Αναπαραγωγή Τσακωμός κανάρας με καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ευχαριστω Κ Γιαννη!

Είδαμε και πάθαμε μ' εσένα μου γινες και πλεονέκτης τώρα 😎
Με το καλό στο κλαρί !
Οι παπαγάλοι τι κάνουν; Κάνουν;

😀!
Σ'ευχαριστω Μαρια!
Καλα ειναι!Φωναζουν!
Θα τα δωσω μαλλον..ψαχνω γνωστο για να μπορω να εχω επαφες με αυτα..

Θα ασχοληθω μονο με ενα ειδος για να γινεται σωστα και η εκτροφη.
 
Και κατι αλλο..η καναρα συνεχεια κανει γκσου γκσου και κανει μπανιο.. Θελει να ξαναζευγαρωσει.. Αλλα ταιζει κανονικα. Με αυτο τι μπορω να κάνω;
Που κατάλαβες ότι θέλει να ξαναζευγαρώσει;

Να σου ζήσουν!
 
Που κατάλαβες ότι θέλει να ξαναζευγαρώσει;

Να σου ζήσουν!

Σ'ευχαριστω!
Γιατι του φωναζει συνεχεια γκσου γκσου γκσου και ολο εκει κοντα του ειναι, και καμια φορα τον ταιζει και αυγο!

Να'μαστε και εμεις! Πως μας βλεπετε;
rsz_img-1432191649025-v[1].jpg
"
rsz_img-1432191679105-v[1].jpg
 
Γιατι του φωναζει συνεχεια γκσου γκσου γκσου
Από αυτό δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά... Σαν να φτερνίζεται;

και ολο εκει κοντα του ειναι, και καμια φορα τον ταιζει και αυγο!
Αυτό σημαίνει ότι είναι πυρωμένα και ότι έχουν ταιριάξει σαν ζευγάρι. Όταν έχεις λίγο χρόνο βγάλε το διαχωριστικό και κάτσε από μακριά να τα παρατηρήσεις. Αν δεν τσακώνονται ίσως να τα αφήσεις μαζί!

Να'μαστε και εμεις! Πως μας βλεπετε;
rsz_img-1432191649025-v[1].jpg
"
rsz_img-1432191679105-v[1].jpg
Μελαχρινάκιααα! Να σου ζήσουν! :D Νομίζω το αυγό μπορείς να το βγάλεις πια! 😉
 
Από αυτό δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά... Σαν να φτερνίζεται;


Αυτό σημαίνει ότι είναι πυρωμένα και ότι έχουν ταιριάξει σαν ζευγάρι. Όταν έχεις λίγο χρόνο βγάλε το διαχωριστικό και κάτσε από μακριά να τα παρατηρήσεις. Αν δεν τσακώνονται ίσως να τα αφήσεις μαζί!


Μελαχρινάκιααα! Να σου ζήσουν! :D Νομίζω το αυγό μπορείς να το βγάλεις πια! 😉

Οχι, δεν φτερνιζεται..ζηταει μαλλον για να ζευγαρωσουν!
Η κλουβα εχει μονιμο χωρισμα.. Ξερεις τι, ναι, να το βγαλω αλλα φοβαμαι μην το σπασω εκει μεσα.. Δεν ξερω..
δεν θελω να μετακινησω την φωλια..
 
Δεν εκανες και συ βρε παιδι μου στην κλουβα ενα μικροτερο μη μονιμο χωρισμα πανω στο μονιμο να κανεις τη ζωη σου ευκολη; :)
 
Δεν εκανες και συ βρε παιδι μου στην κλουβα ενα μικροτερο μη μονιμο χωρισμα πανω στο μονιμο να κανεις τη ζωη σου ευκολη; :)

Ελεγα πως εξαρχης θα ειναι ξεχωριστα τα διαμερισματα! 😛
Τελικα το αυγουλακι το εβγαλα και δεν ειχε τιποτα μεσα!
 
