Διατροφή Τροφή στα άγρια πουλιά το χειμώνα

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Σιγά - σιγά κινούμαστε στις μικρές και κρύες ημέρες και στις μεγάλες και παγωμένες νύχτες του χειμώνα. Του χειμώνα που όταν πιάσει εκείνος ο βοριάς παγώνει όλη τη φύση και μας κάνει να ριγούμε ακόμη και κάτω από τα ξεστά πανωφόρια μας.
Πραγματικά φίλοι μου, όσο κι αν "κρατάει" ο καιρός... Προς τέτοιες μέρες και νύχτες κινούμαστε..
Κι εμείς που βρισκόμαστε σ΄αυτή την μεγάλη και "εξειδικευμένη παρέα", που διατεινόμαστε πως αγαπούμε τα πτηνά, που υποτίθεται πως νοιαζόμαστε γι' αυτά...έχουμε σκεφτεί...
  1. πως η σίτιση των άγριων πουλιών ακόμη και για την οριακή επιβίωσή τους είναι δυσεύρετη το χειμώνα;
  2. πως οι ανάγκες όλων των πουλιών σε θερμίδες είναι μεγαλύτερη το χειμώνα;
  3. πως σε κάποιες μέρες (πολύ παγωμένες) δεν βρίσκουν ούτε νερό να ποιούν?
  4. πως δεν μπορούν να βρουν μια πιο ζεστή και καλυμμένη από το βοριά γωνία για να κουρνιάσουν;
karderina.webp spinos.webp

Αν σκεφτούμε πως με ένα κουταλάκι σπόρους μπορούμε να σώσουμε τη ζωή αρκετών πτηνών και να τα βοηθήσουμε να τη "βγάλουν" στις δύσκολες και κρύες μέρες και νύχτες είναι φοβερό αν μπορούμε να τους το προσφέρουμε;

Επιτέλους πόσο δύσκολο είναι για μας:
  1. να μαζέψουμε τους σπόρους που τα δικά μας πουλιά δεν έχουν φάει και που στην ουσία είναι άχρηστοι και θα τους πετάξουμε;
  2. να πάρουμε αυτούς τους σπόρους και να τους τοποθετήσουμε σε μια αυτοσχέδια ταΐστρα, όπου θα υπάρχει η δυνατότητα στα άγρια και ελεύθερα πουλιά να τους φάνε;
  3. να βγάλουμε ένα μικρό σκεύος με νερό όταν οι θερμοκρασίες παγώνουν τις φυσικές πηγές νερο-τροφοδοσίας τους;
  4. να βάλουμε σε ένα καλαθάκι το ψωμί που (δυστυχώς) θα πετάξουμε;
feeder 01.webp

Τι θα μας κοστίσει εκτός ίσως λίγο από το χρόνο μας;

Στο διαδίκτυο υπάρχουν διάφορα video's που δείχνουν πως μπορούμε με απλά υλικά, χωρίς έξοδα και πολλές γνώσεις να κατασκευάσουμε τέτοιες ταΐστρες, που θα δώσουν "παράταση" στη ζωή πολλών πτηνών.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Πρόταση...
Προτείνω λοιπόν όσοι από μας μπορούν, όσοι από μας θέλουν να δημιουργήσουμε τις δικές μας "ταΐστρες" και να τις γεμίσουμε με τους σπόρους που μας περισσεύουν, είτε ακόμη και αγοράζοντας κάποιους και να βάλουμε εδώ κάποιες φωτογραφίες τους.
feeder 02.webp
Φανταστείτε ακόμη... Πως αυτές οι "ταΐστρες" θα γίνουν χώρος συγκέντρωσης πτηνών και εξαιρετικά όμορφα φωτογραφικά θέματα τα οποία επίσης ελπίζω πως θα βάλετε εδώ...

