Ασθένειες Τροφή με ακάρεα σε υγιή πουλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Την πιθανά μολυσμένη τροφή, μετά από πόσες μέρες την χορήγησες στα πουλιά;
 
Την πιθανά μολυσμένη τροφή, μετά από πόσες μέρες την χορήγησες στα πουλιά;

Μετά από μία βδομάδα. Πόσο να ζουν άραγε τα ακάρεα μακριά από το πουλί; Και μήπως παρασιτούν και στους σπόρους; Αναρωτιέμαι...
 
Βλέπεις τίποτα το ανησυχητικό για την ώρα στα πουλιά; Και αυτό που είναι άρρωστο πως πάει;
 
Μετά από μία βδομάδα. Πόσο να ζουν άραγε τα ακάρεα μακριά από το πουλί; Και μήπως παρασιτούν και στους σπόρους; Αναρωτιέμαι...
Δυο μέρες ζουν, οπότε από αυτή την περίπτωση μην φοβάσαι
 
Δυο μέρες ζουν, οπότε από αυτή την περίπτωση μην φοβάσαι

Ουφ! Τότε είμαστε κομπλέ! Μου έφυγε ένα βάρος... Εγώ πάντως καλού κακού, έριξα και μία γενική καθαριότητα για να είμαι σίγουρη.
 
Βλέπεις τίποτα το ανησυχητικό για την ώρα στα πουλιά; Και αυτό που είναι άρρωστο πως πάει;

Για την ώρα τίποτα περίεργο (αν εξαιρέσεις ότι όποτε τα βλέπω να πάνε να καθαριστούν τα κοιτάω καλά- καλά να δω πόση ώρα θα διαρκέσει το ξύσιμο και στο τέλος θα καταντήσω ψυχοπαθής...). Το άρρωστο τα πάει σταθερά καλύτερα και όσο πάει κελαηδάει και περισσότερο. Αλλά -μεταξύ μας τώρα- δε νομίζω πως θα συνέλθει ποτέ τελείως. Οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες του παίζει να το είχαν σ' αυτή την κατάσταση και πάνω από 5 χρόνια. Οπότε, δεν περιμένω θαύματα...
 
Για θυμησέ μου ακάρεα είχε της τραχείας το πουλί; Ή τα κόκκινα;
 
Χμ. Περίεργο που είπε ότι το pulmosan είναι για πρόληψη. Τους περίεργους ήχους τους κάνει ακόμα;
 
Χμ. Περίεργο που είπε ότι το pulmosan είναι για πρόληψη. Τους περίεργους ήχους τους κάνει ακόμα;

Να σου πω την αλήθεια, έχω πολύ καιρό να τους ακούσω. Αν το κάνει πολύ- πολύ σιγά ή τις ώρες που δεν είμαι μπροστά, δεν το ξέρω. Πάντως όπως ήταν δεν είναι σε καμία περίπτωση. Ο ήχος που έκανε αρχικά ήταν τραγικός. Αφού με ξύπναγε τη νύχτα...
 
Κατάλαβα. Στον γιατρό στον Αγ. Δημήτριο πήγες τελικά;Έμεινες ευχαριστημένη;
 
Back
Top