Γενικά Τραγική ιστορία με ταλαιπωρημένο macaw

Δυστυχως διαβαζοντας ολα τα μηνυματα πρεπει να πω οτι κατι δεν παει καλα κατι βρωμαει για την ακριβεια με το μαγαζι ασχετα αν η υπαλληλος το γνωριζει ή οχι.Ας ελπισουμε να βγαλει καποια ακρη ο Λευτερης. Για μενα το κλειδι ειναι τα στοιχεια του ιδιοκτητη.. Αν ειναι αλλος απο τον ιδιοκτητη του μαγαζιου!
 
σημερα το πρωι πηγα και ειδα το πουλι στο εν λογω καταστημα, μαλλον δε προκειται ουτε για πελατη ουτε για τιποτα παραπανω απο ενα αγορασμενο κοψοχρονια πουλι που πρεπει παση θυσια να πουληθει χρυσο,ρωτησα την κοπελια που ειναι κει ποσο χρονων ειναι και μου ειπε 12και την ρωτησα ξανα ποσο κανει και μου ειπε 2,500€, αν παει αλλος ενας νομιζω το πουλι θα γινει 4 χρονων και θα κοστιζει 3,000€,της ειπα να μου δωσει το τηλεφωνο του ιδιοκτητη να μιλησω μαζι του για να τον αγορασω και μου ειπε μισο λεπτο να φωναξω το αφεντικο, περιμενα στον δρομο 20 λεπτα και δεν εμφανιστηκε κανεις, μπηκα μεσα και ειδα οτι επιναν καφε και να μην πω τι λεγανε,τελος παντων εφυγα, το θεμα ειναι το πουλι οταν πας κοντα τρεμει, τρωει τα πουπουλα του,την ωρα που πηγα δεν ειχε ουτε νερο ουτε φαι μεσ τον ηλιο, γενικα ειναι πολυ ταλαιπωρημενο και δεν αξιζει να σωσουμε ενα πουλι και να βαλουμε στον βωμο του χρηματος αλλλα 300 με το ιδιο προβλημα, πρεπει επιτελους να μαθουν να προσεχουν τα ζωα σαν εμψυχα οντα και οχι σαν αντικειμενα, με περρισιο θρασος τραβηξα και ενα μικρο βιντεακι να δουν οι γνωστες των παπαγαλων να μας πουν την γνωμη τους, αν αποφασισετε να τσονταρουμε ολοι μαζι να τον παρουμε ευχαριστως να εδινα και εγω το ποσοστο που μου αναλογει κα ιπολυ ευχαριστως θα τον υιοθετουσα,

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zxvt
Κι οτι θα ρωτούσα τι εγινε τελικα με το πουλί. Κρίμα! Εγω εξακολουθώ να θέλω να συνεισφέρω τόσο οικονομικά, όσο και να τον φροντίσω αν όλοι εσείς το κρίνετε σωστό και συμφωνειτε. Στο χάλι που είναι αν δεν γίνει κάτι θα πεθάνει.Αξίζει μια δευτερη ευκαιρία κατα την ταπείνη μου άποψη. Να είστε καλα κύριε Λευτέρη που πήγατε.
 
2500 πηγε τωρα; Εμενα μου ειπε η κοπελα που την συναντουσα εκει καθε απογευμα που εχς παει 2000! Οπως ειχα γραψει αρχικα... Τι να πω;και δεν ηρθε ο ιδιοκτητης; Μπραβο για το θαρρος που τραβηξες το βιντεο εγω οταν πηγανα δισταζα γιατι δεν ηξερα τι θα μου πουν αν με εβλεπαν... Ισως ηταν αλλη κοπελα κ μαλλον τους εχουν πει να λενε απο 2000 - 2500! Μαλλον εσενα σε ειδαν για λεφτά Λεφτέρη...

τι να κάνουμε τώρα; Εφοσον υπαρχουν ατομα να το φιλοξενησουν να μαζεψουμε χρηματα; Μερικοι θα πειτε να κανουμε καταγγελια κτλ αλλα ετσι θα παρατεινουμε μαλλον το μαρτυριο του πουλιου...
 
Συμφωνώ Μαριάννα. Δεν βγαινει τίποτα έτσι κι αλλιώς.Αυτοί στο τέλος θα ζητήσουν τον ουρανό με τα αστρα. Και δεν πρόκειται να τον παρει κανεις. Οποτε μόνο το πουλί θα ειναι ζημιωμενο...
 