Αφορμή για αυτό το θέμα στάθηκε ο πατέρας μου Αναστάσιος, που σε μια γωνία της αυλής του δημιούργησε ένα μικρό χώρο (απροσπέλαστο από τους θηρευτές), για να αποθέτει τις ψίχες και χορταρικά που περισσεύουν, ώστε να τρώνε τα άγρια πουλιά. Γι άλλη μια φορά με αιφνιδίασε ευχάριστα και τον ευχαριστώ με ένα τραγούδι γι' αυτό...
 
Μπράβο Γιάννη και ευχαριστούμε για την αφύπνιση.
Ελπίζω Μαρία να υιοθετηθεί η προσπάθεια από πολλούς για να έχει και αποτελέσματα. Εγώ ξεκίνησα την κατασκευή... Θα βάλω φωτογραφίες τις επόμενες μέρες.
 
Αναρρωτιέμαι έχει νόημα να κάνουμε κάτι τέτοιο κι εμείς στα μπαλκόνια;
 
Ωραίο θέμα Γιάννη! Επ΄ευκαιρία ας γράψω κι εγώ για τη δική μου ταΐστρα άγριων πουλιών 🙂

Εδώ και χρόνια έχω τοποθετήσει σε μια άκρη της βεράντας μου μια παλιά-άχρηστη αναποδογυρισμένη αυτοποτιζόμενη γλάστρα.
Δεν την πέταξα γιατί σκέφτηκα ότι μέσα της, θα προστατεύονται οι σπόροι από τη βροχή και τον αέρα (πραγματικά κάνει πολύ καλά τη δουλειά της)... Δείτε τη :)pφρέσκια, τώρα την τράβηξα) φωτογραφία της ταΐστρας που κατασκεύασα με παλιά-άχρηστα υλικά...η πήλινη γλάστρα μειώνει το εσωτερικό ύψος διότι οι δεκοχτούρες ''αλωνίζουν'' εκεί μέσα...
tinypic-no-longer-available.jpg

Εκεί μέσα λοιπόν ρίχνω καθημερινά εδώ και χρόνια, τους ''άχρηστους σπόρους'' από το καθάρισμα των κλουβιών δικών μου πουλιών, καθώς επίσης και ότι άλλους έχω αγοράσει.

Αναρρωτιέμαι έχει νόημα να κάνουμε κάτι τέτοιο κι εμείς στα μπαλκόνια;

Μαρία μου μην αναρωτιέσαι, ξεκίνα την κατασκευή!
Στο κέντρο των Αθηνών (στους Αμπελόκηπους συγκεκριμένα) έχω την τιμή να έχω ταΐσει άπειρα πουλιά:
τα ''κοινά''
σπουργίτια
περιστέρια-δεκαοχτούρες
αλλά και
κοτσύφια
καρδερίνες
κοκκινολαίμηδες
αλλά διάφορα άλλα, τα οποία δεν γνωρίζω πως λέγονται, μου χαρίζουν όμως τα υπέροχα κελαηδήματα τους.

Επίσης όπου να΄ναι περιμένω ότι θα ταΐσω και κάποιο άλλο είδος πουλιών!
Έρχονται πολύ κοντά στη βεράντα μου, παρατήρησα πως έχουν πολύ καλές σχέσεις με τα περιστέρια της γειτονιάς (που είναι ήδη πελάτες) οπότε είναι θέμα ημερών να τους κάνω το τραπέζι! Ποτέ δεν φανταζόμουν πως θα γινόταν κάτι τέτοιο, αλλά η συνέχεια προσεχώς! σε νέο θέμα που θ΄ανοίξω με... 😀αποδείξεις (φωτογραφίες δηλ)
 
Σχετικές ιδέες (άλλες απλές-και για ποτίστρα, άλλες πιο πολύπλοκες) :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Σχετικές ιδέες (άλλες απλές-και για ποτίστρα, άλλες πιο πολύπλοκες) :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Εδώ φτιάχνει κάτι σαν παστέλι σπόρων; Μπορώ να δοκιμάσω και στα καναρίνια μου;
 
ΠΩΩΩΩ ρε παιδιά την ώρα που διάβαζα το θέμα έκανε σεισμό! Στο καλό... άντε να κοιμηθούμε τώρα...
 
