Διατροφή Τραύμα στο πόδι του παπαγάλου μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NicolasP
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NicolasP

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2023
Μηνύματα
6
Καλημέρα,
Ο παπαγάλος μου εδώ και μερικές μέρες τινάζει επίμονα το ένα του πόδι και το κρατάει ψηλά. Προσπαθεί να μην το χρησιμοποιεί πολύ γιατί πονάει απ ότι δείχνει. Ύστερα από επίσκεψη σε γιατρό πριν 4 μέρες βρέθηκε ένα τραύμα πάνω από την πατούσα στο δεξί του πόδι (σαν να το μαγκωσε κάπου). Ο γιατρός μου είπε να του βάλω κεραλοιφη όπως και έκανα. Δεν βλέπω ιδιαίτερη βελτίωση ωστόσο. Επίσης λόγω του πόνου δεν ξέρω αν κοιμάται καλά. Κατά τ άλλα ίσως έχει ελαφρός πεσμένη διάθεση αλλά τρώει κανονικά και πετάει όπως και πριν. Κάθε συμβουλή είναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ
 
Πώς ονομάζεται ο κτηνίατρος που τον πήγες; (επιτρέπεται να αναφέρεις το όνομά του). Είναι ειδικός στα πουλιά; Δλδ, είναι πτηνίατρος ή κτηνίατρος με εμπειρία στην παθολογία πτηνών;
Σε ποια περιοχή μένεις; (ώστε να σου πούμε αν υπάρχει αξιόπιστος γιατρός κοντά σου)
Πες μας και για το τραύμα...είναι πληγή, είναι ανοικτό δλδ, με λύση δέρματος, είναι απλά ερεθισμένο ένα σημείο, κόκκινο, πρησμένο κλπ; Πιστεύω ότι μια φωτό του τραύματος θα βοηθούσε.
 
@ianos Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ο γιατρός που είδε το πουλί είναι στο Περιστέρι Αττικής. Η αλήθεια είναι πως δεν έμεινα ευχαριστημένος (δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το όνομα του) Τον πήγε η κοπέλα μου γιατί έλειπα κι εγώ μίλησα τηλεφωνικά μαζί του 4 μέρες μετά. Ο παπαγάλος μου αυτή τη στιγμή δεν έχει κάποια ανοιχτή πληγή αλλά έναν μικρό ερεθισμό. Αυτό που με ανησυχεί είναι το τίναγμα του ποδιού του.
 

Συνημμένα

  • received_3475852935990559.webp
    received_3475852935990559.webp
    46,7 KB · Προβολές: 17
  • received_1334591950800889.webp
    received_1334591950800889.webp
    35,4 KB · Προβολές: 17
  • received_173447749099492.mp4
    received_173447749099492.mp4
    2,6 MB
@ianos Σκέφτομαι να τον πάω σήμερα πάλι σε γιατρό. Έχω ακούσει για την κ. Δουκακη αλλά είναι λίγο μακριά για ένα. Υπάρχει κάποιος άλλος γιατρός που να είναι πιο κοντά στο κέντρο και να εμπιστεύεσαι; Αλλιώς θα τον πάω εκεί!
 
O κ. Ακρίβος θεωρείται επίσης καλός γιατρός και είναι στο κέντρο. Αλλά εκεί το πήγες το πουλί.
Σου επισυνάπτω τη λίστα με τους γιατρούς ανά περιοχή. Σε κάποιους υπάρχουν και αξιολογήσεις... διάβασέ τις και αναλόγως πράξε.
 
@ianos Έδωσα μια δεύτερη ευκαιρία στον κ Ακριβό. Ίσως να έκανα λάθος εκτίμηση. Μου έδωσε μια θεραπεία και μου είπε ότι μπορεί να είναι νευρολογικο το πρόβλημα. Σε 10 μέρες θα ξέρω λογικά.
 
@ianos Μου έδωσε μια σύριγγα με φυσικό ορό και παυσίπονο. Αν είναι νευρολογικο ίσως να ειναι μη αναστρέψιμη η κατάσταση του παπαγάλου μου. Σήμερα εχει καλύτερη διάθεση αλλά συνεχίζει το νευρικό τίναγμα του ποδιού. Ελπίζω με αρκετη φροντίδα και υπομονή να μπορέσει να το ξεπεράσει. Είναι πολύτιμος για μένα αλλά πάνω απ όλα δε θέλω να ταλαιπωρείται
 
Back
Top