Νομιζω πως προκειται για εναν scarlet macaw (Ara macaw)

Φαινεται να εχει σοβαρο προβλημα stress και μαδαει τα φτερα του! Ειναι πολυ πιθανο επειδη το κανει σε πολυ μεγαλο βαθμο να εχει καταστρεψει τους πορους του δερματος και αυτα τα φτερα να μην ξαναβγουνε ποτε.
Δεν φαινεται στο βιντεο αν φοραει δαχτυλιδι και αρα μπορουμε να συμπερανουμε οτι ειτε ειναι πιασμενος αγριος, ειτε οτι τον βγαλανε απο προγραμμα αναπαραγωγης για καποιο λογο.
Συμφωνω με το Λευτερη οτι ετσι δινουμε τροφη αυτη την αλυσιδα. Δεν ειναι ευκολη υποθεση να τον αναλαβει καποιος και αν δεν εχετε ακουσει μακαο να φωναζει δεν εχετε ιδεα περι τινος προκειται. Το διαμερισμα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι χωρος για μακαο διοτι η φωνη του σπαει τοιχους και οχι απλως τζαμια... Αν παρολα αυτα καποιος αποφασισει να παρει το πουλι για να το σωσει να το σκεφτει πολυ καλα διοτι το πουλι θα εχει απειρα προβληματα συμπεριφρας και προσαρμογης και το τελευταιο που του λειπει ειναι να αρχισει να αλλαζει σπιτια και χερια.
 
Ρε παιδιά τι να πω δηλαδή; Οι άνθρωποι κοροϊδεύουν φόρα παρτίδα! Κακοποιούν ένα ζώο με μόνο στόχο την αισχροκέρδια και εσείς σκέφτεστε να τους δικαιώσετε κι όλας; Τα έχω ξαναπεί. Επίσης αν ένας 30άρης μαδημένος Μακάο (Scarlet αν δεν κάνω λάθος) κάνει 2500 ευρώ, ένας υγιής και μικρός σε ηλικία πόσο κάνει; 10000 ευρώ; Και κάνουν και εξυπηρέτηση; Θράσος στο τετράγωνο!

EDIT
Ανέστη την ίδια ώρα γράψαμε το μήνυμα και δεν είδα ότι έγραψες ότι είναι Scarlet. Άρα σωστά νομίζω.
 
Παιδιά είμαι μέσα σε ότι αποφασιστεί. Στεναχωρήθηκα πολύ για τον καημένο το παπαγάλο. Νάσαι καλά και ευχαριστώ για το βιντεο. Τι κάνουμε τώρα;
 
Αυτο που κανουν μάλλον ειναι οτι αν δουν οτι καποιος μπορει να ξερει 2 πραγματα παραπανω για να μην τους κράξει μειωνει την τιμη... Και επειδη εγω πρωτα ειχα πει στη κοπελα οτι εχω παπαγαλο και αφου ειχαμε μιλησει λιγο και μετα τις ειπα τι ανθρωπος ειναι αυτος που εκανε ετσι το πουλι κ θελει κ λεφτα κτλ κτλ γι αυτο... Προσαρμοσε την τιμη... Παντως οτι κ να συμβαινει πραγματικα μπορει να μην το μαθουμε ποτε!
αλλα νομιζω οτι αξιζει να κανουμε μια προσπαθεια ολοι οσοι θελουν κ μπορουν βεβαια γαι να παρουμε το πουλι κ να το κρατησει καποιος εμπειρος που πιστευει οτι μπορει να το βοηθησει... Και για οποιον ευθυνεται πραγματικα για τη κατασταση αυτου του πουλιου... Το κριμα στο λαιμό του! Ολα εδω πληρωνονται σε αυτο το κοσμο κ θα το βρει μπροστά του το κακο που εκανε...
 
Φίλε Ανέστη προσφέρθηκα να τον πάρω γνωρίζοντας τις δυσκολίες. Εκτος αυτου το έκανα με άνεση γιατί έχω την ευτυχία να ζω εκτός πόλης σε ενα παραθαλάσσιο κτήμα με κήπο. Οπότε το αν φωνάζει είναι το λιγότερο. Ετσι κι αλλιώς εγώ και η οικογένειά μου θα τον ακούνε. Πάντως οι κύριοι στο πετ σοπ θέλουν σκότωμα. Τι να πω; Απαράδεκτοι
 
Δαχτυλιδι δεν φοραει και επισης περα απο το κεφαλι ολο το υπολοιπο ειναι μαδημενο αλλα εχει μικρα πουπουλα, δεν ξερω αν εχει τραυματιστει και εχει καταστρεψει τους πορους του δερματος Ανεστη αλλα η ψυχουλα του σιγουρα εχει τραυματιστει...
 
