Αναπαραγωγή Το ζευγάρι των καναρινιών μου για το 2020

Καλημέρα χριστός ανέστη. Και του χρόνου με υγεία και ευτυχία! Τα πρώτα πουλακια έχουν έρθει στη ζωή. Εχθές το βράδυ της Αναστασης κάποιοι γείτονες πες δια φοαρα δυναμητακια, βεγγαλικά μέχρι που έριξαν και με όπλο στον αέρα. Τα πουλακια είναι σε εσωτερικό χώρο όμως ο θόρυβος ακούγεται για τα καλά από έξω. Μπορεί να πάθουν κάτι τα μικρά ή να τα παρατήσουν οι γονεις λόγω πολύ θορύβου;
 
Εμενα την Ανασταση επικρατουν η ιδιες συνθικες αλλα δεν μου συνεβει ποτε κατι τετοιο... Βεβαια τα καναρινια μου ειναι ημερα και εχουν συνηθισει τους θοριβους, το βραδυ πο πεφταν τα βεγγαλικα κι ας ηταν σε εξωτερικο χωρο. Ομως δεν ξερω πως θα αντιδρασουν τα δικα σου πουλακια.
 
Μπορεί να πάθουν κάτι τα μικρά ή να τα παρατήσουν οι γονεις λόγω πολύ θορύβου;

Εν δυνάμει, ναι, πολλά μπορεί να πάθουν.
Χθες πολλά ζωάκια την ακούσανε...
Όχι μόνον τα καναρίνια μας, σκυλιά-γατιά κτλ...
Καλά για καρδερίνες δεν θέλω να ξέρω...
Μπορεί -αν δεν πάθανε τίποτα χειρότερο- χθες το βράδυ να περάσανε 3-4 φορές πτερρόροια...
 
Καλημέρα χριστός ανέστη. Και του χρόνου με υγεία και ευτυχία! Τα πρώτα πουλακια έχουν έρθει στη ζωή. Εχθές το βράδυ της Αναστασης κάποιοι γείτονες πες δια φοαρα δυναμητακια, βεγγαλικά μέχρι που έριξαν και με όπλο στον αέρα. Τα πουλακια είναι σε εσωτερικό χώρο όμως ο θόρυβος ακούγεται για τα καλά από έξω. Μπορεί να πάθουν κάτι τα μικρά ή να τα παρατήσουν οι γονεις λόγω πολύ θορύβου;

Στο ιδιο setup ειμαι κι εγω και με 2 παραθυρα (εχω σιτες) ανοιχτα στο χωρο του εκτροφειου, δεν εβγαλαν καν το κεφαλι απο την φτερουγα και ας επεφταν τα σκαγια στην κεραμοσκεπη 😛
 
Παιδιά από πέντε αυγα έχουν βγει δύο πουλακια την Μ. Παρασκευή. Από τότε δεν έχει σκάσει κάποιο άλλο αυγουλακι. Δίνω καθημερινά αυγο αυγοτροφη. Πότε να πετάξω τα άλλα αυγα ή να περιμένω λίγο; Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο ιδιατερο;
 
Το πρώτο το γέννησε 6 Απριλίου έκανε μια μέρα κενό και τις επόμενες μέρες συνεχόμενα τα υπόλοιπα. Κλωσσησε ακατάπαυστα μετά το τρίτο αυγό,ως τότε έκανε συντήρηση.
 
Το πρώτο το γέννησε 6 Απριλίου έκανε μια μέρα κενό και τις επόμενες μέρες συνεχόμενα τα υπόλοιπα. Κλώσησε ακατάπαυστα μετά το τρίτο αυγό,ως τότε έκανε συντήρηση
Mη πειράξεις ακόμα τίποτα γιατί έτσι όπως τα λές ΔΕΝ βγαίνουν τα νούμερα. Κάπου υπάρχει λάθος.
 
Καλημέρα! Τα πουλακια είναι καλοταισμενα. Μήλο να αρχίσω να δίνω μετά από δέκα ημέρα από την γέννηση;
Τα άλλα δύο αυγα που έχουν μείνει να τα βάλω στο φως να δω αν έχουν σπόρο;
 
Τα καναρίνια μεγαλώνουν. Η μάνα σήμερα είναι περισσότερο έξω από τις άλλες μέρες. Ταισμενα πουλιά. Τα δύο μεγαλύτερα σήμερα είναι πιο κοιμισμένα ο μικρός πιο ζωηρός. Όλα φυσιολογικά έτσι δεν είναι; Εντωμεταξύ πρεπει να έχουν αρχίσει βατεματα.
 
Καλημέρα σε όλο το φόρουμ! Είχα 5/5 ενσπορα αυγα τελικά! Τα 3 όπως είπαμε έχουν βγει και είναι τα δύο 10 και το μικρό 7 ημερών αντίστοιχα. Τα άλλα δύο είχαν νεκρά πουλακια μέσα. Ανοίγοντας τα κατάλαβα πως είχε σταματήσει η ανάπτυξη τους καιρό. Γιατί μπορεί να συνέβει αυτό; ώστε να προσέξω στη δεύτερη γεννα;
 
Καλημέρα! Σήμερα γίναμε 13 και 10 ημερών αντίστοιχα. Λέω να αλλάξω φωλιά στα μικρά και σημείο στο κλουβί αντίστοιχα. Διότι καταρχάς θελω την φωλιά αυτή για τη δεύτερη γέννα και έχω εύκολη πρόσβαση στο σημείο εκείνο για έλεγχο. Τα μικρά θα τοποθετήσω σε εσωτερική φωλιά στο απέναντι μέρος του κλουβιού.
 
Επειδή όμως θέματα αναπαραγωγής τα διαβάζουν πολλοί, να επισημάνω οτι αυτές είναι αποφάσεις προσωπικές που φυσικά έχει δικαίωμα ο καθένας να πάρει, όμως δεν αποτελούν βασική αρχή και κατεύθυνση.Κανονικά, τα μικρά ούτε μετακινούνται ούτε αλλάζουν φωλιά. Βγαίνουν στο κλαρί μόνα τους απο την φωλιά που γεννήθηκαν. Το πέρασμα στην δεύτερη γέννα και φυσικά σε μια δεύτερη φωλιά σε άλλο σημείο, είναι δουλειά του θηλυκού. Εμείς απλά στήνουμε το σκηνικό δίνοντας τα ανάλογα υλικά.
 
Back
Top