Ασθένειες Το Ρίνκνεκ μου βγάζει αίμα

Ακριβώς! Πέρα από την άσκοπη επιβάρυνση του οργανισμού επιπλέον η αντιβίωση δεν μπορεί να καλύπτει οποιαδήποτε ασθένεια άρα εκ των πραγμάτων δεν την εξισώνουμε με την καραντίνα.
Εννοείται ότι θα το πάω σε πτηνιατρο αλλά αναγκαστικά τη Τρίτη μέχρι τότε τη κάνω; Μετά το μπάνιο παίζει μόνη της στο κλουβί της και μόλις τώρα κουρνιασε για το μεσημεριανό υπνάκο της άμα ξαναρχίζει το ξύσιμο τι κάνω;
[automerge]1552220679[/automerge]
Από τη πρώτη φορά που είδα αίμα πέρασε μια εβδομάδα και σήμερα ξαναέβγαλε...
 
Εσύ πιστεύεις ότι η πληγή δημιουργήθηκε επειδή τραβάει τα πούπουλα της;
Όταν τραβούσε τα πούπουλα της πριν 3 μήνες, τα αφαιρούσε ολόκληρα από τη ρίζα ή τα εκοβε;
;
 
Τασε! Εδω μεσα, κανενας δε θα σου πει τι να κανεις σε τετοια περιπτωση, δεν ειμαστε κτηνιατροι, αρα απο μενα μπορει να ακουσεις, παρε της σκρατς, κπο τον αλλον να ακουσεις βαλε της φενιστιλ. Και τα 2 μπορει να ειναι καταστροφικα για το πτηνο. Αρα παιρνεις αμεσως τωρα ενα πτηνιατρο και τον συμβουλευεσαι, δεν νομιζω καποιος απο το φορουμ να παρει την ευθυνη για ιατρικα θεματα.
 
Ακριβώς! Πέρα από την άσκοπη επιβάρυνση του οργανισμού επιπλέον η αντιβίωση δεν μπορεί να καλύπτει οποιαδήποτε ασθένεια άρα εκ των πραγμάτων δεν την εξισώνουμε με την καραντίνα.
Αν δεις τη φωτογραφία έχει κόψει τα φτερά από τις άκρες.
 
Αν δεις τη φωτογραφία έχει κόψει τα φτερά από τις άκρες.
Τότε η πληγή δεν οφείλεται ούτε σε αυτό. Μόνο πτηνιατρος μπορεί να σε βοηθήσει. Από τη στιγμή που είχες ξαναδεί αίμα πριν μια εβδομάδα, δεν θα γίνει κάτι μέχρι την Τρίτη που θα βρεις πτηνιατρο. Αλλά να μην το αφήσεις!
 
Βαζε το νωρις για υπνο να κοιμαται για να μην ασχολειται με την πληγη
Ευτηχος δε ξύνεται προς το παρών. Έβαλα και το αρσενικό στο κλουβί γιατί τη φλερτάρει πολύ έντονα. Δε δείχνει άρρωστη είναι ζωηρή και τρώει καλά... Ναι μόλις την έβαλα για ύπνο.
[automerge]1552233358[/automerge]
Ξέρει κανείς καλό πτηνιατρο στη Θεσσαλονίκη;
 
Τάσο δεν ξέρω τι να σου πρωτοσχολιάσω απο τα 100 λάθη. Καταρχήν χώρισε τα πουλιά κι αφήστε την ήσυχη μέχρι να βρεις τι φταίει. Για εξωπαράσιτα να ζητήσεις αρχικά να την εξετάσει ο γιατρός που θα δεις. Πόσο καιρό το έχεις, ηλικία, φύλο πώς ξέρεις σίγουρα;

Έχεις την κτηνιατρική σχολή του πανεπιστημίου (στη Γιαννιτσών) που δέχονται πουλιά αλλιώς κοίτα στη λίστα μας https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

ΜΗΝ ΠΑΣ στο κτηνιατρείο της γειτονιάς σου που δεν γνωρίζουν απο πουλιά και θα σου κοτσάρουν μια γενική αντιβίωση ΟΥΤΕ σε πετ σοπ αν θέλεις να μην πετάς τα λεφτά σου και να μην ρισκάρεις την υγεία των πουλιών σου.
 
