Ασθένειες Το κοκατιλ μου αρρωστο, σας παρακαλω βοηθεια

Εγινε :)

Παιδια επειδη ειμαι απο το ταμπλετ κατι μου λεει οτι το αρχειο ειναι πολυ μεγαλο για ανεβασμα :/
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Διάβασε εδώ petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/ και κάνε σμίκρυνση στις φωτογραφίες σου.
Καθάρισε το κλουβί όπως είπαμε και αφού κοιμόταν πάνω στην ταΐστρα, θα είναι γεμάτη κουτσουλιές μέσα. Καθάρισμα. :)
 
Μαρια, σχετικα με τις φωτογραφιες, οταν ειμαι απο κινητο δεν γινεται να τις κοψω και να τις ανεβασω. Μονο σε εμενα γινεται ή θελει να εισαι απο υπολογιστη; ( σορρυ για το οφφ)
 
Το καθαρισα του βαλα και νεα τροφη και νερα... Του χω βαλει και μια μπανιεριτσα αλλα δεν πλησιαζει καθολου... Αν εχει καμια γρυπη η θερμοπληξια μπορει να την ξεπερασει μονο του ή θελει φαρμακα, γιατρο και τα λοιπα;
 
Πως είναι η συμπεριφορά του σήμερα να μας πεις, κίνηση, στάση σώματος, συγκριτικά με τις άλλες μέρες, αν έφαγε, αν ήπιε νερό, ουσιαστικές περιγραφές. Και πως είναι οι κουτσουλιές του.
 
Θα δεις πως θα ειναι απο δω και περα.. Θερμοπληξια θα του περασει μη φοβασαι. Αν μιλαμε για αλλη ασθενεια θα χρειαστει φαρμακα αλλα μην τρομαζεις ακομα.

Και οταν μπορεσεις φωτογραφιες απο οσα σου ειπαμε.
 
Κρατήσου λιγάκι χα χα.
Πλάκα κάνω Αλέκο, δεν μοιάζει κάτι σοβαρό προς το παρόν, έχε όμως το νου σου στο πουλί.
Προσπαθω να τον καθησυχασω, οτι και να ειναι με το γιατρο θα ειναι σιγουρος, αλλα να μην πανικοβαλλεται του στυλ "μπορει να πεθανει" συνεχως, το αγχος του μεταδιδεται και στο πουλακι.
 
παιδια ευχαριστω για την υποστηριξη ειλικρινα αλλα το αγχος μου οφειλεται στο οτι ειναι η πρωτη φορα που αποκτω κοκατιλ και δεν εχω κυριολεκτικα ιδεα για αρρωστιες και τα λοιπα...ψαχνω οσο μπορω ιντερνετ και σε εγκυκλοπαιδιες για ενημερωση... Τωρα οσον αφορα συμπεριφορα.. Εχει κεφι, το πρωι μας ξυπνησε ολους αο τις 7 με κελαηδημα, σκαρφαλωνει, εφαγε, ηπιε και νερο... Τωρα θα δω πως θα παει και σημερα και αν τον δω παλι το βραδυ να κοιμαται ξανα κατω θα τον παω σε κτηνιατρο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αλεκο, εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να του αρεσει εκει;

Η απλα μπορει να το φυσαγε ο αερας και να προστατευθηκε απο αυτον εκει κατω;
 
Η σημερινή συμπεριφορά του είναι καλή. Κουτσουλιές να κοιτάξεις. Μια επίσκεψη σε γιατρό δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Πάντως επειδή είπες ότι το κλουβί είναι μικρό, ενδέχεται να κοιμάται εκεί επειδή βολεύεται, ιδίως αν η πατήθρα που του έχεις είναι πολύ λεπτή. Άντε να δούμε το κλουβί να σου πούμε ενδεχόμενα.
 
μακαρι να ναι αυτο, αλλα παιδια οι φωτογραφιες προσπαθησα ξανα τις ανεβασω αλλα τιποτα παλι τα ιδια μου λεει ακομα και οταν τις εκανα σμικρυνση... Παντως το υψος του ειναι 50 cm... Μηκος 43 cm και πλατος 36 cm... Οι κουτσουλιες του ειναι ιδιες οπως οταν το πρωτοπηρα... Καπως πρασινοασπρες, συγγνωμη αν σας αηδιασα λιγο
 
καπως πρασινοασπρες, συγγνωμη αν σας αηδιασα λιγο
Όχι δεν αηδιάζουμε εδώ, βγάλε τις και φωτογραφία. Αν δεν μπορείς με τίποτα να τις ανεβάσεις, στείλε τις με μαιλ στο [email protected], βάζοντας και το link του θέματός σου να σε βοηθήσει ο Σταύρος στο ανέβασμα
 
Παιδια ασχημα τα νεα... Παλι τα ιδια κανει... Κατσουφιασε και καθεται ολη την ωρα σε ενα κλαδι... Κατεβηκε και εφαγε αλλα τωρα παλι τα ιδια και καπως βουρκωνει τα ματια σαν να θελει να κοιμηθει και καθεται στο ενα ποδι... Θα το παω σε κτηνιατρο, δεν γινεται αλλιως, αλλα ετσι θα στρεσαριστει σιγουρα. Γιατι τις προαλλες το πηγα σε γιατρο να του ψαλιδισει τα φτερα... Τωρα αμα το ξαναπαω... ☹
 
Καλυτερα να το πας εφοσον δεν βλεπεις βελτιωση... Να σιγουρευτεις.
 
Οσο και να εχουμε διαθεση και να συμβουλευουμε δεν ειμαστε γιατροι! Καλυτερα να στρεσσαριστει λιγο παρα να εχει κατι και να μην τ πας!
 
Κλείσε όλες τις πλευρές με χαρτί για την μεταφορά και άσε λίγο μπροστά ανοιχτό έτσι θα στρεσαριστεί λιγότερο. Άντε πήγαινε και περιμένουμε. Μάλλον σου κρύωσε. Αν σου δώσει φάρμακο, θα κάνεις την αραίωση και θα του το δώσεις με σύριγγα χωρίς την βελόνα στο στόμα. Δεν θα περιμένεις πότε και αν θα πιει νερό.
 
θα τον παω αυριο αλλα αυτο που μου προτεινεις ειναι καπως δυσκολο εως και αδυνατο διοτι το κοκατιλ μου δεν ειναι ημερο και αν τον πλησιασω με το χερι θα δαγκωσει και μετα θα πεταει σαν τρελο
 
Back
Top