Ασθένειες Το καναρίνι μου διαγνώστηκε με μύκητες

Christos10

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2016
Μηνύματα
77
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω 2 πουλάκια τον Iho ένα καναρίνι tribado που μου έδωσε ο Λευτέρης και πραγματικά σηκώνει την γειτονιά στο ποδάρι από τα τραγούδια του και ένα καρδερινοκαναρο που ήρθε στην παρέα πριν ένα μήνα.
Είναι σε ξεχωριστά κλουβιά

Πριν δύο εβδομάδες ο Iho άρχισε να μην κελαηδα και κάποιες στιγμές ήταν φουσκωμένος και πολύ ήσυχος.

Ευτυχώς, μετά από συμβουλή του Σταυρού, τον πηγα στον κτηνίατρο.
Έκανε εξετάσεις στις κουτσουλιές του, τον ζύγισε και με ενημέρωσε ότι ο Iho έχει μύκητες, Είναι 18 γρ. αντί 20 και πρέπει να ξεκινήσει άμεσα θεραπεία με nystamycyn (1ml σε 1 λίτρο νερού).

Από τις πρώτες μέρες δεν ξαναφουσκωσε, όμως καταλαβαίνω ότι δεν τρώει με διάθεση.

Του πήρα και άλλη μάρκα φαγητό αλλά πάλι το ίδιο
Του έβαλα και μια ταιστρα με φαγητό για καρδερινοκαναρο και ούτε από αυτό τρώει με όρεξη.

Ενώ γνωρίζω ότι πρέπει να τρώει μόνο ξηρά τροφή του βάζω μπρόκολο και αγγούρι και τα τρώει μια χαρά, περισσότερο το αγγούρι.
Υποψιάζομαι για να αποφύγει το νερό.

Έχετε κάποια συμβουλή τι να τον ταισω;

Με εκτίμηση,

Χρήστος
 
Έχετε κάποια συμβουλή τι να τον ταισω;
Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις την τροφή που του έδινες κι να του δώσεις και καναβούρι.
Αν η τροφή του είναι χύμα να πάρεις μια συσκευασμένη,στα δικά μου δίνω την manitoba best premium και έχει καλή αποδοχή.
 
τον πηγα στον κτηνίατρο.
Έκανε εξετάσεις στις κουτσουλιές του, τον ζύγισε και με ενημέρωσε ότι ο Iho έχει μύκητες, Είναι 18 γρ. αντί 20 και πρέπει να ξεκινήσει άμεσα θεραπεία με nystamycyn (1ml σε 1 λίτρο νερού).
Σε ποιον γιατρό το πήγες; Στη Δουκάκη;
 
@Stavros ναι
Πολύ καλή μου φάνηκε
Ενδιαφέρθηκε και μου έκλεισε άμεσα ραντεβού.
Σάββατο πρωί πήρα τηλ και με δέχτηκε εμβόλιμα εντός 1 ώρας.

Αν δε σε άκουγα θα ήμουν πολύ στεναχωρημένος τώρα.

Όμως δεν ξέρω τι θα κάνω με το φαγητό.
Οι κουτσουλιές του ακόμη έχουν αρκετά υγρά
Δεν είναι πολλές κιόλας
Κάθε μέρα καθαρίζω το κλουβί για να παρακολουθώ πόσο τρώει και πόσες κουτσουλιές κάνει.

Δεν έχει πολλά τσόφλια κάτω ούτε στις ταιστρες.
 
Έχετε κάποια συμβουλή τι να τον ταισω;
Ακολούθησε τις οδηγίες που σου δόθηκαν και αν θέλεις ενημέρωνέ μας για την εξέλιξη της υγείας του πουλιού.
 
@Stavros να σου πω την αλήθεια στα περί διατροφής ή δεν μου είπε ή δεν το συγκράτησα...
Θα την καλέσω αύριο να μου δωσει οδηγίες τι να κάνω.

Πιστεύεις θα το αναρρώσει ο μικρός;
 
Πιστεύεις θα το αναρρώσει ο μικρός;
Το εύχομαι.

Η αλήθεια είναι ότι υπέθεσα το γιατρό από τη δοσολογία που ανέφερες. Η συγκεκριμένη δοσολογία είναι κατά την άποψή μου λάθος, αλλά εγώ δεν είμαι γιατρός ούτε μπορώ να κρίνω την κατάσταση με τον τρόπο που την αξιολογεί ένας γιατρός λαμβάνοντας ίσως υπόψη και άλλες παραμέτρους που προκύπτουν μετά από την κλινική εξέταση.

Να ρωτήσεις όμως για τη διατροφή γιατί παίζει σημαντικό ρόλο στην καταπολέμηση των μυκήτων αλλά και στην πρόσληψη του φαρμάκου τις ημέρες της θεραπείας.
 
@Tony Forpus δεν μου είπε.

Με ενημέρωσε για 28 μέρες θεραπεία και μετά να ξαναπάω με πρόσφατες κουτσουλιές.


