Γενικά Το νέο μου φιλαράκι ένα μωρό ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Anemos84
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
καμαρι ειναι απιστευτοσ
νατον χαιρεσε και ευχομαι να περασετε παρα μα παρα πολλες ωρες μαζι
 
καμαρι ειναι απιστευτος να τον χαιρεσε
ευχομαι αρκετες δημιουργικες ωρες;
 
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!

Τελικά δεν άντεξα και πήρα τον Μάνι! (Ο πατέρας μου τον βάφτισε από το Μανιτού: αρχαίος ινδιάνος θεός στα παλιά κομικς!)

Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι αρσενικός αλλά δεν με νοιάζει κι όλας! Είναι πολύ γλυκούλης και απίστευτα σιωπηλός (δεν βγάζει κιχ παρα μόνο όταν τον ταίζω) αλλά ζωηρούλης! Την πρώτη φορά που τον έβγαλα έξω σκαρφάλωσε στον ώμο του πατέρα μου κι έκατσε εκεί! Το απίστευτο είναι ότι ο πατέρας μου τον διάλεξε από τα άλλα!

Τώρα τρώει με φόμουλα (exact της Kaytee) ακόμα αλλά μου είπαν να του βάλω μέσα νερό και τροφή που έχει μέσα βιταμίνες για να μαθαίνει (Vitacraft). Σήμερα τον τάισα και λίγο μήλο κομματάκι κομματάκι!

Όπως όλοι θα ξέρετε τα pet shops είναι απλά επιχειρήσεις και έχουν μόνο στόχο το κέρδος. Οπότε έδωσα τα διπλά λεφτά απ ότι υπολόγισα! Μαζί με τον Μάνι η πωλήτρια επέμενε αφάνταστα να πάρω κι ένα terrarium (φαίνεται λίγο στις φωτό) για να τον έχω μέσα ώστε να μην κρυώνει και να μην αγριεύει. Τελοσπάντων επέμενε τόσο που τελικά το πήρα και δεν πάει και χαμένο. Του βάλαμε κι ένα κλαδάκι με βεντούζες μέσα και δίνει μάχη για να ανέβει! Πιο πολύ μονόζυγο κάνει!:D

Για τα πέλετς το σκέφτηκα κι εγώ και μπορεί να τα δοκιμάσω αν και απ όσο ξέρω αν τρώει φρούτα και λαχανικά δεν χρειάζονται τόσο.

Χθες και σήμερα αντιμετώπισα πρόβλημα με το τάισμα. Σήμερα πήρα και στο pet shop και παραλίγο να τσακωθούμε. Ο λόγος είναι ότι μαζί με τη σύριγγα μου έδωσαν μια βελόνα για τάισμα (την πλήρωσα 15 ευρώ) από την οποία όμως δεν περνάει με τίποτα η φόρμουλα παρά μόνο το νερό και η φόμουλα μένει στεγνή στη σύριγγα. Αύριο θα πάω να τους τη χτυπήσω στο κεφάλι! Με το ζόρι τον τάισα και μόνο με σκέτη τη σύριγγα. Οι κουτσουλιές του σήμερα ήταν σκέτο νερό! Θα αλλάξω τακτική...
Η δεύτερη ανησυχία μου έχει να κάνει με την ποσότητα και συχνότητα της τροφής. Τώρα τον ταίζω 4 φορές τη μέρα (9.00, 13.00, 17.00, 21.00) Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι του δίνω αρκετή τροφή. Μου είπαν 10-12 cc να του δίνω κάθε φορά αλλά στο youtube είδα να δίνουν σε κοτατίλ ολόκληρη σύριγγα. Ελέγχω βέβαια το στήθος του κάθε φορά για να είμαι σίγουρος ότι έχει χωνέψει την προηγούμενη.

Αφήστε παιδιά πολύ άγχος! 🙂 Λες και έγινα πατέρας νιώθω και η χαρά μου ανείπωτη!
 
Μπραβο σου Μανο! Πολυ ωραιο ονομα το Μανι! Προσεχε τωρα με το ταισμα. Τι εννοεις βελονα; 😱 τετοια που κανουνε ενεσεις; Σου ειπανε να βαλεις τη βελονα στο στομα του πουλιου; Παρε απο το φαρμακειο συριγγες των 20 cc και θα εισαι μια χαρα. Τη φορμουλα να την φτιαχνεις εξω απο τη συριγγα σε ενα μπολακι! Και παλι σου λεω προσεχε γιατι τα μωρα ειναι παρα πολυ ευαισθητα! Καλα εκανες και πηρες το τεραριουμ τωρα που ειναι ακομη μωρο. Για τα πελετς θα επειμεινω και θα σου πω πως για να εισαι σιγουρος πως ο φιλος σου τρωει σωστα ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις. Τα φρεσκα φρουτα και λαχανικα ειναι αλλη ιστορια και βεβαια ειναι καλο να τα τρωει και παλι.
 
Ανέστη αυτή είναι η βελόνα.

