Ασθένειες Το καναρινάκι μου αρρώστησε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akanthos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Akanthos

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2015
Μηνύματα
34
Πόλη
Μακρυνεία
Καλημερα σας.

Εχω ενα gloster εδω και 3 χρονια αλλα τον τελευταιο καιρο δεν συμπεριφερεται σωστα.
Δεν ειναι ζωηρο, δειχνει αδυνατισμενο και ειναι συνεχεια πανω απο την ταιστρα.
Τα φτερα του ειναι ατσαλα και δεν φουσκωνει οπως παλιοτερα.
Εχω την εντυπωση πως τρεμει και λιγο ενω το βρισκω με το κεφαλι μεσα στα φτερα σαν να κοιματε καμια φορα απο χθες.
Συμβουλευτηκα ανθρωπο απο καταστημα και μου ειπε οτι εχει "ταινια" και για αυτο ειναι συνεχως πανω στην ταιστρα για φαγητο.
Μου εδωσε κατι σταγονες για την περισταση και εβαλα ενω μου τονισε οτι ειναι δυσκολο αν θα ζησει τελικα. Αυτος μου ειπε να βαλω στο κλουβι μια πλαστικη σακουλα και να το καλυψω αλλα δεν το εκανα. Απλα το εβαλα καπου υσηχα μεσα στο σπιτι και οχι εξω.
Εσεις εδω τι λετε που εχετε πειρα με αυτα; Τι να κανω μηπως το γλυτωσω;
Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων.
 
  • Like
Αντιδράσεις: xaxo4
Δεν νομίζω από τα συμπτώματα που λες ότι έχει, να μπορεί να εξαχθεί με βεβαιότητα - έστω με κάποια σημαντική πιθανότητα - ότι το καναρίνι έχει ταινία.
Πρώτα από όλα θα ήταν πολύ χρήσιμο να ακολουθήσεις αυτόν τον σύνδεσμο petbirds.gr/community/threads/Πριν-κάνετε-μια-ερώτηση-περί-ασθένειας.18794/, ο οποίος βρίσκεται στην μπάρα ακριβώς πάνω από τον τίτλο του θέματός σου, ώστε να έχουμε μια εικόνα πιο σωστή περιγραφικά για το πουλί.
Έπειτα, θα πιάσεις το πουλάκι και θα βγάλεις καθαρές - κοντινές φωτό από την περιοχή της αμάρας, του στήθους, της κοιλιάς, και από κουτσουλιές του, όλα αυτά με παραμερισμένα πούπουλα (βρέξε τα λιγάκι) ώστε να φαίνεται το δέρμα του. Τις φωτό επίσης θα τις επισυνάψεις στο θέμα σου.
Γενικά, το πουλάκι προφανώς είναι άρρωστο και χρειάζεται ζέστη - πολλή ζέστη. Βάλε το λοιπόν σε ένα ζεστό δωμάτιο, και προσπάθησε ίσως με μία λάμπα να δημιουργήσεις στο περιβάλλον του θερμοκρασία περίπου 30 βαθμών (ας με διορθώσει κάποιος, θέτοντας με ακρίβεια τα όρια της θερμοκρασίας), την οποία θα ελέγχεις με θερμόμετρο.
Έπειτα θα του δώσεις ο ίδιος νερό με ηλεκτρολύτες (αλμόρα από τα φαρμακεία), μπορείς να το στάξεις στα ρουθούνια του ώστε να το πιει. Ακόμα, μαλακές τροφές (έχεις αυγοτροφή; αν όχι, βράσε ένα σφικτό αυγό και λιάνισέ του και δώστου ένα τμήμα να το φάει)
Και φυσικά θα πρέπει να πάει σε πτηνίατρο. Πού βρίσκεσαι; Εννοώ που διαμένεις;
 
Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλες. Μενω Αγρινιο, ελπιζω να βρω πτηνιατρο.
Μηπως να εβαζα με προσοχη ενα ναυλον γυρω απο το κλουβι για να ανεβει η θερμοκρασια;
Συντομα θα επανελθω με φωτος.
Σημερα το ακουω κελαηδαει λιγακι, κανει κατι τιτιβισματα, σαν να πηρε πανω του.
Και παλι ευχαριστω αδερφε, μου εδωσες κουραγιο, ισως το προλαβω.
 
