Φροντίδα Το νεο μου cockatiel και το κλουβι του, πειτε μου τη γνωμη σας

Γενικώς τα κοκατίλ δεν κάνουν πολλή φασαρία.
Το δικό μου, που μάλλον είναι αρσενικό (είναι μόνο 6 μηνών) σφυρίζει, τιτιβίζει, μουρμουρίζει, προσπαθεί να πει διάφορα, και μερικές φορές κράζει.
 
Επιτελους εφαγεεεεε... Τελεια! Αντε να πιουμε και νερακι τωρα!

Οσον αφορα στις εξωτερικες μπανιερες... Τι μεγεθος εχουν; Σαν αυτες τις κλασσικες που εχουμε για τα καναρινια;
 
Εγώ δεν έχω βρει αρκετά μεγάλη εξωτερική μπανιέρα. Με έχει βολέψει όμως εμένα καί τα πουλιά να τα κάνω μπάνιο 2 φορές την εβδομάδα ψεκάζοντας τα με νερό.

Επίσης μπορείς 2-3 φορές την εβδομάδα να βάζεις μέσα στο κλουβί για λίγη ώρα ένα πλαστικό ταπεράκι με λίγο νερό για να κάνει μόνο του μπάνιο το κοκατίλ.
 
Για το αραιωμα στο πτερωμα ειχατε δικιο... σημερα που του εκανα το πρωτο του μπανιο, διαπιστωσα ξεκαθαρα οτι το πισω μερος απο το κεφαλακι του ειναι λιγο φαλακρο σε μερικα σημεια. Θα μπορεσει να ξαναβγαλει πουπουλα σε αυτα τα σημεια;
 
Για το αραιωμα στο πτερωμα ειχατε δικιο... σημερα που του εκανα το πρωτο του μπανιο, διαπιστωσα ξεκαθαρα οτι το πισω μερος απο το κεφαλακι του ειναι λιγο φαλακρο σε μερικα σημεια. Θα μπορεσει να ξαναβγαλει πουπουλα σε αυτα τα σημεια;
ναι σιγουρα θα βγαλει.
 
Αυτα τα κενα στα πουπουλα και στο σβέρκο κιολας ειναι απο τσαμπουκαδες μεσα στη κλουβα... Νομιζω πως ναι θα τα ξαναβγαλει αλλα βγάλε μια φωτο για να ειμαστε πιο σιγουροι.. Μην ειναι τιποτα αλλο και οχι μονο τσαμπουκαδες...
 
Για να του βγαλω τοσο κοντινη φωτο μαλλον πρεπει να το πιασω και δεν αισθανομαι τοσο εξοικιωμενος... Θα το τρομαξω!
Εβγαλα μονο αυτη που ισως να βοηθαει... αλλά εχει στεγνωσει πλεον και δε φαινεται τιποτα. Αν δεν ειναι τσαμπουκαδες τι άλλο μπορει να ειναι; Μπορω να το καταλαβω μονος μου;

Παντως γενικοτερα, σημερα εχει ζωντανεψει... Ολη την ωρα παιζει, μερικες φορες κελαηδαει κιολας (εκτος απο το να γκαριζει), δε φαινεται να εχει καποιο προβλημα. Το μονο, που μερικες φορες τρεμουν λιγο τα φτερα του... αυτο παλι τι μπορει να ειναι;
 
Επιτελους εφαγεεεεε... Τελεια! Αντε να πιουμε και νερακι τωρα!

Οσον αφορα στις εξωτερικες μπανιερες... Τι μεγεθος εχουν; Σαν αυτες τις κλασσικες που εχουμε για τα καναρινια;



Δεν κανει καμια μπανιερα απο αυτες του εμποριου να κανουν σε κοκατιλ και πιο μεγαλους παπαγαλους!

Ο ενας τροπος ειναι αν του αρεσει να τον ψεκαζεις με ψεκαστηρι σε στυλ βροχουλα και ο αλλος τροπος ειναι να βαλεις ενα μεγαλο μπωλ(π.χ. απο 2λιτρο παγωτο)!
 
