Διατροφή Τροφή στα άγρια πουλιά το χειμώνα

...Απλά η καρακάξα χτυπάει τις φωλιές και τους νεοσσούς που πρωτοπετάνε κι αυτό όσο να ναι πονάει πιο πολύ.
Αλλιώς ε βέβαια θα φάνε κι αυτές τι να κάνουμε. Άσε που είναι και γεμάτος ο τόπος βρε παιδί μου.
... Και όχι μόνο!
Προ καιρού βρήκα στο διάδρομο του κήπου (του σπιτιού μας) ένα μικρό χελωνάκι, παρ΄ολίγο να το πατήσω. Το πήρα στη βεράντα για να το ταΐσω και να το προστατεύσω (ήλπιζα) για κάποιο διάστημα, μέχρι να μεγαλώσει λίγο..
Την δεύτερη μέρα το άρπαξε μπροστά στα μάτια μου μια καρακάξα και έφυγε! Το κακομοιράκι, άθελά μου το έκανα στόχο ☹
 
Πω πω βρε Σίσσυ μου ταραχή που θα πέρασες. Ας ελπίζουμε μπορεί να της έπεσε και να σώθηκε...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τα εχουν για μεζε δυστυχως. Περισυ το καλοκαιρι μεσημεριατικο (οι χελωνες κρυβονται το μεσημερι για να μην καουν απο τον ηλιο) μπαινω στο αυτοκινητο εξω απο το σπιτι και παω να στριψω ενα... Βλεπω στο δρομο μπροστα μου μια καρακαξα και αλλη μια να προσγειωνεται με κατι στο στομα... Φανταστηκα τι ειναι, χωρις δευτερη σκεψη εβαλα μπρος και πηρα φορα... Επειδη ολο αυτο εγινε απο το πουθενα δεν προλαβε να αντιδρασει το πουλι, και πεταξε αμεσως το χελωνακι απτο στομα για να πεταξει...ηταν εντελως νεογεννητο ομως, το καβουκι του πιεζοταν ανετα για να καταλαβετε... Του εφτιαξα μικρο προστατευμενο χωρο, αντεξε ολο το καλοκαιρι και το χειμωνα και τον Απριλιο μας αφησε χρονους. Εχω σωσει πολλα χελωνια ετσι, αλλα αυτο μου στοιχισε..

Οι καρακαξες δεν αφηνουν τιποτα. Οτιδηποτε βαζει το μυαλο σας. Και μονο να σκεφτεις οτι κανουν επιδρομες στους σκουπιδοτενεκεδες...
 
Γενικά δεν είναι κατάλληλη και σαν ταΐστρα. Ακόμη και μια ψιχάλα να πιάσει, γίνονται όλα για πέταμα. Την έβαλα απλά ως ιδέα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάτω από ένα κιόσκι ή οπουδήποτε αλλού τέλος πάντων που δεν είναι ανοιχτός ο χώρος από πάνω.
 
Τωρα το καλοκαιρι λετε να φτιαξω κι εγω ενα τετοιο ή να περιμενω το χειμωνα γιατι τωρα βρισκουν φαγητο;
 
Τώρα αυτό που χρειάζονται περισσότερο τα άγρια πτηνά είναι το νερό. Εγώ έχω 2 ταΐστρες σκύλου στο κήπο γεμάτες νερό σε καθημερινή βάση. Τα πουλιά έχουν μάθει και έρχονται να πιουν. Ακόμα και καρδερίνες κατέβηκαν!
 
Αα τοτε ενταξει! Εχω βαλει ηδη ενα μεγαλο πλαστικο σκευος με νερο. Το εχω στην αυλη μου μονιμα(αλλαζω το νερο καθε μερα) αλλα μεχρι στιγμης μονο σπουργιτια και περιστερια εχω δει να πινουν.
 
Εγω εχω στη μια πλευρα του κηπου ενα πιατακι απο γλαστρα, το οποιο αναγκαζομαι βεβαια να αλλαζω 4 φορες τη μερα γιατι κανουν μπανιο, και ενα πηλινο πιο βαθυ στην μερια οπυ τους εχω και λιγα σπορακια. Τα τιμανε ολα :) Και τα σπορια που βαζω, ερχονται ολοκληρες οικογενειες και τρωνε και ταιζονται!
 