Τη φόμουλα τη φτιάχνω σε ένα μπρίκι αλλά το πρόβλημα είναι ότι μόλις τη βάλω στη σύριγγα χωρίζεται το νερό από την σκόνη και στο τέλος έμενε μόνο η σκόνη μέσα και φυσικά δεν έβγαινε. Από τη βελόνα αυτή μόνο νερό περνάει οπότε είτε είναι ελαττωματική είτε ταίζουν αυτοί τα πουλιά νεροζούμι!

Ο Μάνι τώρα πρέπει να είναι λίγο πάνω από μήνα. Το μηλαράκι πάντως το μασούσε σιγά σιγά και του άρεσε! Δεν μπορεί να φάει μόνος του ακόμα. Πιστεύω ότι θα τρώει φόμουλα για κανένα μήνα ακόμα.

Θα το ξανακοιτάξω το θέμα με τα πέλετς. Μάλλον όταν θα πάω να γυρίσω τη βελόνα θα τους πω να μου δώσουν ένα σακουλάκι για να του βάλω μέσα γιατί στην περιοχή μου δεν έχουν.
 

Συνημμένα

  • DSC00217.webp
    DSC00217.webp
    116,7 KB · Προβολές: 55
Ανέστη αυτή είναι η βελόνα.

Τη φόμουλα τη φτιάχνω σε ένα μπρίκι αλλά το πρόβλημα είναι ότι μόλις τη βάλω στη σύριγγα χωρίζεται το νερό από την σκόνη και στο τέλος έμενε μόνο η σκόνη μέσα και φυσικά δεν έβγαινε. Από τη βελόνα αυτή μόνο νερό περνάει οπότε είτε είναι ελαττωματική είτε ταίζουν αυτοί τα πουλιά νεροζούμι!

Ο Μάνι τώρα πρέπει να είναι λίγο πάνω από μήνα. Το μηλαράκι πάντως το μασούσε σιγά σιγά και του άρεσε! Δεν μπορεί να φάει μόνος του ακόμα. Πιστεύω ότι θα τρώει φόμουλα για κανένα μήνα ακόμα.

Θα το ξανακοιτάξω το θέμα με τα πέλετς. Μάλλον όταν θα πάω να γυρίσω τη βελόνα θα τους πω να μου δώσουν ένα σακουλάκι για να του βάλω μέσα γιατί στην περιοχή μου δεν έχουν.

οκ γιατι ειπες βελονα απλως και λεω κι εγω μπας και... :D
Μανο προφανως χτες ηπιε κυριως νερο αφου οι κουτσουλιες του ειναι νερουλες. Ειναι επικινδυνο να παθει διαρροια και πολλα αλλα που δεν θελω να σε τρομαξω... Φροντισε να τρωει τη φορμουλα του... Διαβασε καλα τις οδηγιες στο κουτι και αν εχεις αμφιβολιες για κατι που σου ειπανε η δε θυμασαι παρε τους τηλεφωνο. Υποχρεωση εχουν να σου πουνε οτιδηποτε θελεις οσες φορες θελεις, τη στιγμη που πηρες μωρο ζωο απο αυτους.
 
Την φόμουλα την έφαγε απλά ήταν λίγο πιο αραιή. Τώρα την κάνω πιο πηχτή.
Το θέμα είναι ότι δεν τους εμπιστεύομαι ότι και να μου πουν γι αυτό άλλωστε και όταν έχω απορίες ρωτάω εδώ!

Υ. Γ. Κάποιες στιγμές χθες κοιμόταν με το ένα μάτι ανοιχτό! Είναι φυσιολογικό αυτό;
 
Την φόμουλα την έφαγε απλά ήταν λίγο πιο αραιή. Τώρα την κάνω πιο πηχτή.
Το θέμα είναι ότι δεν τους εμπιστεύομαι ότι και να μου πουν γι αυτό άλλωστε και όταν έχω απορίες ρωτάω εδώ!

Υ. Γ. Κάποιες στιγμές χθες κοιμόταν με το ένα μάτι ανοιχτό! Είναι φυσιολογικό αυτό;


καλα κανεις και ρωτας! Ολα καλα θα πανε! Και καλα εκανες και με τη φορμουλα που την εκανες λιγο πιο πηχτη. μη σε ανησυχει το πως κοιμαται. Ειναι μωρο και ειναι και σε καινουριο περιβαλλον! 😉 θα μπει στη ρουτινα του σε λιγο. Στους παπαγαλους αρεσει το προγραμμα. :D
 
δες μηπως ειχες φτιαξει αραιο τη χτεσινη ποσοτητα αλλιως κοιτα μηπως η βελονα εχει καμια μεμβρανη που να μπορεις να μεγαλωσεις την τρυπα, η μηπως να βαζεις περισσοτερη δυναμη οταν το ταιζεις, μην πατας τη συριγκα δηλ αργα αργα και μαλακα μηπως γιαυτο σου κανει το διαχορισμο της τροφής με το νερο.
απο ποιο απο τα 2 μαγαζια το πηρες και σε τι τιμή; Ειχαν διαφορά στην τιμή;
ρωταω γιατι ο ιδιοκτητης του μεγαλου ειναι αντιπαθεστατος και αγενής πραμα απαραδεκτο για καταστηματαρχη!
 
