Φροντίδα Το θηλυκο καναρινι το σκασε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
το θηλυκό δεν ξέρω πως άλλα το 'σκάσε και είναι στην απέναντι πολυκατοικία. έχω κάνει τα πάντα για να γυρίσει άλλα τίποτα μέχρι στιγμής. Θέλω να είμαι αισιόδοξος ότι θα γυρίσει. έχω κάνει τα πάντα έχω βάλει καπαντζα με φαγητό σε περίπτωση που πεινάσει να μπει να φάει και τον αρσενικό δίπλα για να την προσέλκυσή λίγο.
 
Δεν εχει αλλο ανοιγμα τα εχω ελεγξει ολα. Αυτη εφυγε απο ανοιχτη πορτα την οποια ανοιξε καταλαθος καποιος χωρις να το θελει και τωρα αυτη ειναι απεναντι σε ενα δεντρο. Λιγο δυσκολο να επιστρεψει. Δωστε καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω για να την προσελκυσω
 
..ρίξε λίγους σπόρους κάτω από το δέντρο, βάλε και ένα μπολάκι με λίγο νερό,έχε ένα μεγάλο πανί/σεντόνι/κουβερτάκι μαζί σου και μόλις κατέβει(. Γιατί θα κατέβει..), με μία γρήγορη κίνηση ''καπέλωσέ το''.. Και πιάστο απαλά.
 
Όπως αναφέρθηκε, βάλε σπόρους στο μπαλκόνι και ήχους από καναρίνια να ακούγονται δυνατά.
Εάν έχεις κανένα περίσσιο κλουβί βάλτο κοντά στα άλλα με νερό και φαγητό και άσε ανοιχτή την πόρτα του μήπως και μπει.
Γενικά μην είσαι συνεχώς στο μπαλκόνι για να μπορέσει να έρθει.
Αλλιώς κάνε αυτό:
..ρίξε λίγους σπόρους κάτω από το δέντρο, βάλε και ένα μπολάκι με λίγο νερό,έχε ένα μεγάλο πανί/σεντόνι/κουβερτάκι μαζί σου και μόλις κατέβει(. Γιατί θα κατέβει..), με μία γρήγορη κίνηση ''καπέλωσέ το''.. Και πιάστο απαλά.
 
τα καταφερα και το επιασα με πολυ μεγαλη δυσκολια. ηταν απεναντι, μετα κατεβηκε στην αυλη μου, μετα πηγε παρα περα σε αλλο μπαλκονι και τελικα ξαναηρθε στην αυλή μου. Ο γειτονας μου εδωσε την ιδεα να κατεβασω το κλουβι κατω πανωστο τοιχακι που χωριζε τις αυλες και διπλα να βαλω την καπαντζα με φαγητο. την εβαλα και επειδη πεινουσε πηγε στις ταγιστρες του αλλου καναρινιου κι απο κει επεσε μεσα χωρις να ακουμπησει στο ξυλακι για να κλεισει το καπακι, και παω σαν τη γατα βημα βημα απο πισω και κλεινω με φορα το καπακι της καπαντζας. αποτελεσμα! την επιασα και ειναι σε κλουβακι με δεμενες τις πορτες με συρμα. η πορτα του κλουβιου απο το οποιο βγηκε ειναι η πρωτη και σκεφτομαι να τις αντικαταστησω με αυτες της 2ης φωτογραφιας...
 

