Ασθένειες Το καναρίνι μου επιλέγει να κάθεται συνήθως στο ένα πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης XGEORGE
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

XGEORGE

PB New Member
Εγγραφή
5 Οκτ 2022
Μηνύματα
109
Πόλη
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα στους φίλους....Παρατηρώ, ότι πυκνά συχνά το καναρίνι μου επιλέγει να κάθεται συνήθως στο ένα πόδι...Και μου κάνει εντύπωση ότι δε συμβαίνει μόνο όταν ΄΄χαλαρώνει΄', αλλά κ όταν τρώει κάποιες φορές....Εννοείται ότι πετάει από δω κ από κει, είναι ευδιάθετο, μου μιλάει και δεν έχει κάτι εμφανές στο πόδι του όπως το κοιτάω....Λέτε να το ενοχλεί κάτι? IMG_20221026_140738.webpIMG_20221026_140821.webp
 
@XGEORGE χρόνια χρησιμοποιώ αυτές τις πατηθρες χωρίς πρόβλημα όταν λέω χρόνια εννοώ 10+. Πάντα πατάει το ένα πόδι; Έχεις προσέξει κάποιον ερεθισμό; Το γεγονός ότι το κάνει και όταν κάθεται στα μπολ του φαγητού και τρώει δείχνει ότι δεν έχει να κάνει με τις πατηθρες
 
Δεν βλέπω κάποιον ερεθισμό στο πόδι...δεν είμαι και έμπειρος βέβαια....αλλά ακόμη κ στην αυγοθήκη την στρογγυλή που πάει τον βλέπω και κάθεται κάποιες, όχι όλες με το ένα πόδι...
[automerge]1666812378[/automerge]
Πάντα στο ίδιο πόδι κάθεται;
Ναι....
 
Δεν βλέπω κάποιον ερεθισμό στο πόδι...δεν είμαι και έμπειρος βέβαια....αλλά ακόμη κ στην αυγοθήκη την στρογγυλή που πάει τον βλέπω και κάθεται κάποιες, όχι όλες με το ένα πόδι...
[automerge]1666812378[/automerge]

Ναι....
Όπως είπα και πριν λοιπόν αφού αυτό το κάνει σε διάφορες επιφάνειες δεν είναι θέμα της πατηθρας κατά την άποψη μου. Γίνεται σε ένα πόδι οπότε πιθανόν να το χτύπησε. Προσπάθησε να δεις αν εξωτερικά έχει κάποια διαφορά από το άλλο και παρακολούθησε το για λίγες μέρες. Αν συνεχιστεί πιθανόν να χρειαστεί μια εξέταση
 
Αν δω και το κάνει συνέχεια και αύριο θα το πιάσω κ να βγάλω μια φωτό τα ποδαράκια του από κάτω αν είναι μήπως κάποιο έμπειρο μάτι από εσάς δει κάτι....Είναι η δεύτερη φορά που θα χρειαστεί να το πιάσω, ελπίζω να μην το κάνω και χάσει λίγο από την εμπιστοσύνη που χτίζουμε σιγά σιγά...
 
Φαίνεται λίγο κάπως το δάχτυλο και το λέτε αυτό, σωστά;;
Αχα

Ναι το δεξί....

Πιστεύω ότι καναρίνι σου, όπως και το δικό μου, έχει την τάση να κλίνει το σώμα του προς τα δεξιά. Και στις δύο φωτό που ανέβασες το κάνει αυτό. Κι όταν στρίβει το σώμα προς μια κατεύθυνση, την ίδια τάση έχουν και τα πόδια ώστε να προσαρμόζονται στην στάση του σώματος. Αυτός είναι ο λόγος που το ακριανό δάχτυλο του δεξιού του ποδιού του "γυρίζει" προς τα πίσω στις φωτό: τα πόδια προσπαθούν να προσαρμοστούν στην κλίση του σώματος, η οποία είναι ελαφρώς δεξιόστροφη.