Για εξωπαράσιτα να ζητήσεις αρχικά να την εξετάσει ο γιατρός που θα δεις.
Βρήκα κτηνίατρο Κομνηνού Αναστασία λέγεται.
[automerge]1552236198[/automerge]
Η κυρία Πατρίτσια γκρευ μου σύστησε κάποια Κομνηνού Αναστασία είδα το βιογραφικό της ειδικεύεται στα εξωτικά ζώα.
[automerge]1552236696[/automerge]
Το έχω από 10 μηνών και είναι το Μάρτιο του 17 γεννημένη
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ο εκτροφεας που πήρα τον αρσενικό μου είπε ότι μέχρι 17 το πολύ 18 μηνών θα βγάλει δαχτυλίδι αν είναι αρσενικό. Μιχάλης Γιάννενα στο fb έχει καλή φήμη γιαυτό αγόρασα και τον αρσενικό από αυτόν. Το αρσενικό είναι του 13.
[automerge]1552239123[/automerge]
Ο εκτροφεας που πήρα τον αρσενικό μου είπε ότι μέχρι 17 το πολύ 18 μηνών θα βγάλει δαχτυλίδι αν είναι αρσενικό. Μιχάλης Γιάννενα στο fb έχει καλή φήμη γιαυτό αγόρασα και τον αρσενικό από αυτόν. Το αρσενικό είναι του 13.
Τον αρσενικό τον έβαλα στο κλουβί του να μη τη ζαλίζει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δυστυχώς δεν έχω να προσθέσω κάτι...
Θα πω μόνο πως σε πουλιά σε καραντίνα ΔΕΝ δίνουμε φάρμακα, αντιβίωση ούτε πολυβιταμίνες ακόμα...
Μπορεί να υποβόσκει ασθένεια και εμείς να την καμουφλάρουμε...
Μεγάλη προσοχή... Απορώ με τον γιατρό...
 
Καταλαβαίνω πως το εννοείς αλλά η προτροπή προς την συμβατική ιατρική και στη συγκεκριμένη περίπτωση προτροπή προς κτηνίατρο ή ακόμα καλύτερα προς πτηνίατρο είναι η μόνη αποδεκτή λύση/πρόταση.
Οτιδήποτε άλλο από έμπειρα άτομα αφορά παροχή πρώτων βοηθειών μέχρι να καταστεί δυνατή η πρόσβαση σε εξειδικευμένο επιστήμονα.
 
Έχω την εντύπωση ότι βρήκα τι φταίει. Χθες το πρωί πήγα το σκύλο μου βόλτα και όταν γυρίσα βρήκα τη κούκι στο πάτωμα και ο από πάνω έκανε κάποιες εργασίες μετά άρχισε το ξύσιμο και το αιμα έτσι σκέφτηκα να τον ρωτήσω αν έκανε εργασίες και το προηγούμενο Σάββατο και όντως έκανε. Στο πτηνιατρο θα τη πάω για να είμαι σίγουρος αλλά λέω...
 
Προσωπικά δεν κατάλαβα τι νομίζεις ότι φταίει. Οι παπαγάλοι σου είναι στο μπαλκόνι; Πώς μπορεί να την επηρεασαν οι εργασίες του από πάνω;
Όχι έχουν το δωμάτιό τους. Βαρουσε το πάτωμα...
 
Μπορεί να να τρόμαξε και να τιν επιρεασε αρνητικά. Σήμερα συμπεριφαιρετε σαν να μη συνέβη τίποτα. Εβαλα άσπρο χαρτί κάτω δεν έχει αίμα και η κουτσουλιές φυσιολογικές. Τις πήγα μια σαλάτα και έκανε σα τρελή έφαγε του σκασμού.
[automerge]1552297159[/automerge]
Μπορεί να να τρόμαξε και να τιν επιρεασε αρνητικά. Σήμερα συμπεριφαιρετε σαν να μη συνέβη τίποτα. Εβαλα άσπρο χαρτί κάτω δεν έχει αίμα και η κουτσουλιές φυσιολογικές. Τις πήγα μια σαλάτα και έκανε σα τρελή έφαγε του σκασμού.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι να πάμε γιατρό...
 
Back
Top