Διατροφή Τροφή στα άγρια πουλιά το χειμώνα

Μπράβο Δημήτρη και μπράβο που βάζεις το παιδί σ' αυτή την διαδικασία, δώρο ψυχής είναι αυτό!
 
Δηλαδή οι σπόροι μπορούν να μεταφέρουν στα πουλιά αρρώστιες; Εγώ @misalouris τα πετάω στις κότες κινδυνεύουν;
Πολύ πιθανόν Γιώργο... Δεν το είχα σκεφτεί μέχρι χτες. Απλά οι κότες συνυπάρχουν σε κάπως κοινό περιβάλλον με τα ωδικά μας πουλιά και οι κίνδυνοι "πιθανόν" να είναι λιγότεροι ή καλύτερα αντιμετωπίσιμοι.
Αυτή είναι η δική μας ταΐστρα, για τα πουλιά του χειμώνα, το χαρτάκι που είναι κολλημένο δεξιά, είναι το σχέδιο πριν τη κατασκευή, της μικρής μου κόρης :)
Φοβερή... χίλια μπράβο!
 
Σας ευχαριστώ, αφορμή για την κατασκευή ήταν το συγκεκριμένο ποστ, καθώς το διάβαζα χθες_προχθές, κπλά σήμερα ήταν ευκαιρία κ τα υλικά υπήρχαν. Επομένως κ από μένα πολλά μπράβο στο δημιουργό κ τους συμμετέχοντες του ποστ. :)
 
Έχουν έρθει πουλιά σε κανέναν; Εμένα τίποτα ακόμα ☹ Κρέμασα και μια φέτα ψωμί σε εμφανές σημείο αλλά τίποτα...
Όταν το μάθουν δεν θα προλαβαίνεις να το αφήσεις
 
Έχουν έρθει πουλιά σε κανέναν; Εμένα τίποτα ακόμα ☹ Κρέμασα και μια φέτα ψωμί σε εμφανές σημείο αλλά τίποτα...
Υπομονή όπως λέει κι Γιώργος... Θα μάθουν πως έχει "τσιμπούσι" και θα έρχονται συνεχώς.
 
Σήμερα είχαμε τον πρώτο μας επισκέπτη 👍D και ήταν ΠΟΛΥ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ! Θα σας ανεβάσω φωτογραφίες αύριο αν και δεν είναι πολύ καθαρές γιατί τις τράβηξα από απόσταση επειδή όταν πλησίαζα τρόμαζε και έφευγε. Έχω και βίντεο όμως, πώς το ανεβάζω; Αυτό που κατάλαβα είναι ότι η τροφή πρέπει να είναι σε εμφανές σημείο και λίγο έξω από το σπιτάκι για να έρθουν. Μετά αφού δούν ότι δεν κινδυνεύουν κατοικοεδρεύουν κανονικά :)
 
... Τα ''πάντα'' μπορούν να μετατραπούν σε ταΐστρες, δείτε πως τρώνε αυτά τα σπουργιτάκια μέσα από τον κορμό ενός φοίνικα
(ξεράθηκε, δεν τον έχω ξεφυτέψει ακόμα και τον... 😉εκμεταλλεύομαι )

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Σήμερα ο φιλαράκος έφερε και παρέα :D Ήρθαν 2 πουλάκια. Φωτογραφία δεν ανέβασα γιατί είναι που είναι θολή όταν χαμήλωσα την ανάλυση δεν ξεχώριζε τίποτα. Βίντεο δεν ξέρω πως ανεβαίνει. Φοβερή εμπειρία πάντως!
 
Μπράβο Γιάννη για το post! Πολύ καλή ιδέα
Βρε σαν ιδέα ήταν καλή, αλλά ποιος μπορεί να παλέψει την ανθρώπινη βλακεία...;
Κάποιον ενόχλησε και το κατέστρεψε...
Για εκδίκηση έχω παραγγείλει κρεμαστά από το διαδίκτυο, θα τα κρεμάσω ψηλά... και εύχομαι ή να μην τα φτάνει ή να τον δω να τα χαλάει... 😀
 
Πριν λίγο είδα μια καρδερίνα στην βεράντα μου, είχε πέσει με τα μούτρα σ΄ένα παλιό-ώριμο λουλούδι ταραξάκο (?)

tinypic-no-longer-available.jpg


Έρχονται συχνά καρδερίνες, φεύγουν όμως μόλις αντιληφθούν την παραμικρή κίνηση. Είμαι ενθουσιασμένη διότι αυτή, είχε δώσει όλη την προσοχή της στο να βρει σπόρους και δεν την τρόμαξε η εμφάνισή της Τζο (μέσα από την μπαλκονόπορτα).
Μπορεί οι γλάστρες μου να φαίνονται ''απεριποίητες'' με τα ζιζάνια, αλλά...ο σκοπός αγιάζει τα μέσα!
 
Πριν λίγο είδα μια καρδερίνα στην βεράντα μου, είχε πέσει με τα μούτρα σ΄ένα παλιό-ώριμο λουλούδι ταραξάκο (?)

tinypic-no-longer-available.jpg


Έρχονται συχνά καρδερίνες, φεύγουν όμως μόλις αντιληφθούν την παραμικρή κίνηση. Είμαι ενθουσιασμένη διότι αυτή, είχε δώσει όλη την προσοχή της στο να βρει σπόρους και δεν την τρόμαξε η εμφάνισή της Τζο (μέσα από την μπαλκονόπορτα).
Μπορεί οι γλάστρες μου να φαίνονται ''απεριποίητες'' με τα ζιζάνια, αλλά...ο σκοπός αγιάζει τα μέσα!
Τέλεια... Θα ξαναέρθουν. ετοίμασε κάμερες και φωτογραφικές... Θέλουμε ρεπορτάζ... Να ήξερες πόσο ζηλεύω!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πάντως πριν 2 βδομάδες περίπου άφησα περίπου μια σακούλα αποφάγια απ τις ταίστρες μου σε σημείο κοντά σε νερό σε βουνό και περνώντας προχθές να δω τα βρήκα σχεδόν άγγιχτα... Μάλλον τα πουλιά εδώ δεν πεινάνε πολύ..
 
Θέλει υπομονή Ανδρέα και να είναι σε ορατό σημείο. Και εγώ περίμενα αρκετά αλλά πάνω που είχα απογοητευτεί έσκασαν μύτη 😉
 
Μέχρι πρίν λίγες μέρες ερχόταν σπουργιτάκια. Εδώ και 4 μέρες όμως έρχεται καθημερινά αυτός ο φίλος. Ξέρει κανείς τι πουλάκι είναι;

View attachment 31418 View attachment 31419

Μοιαζει με καρβουνιάρη αλλα δεν ειναι καλες οι φωτο σου. 😉 Καρβουνιάρης https://community.petbirds.gr/threads/Καρβουνιάρης-phoenicurus-ochruros.2258/
 
Back
Top