Τι θα μπορουσα να βαλω μεσα στο νερακι που θα κανει μπανιο, ωστε να ξανανιωσει το πτερωμα του; (ειναι λιγο ταλαιπωρημενα τα φτερακια του)
Χτες και σημερα του εβαλα λιγακι μυλοξιδο... υπαρχει κατι άλλο που μπορω να κανω;
 
Εγω προσφατα αγορασα αυτο το προιον γιατι εχω ακουσει πολυ καλα λογια, απο μελη που το χρησιμοποιουν! https://petbirds.gr/product/oropharma-oro-bath-versele-laga/

Αλλοι βαζουν και 1-2 σταγονες γλυκερινης απο αυτη που πουλουν στο φαρμακειο!
Δεν εχω να σου πω εντυπωσεις καθως δεν εχω χρησιμοποιησει!

Καλα εκανες με το μυλοξιδο!
Αν δεν εχεις διαβασει σχετικα με αυτο στο παραθετω: Το Μηλόξυδο Μηλόξυδο στα πουλιά
 
Στέλιο, για ένα ωραίο, λαμπερό και καθαρό φτέρωμα παίζει ρόλο η καλή και σωστή διατροφή και το μπάνιο... στην μπανιέρα του μπορείς να προσθέσεις λίγο μηλόξυδο ή ροδόνερο ή το προϊόν που σου προτείνει η Νίκη παραπάνω. Αν τα κάνεις όλα αυτά θα είναι σε άριστη κατάσταση το φτέρωμά του.
 
Στέλιο, για ένα ωραίο, λαμπερό και καθαρό φτέρωμα παίζει ρόλο η καλή και σωστή διατροφή και το μπάνιο


Πολυ σωστο αυτο που ειπε η Αναστασια!
Ειδικα η διατροφη!
Παντα καλης ποιοτητας!
 
Για το μηλοξιδο ξερω πως αν το πιουν δεν υπαρχει κανενα προβλημα... μαλιστα ειναι καλο και για την υγεια τους.
Ισχυει το ιδιο και για το ροδονερο;
 
Για το μηλοξιδο ξερω πως αν το πιουν δεν υπαρχει κανενα προβλημα... μαλιστα ειναι καλο και για την υγεια τους.
Ισχυει το ιδιο και για το ροδονερο;
για το ροδονερο δεν εχω ακουσει να το πινουν, αλλα το μηλοξυδο καλυτερα να τους δινεις μονο βιολογικο, που περιεχει ολες της απαραιτητες βιταμινες.
 
Για το μηλοξιδο ξερω πως αν το πιουν δεν υπαρχει κανενα προβλημα... μαλιστα ειναι καλο και για την υγεια τους.
Ισχυει το ιδιο και για το ροδονερο;

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να το βαλεις στο νερο του πουλιου.Ισως να μην κανει κι ολας.

Το μονο που γνωριζω πανω στο ροδονερο ειναι οτι μπορουμε να το βαζουμε που και που στο μπανακι τους για πιο λαμπερο φτερωμα.
 
Δεν εχω σκοπο να του βαλω ροδονερο στην ποτιστρα... αλλά τι θα γινει αν πιει λιγο απο την μπανιερα. Φανταζομαι παντως οτι δε θα υπαρχει καποιο προβλημα.

Οσο για το μηλοξιδο, εψαξα σημερα γι'αυτο το ακατεργαστο που μου προτεινετε, αλλά δε βρηκα. Ουτε καν σε γνωστο καταστημα της περιοχης στα βιολογικα προιοντα. Συνεχιζω λοιπον να του βαζω στην μπανιερα και στην ποτιστρα κατεργασμενο μηλοξιδο... ειναι κι αυτο χρυσο - πορτοκαλι αλλά δεν εχει τα κομματακια που αναφερετε.
 
Δεν εχω σκοπο να του βαλω ροδονερο στην ποτιστρα... αλλά τι θα γινει αν πιει λιγο απο την μπανιερα. Φανταζομαι παντως οτι δε θα υπαρχει καποιο προβλημα.
οχι δεν εχει αναγκη, ολα τα καναρινια πρωτου κανουν μπανιο δοκιμαζουν πρωτου λιγο νερο.
Οσο για το μηλοξιδο, εψαξα σημερα γι'αυτο το ακατεργαστο που μου προτεινετε, αλλά δε βρηκα. Ουτε καν σε γνωστο καταστημα της περιοχης στα βιολογικα προιοντα. Συνεχιζω λοιπον να του βαζω στην μπανιερα και στην ποτιστρα κατεργασμενο μηλοξιδο... ειναι κι αυτο χρυσο - πορτοκαλι αλλά δεν εχει τα κομματακια που αναφερετε.
δες λιγο αυτο το θεμα Το Μηλόξυδο Μηλόξυδο στα πουλιά
 
Back
Top