες
Κυριακή είναι χειρότερο. Η εταιρεία Beaphar συστήνει επανάληψη μετά από 4 εβδομάδες, όχι 7, 10 μέρες! Δες την απάντηση της εταιρείας στο ποστ #89 του @Vada.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
@kika
Θεωρώ το πουλμοσάν είναι πιο σωστό στις οδηγίες, αλλα επειδή απευθύνονται λιγο σε αλλες θεραπευτικές ανάγκες μπορεί εν μέρει να δικαιολογείται και το διαφορετικό σχήμα χορήγησης.

Κάτω: Απόσπασμα από πτηνιατρικό εγχειρίδιο με δοσολογίες (θα με συγχωρήσετε αλλα δεν ξέρω από ποιό συγκεκριμένα πλέον 😅)
Τα μg/kg (προσοχή μg, οχι mg) αναφέρονται σε ivermectin/Σωματικό Βάρος πτηνου.
Οταν τα είχα υπολογίσει, για τον Κρίκη(35gΣΒ) και υπολογίζοντας κάποια απώλεια στην εφαρμογή, χρειαζόταν περίπου 1-2 σταγόνες του 0.1% δ/τος ιβερμεκτίνης.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230610_161442_Facebook.webp
    Screenshot_20230610_161442_Facebook.webp
    12,1 KB · Προβολές: 5
@Vada
Έχετε ενα λάθος στην μετατροπή νομίζω:
Pulmosan:
0.12% είναι 0.12g στα 100ml
Δηλ 0.0012g στο 1ml
Δηλ 1.2mg στο 1ml (1.2mg/ml) έναντι 10mg/ml acaricine (10%)

Το 10% είναι η στάνταρ συγκέντρωση για αγροτικά ζώα οποτε η Tafarm πηρε απλά το φάρμακο για αιγοπρόβατα και εβαλε σε μικρή συσκευασία (εκτός αν εχει τόσο σοβαρό τυπογραφικό λαθος). Στο εξωτερικό οταν δεν υπάρχει ειδικό για πτηνά γινεται αραίωση αυτού 1:10.
Το 1% είναι το στάνταρ για μικρά πτηνά στο εξωτερικό και μια σταγονα αντιστοιχεί σε σωματικό βάρος μέχρι 30-50g περίπου. Δεν ειναι πολύ μικρή συγκέντρωση.
Παιδιά συγνώμη αυτο το μήνυμα μου είναι τίγκα στα τυπογραφικά😵‍💫 πρέπει να είχε βράσει το μυαλό μου απ τις πολλές μετατροπές. Η ανάλυση για το pulmosan πάνω είναι σωστή αλλά μετά γράφω ό,τι να ναι...
Σωστό ειναι οπως τα έγραψα την 1η φορά και όπως σχολίασα στα λήμματα των ιδίων των φαρμάκων:
Pulmosan: 0.12% = 1.2mg/ml
Acaricine: 1%= 10mg/ml

Και αντίστοιχα 1% (10mg/ml) είναι για αγροτικά ζωα και 0.1% (1mg/ml) για πτηνά
 
@myr
Καλημέρα!
Παίρνω το θάρρος να σας ρωτήσω, μιας κ έχετε προσωπική εμπειρία. Γράψατε παραπάνω:
''Θέλει υπομονή η βελτίωση ναι, εμείς νομίζω είδαμε κάποια αλλαγή περίπου στον μήνα. Το δερμα εφτιαξε πιο γρήγορα, αλλά το ράμφος αργούσε, έβγαινε ακόμα με λίγο βλάβη και στο τέλος κανονικό.''
Τελευταία φορά που του βάλαμε το acaricine ,ήταν στις 23 Ιουνίου. Μέχρι τώρα δεν έχουμε δει κάποια αλλαγή, χρειάζεται να περιμένουμε πιστεύετε πολύ ακόμα? Μπορούμε να βάλουμε ξανα το acaricine ή είναι επικίνδυνο? Ρωτώ εσάς γιατι δεν βρίσκω τον πτηνίατρο και γιατί είχατε αναφέρει κάπου οτι κάνατε εξάμηνη θεραπεία, αν θυμάμαι καλά..Εμείς θα φύγουμε διακοπές στις 29 Ιουλίου, κ θα ήθελα να ξέρω αν χρειάζεται να του ξαναβάλουμε τώρα, μιας κ ο φροντιστής που θα είναι μαζί του δεν θα μπορεί να το κάνει.

Τέλος να αναφέρω σε όλους και όλες που παρακολουθούν, οτι κατά 99% είναι θηλυκό, και απ' όσα έχω διαβάσει είναι πυρωμένο ..μάλλον🙄
Το οποίο δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει πρακτικά (αν πρέπει δηλ να κάνουμε κάτι), αλλά το χρώμα του χαλινού είναι ξεκάθαρα καφέ αυτή την περίοδο.
Ευχαριστώ πολύ κ πάλι!
 
Το οποίο δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει πρακτικά
καλημερα @Fourfourina το πυρωμενο δεν ξερεις τι σημαινει ? η το τι αλλαγες στις απαιτησεις φροντιδας σου δημιουργει το πυρωμα?
 
@Fourfourina
Εαν δεν βλέπετε αλλαγή στην ρίζα του "νυχιού" του ράμφους λογικά θα θέλει επανάληψη (1-2 φορές τον μήνα αν θυμάμαι σωστά). Καλό θα ήταν να μιλήσετε με τον κτηνίατρο, αν και δεν θεωρώ ιδιαίτερα επικίνδυνο να βάλετε εαν είναι σωστή δοσολογία.
Για το acaricine που είναι πυκνοτερο του pulmosan, ρίχνω σε ένα μικρο δοχειάκι 9 σταγόνες προπυλενική γλυκόλη φαρμακείου (οικονομική) και 1 σταγόνα acaricine. Ανακατεύω με ένα μικρό σταγονομετρο (μικρή πλαστική πιπέτα) ή με κομμάτι πλαστικό καλαμάκι κλειστό με το δάχτυλο αν δεν υπάρχει. Από το τελικό διάλυμα (πλεον ίδιας συγκέντρωσης με pulmosan) βάζω 1-2 σταγόνες στα budgie στο δέρμα του σβέρκου.

Για τις ορμόνες της το πιο βασικό ειναι αύξηση του υπνου (το συνεχομενο σκοτάδι ενδιαφέρει ουσιστικά) κατά 1-2 ώρες και μετά σταθερά στις 13-14 ώρες (πάνω απο 12 ώρες) καθημερινά . Όταν η μέρα γίνεται μεγαλύτερη απ τη νύχτα, ο οργανισμός τους πιστεύει ότι ειναι άνοιξη και αρα εποχή αναπαραγωγής.
Επίσης να μην εχει τίποτα σαν φωλιά, αλλάξτε και λιγο θέση στις πατήθρες και τα πράγματα της και απασχοληστε την με παιχνιδια τύπου foraging.
Διατροφικά μειώνετε λιγο τα παχυντικά και σταματάτε αν υπαρχει κάτι μαλακό ή ζεστό που δίνετε (σαν την τροφή που θα της έδινε ο αρσενικός θεωρητικά) και αυξάνουμε τα φυλλώδη λαχανικά.

Αν τυχόν δεν το ξέρετε, επιπλέον δεν χαϊδεύουμε εκτός κεφαλιού-λαιμού τα πτηνά γιατί στο υπόλοιπο σώμα το εκλαμβάνουν σαν φλερτ.

Καλή επιτυχία και περαστικά!
 
Back
Top