Διατροφή Τροφή στα άγρια πουλιά το χειμώνα

Βάλε αλάτι στο δίκανο..σιγά μην ταίζουμε τις καρακάξες...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Βάλε αλάτι στο δίκανο..σιγά μην ταίζουμε τις καρακάξες...
Κακιες... Απλα ας τις τρομαζει συχνα και θα αραιωσουν.. Ασε που ειναι τοσο εξυπνες που και μονο να εχει το δικανο 2-3 ωρες τη μερα εξω αυτες το καταλαβαινουν και εξαφανιζονται :)
 
Μιχάληηη.. Πες αλεύρι...
Βάλε αλάτι στο δίκανο..σιγά μην ταίζουμε τις καρακάξες...

.. Έχασα επεισόδια, δεν καταλαβαίνω😛

...άσε, κολάζομαι κι αισθάνομαι πολύ άσχημα με δαύτες.
Κάθε χρόνο (πχ σε λίγες μέρες) που οι φωλιές θα είναι γεμάτες με μωρά σπουργίτια, δεκαοχτούρες +άλλα (στη Βουλιαγμένη, σε δυο δέντρα κοντά στο σπίτι), ορμάνε αυτές και γίνεται χαμός, ακούγονται κραυγές απελπισίας από τα πουλιά γονείς, γίνονται άνισες μάχες κτλ κτλ Είναι φοβερό να τ' ακούς☹
 
Σε μενα προσωπικα σπουργιτια και δεκαοκτουρες.. Σπανιως και καρακαξες..
 
Τελικα ταιζω ολοκληρες οικογενειες. Ο χειμωνας μπορει να περασε, αλλα τα μικρα πρεπει να τρωνε :) Σημερινο! (δυστυχως πιο πριν ηταν περισσοτερα, αλλα δεν τα καταφερα ολα)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

και ο λογος που εφυγαν

4beee311c516f0ce7db6173fb6af1ebbdcce982b9c2cdb06ccbf64b6a746eb65.webp
 
Αχ τις άτιμες τις καρακάξες και είναι τόσο όμορφες!
 
Μπα αυτό ενήλικο μου φαίνεται, στα μικρά είναι πιο κοντές οι ουρές.
Όταν τις ακούω πιάνεται η ψυχή μου, είναι και τραμπούκοι, τρομοκράτες, κάνουν εκφοβιστικούς θορύβους ☹
 
Ελα ντε... Αλλα κ αυτα ζωα ειναι, την επιβιωση τους κοιτανε. Ολοι προφταινουν να φανε απο αυτο το πιατο, μια φορα το ξεχασα εξω απο την κουζινα και το φαγε ο σκυλος.

Αλλα σημερα που καταλαβα οτι τρωνε γονεις κ παιδια και ταιζονται χαρηκα πολυ.
 
Σίγουρα, απλά η μείωση των πληθυσμών των άλλων μεγάλων αρπακτικών πτηνών τις έχει αφήσει να κατακυριεύσουν τους τόπους όλους.
Και είναι άφοβες μπροστά στον άνθρωπο και πανούργες.
Μόνοι οι γονείς κοτσύφια τις παίρνουν στο κυνήγι.
 
Ελα ντε... Αλλα κ αυτα ζωα ειναι, την επιβιωση τους κοιτανε. Ολοι προφταινουν να φανε απο αυτο το πιατο, μια φορα το ξεχασα εξω απο την κουζινα και το φαγε ο σκυλος.

Αλλα σημερα που καταλαβα οτι τρωνε γονεις κ παιδια και ταιζονται χαρηκα πολυ.
Ξέρετε τι έχω παρατηρήσει σχετικά;
Βασικά θέλω να μου πείτε αν έχω και δίκιο...
Όταν ένα γεράκι επιτεθεί σε κάποιο πουλί - θήραμα... καμαρώνουμε ή τουλάχιστο το βλέπουμε με άλλα μάτια από το να επιτεθεί στο ίδιο πουλί μια καρακάξα...
Ίσως τελικά είναι πρόβλημα η μέθοδος που χρησιμοποιούν και όχι αυτού καθ' αυτού το αποτέλεσμα...
 
