Γενικά Τρομακτική μέρα

Εγγραφή
28 Μαρ 2016
Μηνύματα
624
Πόλη
Αθήνα
Λοιπον σημερα το πρωι παρατήρησα ότι ο (τελικα αρσενικος) παπαγάλος μου "τζουελ" ειχψε κατι σαν εξόγκωμα αναμεσα στα ποδια του. Αμεσως του εκανα με νερο περα τα πούπουλα και ειδα ένα μεγαλο "κακάδι" και το κοιταξα λιγο και του εβαλα λιγο μπεταντιν με νερο. Τοτε αρχησα να πανικοβάλωμε. Και φυγαμε αμεσως για ένα πετ σοπ. Και μου λεει ο ανθρωπος ότι κατι του ερχοτανστο μυαλο(καμια ψωρα) και μου λεει για να μην σου λεω μπορδες πηγενε το σε έναν κτηνιατρο. Τελικα πηγα στον μοναδικο κτηνιατρο του χωριου που ευτυχώς ηταν πολύ κοντα στο πετ και το ειδε του εβαλε λιγο κρεμα μπεταντιν και μου λεει ότι είναι από χτύπημα. Μοε λεει ότι μαλλον τσακωθήκανε με τα αλλα 2 και οντως τα ειχα δει να τσακώνονται. Τελικα θα πεσει μονο του και να βαζω ανα μερα πολύ λιγο μπεταντιν. Ευτυχώς είναι καλά! Ουφφφ! Τρομαξα πολύ!
 
Ο. Κ.
Κατά πάσα πιθανότητα θα σκοτωθούν τ' αρσενικά μεταξύ τους.
Όπως καταλαβαίνεις Ηλία μου, δεν γίνεται να βοηθήσουμε αφού δεν συνεργάζεσαι.
Πες μου εσύ, τι βοήθεια περιμένεις όταν κάνεις πράγματα που γνωρίζεις πως είναι λάθος; Πες να το προσφέρουμε.
 
είναι φυσιολογικό και ότι θα σταματησουν
Φυσιολογικό είναι αλλά δεν θα σταματήσουν.
Δεν συμφωνώ με τον γιατρό, κάνει λάθος και θα αντιμετωπίσεις προβλήματα στο μέλλον. Τα πουλιά δηλαδή.
Αλλά όπως καταλαβαίνω δεν μας χρειάζεσαι, έτσι μας τα είπες για να πεις τον πόνο σου.
 
Ούτε τρία πουλιά του ιδίου φύλου δεν βάζουμε μαζί διότι πάλι 2 από αυτά ξεχωρίζουν (τα βρίσκουν μεταξύ τους) και δημιουργούνται προβλήματα...
 
Γι αυτό θα παρατηρήσεις το μοναχικό μήπως σου "μαραζώσει". Αν είναι εντάξει, ας είναι κοντά. Διαφορετικά σε ξεχωριστούς χώρους.
Ωραια θα τα χωρισω και θα ασχολουμε πολύ μαζι του θα το βγαζω κάθε μερα εξω (όπως κανω παντα) θα του φτειαξω παιχνίδια να ασχολιτε αν και εχω και στο μεγαλο κλουβι αλλα δεν θελω να μην εχουν τα αλλα μετα.
 
Είναι πολύ καλα το κακαδι είναι ακομα εκει μεχρι να πεσει και εχει ξεπρηστεί η περιοχή και είναι σε ένα άλλο κλουβι πιο μικρο και είναι μακρια σε αποσταση 1μετρου από τα αλλα παπαγαλάκια. Βγενει εξω από το κλουβι πιο πολλες ωρες από τα αλλα και φυσικά όχι την ιδια στιγμή. Παιζουμε και είναι και πιο ηρεμο τωρα(πριν λιγο δαγκονε και τετεια αλλα τωρα είναι πιο φιλικό.
 
Ο ιατρος όμως μου ειπε να τα βαλω μαζί

Αφού τα είχες βάλει μαζι πριν πας στον κτηνίατρο.
Τόσο καιρό στο φόρουμ έπρεπε να έχεις ενημερωθεί για την καραντίνα και για το πως γνωρίζουμε τα πουλιά μεταξύ τους.
 
Γιατι δεν βαζεις και ενα αλλο στο μοναχικο για παρεα; Κριμα ειναι!
Τάκη μη βάζεις τέτοιες ιδέες. Πρόσφατα απέκτησε και τρίτο παπαγαλάκι. Ας αφοσιωθεί στη φροντίδα αυτών προς το παρόν.
 
Back
Top