Ασθένειες Το κοκατίλ μου διαγνώστηκε με ψιττάκωση

Mariannatsak

PB New Member
Εγγραφή
15 Φεβ 2021
Μηνύματα
247
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπέρα πριν ένα μήνα είχα κάνει στην Κομοτηνή τεστ ψιττακωσης στο κοκατιλ μου. Γενικά από πέρσι το καλοκαίρι έχει θέμα και μ έκανε διάρροιες και τρέχαμε σε αρκετούς γιατρούς. Τώρα λέω σήμερα ας πάω στην γκρει να δω κ εκεί τι έχει. Και βγάζει ότι έχει ψιττακωση ενώ πριν ένα μήνα δεν είχαν βγάλει από την Κομοτηνή . Τι να κάνω ; Με έχει πιάσει πανικός αν έχω κολλήσει κ εγώ
 
Οπότε πανικοβληθηκες προκαταβολικά... 😁
Ξέρεις, αν κάθε στιγμή σκεφτόμαστε ότι μπορεί να έχουμε κάτι αλλά να μην το ξέρουμε επειδή δεν έχουμε συμπτώματα. Το χάσαμε το παιχνίδι.

Τεσπα, όσο δεν έχεις συμπτώματα δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι γιατί δεν κάνει διαφορά.
Αν τώρα αρχίσεις να'χεις πονοκέφαλο, πυρετό, μυαλγιες κτλ. το βλέπουμε.

Μέχρι τότε ασχολήσου μόνο με το τι θα κάνεις με τα πτηνά σου.
 
Φαντάζομαι και στις δύο φορές μιλάμε για εργαστηριακή διάγνωση, οπότε δυσκολο να υπάρχει θεμα λάθους ερμηνείας από τον εκάστοτε γιατρό.

Το ότι ένα μήνα πριν δεν είχε δε λέει και πολλά.ολες οι ασθενείες κάποια στιγμή δεν υπάρχουν και κάποια στιγμή εμφανίζονται.

Επισης δεν κατάλαβα αν τα πτηνά είναι ασυμπτωματικα ή όχι. Στην αρχή έγραψες ότι είχαν διαφορα θέματα.
Μετά έστρωσαν χωρίς θεραπεία;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@patrickios 7 μήνες τώρα έχει διάρροια μόνο αυτό πήγαμε σε διάφορους κτηνιάτρους και μας έδιναν θεραπεία κ δεν βελτίωνε . Πριν ένα μήνα πήγα τις κουτσουλιές Κομοτηνή και βγήκαν αρνητικές για ψιτακωση. Σήμερα βγήκε θετικό από την κυρία γκρει
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Στην Κομοτηνή δε βρήκαν τίποτε άλλο από μικρόβιο; Ή βρήκαν απλά δεν υπήρξε βελτίωση με τη θεραπεία;

Τώρα καλύτερα να σου πουν τα παιδιά που έχουν εμπειρία με παπαγάλους, γιατί εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει ψιττακωση.
Αλλά αντιβίωση θα δώσεις απλά νομίζω για πολλές μέρες. Δεν είναι δλδ κάτι το τρομερό από τη στιγμή που και τα πουλιά δεν έχουν βαριά συμπτώματα.
Η κυρία Γκρει τι σας είπε να κάνετε;

Καλή συνέχεια από μένα!
 
Σήμερα βγήκε θετικό από την κυρία γκρει
Έχει αναφέρει σε παλαιότερο θέμα ότι στο συγκεκριμένο εξεταστικό δεν κάνουν Τεστ ψιττάκωσης αλλά προχωράνε σε θεραπεία για να είναι καλυμμένο το πουλί και εσείς 100% (αυτή είναι η τακτική τους πάνω σε αυτό το θέμα).
 
@patrickiosβρηκαν E. coli κάναμε θεραπεία κ τίποτα
[automerge]1649174200[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ πήραν δείγμα από το μάτι του μπροστά μ για να κάνουν τον έλεγχο
[automerge]1649174258[/automerge]
@patrickios ξεκινάμε αντιβίωση και μας έγραψε κ μήπως κάνουμε κ τις ενέσεις π κάνουν σε αυτό το κέντρο
 
πριν ένα μήνα είχα κάνει στην Κομοτηνή τεστ ψιττακωσης στο κοκατιλ μου
Στην θέση σου δεν θα αγχωνόμουν, κατά πάσα πιθανότητα και στο νέο τεστ θα έχετε τα ίδια αποτελέσματα.

Εύχομαι περαστικά.
 
Στην θέση σου δεν θα αγχωνόμουν, κατά πάσα πιθανότητα και στο νέο τεστ θα έχετε τα ίδια αποτελέσματα.

Εύχομαι περαστικά.
Όπως είπε η κτηνίατρος πρέπει να κάνουν θεραπεία κ τα μπατζι ;
 
@Tony Forpus πηΓαμς σημέρα και τις πήρε δείγμα από τα κοπρανα και από το μάτι . Σήμερα λόγο τις αντιβίωσης π έδωσα μόνο χθες κανΕΙ διάρροια
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top