Ααα επισης το κλουβι συμπεριλαμβανται στα 2000 που μου ειχαν πει εμενα... Και αν πρωτα ο Θεος καταφερουμε κ κανουμε κατι θα πρεπει να σκεφτουμε κ πως θα γινει η μεταφορα του... λεπτομερια αλλα ειναι κ αυτο...
 
Παιδιά είναι πολύ αμαρτία το πουλάκι να πεθάνει εκεί ταλαιπωρημένο επειδή αυτοί το θεωρούν εμπορεύσιμο είδος. Μόνο κάποιος που πραγματικά θα το αγαπήσει όπως είναι (ακόμα και μαδημένο εννοώ) θα το κάνει να ζήσει καλά. Δεν είναι σωστό να διαιωνίζεται η αλυσίδα των εμπόρων ζώων, αλλά στην προκειμένη νομίζω ότι ίσως να "επιβάλλεται" να σωθεί αυτή η ψυχούλα. Δε ξέρω, ό,τι αποφασιστεί είμαι -οικονομικά, γιατί από φιλοξενία θα με εξορίσουν αν το πάρω χώρια που δεν έχω τέτοιες γνώσεις- μέσα. Αρκεί να είναι το καλύτερο γι' αυτή τη ζωούλα.. Αν ξαναπάει η Μαριάννα, τι τιμή θα της πουν άραγε;
 
Νικολεττα μου εχουν πει ηδη 2000 και δεν τους παιρνει να πουν σε ιδιο ατομο κατι διαφορετικο! Γιατι το ειπα στη κοπελα μεσως πλην σαφως οτι ανησυχω πολυ για το πουλι αυτο κ οτι μπορει να βρουν κ αυτοι το μπελα τους λογω του οτι δεν φοραει δαχτυλιδι και ειναι στη κατασταση που ειναι αν κανει καποιος καταγγελια...
 
Κάποιος εξαιρετικά καλός κύριος (ήταν στο ΕΚΠΑΖ, δε ξέρω αν είναι ακόμα) είχε βρει σε σκουπίδια πεταμένο κακατού. Το πήρε κι από τότε είναι αχώριστοι. Βέβαια το πουλάκι από το σοκ δεν έβγαλε ποτέ τα μαδημένα του φτερά, αλλά είναι πραγματική κυρία αν το δείτε, γλυκύτατο και με απίστευτους τρόπους.
Εγώ συμφωνώ με τα παιδιά που υποστηρίζουν ότι πρέπει να το σώσουμε. Υπάρχουν εκατοντάδες (για να μην πω χιλιάδες και μας πιάσει απελπισία) ζωντανά που ταλαιπωρούνται στον βωμό του κέρδους, αλλά αφού αυτό έτυχε και βρέθηκε από άνθρωπο που αγαπάει τα ζωντανά και θίχτηκε το όλο θέμα, νομίζω ότι πρέπει να γίνει μιαν εξαίρεση.
 
Nikoletta είπε:
Παιδιά είναι πολύ αμαρτία το πουλάκι να πεθάνει εκεί ταλαιπωρημένο επειδή αυτοί το θεωρούν εμπορεύσιμο είδος.
Και δεν είναι αμαρτία να επιδοτήσετε εσείς οι ίδιοι με το κεφάλαιο που θα προσφέρετε τη δολοφονία άλλων 6-7 όμοιων πουλιών; 😕 Ή μήπως μετά θα πάψουν να τα θεωρούν εμπορεύσιμο είδος; 🙄

Χρησιμοποιήστε τη δύναμή σας. Μην επιβραβεύετε αυτό που σας πονά. Καταδικάστε σε οικονομικό θάνατο την αιτία που προκαλεί τον πόνο και αποτρέψετε τη συνέχισή της στερώντας της το κίνητρο. Δράστε υπεύθυνα και μην επιτρέπετε στο συναίσθημά σας να βαρύνει τη συνείδησή σας με την πρόκληση μεγαλύτερου κακού.
 
Back
Top