... Μην πατας τη συριγκα δηλ αργα αργα και μαλακα μηπως γιαυτο σου κανει το διαχορισμο της τροφής με το νερο...

ναι αλλα αντιθετα μπορει να σπρωξει πολυ μεγαλη ποσοτητα τροφης στο στομα του πουλιου και να το πνιξει... 😕

Μανο καπως πλαγια δεν σου ειπανε να τη βαζεις στο στομα του; Εννοω οχι να κοιταει ευθεια προς τον οισοφαγο του πουλιου...
 
Από το μεγάλο τον πήρα. 180 ευρώ έκανε και στο μικρό 200. Έτυχε και ήμουν εκείνη τη στιγμή εκεί βασικά, δεν είναι θέμα τιμής. Συμφωνώ πάντως για τους χαρακτηρισμούς στον καταστηματάρχη και ειδικά τη γυναίκα που μου τον έδωσε.

Τη γύρισα πάντως τη βελόνα αν και "στράβωσε" πολύ! Της ζήτησα να μου δώσει πέλετς αλλά μου είπε ότι δεν κάνει γιατί είναι πολύ μικρό. Εγώ επέμεινα και της είπα ότι τα θέλω γι αργότερα αλλά στο τέλος μου λέει δεν σου δίνω! Τι να πω!
Τελικά μου έδωσε κάτι τροφές με φρούτα της Vitacraft και κάτι παστέλια με φρούτα και μέλι και πατσίσαμε.

Όσον αφορά το τάισμα μου είπαν όντως λίγο λοξά αλλά στην πράξη δεν γίνεται. Ο Μάνι έβαζε μόνος του τη βελόνα στο στόμα του και έτρωγε κανονικά! Η βελόνα δεν ήταν ρυθμιζόμενη και αν και η τροφή ήταν πολύ αραιή, έβαζα όλη μου τη δύναμη και όμως δεν έβγαινε τίποτα! Που και που ξεβούλωνε και έβγαινε η φόμουλα με την ταχύτητα του φωτός! Δεν μπορώ να τον ταίσω έτσι γιατί θα τον σκοτώσω! Το πιο παράξενο είναι ότι η φόρμουλα διαχωρίζεται αμέσως μόλις σταματήσω να την ανακατεύω και δεν το καταλαβαίνω αυτό. Θα κάνω λίγο πιο ζεστό το νερό μήπως και διαλυθεί καλύτερα αλλά εννοείται όσο ζεστό πρέπει για να μην τον κάψω.
Πάντως να σας πω την αλήθεια νομίζω ότι αυτοί υπερβάλλουν. Είδα στο youtube πως ταίζουν κοκατίλ χωρίς βελόνα και μονοκοπανιά επαγγελματίες κι όλας με θερμόμετρα κ.λπ. και αυτό δεν έπαθε τίποτα.

Τώρα τον έχει πιάσει υπερκινητικότητα τον Μάνι και θέλει να ανεβαίνει συνέχεια πάνω μας και όσο πιο ψηλά μπορεί! Τον βάζω στο πάτωμα και πιάνει το μπατζάκι μου και ανεβαίνει μέχρι τον ώμο μου! Σήμερα μάλιστα έμαθε να πετάει κι όλας! Δεν σας κάνω πλάκα! Τον βάζω σε απόσταση 45-50 πόντων από μένα και πετάει και πιάνεται στη μπλούζα μου!
Όταν δεν προσπαθεί να αποδράσει από το terrarium, "τρώει" συνέχεια τα πόδια του και ειδικά το δεξί. Επίσης τσιμπάει συχνά το δαχτυλίδι του. Όταν μεγαλώσει λίγο και τον πάω σε πτηνίατρο θα του πω να το βγάλει γιατί δεν μου αρέσουν τα δαχτυλίδια.

Πάω να τον ταίσω τώρα με την πατέντα που έκανε ο πατέρας μου με ένα καλαμάκι!
 
Εχεις δικιο σε αυτα που ειπες για το ταισμα Μανο. Μπραβο που πεταξε! :D

Να του λες και συγκεκριμενες μικρες λεξεις και θα τις μαθει!

Οσο για τα πελετς εχω να σου πω οτι σεν ηθελε να σου τα δωσει για να σε κανει να τα πληρωσεις. Τι δουλεια εχουνε τα παστελια με μελι και φρουτα για μικρο πουλι! Δεν το παιζω εξυπνος αλλα ασχετη μου φαινεται αυτη η ειχε σκοπο να σε κανει να τα αγορασεις εξτρα! Ο Νασος εχει ενα site με καταστημα στην Αθηνα που εχουνε πελετς για απογαλακτισμο πολυ καλα για να δυναμωνουν και να ενισχυουν τον οργανισμο των μωρων. Στο εξωτερικο και οι επαγγελματιες εκτροφης ολοι τετοια χρησιμοποιουνε.
 
Back
Top