Γιάννη πολύ καλό το θέμα σου, μακάρι να το υιοθετούν πολλοί……. εγώ πέρσι με μια απλή κατασκευή και όχι τόσο ειδικευμένη ( σκέφτομαι να φτιάξω φέτος άλλη ) τάισα αρκετά πουλιά. Πιστεύω ότι όλοι μας πρέπει να είμαστε ενεργοποιημένοι σε ένα τόσο σημαντικό θέμα, πόσο μάλιστα στις πόλεις, που η ανεύρεση τροφής είναι περιορισμένη…..
 
Γιάννη πολύ καλό το θέμα σου, μακάρι να το υιοθετούν πολλοί……. εγώ πέρσι με μια απλή κατασκευή και όχι τόσο ειδικευμένη ( σκέφτομαι να φτιάξω φέτος άλλη ) τάισα αρκετά πουλιά. Πιστεύω ότι όλοι μας πρέπει να είμαστε ενεργοποιημένοι σε ένα τόσο σημαντικό θέμα, πόσο μάλιστα στις πόλεις, που η ανεύρεση τροφής είναι περιορισμένη…..
Περιμένω να μας δώσεις ιδέες και φωτογραφίες.
 
Τον περσινό χειμώνα φτιάξαμε με το 9χρονο γιο μου μια απλή ταΐστρα με μπουκάλι αναψυκτικού για τους σπόρους και ξυλάκια για πατήθρες κάτω από τις τρυπούλες. Το κρεμάσαμε ψηλά σε ένα δέντρο στη Σαλαμίνα που πηγαίναμε 2 φορές το μήνα. Δούλεψε, άδειαζε η ταΐστρα και ενθουσιαστήκαμε. Κάποια στιγμή όμως πήραμε χαμπάρι ότι μια γωνιά της κεραμοσκεπής, σε κοντινή απόσταση από την ταΐστρα, είχε γίνει στέκι ενός γερακιού. Και μάλιστα τακτικό στέκι, όπως μαρτυρούσαν οι κουτσουλιές του. Η ταΐστρα αποσύρθηκε.
Θέλει λίγο προσοχή και παρακολούθηση, για να μη δίνουμε στο πιάτο των αρπακτικών τα πεινασμένα πουλάκια το χειμώνα.
 
Ο φίλος @YannisK, με έφερε μπροστά σε ένα υπαρκτό πρόβλημα σχετικά με τα παραπάνω.
Οι σπόροι που έχουν χρησιμοποιηθεί από τα πτηνά μου πιθανόν να μεταφέρουν ασθένειες στα άγρια, που ασφαλώς δεν έχουν ούτε αντισώματα γι΄αυτές, ούτε μπορούν να τις αντιμετωπίσουν.
Από δω και πέρα θα βάζω μόνο καθαρούς σπόρους για τα άγρια πουλιά της φύσης.
Μέσα από τις συζητήσεις οφείλουμε να αναγνωρίζουμε το σωστό και να διορθώνουμε το λάθος.
 
Δηλαδή οι σπόροι μπορούν να μεταφέρουν στα πουλιά αρρώστιες; Εγώ @misalouris τα πετάω στις κότες κινδυνεύουν;
 
Αυτή είναι η δική μας ταΐστρα, για τα πουλιά του χειμώνα, το χαρτάκι που είναι κολλημένο δεξιά, είναι το σχέδιο πριν τη κατασκευή, της μικρής μου κόρης :)
 

Συνημμένα

  • uploadfromtaptalk1417870928532.webp
    uploadfromtaptalk1417870928532.webp
    8,2 KB · Προβολές: 231
Back
Top