Αναθάρρησα με την διάγνωση γιατί φοβόμουν για κάτι που δεν αντιμετωπίζεται καθόλου.
Αύριο που θα πάρω τηλέφωνο για το φαγητό θα ρωτήσω αν έχει στο αρχείο της ποιος ήταν / είναι ο μύκητας.

Έτσι όπως μου τα γράφεις όμως λίγο με αγχώνει, είδα πρόοδο σχετικά άμεσα. Δεν βλέπω όμως κάτι επιπλέον. Να τρώει καλά και οι κουτσουλιές να είναι καλές.

Ότι προτιμά το μπρόκολο και ειδικά το αγγούρι να σημαίνει κάτι ή απλά αποφεύγει το νερό?
 
Η διαρκεια της θεραπειας επιβεβαιωνει και την δυσκολια στην αντιμετωπιση τους.

Οταν δινουμε αγωγη δεν βαζουμε λαχανικα και φρουτα ακριβως για να αυξησουμε την καταναλωση του νερου.
Βεβαια πρεπει να παρατηρησεις οτι πινει το νερο γιατι πολλες φορες νερο με nystamisyn στην ποτιστρα το αποφευγουν τα πουλια.
 
Ακόμα και αν δεν το πίνει το νερό, θα σου έλεγα ότι πρέπει να τον πιάνεις και να του δίνει μερικές σταγόνες με νερό στο οποίο είναι διαλυμένο το φάρμακο.
@Stavros , έχεις υπόψη σου σε άλλα μέλη του φόρουμ ποια ήταν η συνιστώμενη διάλυση nystamicine στο νερό;
@Christos10 , τι σου είπε η γιατρός σχετικά με την έναρξη της μόλυνσης; Δλδ, θα μπορούσε να θεωρηθεί πρόσφατη ή την έχει από πολύ καιρό πριν; Επίσης εφόσον θα μιλήσεις με τη γιατρό, ρώτησέ τη ποια θα ήταν η δοσολογία για απευθείας χορήγηση από το στόμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
έχεις υπόψη σου σε άλλα μέλη του φόρουμ ποια ήταν η συνιστώμενη διάλυση nystamicine στο νερό;
Είναι πολύ υψηλότερη από τη συγκεκριμένη.

Η δοσολογία που δόθηκε δικαιολογείται ίσως ως συντηρητική θεραπεία λόγω μακράς διάρκειας. Το κατά πόσο θα είναι αποτελεσματική σε ένα πουλάκι που ασθενεί διαπιστωμένα, θα δείξει.
 
@Christos10 εκτός από αυτά:
Οταν δινουμε αγωγη δεν βαζουμε λαχανικα και φρουτα ακριβως για να αυξησουμε την καταναλωση του νερου.
Βεβαια πρεπει να παρατηρησεις οτι πινει το νερο γιατι πολλες φορες νερο με nystamisyn στην ποτιστρα το αποφευγουν τα πουλια.
Να μην δίνεις τροφές που περιέχουν ζάχαρη, σε οποιαδήποτε μορφή. Θα σου πρότεινα να δίνεις μόνο το μείγμα σπόρων του και το νεράκι με το φάρμακο μέχρι να ολοκληρωθεί η θεραπεία.

Ποιο μείγμα σπόρων δίνεις;
 
. Γιατι πολλες φορες νερο με nystamisyn στην ποτιστρα το αποφευγουν τα πουλια.
Πάντα αποφεύγουν την οποιαδήποτε διαφοροποίηση του νερού. Γι' αυτό αφαιρούμε απο νωρίς το βράδυ την ποτίστρα και την επαναφέρουμε το πρωί κατα τις 9.00 . Ποτέ πράσινα και φρούτα και πάντα μια μικρή ποτίστρα των 50-70 ml και κάθε πρωί νέα δόση φαρμάκου.
 
Ειναι σε άδεια η Κα Δουκάκη, την άλλη εβδομάδα θα είναι ξανά στο Κτηνιατρείο.

Πέταξα τις τροφές που είχα αγοράσει (δεν θυμάμαι μάρκα) και πήρα και για τους 2 Manitoba.
Best Premium για το καναρίνι και αντίστοιχη για το καρδερινοκάναρο.

Υπάρχει διαφορά μεγάλη στην διάθεση για φαγητό.
Ακομη και το νερό πίνει πιο πολύ, του το βγάζω το βράδυ εντελώς και βάζω καινουριο με το φαρμακο το πρωι στις 08:30 περίπου.

στο ενδιάμεσο είδα και το καρδερινοκαναρο να ειναι φουσκωμένο.
με πολύ διαθεση όμως και τραγούδι όσο μπορεί... :)

Τον ξεκίνησα και αυτόν θεραπεία, αυτός και τρώει πολύ και πινει.

Αν ειναι φουσκωμένο τα παρατηρώ σε ανυποπτο χρόνο χωρίς να με βλέπουνε.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
 
Back
Top