Μπα εγώ το ίδιο νιώθω, μην κοιτάς τώρα με τ' αετόπουλα που βλέπαμε το θέμα από την μεριά τους.
Απλά η καρακάξα χτυπάει τις φωλιές και τους νεοσσούς που πρωτοπετάνε κι αυτό όσο να ναι πονάει πιο πολύ.
Αλλιώς ε βέβαια θα φάνε κι αυτές τι να κάνουμε. Άσε που είναι και γεμάτος ο τόπος βρε παιδί μου.
 
Σωστά Μαρία αυτές είναι ύπουλες χτυπάνε τις φωλιές και τα αδύναμα πουλιά συνήθως...
Βέβαια και κάνουν και ανακύκλωση μιας και είναι και πτωματοφάγα
 
Βέβαια και κάνουν και ανακύκλωση μιας και είναι και πτωματοφάγα
Εξαιρετικά χρήσιμα... αν φυσικά περιοριστούν στα πτώματα και δε δημιουργούν νέα..
 
Οσοι εχουν τα πουλια τους σε εσωτερικο χωρο δεν υπαρχει προβλημα, Αν ομως ειναι σε μπαλκονι για παραδειγμα ας εχουν την προσοχη τους μηπως με αυτον τον τροπο προσελκυουν και ανεπιθυμητους επισκεπτες(καρακαξες)η' τυχον μεταφερομενες αρρωστιες. Το λεω γιατι τα δικα μου τα εχω εξω, στις αρχες που τα ειχα οταν σκουπιζα τους σπορους απο το μπαλκονι τους πεταγα απο τον πρωτο οροφο κατω(σε ενα δρομο χωρις κινηση-ειναι αδιεξοδο) και αλλες φορες σε μια γλαστρα. Πολυ συντομα αρχισαν διαφορα πουλακια να ερχονται πρωτα κατω και μετα πανω στο μπαλκονι, τουλαχιστον 4-5 φορες ειδα και καποια πανω στα δυο κλουβια. Οταν σταματησα αυτη την συνηθεια σταματησανε και οι επισκεψεις. Περιοριστηκαν στο ελαχιστο. Τελικα μια φορα η κορη μου, μου ζητησε να τις δωσω τροφη για να παιξει με την φιλη της στο παρκο και να ταιζουν τα πουλακια. Ετσι μπορει να μην τα βλεπω κοντα στο μπαλκονι αλλα σαν αποτελεσμα ειναι το ιδιιο.
 
εμένα έρχονται κάθε μερα σπουργίτια και δεκαοχτούρες οι δεκαοχτούρες βρίσκουν ότι έχει πέσει κατω και το τρώνε και τα σπουργίτια γαντζώνονται στο κλουβί και προσπαθούν να φάνε απο εκεί αν έχει πέσει κάτι στον πάτο του κλουβιού.
 
εμένα έρχονται κάθε μερα σπουργίτια και δεκαοχτούρες οι δεκαοχτούρες βρίσκουν ότι έχει πέσει κατω και το τρώνε και τα σπουργίτια γαντζώνονται στο κλουβί και προσπαθούν να φάνε απο εκεί αν έχει πέσει κάτι στον πάτο

Dangerous. Αυτο ειναι που πρεπει να αποφυγεις. Εγω τους παρεχω φαγητο αρκετα μακρυα απο τα πιθανα μερη που θα μπορουσα να εχω τα δικα μου, ετσι ωστε οταν χρειαστει να τα βγαλω να μην πανε στα κλουβια.
 
ναι το θέμα είναι πως δεν τα ταΐζω πια... έρχονται μονα τους και μόλις πάνε στο κλουβί τα διώχνω και αυτα δεν φοβούνται ούτε λίγο!
 
Back
Top