Τι ωραια βρε παιδια! Εμενα παλι δεν τιμανε τα σπορια που τους βαζω. Οσο να 'ναι εχω μια μονοκατοικια που περιτρυγιριζεται απο πολυκατοικιες... εδω μονο σπουργιτακια και περιστερια εχουμε... ☹ ουτε καρδερινες ουτε κοκκινολαιμηδες...
 
Τι ωραια βρε παιδια! Εμενα παλι δεν τιμανε τα σπορια που τους βαζω. Οσο να 'ναι εχω μια μονοκατοικια που περιτρυγιριζεται απο πολυκατοικιες... εδω μονο σπουργιτακια και περιστερια εχουμε... ☹ ουτε καρδερινες ουτε κοκκινολαιμηδες...
Κοκκινολαιμηδες τετοια εποχη αποκλειεται να ερχονταν ετσι κ αλλιως! Αλλα και γω μη νομιζεις, σπουργιτια, ενα ζευγος δεκαοχτουρες και καρακαξες ταιζω, τιποτα περισσοτερο! Αλλα τα μωροσπουργιτα ειναι all the money 😛
 
😀 μακαρι να ειχα κι εγω μωρακια! Τα παπαγαλακια μου δεν γεννησαν φετος και ποτε δεν με επιλεγουν αγρια πουλια για να κατοικισουν κι ας εχω αυλη με δεντρα! Κριμα... ☹ μενω με το παραπονο καθε χρονο...
 
😀 μακαρι να ειχα κι εγω μωρακια! Τα παπαγαλακια μου δεν γεννησαν φετος και ποτε δεν με επιλεγουν αγρια πουλια για να κατοικισουν κι ας εχω αυλη με δεντρα! Κριμα... ☹ μενω με το παραπονο καθε χρονο...
Δεν πειραζει, ειναι μεχρι να το μαθουν! Και μακρια απο τα δικα σου ελοχευουν κινδυνοι!
 
... Ποτε δεν με επιλεγουν αγρια πουλια για να κατοικισουν κι ας εχω αυλη με δεντρα!
Τα δέντρα δεν είναι αρκετά. Λίγα προσφέρουν τροφή. Χρειάζεται χαμηλή βλάστηση, αγριάδα, θάμνοι, λουλούδια, να παράγουν σπόρους και καρπούς, να προσελκύουν έντομα! Σιγά σιγά θα έρθουν και τα πουλιά.
 
Και επίσης Νίκο η τροφή να είναι σε εμφανές σημείο. Εγώ είχα φτιάξει σπιτάκι και είχα βάλει την τροφή μέσα σε αυτό και δεν ερχόταν τίποτα. Μέχρι που έβαλα ένα πρόσθετο ξύλο ( σαν βατήρα φαντάσου ) και έβαλα εκεί την τροφή και με λίγη υπομονή μετά από λίγες μέρες έσκασαν μύτη! Τώρα έρχονται καθημερινά για φαγητό αλλά και για νερό όπως είπε και ο Γιάννης.
 
Ξέρετε τι έχω παρατηρήσει σχετικά;
Βασικά θέλω να μου πείτε αν έχω και δίκιο...
Όταν ένα γεράκι επιτεθεί σε κάποιο πουλί - θήραμα... καμαρώνουμε ή τουλάχιστο το βλέπουμε με άλλα μάτια από το να επιτεθεί στο ίδιο πουλί μια καρακάξα...
Ίσως τελικά είναι πρόβλημα η μέθοδος που χρησιμοποιούν και όχι αυτού καθ' αυτού το αποτέλεσμα...
πολλά φταίνε για το άσχημο συναίσθημα που προκαλούν, λίγο το μαύρο τους χρώμα, λίγο το κράξιμό που κάνουν, λίγο τα θρίλερ του Stephen King... Μέχρι και για βρισιά χρησιμοποιείται το όνομά τους 😎Ενώ, αντίθετα το γεράκι/ αετός/μαχητής/υπόδειγμα λεβεντιάς κτλ κτλ
 
Οριστε και μια αλλη ιδεα!
bird_feeder3a.jpg
 
Back
Top