Γενικά Το lovebird μου ο Νούλης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης valjean
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κούκλος είναι να τον χαίρεσαι!
Ωραίο κλουβάκι! Κάποια στιγμή έχε στο μυαλό σου να αλλάξεις τις πατήθρες με ξύλινες ή σχοίνινες χοντρούτσικες.
Αμέσως στην κούνια χα χα κλασσικό Lovebird
 
Να τον χαίρεσαι Γιάννη. Σύντροφο θα του πάρεις;
 
αν μαθω τι φυλλο είναι. εσεις μηπως μπορειται να καταλαβεται;

το κλουβι είναι προσωρινο... Θαπαρω άλλο πιο μεγαλο.
 
Δυστυχώς δεν είναι διμορφικά τα Lovebirds και δεν μπορούμε να τα ξεχωρίσουμε οπτικά.
Ο πιο σίγουρος τρόπος είναι με τεστ dna. Έμπειρα άτομα τα ξεχωρίζουν από το μέγεθος της πυέλου που είναι πιο ανοιχτή στα θηλυκά για να πέφτουν τα αυγά.
Ωστόσο ένα θηλυκό σε ηλικία περίπου ενός έτους οπωσδήποτε και μόνο του θα κάνει αυγά, οπότε θα γνωρίζεις το φύλο του.
Είναι ένας λόγος να έχεις πάντα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί.
Το θέμα θα το έχεις όταν θα θέλεις να πάρεις το ζευγάρι του, που θα πρέπει να φροντίσεις να έχεις βρει κάποιον εκτροφέα και να γίνει το τεστ πριν πάρεις το πουλάκι.
 
αν μαθω τι φυλλο είναι. εσεις μηπως μπορειται να καταλαβεται;

το κλουβι είναι προσωρινο... Θαπαρω άλλο πιο μεγαλο.
με το καλο να πρωσαρμοστει και συντροφια συγουρα θα ηταν οτι καλητερο να του παρεις για το φυλο ειναι πραγματι δυσκολο και ακομα με ελεγχο του πιελου εχω ακουσει μπορει να σε ξεγελασει ενα θυλικο αμα ειναι τρωμαγμενο κλεινει στο πυελο.λενε επεισεις πως τα κιτρινα Lovebird ειναι συνιθως θυλικα και εμενα μου εχει συμβει δυο φωρες σε αγορα λουτινου να μου ειναι θυλικα.
 
Καλημέρα αν είναι αρσενικός μπορεί να ζευγαρώσει με ficher? Αν ναι θα ειναι γόνιμα τα αυγά;
 
Τα δύο είδη είναι διαφορετικά.
Είναι πάγια άποψή μου ότι είναι καλό να μην "χαλάμε" τα είδη των ζώων.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι το αποτέλεσμα θα είναι υβρίδια.
Υπάρχει άποψη πολλών εκτροφέων ότι τα υβρίδια αυτά δεν έχουν καλή υγεία και επίσης είναι στείρα.
Θα έλεγα να το αποφύγεις αφού εμείς δεν είμαστε επιστήμονες ερευνητές αλλά τα έχουμε για pets και άντε να δούμε μια γέννα για την χαρά του πράγματος.
 
Αν σίγουρα είναι υβρίδια οι νεοσσοι τοτε και εγώ. Δεν θέλω κάτι τέτοιο.
 
Καλημέρα ο Νούλης σε χρονο ρεκορ εξημερώθηκε.
Εχθες το βράδυ ημασταν αγκαλιά και ζητούσε χαδακια. Απο σήμερα ξεκινάει ή εκπαιδευση.
 
Μπράβο! Πόσο χαίρομαι με τέτοια νέα!
Πρόσεχε μην σε παίρνει ο ύπνος με το πουλάκι αγκαλιά, έχω ακούσει και τέτοιο μοιραίο ατύχημα.
Να μας ενημερώνεις για τα κατορθώματα του μαθητή :)
 
Παντός δεν περίμενα τόσο εύκολα να με δεχθεί. Το καλό ηταν απο την αρχή οτι δεν δαγκώνει καθόλου είναι ανήσυχος αλλά μόλις τον πιάσεις γίνεται αρνάκι! Τον βλέπω μόνιμα κάνει βόλτα μέσα στο σπίτι μονο όταν λειπουμε όλοι απο το σπίτι θα είναι στο κλουβί για να μην κανει καμμία χαζομαρα και δαγκώσει κανένα καλώδιο
 
Προσοχή πόρτες και παράθυρα, κυρίως όταν έχεις φίλους στο σπίτι που δεν το έχουν στο μυαλό τους να προσέξουν
 
Τα δύο είδη είναι διαφορετικά.
Είναι πάγια άποψή μου ότι είναι καλό να μην "χαλάμε" τα είδη των ζώων.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι το αποτέλεσμα θα είναι υβρίδια.
Υπάρχει άποψη πολλών εκτροφέων ότι τα υβρίδια αυτά δεν έχουν καλή υγεία και επίσης είναι στείρα.
Θα έλεγα να το αποφύγεις αφού εμείς δεν είμαστε επιστήμονες ερευνητές αλλά τα έχουμε για pets και άντε να δούμε μια γέννα για την χαρά του πράγματος.
ειμαι οχι απλα απολητα συμφωνος αλλα εχω ζησει τον ερωτα υβριδιου με Lovebird που χωρις να το ξερω τα εβαλα μαζι μιας και το ενα τρελενοταν για το αλλο αποτελεσμα ασπορη γεννα τα χωρησα μετα το ενα εφυγε απο το κλουβι και το αλλο εφυγε... ψυλα...
 
Καλημέρα ο Νούλης εκλαπει απο την κόρη μου. Δεν μου τον δίνει πίσω και ο γιος μου θέλει να αγοράσουμε ακόμη ενα.. Έχει σουξέ... χαχα! Παρατηρώ οτι δεν τρώει τίποτα πράσινο μονο σπόρους μάλλον δεν έμαθε τον εδωσα και αυγόββραστό αλλά δεν.
 
Θα μάθει με τον καιρό να τρώει λαχανικά, φρούτα και αυγό. Εσύ επέμενε, και δοκίμασε κι άλλους τρόπους και διαφορετικα είδη για να του κινήσει την περιέργεια και να δοκιμάσει. Κάνε πως τρως κι εσύ και μετά δώστου, ανάμειξέτα με σποράκια κ. Α
 
;)
Καλημέρα ο Νούλης εκλαπει απο την κόρη μου. Δεν μου τον δίνει πίσω και ο γιος μου θέλει να αγοράσουμε ακόμη ενα.. Έχει σουξέ... χαχα! Παρατηρώ οτι δεν τρώει τίποτα πράσινο μονο σπόρους μάλλον δεν έμαθε τον εδωσα και αυγόββραστό αλλά δεν.
δεν ειναι ασχημη ιδεα να παρεις ενα ακομα και γω καπως ετσι ξεκηνησα με ενα για την κορη μου και τωρα εχω 14 Lovebird και τα λατρευω ολα το ιδιο.:)
 
Back
Top