Το θέμα είναι ότι αν το δαχτυλάκι του είναι για πολλές ώρες γυρισμένο έτσι, αυτό μπορεί να έχει συνέπειες. Στο δικό μου καναρίνι είχε -δες αυτό το thread και κάνε ζουμ σε όλες τις φωτό. Τέλος πάντων, πλέον το πρόβλημα έχει διορθωθεί με το δικό μου, αλλά μόνο αφού έσπασε κάποια φορά το νύχι από τη ρίζα.

Στη δική σου περίπτωση θα πρότεινα καβίλιες διαμέτρου 0.8 και 1mm (οι οποίες είναι μανίκι να τις κόβεις και να τις χαράζεις σωστά), και να έχεις κοντά τα νύχια του, ειδικά το ακριανό. Τώρα που είναι νωρίς.

edit: Όχι ραβδωτές καβίλιες
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ θερμά παιδιά για τις απόψεις σας....Θα δω πρωτίστως τι παίζει κ αν παίζει κάτι με το ποδαράκι του και κατόπιν αλλάζουμε πατήθρες (που ούτως η άλλως το είχα σκοπό) και βλέπουμε....😉
 
Ελπίζω να μην είναι κάτι ☺️ και για αυτό που λέει ο @mpalitsas δεν είναι σίγουρη δηλαδή όντως κάτι μου κοιτάει στο δεξί πόδι αλλά επειδή πρόκειται για δύο απλές φωτογραφίες η στιγμιαία στάση και κίνηση του σώματος μπορεί να το κάνουν έτσι. Πάντως φαίνεται να πατάνε διαφορετικά τα δύο πόδια αλλά ξανά λέω μπορεί απλά να είναι η συγκεκριμένη στάση που στρίβει
 
Καλημέρα και πάλι στους φίλους κ στις φίλες....Είδα προσεκτικά τα ποδαράκια του και δεν έχουν καμία εξωτερική ένδειξη για κάτι...ούτε δείχνει κάτι ''σπασμένο'' να το πω έτσι....δεν δείχνει να πονάει πουθενά...πετάει από πατήθρα σε πατήθρα, στα κάγκελα και γενικά είναι ζωηρότατο....Ωστόσο θα κάνω αλλαγή στις πατήθρες...Ισως να είναι το ''ίρτζι'' του πουλιού να κάθεται συχνά στο ένα πόδι...?IMG_20221027_103616.webpIMG_20221027_103626.webp
 
.Παρατηρώ, ότι πυκνά συχνά το καναρίνι μου επιλέγει να κάθεται συνήθως στο ένα πόδι...Και μου κάνει εντύπωση ότι δε συμβαίνει μόνο όταν ΄΄χαλαρώνει΄', αλλά κ όταν τρώει κάποιες φορές..
Αυτό είναι δείγμα προβλήματος, καλό θα είναι να εξεταστεί το πουλάκι από ένα Πτηνίατρο, ειδικά η κοιλιά του.
 
Αυτό είναι δείγμα προβλήματος, καλό θα είναι να εξεταστεί το πουλάκι από ένα Πτηνίατρο, ειδικά η κοιλιά του.
Παρόλο που είναι ζωηρό κελαηδεί κ τρώει αρκετά υπάρχει πρόβλημα λες;
 
Παρόλο που είναι ζωηρό κελαηδεί κ τρώει αρκετά υπάρχει πρόβλημα λες;
Τίποτα δεν είναι σίγουρο, μια διόγκωση ή ένα πρόβλημα σε κάποιο εσωτερικό όργανο μπορεί να προκαλέσει τέτοια σηκώματα στα πόδια.
Ο γιατρός εξετάζοντας την κοιλιά μπορεί να δει αν κάτι δεν πάει καλά.
Και μου κάνει εντύπωση ότι δε συμβαίνει μόνο όταν ΄΄χαλαρώνει΄', αλλά κ όταν τρώει κάποιες φορές..
Αυτό είναι ΄΄καμπανάκι΄΄ προβλήματος.
Όταν κάθεται στο ένα πόδι στην πατήθρα ακουμπάει και την κοιλιά του σε αυτή ή στέκεται όρθιο ?
 
Back
Top