Γενικά Το νέο μου φιλαράκι ένα μωρό ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Anemos84
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ο Μάνι μπαίνει στην εφηβεία πλέον και αρχίζει να τα "παίρνει"!:D
Δαγκώνει αρκετά τώρα αλλά είναι απόλυτα φυσιολογικό απ' όσο έχω διαβάσει. Απλά δεν τον σφήνω και πολύ στον ώμο μου πλέον γιατί θέλει να τα δοκιμάζει όλα και μπορεί να μου ανοίξει καμιά τρύπα για σκουλαρίκι!

Ανεβάζω ένα νέο βίντεο με τον Μάνι να κάνει τάκλιν στον Βαζέχα! Επίσης και μια φωτογραφία από ένα παιχνιδάκι που του έφτιαξα. Στην αρχή όποτε το έβλεπε έκανε σαν βρικόλακας που είδε σταυρό αλλά ξαφνικά σήμερα άρχισε να το τραβάει με μανία! Γενικά κάνει εφόδους! :D

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 

Συνημμένα

  • DSC00261.webp
    DSC00261.webp
    46,4 KB · Προβολές: 72
μεγάλωσε ο μπομπιρας!
πολυ καλο το παιχνιδι!βαλτο και στο θεμα με τα παιχνιδια αν δε βαριεσαι.
 
Megalose poli! Prospathi na mimithi to sfirigma sou! Bravo! Einai poli simantiko na mi fovate ta kainouria antikimena...vlepo poli kala pate :)
 
Πολύ καλό το μωράκι σου.Από φωνή πως πάει;Φωνάζει δυνατά η όχι; Πόσο είναι;Έχω ανοίξει ένα θέμα τι διατροφή ακολουθούν οι παπαγάλοι μας.Αν θες πες μας τι κάνεισ με τη διατροφή του. Να σου ζήσει.

Είναι περίπου 2 μηνών τώρα. Φωνάζει λίγο μόνο όταν πεινάει. Είναι πολύ ήσυχος. Η διατροφή του είναι ακόμα φόρμουλα σε συνδυασμό με μήλο και αχλάδι κυρίως. Του έχω μέσα και σπόρους για παπαγαλάκια αλλά ακόμα τρώει πολύ λίγους. Δεν μπορεί να τους σπάσει εύκολα. Από εχθές τρώει και καρότο. Γυμνάζει και το ράμφος του.
Να χαίρεσαι κι εσύ το δικό σου Κώστα.
 
Πολύ όμορφος άντε και με μια θυλικιά δίπλα του. Πρόσεχε όμως τα καλώδια γιατί έχουν τα παπαγαλάκια και μια περιέργεια γιαυτά.
 
Μανο τελειο το μωρο!:D! Καθε φορα που τον βλεπω θελω να το ζουληξω πιο πολυ! Μπραβο τα πηγαινεται τελεια και φαινεται γιατι μεγαλωνει σωστα και ειναι ευτυχισμενος! Οντως προσπσθει να σε μιμηθει! :D

και το παιχνιδι που εφτιαξες ειναι πολυ ωραιο! Μπραβο!
 
Πολύ όμορφος άντε και με μια θυλικιά δίπλα του. Πρόσεχε όμως τα καλώδια γιατί έχουν τα παπαγαλάκια και μια περιέργεια γιαυτά.

Μην ανησυχείς για τα καλώδια. Τον προσέχω πάντα.
Για τη θηλυκιά θα πρέπει πρώτα να σιγουρευτώ αν ο Μάνι είναι αρσενικός!

Ανέστη προς το παρόν με ζουλάει αυτός! Κομμάτια θέλει να με κάνει λέμε. Δαγκώνει πάρα πολύ από περιέργεια αλλά τον μαλώνω για να μην συνηθίσει. Είναι ένα στάδιο που μπορεί να κρατήσει πολύ καιρό και είναι σύνηθες στους Ringnecks.
 
Μην ανησυχείς για τα καλώδια. Τον προσέχω πάντα.
Για τη θηλυκιά θα πρέπει πρώτα να σιγουρευτώ αν ο Μάνι είναι αρσενικός!