Διαβαζα σε ενα αλλο ποστ για την αλλαγη της φωλιας..
Σε ποσες μερες πρεπει να την αλλαξω; και τι να βαλω μεσα;
 
Στο δεκαημερο περιπου θελει καθαρισμα. Την βγαζεις, βαζεις σε μια νεα φωλια τσοχα, μεταφερεις τα μικρα και την επιστρεφεις στη θεση της. Αν δεν εχεις τσοχα στρωνεις απλα νημα (οχι πολυ). Αν δεν εχεις εφεδρικη φωλια, βαζεις τους νεοσσους σε μια πετσετα, καθαριζεις τη φωλια οσο μπορεις, τους βαζεις πισω και επιστρεφεις τη φωλια στη θεση της.
 
Στο δεκαημερο περιπου θελει καθαρισμα. Την βγαζεις, βαζεις σε μια νεα φωλια τσοχα, μεταφερεις τα μικρα και την επιστρεφεις στη θεση της. Αν δεν εχεις τσοχα στρωνεις απλα νημα (οχι πολυ). Αν δεν εχεις εφεδρικη φωλια, βαζεις τους νεοσσους σε μια πετσετα, καθαριζεις τη φωλια οσο μπορεις, τους βαζεις πισω και επιστρεφεις τη φωλια στη θεση της.

Σ'ευχαριστω πολυ Μιραντα!
Τσοχα δεν εχω αλλα φωλιες εχω αλλες.. Οποτε θα παω να παρω τσοχες να εχω να τα καθαριζω..σκετη τσοχα θα βαλω μεσα; Απλα την απλωνω κατω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ακριβως. Την "παρκαρεις" στη φωλια, ριχνεις και λιγη ψειροσκονη και βαζεις τα μωρα μεσα. Η τσοχα προτεινεται γιατι σε 2-3 λεπτα εχεις τελειωσει με την καθαριοτητα αντι να στρωνεις νηματα.
 
Ακριβως. Την "παρκαρεις" στη φωλια, ριχνεις και λιγη ψειροσκονη και βαζεις τα μωρα μεσα. Η τσοχα προτεινεται γιατι σε 2-3 λεπτα εχεις τελειωσει με την καθαριοτητα αντι να στρωνεις νηματα.
Ωραια!
Σ'ευχαριστω πολυ Μιραντα!
Τα αγορασα εχθες το απογευμα!
Οποτε Την κυριακη θα τους βαλω την τσοχα!
ΝΑ ρωτησω κατι αλλο..Αφου η τσοχα ποιανει ολη την φωλια.. Αν στην επομενη γεννα της βαλω μονο τσοχα αντι για υλικο φωλιας θα υπαρξει προβλημα;
 
Ωραια!
Σ'ευχαριστω πολυ Μιραντα!
Τα αγορασα εχθες το απογευμα!
Οποτε Την κυριακη θα τους βαλω την τσοχα!
ΝΑ ρωτησω κατι αλλο..Αφου η τσοχα ποιανει ολη την φωλια.. Αν στην επομενη γεννα της βαλω μονο τσοχα αντι για υλικο φωλιας θα υπαρξει προβλημα;
Μπορείς να προσδιορίσεις χρονικά πότε περίπου θα είναι η δεύτερη γέννα;
 
Ναι θα υπαρξει, πρεπει να την φτιαξει οπως θελει στο υψος που θελει ωστε να μπορει να κλωσσησει χωρις προβλημα. Με σκετη τσοχα η φωλια ειναι πολυ βαθια.

Απλως βαζοντας την εξαρχης, τη βοηθας να στρωσει το νημα πιο ευκολα απο οτι θα το εστρωνε σε σκετο πλαστικο.
 
Μπορείς να προσδιορίσεις χρονικά πότε περίπου θα είναι η δεύτερη γέννα;

ΠΙστευω σε κανα μηνα..

Ναι θα υπαρξει, πρεπει να την φτιαξει οπως θελει στο υψος που θελει ωστε να μπορει να κλωσσησει χωρις προβλημα. Με σκετη τσοχα η φωλια ειναι πολυ βαθια.

Απλως βαζοντας την εξαρχης, τη βοηθας να στρωσει το νημα πιο ευκολα απο οτι θα το εστρωνε σε σκετο πλαστικο.

Αχα, καταλαβα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top