Μηπως να εβαζα με προσοχη ενα ναυλον γυρω απο το κλουβι για να ανεβει η θερμοκρασια;
Ναι, κάνε το και ότι άλλο μπορεί να θερμάνει το περιβάλλον του. Όταν είναι άρρωστα χρειάζονται ζέστη γιατί δυσκολεύονται να κρατήσουν την θερμοκρασία τους. Αυτός είναι και ο λόγος που φουσκώνουν.
 
Ευχαριστω και πάλι.
Το θεμα ειναι οτι το κλουβι ειναι λιγο μεγαλο. Δεν βρισκω κατι διαφανο να βαλω.
Μηπως να εβαζα μια μαυρη μεγαλη σακουλα ή θα το ενοχλησει που δεν θα βλεπει;
Φυσικα θα ανοιξω μια τρυπα να αεριζετε.
 
Ευχαριστω και πάλι.
Το θεμα ειναι οτι το κλουβι ειναι λιγο μεγαλο. Δεν βρισκω κατι διαφανο να βαλω.
Μηπως να εβαζα μια μαυρη μεγαλη σακουλα ή θα το ενοχλησει που δεν θα βλεπει;
Φυσικα θα ανοιξω μια τρυπα να αεριζετε.
Δεν χρειάζεται να είναι διάφανο, ούτε χρειάζεται να τοποθετήσεις στο κλουβί μέσα. Προσάρμοσε κάτι με μανταλάκια γύρω-γύρω.
Δεν θα αφήσεις μόνο μία τρύπα, θα αφήσεις ανοιχτό το μισό περίπου το μπροστινού μέρους, περιλαμβανομένης της πόρτας για να κάνεις τις δουλειές σου.
 
Ψάξε πάντως να βρεις ειδικευμένο κτηνίατρο στα πουλιά, μήπως και καταλήξετε στην κατάλληλη αντιμετώπιση.
 
Εντάξει το έκλεισα με ένα νάυλον.
Πήρα και ηλεκτρολύτες.
Είναι σε φακελάκια. Να βάλω μισό φακελάκι σε μία ποτίστρα;
Απ ότι είδα τις κοτσυλιες έχει διάρροια.
Θέλει σίγουρα ηλεκτρολύτες.
 
Εντάξει το έκλεισα με ένα νάυλον.
Πήρα και ηλεκτρολύτες.
Είναι σε φακελάκια. Να βάλω μισό φακελάκι σε μία ποτίστρα;
Απ ότι είδα τις κοτσυλιες έχει διάρροια.
Θέλει σίγουρα ηλεκτρολύτες.
Μα αφού δεν ξέρεις / ξέρουμε τι έχει, δεν πρέπει να δώσεις προτεραιότητα στο να βρεις γιατρό να το εξετάσει;
Ναι μισό φακελάκι αλμόρα στην ποτίστρα. Πίνει νερό;
 
Το ότι είναι συνέχεια στην ταίστρα θα μπορούσε να είναι και κοκκίδια. Για εμένα να μην βάλεις σακούλα. Να το αφήσεις μέσα στο σπίτι και σε ήσυχο μέρος.
 
Ισως να ειναι ιδεα μου οτι ειναι συνεχεια πανω στην ταιστρα τελικα.
Ναι πινει νερο και μαλιστα αρκετό απ' οτι ειδα χθες.
Απ' οτι ειδα στις κοτσυλιες του εχει διαροια.
Βρηκα γιατρο αλλα δεν ειναι πτηνιατρος. Εδω δεν νομιζω να υπαρχει ειδικος πτηνιατρος.
Θα το παω σ' εναν γνωστο κτηνιατρο οπου πηγαινουν κι αλλοι. Γνωριζει αυτος.
Απο μια κουβεντα που καναμε μου ειπε οτι ειναι κρυωμενο και θελει ζεστη πολύ.
Σημερα θα το παω να το δει.
Τις τελευταιες μερες που το εχω μεσα ειναι πιο καλα και δεν φουσκωνει αλλα σκαει και κανα τιτιβισμα.
Ευχαριστω ολους σας για το ενδιαφερον παντως.
 