Συνημμένα

  • DSC00908-300x300.webp
    DSC00908-300x300.webp
    2,4 KB · Προβολές: 39
  • 88-500x500.webp
    88-500x500.webp
    5,8 KB · Προβολές: 36
τα καταφερα και το επιασα με πολυ μεγαλη δυσκολια. ηταν απεναντι, μετα κατεβηκε στην αυλη μου, μετα πηγε παρα περα σε αλλο μπαλκονι και τελικα ξαναηρθε στην αυλή μου. Ο γειτονας μου εδωσε την ιδεα να κατεβασω το κλουβι κατω πανωστο τοιχακι που χωριζε τις αυλες και διπλα να βαλω την καπαντζα με φαγητο. την εβαλα και επειδη πεινουσε πηγε στις ταγιστρες του αλλου καναρινιου κι απο κει επεσε μεσα χωρις να ακουμπησει στο ξυλακι για να κλεισει το καπακι, και παω σαν τη γατα βημα βημα απο πισω και κλεινω με φορα το καπακι της καπαντζας. αποτελεσμα! την επιασα και ειναι σε κλουβακι με δεμενες τις πορτες με συρμα. η πορτα του κλουβιου απο το οποιο βγηκε ειναι η πρωτη και σκεφτομαι να τις αντικαταστησω με αυτες της 2ης φωτογραφιας...
Πάλι καλά!
Όσο για τις πόρτες, μπορείς απλά να σφίξεις λίγο τα συρματάκια στις γωνίες τις πρώτης πόρτας και δεν θα ανοίγει τόσο εύκολα. Ακόμη και εσύ θα πρέπει να βάζεις λίγη παραπάνω δύναμη (ανάλογα με το πόσο θα την σφίξεις) για να την σύρεις προς τα πάνω. Αν θες πάντως να τις αλλάξεις, να ξέρεις πως αυτή στην δεύτερη φωτογραφία είναι η πορτούλα που μπαίνουν οι ταΐστρες και όχι η κανονική μεγάλη πόρτα του κλουβιού.
Υ. Γ. Παρεμπιπτόντως, γιατί έχεις καπάντζα; Που την χρησιμοποιείς;
 
ειχε παλια καρδερινες και τη χρησιμοποιουσε ο παππους μου για την ιδια περιπτωση επειδη ειχε πολλα πουλια σαν: φλωρους, καρδερινες, σπινους, σκαρθια κλπ...
 
τη χρησιμοποιουσε ο παππους μου για την ιδια περιπτωση
Ποια περίπτωση;
Τους όρους και τους κανονισμούς του Petbirds τους διάβασες;
Μακάρι όπως λες, όλα αυτά να είναι "παλιά" και να μην συνεχίζονται...
 
οχι δεν συνεχιζονται γιατι ο παππους μου συγχωρεθηκε πριν αο 4 χρονια και απο τοτε τελειωσαν ολα αυτα. εκει που γραφω για αυτην την περιπτωση εννοω σαν αυτο που συνεβη σε εμενα που μου εφυγε το θηλυκο. τις χρησιμοποιουσε για να πιανει αυτα που του φευγουν σαν εμενα!
 
οχι δεν συνεχιζονται γιατι ο παππους μου συγχωρεθηκε πριν αο 4 χρονια και απο τοτε τελειωσαν ολα αυτα. εκει που γραφω για αυτην την περιπτωση εννοω σαν αυτο που συνεβη σε εμενα που μου εφυγε το θηλυκο. τις χρησιμοποιουσε για να πιανει αυτα που του φευγουν σαν εμενα!
Λυπάμαι για τον παππού σου...
Κατά τα άλλα, όλα μια χαρά τότε!
Την θηλυκιά τώρα που την έχεις;
Την έβαλες πάλι με τον αρσενικό;
Πως τα πηγαίνει;
Είναι καθόλου τρομαγμένη;
 
την θηλυκια την εχω σε στην ζευγαρωστρα μονη της και τον αρσενικο ακριβως από πανω σε αλλο αρκετα ευρυχωρο κλουβι με κανονικη τροφη, 2 φορες τη βδομαδα αυγοτροφη και καθημερινα φρουτα ή λαχανικ
 
την θηλυκια την εχω σε στην ζευγαρωστρα μονη της και τον αρσενικο ακριβως από πανω σε αλλο αρκετα ευρυχωρο κλουβι με κανονικη τροφη, 2 φορες τη βδομαδα αυγοτροφη και καθημερινα φρουτα ή λαχανικ
Ποια τροφή Πάνο;αν τυχόν αγοράζεις χύμα... Μπορείς απο δω να δεις κάποιες συσκευασμένες τροφές που μπορείς να αγοράσεις... https://community.petbirds.gr/threads/Μείγματα-σπόρων-για-καναρίνια-σε-μικρές-συσκευασίες.28589/ 2 φορές την εβδομάδα αυγοτροφη που δίνεις είναι πάρα πολύ...η θα δίνεις μια φορά την εβδομάδα...η μια στις δέκα μέρες η και πιο αραιά...χόρτα, λαχανικά και φρούτα 3 φορές την εβδομάδα αρκούν... Πιο συχνά όμως μπορείς να τους δίνεις χόρτα και λαχανικά που είναι της εποχής... :)
 
την θηλυκια την εχω σε στην ζευγαρωστρα μονη της και τον αρσενικο ακριβως από πανω σε αλλο αρκετα ευρυχωρο κλουβι με κανονικη τροφη, 2 φορες τη βδομαδα αυγοτροφη και καθημερινα φρουτα ή λαχανικ
Ξεκινάς διατροφική προετοιμασία στον αρσενικό;
Πότε σκοπεύεις να τα αναπαράγεις;
Σε εξωτερικό χώρο δεν τα έχεις;
Είναι λίγο νωρίς ακόμα για διατροφική προετοιμασία, ειδικά σε αυτό το στάδιο που γράφεις.
Θα πρέπει να περιμένεις λίγο και προς το παρών ακολούθησε αυτά που λέει η Εύα πιο πάνω.
 