Ανέστη προς το παρόν με ζουλάει αυτός! Κομμάτια θέλει να με κάνει λέμε. Δαγκώνει πάρα πολύ από περιέργια αλλά τον μαλώνω για να μην συνηθίσει. Είναι ένα στάδιο που μπορεί να κρατήσει πολύ καιρό και είναι σύνηθες στους Ringnecks.


μην το αφηνεις στον ωμο σου ακομη. ειναι θεμα θεσεως στην κυριαρχια. εκει του δινεις υψος και θαρρος να κανει κουμαντο. επισης δεν εχεις τον ελεγχο αν αποφασισει να σε δαγκωσει. Γενικα φροντισε να μην βρισκεται πανω απο το υψος των ματιων σου. Πιστευω πως η καλυτερη θεση προς το παρον ειναι στο χερι σου με τα δαχτυλα κλειστα για να μην μπορει να πιασει ''γωνιες'' ευκολα σημεια δηλαδη... και καλα ειναι να τον κρατας στο υψος της κοιλιας σου. ετσι εσυ θα εισαι το ''αφεντικο''. Ενα αυστηρο ΜΗ χωρις να ουρλιαξεις και μια ματια στα ματια απευθειας για μενα αρκει και μολις σταματησει αυτο που πηγαινε να κανει στην προκειμενη περιπτωση να δαγκωσει να τον επιβραβευσεις με τη φωνη σου οτι ειναι καλο παιδι. στον δικο μου πιανει.
 
μην το αφηνεις στον ωμο σου ακομη. ειναι θεμα θεσεως στην κυριαρχια. εκει του δινεις υψος και θαρρος να κανει κουμαντο. επισης δεν εχεις τον ελεγχο αν αποφασισει να σε δαγκωσει. Γενικα φροντισε να μην βρισκεται πανω απο το υψος των ματιων σου. Πιστευω πως η καλυτερη θεση προς το παρον ειναι στο χερι σου με τα δαχτυλα κλειστα για να μην μπορει να πιασει ''γωνιες'' ευκολα σημεια δηλαδη... και καλα ειναι να τον κρατας στο υψος της κοιλιας σου. ετσι εσυ θα εισαι το ''αφεντικο''. Ενα αυστηρο ΜΗ χωρις να ουρλιαξεις και μια ματια στα ματια απευθειας για μενα αρκει και μολις σταματησει αυτο που πηγαινε να κανει στην προκειμενη περιπτωση να δαγκωσει να τον επιβραβευσεις με τη φωνη σου οτι ειναι καλο παιδι. στον δικο μου πιανει.

Αυτό του λέω κι εγώ όποτε πάει να δαγκώσει. Είναι δύσκολο να τον κρατάω χαμηλά γιατί πετάει πάρα πολύ καλά και δεν κάθεται. Άμα τον πλησιάσω κοντά μου αμέσως πιάνεται από την μπλούζα μου και σκαρφαλώνει. Δεν θέλω να του κόψω τα φτερά αλλά έχω την αίσθηση ότι το πέταγμα τον αγριεύει και ίσως αναγκαστώ να το κάνω. Την έχει δει πολύ μάγκας... :D
 
Χθες έκοψα μερικά κλαδιά από μια νεραντζιά που είναι έξω από το σπίτι μου για να βάλω στο κλουβί του Μάνι. Σήμερα αφού τα καθάρισα από τα φύλα και τα πολύ μικρά κλαδάκια τα έπλυνα στην ταράτσα και έτριψα 2-3 κουτσουλιές από περιστέρια για να φύγουν. Τώρα τα έχω αφήσει να στεγνώσουν στον ήλιο. Να προσθέσω ότι είναι χλωρά και όχι ξερά τα κλαδιά. Μόλις στεγνώσουν θα είναι έτοιμα για να μπουν μέσα; Πρέπει να κάνω και κάτι άλλο; Απ' ότι διάβασα είναι κατάλληλα αυτού του τύπου τα δέντρα για παπαγάλους.
 