ΟΚ, αλλά επειδή τα πουλιά έχουν πολυ ταχύ μεταβολισμό, καθε ασθένεια προχωρά κι επιδεινώνεται πολυ γρήγορα, οποτε πήγαινε το οσο το δυνατό πιο άμεσα.
Εντωμεταξύ, γιατι δεν ανεβάζεις φωτό, όπως σου γράφω στο ποστ 2, μηπως και παρατηρήσουμε κατι και σου επιστήσουμε την προσοχή εκεί ( και του γιατρού, αν δεν ειναι ειδικευμένος σε πουλιά)
 
Γιατί Λάμπρο;
Το σκοτείνιασμα θα επιδεινώσει την κατάσταση του. Και εγώ νομίζω ότι οι αλλαγές πρέπει να αποφευχθούν και να βρεθεί ένας τρόπος να ανέβει η θερμοκρασία. Ακόμη και με ένα φωτιστικό ή δίπλα σε κάποιο ηλεκτρικό σώμα, αρκεί να μην αλλάξει ριζικά ο περιβάλλον χώρος. Προσοχή να μην ανεβεί υπερβολικά η θερμοκρασία.
 
Ή νόσος μεγαμπακτηρια έχει τα ίδια συμπτώματα με το καναρίνι σου...
Ή και τα κοκκιδια αλλά δύσκολο στην περίπτωση σου γιατί μιλάμε για καναρίνι, δεν αποκλείεται βέβαια...

Το πουλί θέλει άμεσα γιατρό για να γίνει διάγνωση, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το έχεις κάπου ζεστά, όταν είναι άρρωστα ή ζέστη τα βοηθάει πολύ.
Και προς θεού μακρυά από διαγνώσεις πετσοπαδων ! Είναι εντελώς ασχετοι
 
Θα το παω σ' εναν γνωστο κτηνιατρο οπου πηγαινουν κι αλλοι
Βαγγέλη, στο Αγρίνιο υπάρχει κάποιος που γράφει ότι ασχολείται και με πουλιά. Είναι στην αγίου Κωνσταντίνου 3. Δεν τον γνωρίζω καθόλου, μπορείς όμως να περάσεις να δεις τι γίνεται.
 
Ή και τα κοκκιδια αλλά δύσκολο στην περίπτωση σου γιατί μιλάμε για καναρίνι, δεν αποκλείεται βέβαια...
Πράγματι δεν αποκλείεται να έχει κοκκίδια και το λέω διότι και τα καναρίνια μιας φίλης μου πριν από 2 μήνες διαγνώστηκαν με κοκκίδια.
 
Παιδιά εμένα πέρσυ που είχε κοκκιδια το ένα καναρίνι μου, δεν είχε τέτοια συμπτώματα που περιγράφει ο φίλος.
Η συμπεριφορά του ήταν κανονική και δεν έδειχνε να έχει κάτι.
Στην κοιλια του ομως ηταν εμφανές, γιατί τα έντερα του ήταν μαύρα. (και συνήθως αν έχει ένα πουλάκι κοκκιδια, πριζονται κιολας.)
Και δεν είναι μόνο αυτό.. Αν είχε κοκκιδια οι κουτσουλιες του,θα είχαν ένα χρώμα σαν γκρι και αν ήταν πολύ φουλ θα φαινόταν στις κουτσουλιες μικρα, μικρα σποριδια.
Οτι και να χει το πουλάκι πρεπει να το δει γιατρός και να γίνει στις κουτσουλιες ανάλυση και οχι μονο να τις δει με το μάτι.
 
Back
Top