Η τροφη που τους δινω ειναι η 3η απο αυτες που εχει το φορουμ εκεινο (Deli Nature) και την αυγοτροφη την βαζω με μικρες θηκες βιταμινης. καθημερινα τους βαζω απο ένα κομματι μηλο που τους αρεσουν (γυρω στα 20γραμμαρια-με το ματι το μετραω) ή τριμενο καροτο παλι γυρω στα 20 γραμμαρια με το ματι και το καροτο το βαζω επειδη διαβασα οτι ο οργανισμος τους μετατρεπει την καροτινη σε βιταμινη Α την οποια χρειάζονται τον χειμώνα.
 

Συνημμένα

  • 57-300x300.webp
    57-300x300.webp
    3,2 KB · Προβολές: 10
Ξεκινάς διατροφική προετοιμασία στον αρσενικό;
Πότε σκοπεύεις να τα αναπαράγεις;
Σε εξωτερικό χώρο δεν τα έχεις;
Είναι λίγο νωρίς ακόμα για διατροφική προετοιμασία, ειδικά σε αυτό το στάδιο που γράφεις.
Θα πρέπει να περιμένεις λίγο και προς το παρών ακολούθησε αυτά που λέει η Εύα πιο πάνω.
οχι δεν ξεκιναω διατροφικη προετοιμασια και δεν ξερω και τι ειναι. σκεφτομαι για τον απριλιο επειδη τα εχω σε εξωτερικο χωρο!
 
η τροφη που τους δινω ειναι η 3η απο αυτες που εχει το φορουμ εκεινο (Deli Nature) και την αυγοτροφη την βαζω με μικρες θηκες βιταμινης. καθημερινα τους βαζω απο ένα κομματι μηλο που τους αρεσουν (γυρω στα 20γραμμαρια-με το ματι το μετραω) ή τριμενο καροτο παλι γυρω στα 20 γραμμαρια με το ματι και το καροτο το βαζω επειδη διαβασα οτι ο οργανισμος τους μετατρεπει την καροτινη σε βιταμινη Α την οποια χρειάζονται τον χειμώνα.
οχι δεν ξεκιναω διατροφικη προετοιμασια και δεν ξερω και τι ειναι. σκεφτομαι για τον απριλιο επειδη τα εχω σε εξωτερικο χωρο!
Για να μην χαλάμε το θέμα, το οποίο άνοιξες για το πουλάκι που χάθηκε και το γεμίσουμε με μηνύματα περί διατροφής και αναπαραγωγής των καναρινιών, αλλά και για να σε βοηθήσουμε παραπάνω ώστε να επιτύχεις μια υγιή ζωή για τα πουλάκια σου, εάν θες, άνοιξε ένα νέο θέμα και παρουσίασε μας τις υπόλοιπες απορίες σου εκεί.
Παρεμπιπτόντως, διάβασε όλα αυτά τα άρθρα και άμα έχεις ακόμα απορίες, ρώτησε μας! 🙂
Για την διατροφή τους:
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-καναρινιών.17688/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Σωστή-διατροφή-το-Α-και-το-Ω-στη-διαχείριση-των-καναρινιών.25918/
  3. https://community.petbirds.gr/threads/Διατροφή-σποροφάγων-πουλιών.910/
Και για την αναπαραγωγή τους (για να είσαι έτοιμος για τα δύσκολα)
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-καναρινιών-σε-ζευγαρώστρες.17713/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
  3. https://community.petbirds.gr/threads/Πιθανά-προβλήματα-στην-αναπαραγωγή-καναρινιών.17671/
Έχει να πέσει πολύ διάβασμα, αλλά πιστεύω πως θα σε καλύψουν πλήρως!
Ελπίζω να μην σε κούρασα!
 
Back
Top