Μανο οντως ανηκει στα ασφαλη δεντρα-φυτα αλλα με προβληματισε το γεγονος οτι ειχε κουτσουλιες απο δεκαοχτουρες. Δεν μπορουσες να βρεις τελειως καθαρα; Αποψη μου ειναι να ψαξεις λιγο ακομη και να μην βαλεις αυτα. Οσο καλα και να τα καθαρισες το ξυλο ειναι απορροφητικο... 😉
 
Ανέστη όλες κι όλες 3 νεραντζιές είναι έξω από το σπίτι μου!
Οι κουτσουλιές ήταν πολύ αχνές και τις καθάρισα καλά. Δεν υπήρχαν εντελώς καθαρά. Τόσοι ringnecks πετάνε στην Ελλάδα ελεύθεροι! Αποκλείεται να μην έχουν κάτσει σε δέντρο με κουτσουλιά δεκαοχτούρας! :D
 
Ανέστη όλες κι όλες 3 νεραντζιές είναι έξω από το σπίτι μου!
Οι κουτσουλιές ήταν πολύ αχνές και τις καθάρισα καλά. Δεν υπήρχαν εντελώς καθαρά. Τόσοι ringnecks πετάνε στην Ελλάδα ελεύθεροι! Αποκλείεται να μην έχουν κάτσει σε δέντρο με κουτσουλιά δεκαοχτούρας! :D


και που το ξερουμε οτι δεν κουβαλανε κατι;:D δε λεω ολα αλλα καποια... ισως ειμαι λιγο υπερβολικος αλλα σου ειπα τι θα εκανα εγω ... 😉 αλλα αφου λες οτι τα καθαρισες καλα σιγουρα ετσι θα ειναι!
 
Μάνο εκτός από τις κουτσουλιές τα κλαδιά αυτά είναι γεμάτα καυσαέριο και από ότι ξέρω δεν είναι ότι καλύτερο για τα πουλιά γενικά και ειδικά για παπαγάλο που τρώει και από το Φλοιό. Μία βόλτα Ραφήνα - Μαρκόπουλο πιστεύω θα βρείς πιο καθαρά.
 
Μάνο εκτός από τις κουτσουλιές τα κλαδιά αυτά είναι γεμάτα καυσαέριο και από ότι ξέρω δεν είναι ότι καλύτερο για τα πουλιά γενικά και ειδικά για παπαγάλο που τρώει και από το Φλοιό. Μία βόλτα Ραφήνα - Μαρκόπουλο πιστεύω θα βρείς πιο καθαρά.

Κώστα στο δρόμο που μένω δεν κυκλοφορούν και πάρα πολλά αυτοκίνητα. Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο για να πάω πιο έξω τώρα σύντομα. Ωστόσο επειδή παιδεύτηκα αρκετά για να τα φέρω στο σχήμα που ήθελα μιας και έχω κόψει και ένα πολύ μεγάλο κλαδί για σταντ, ίσως να αφαιρέσω τον κορμό. Αν και θα είναι δύσκολη διαδικασία με ανησυχήσατε κάπως.
 
Γιά αυτό που λές σε προηγούμενο πόστ για ιεραρχία δεν το ξερά και μέχρι τώρα με κάνουν ίτι θέλουν και δαγκώνουν πολύ και δυνατα επίσης όταν τα ενοχλήσω με κράζουν είναι ίδια ηλικία με τον δικό σου αλλά Budgies
 
Γιά αυτό που λές σε προηγούμενο πόστ για ιεραρχία δεν το ξερά και μέχρι τώρα με κάνουν ίτι θέλουν και δαγκώνουν πολύ και δυνατα επίσης όταν τα ενοχλήσω με κράζουν είναι ίδια ηλικία με τον δικό σου αλλά Budgies

Έτσι είναι φίλε Teo2. Δώσε θάρρος στον χωριάτη να σ' ανέβει στο κρεβάτι! :D
Εγώ έφτασα στο αμήν σήμερα. Τον κηνηγούσα να τον πιάσω. Σαν κακομαθημένο παιδάκι. Γι 'αυτό του έκοψα τα φτερά και τώρα δεν κουνιέται!

Ορίστε και δύο φωτό από το σταντ που θα φτιάξω. Το ακουμπίσαμε προσωρινά στον τοίχο για να δούμε πως φαίνεται. Από αύριο ή μεθαύριο οι εργασίες τοποθέτησης!
 

Συνημμένα

  • DSC00265.webp
    DSC00265.webp
    32,7 KB · Προβολές: 99
  • DSC00266.webp
    DSC00266.webp
    36,1 KB · Προβολές: 97
Back
Top