Αναπαραγωγή Τσακωμός κανάρας με καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πολυ δεν λες; +- σε 15 μερες νεοσσων αρχιζει να θελει παλι..

Δεν ξερω ακριβως για να πω σιγουρα.. ☹
Δεν ξερω ποτε οι νεοσσοι ειναι ετοιμη ωστε να μην χρειαζονται ταισμα..Ας πω χοντρικα σε 20 μερες..
Ειδη τα 2 πουλακια ειναι 8 ημερων απο την μερα που γεννηθηκαν και τα αλλα ειναι 7 και 5 ημερων.
 
Δες εδω
Από την πρώτη γέννα καναρινιών στη δεύτερη
Από το αυγό του καναρινιού μέχρι τον απογαλακτισμό των νεοσσών

Η μαμα σταδιακα κοβει το ταισμα και αναλαμβανει ο μπαμπας. Εκει ειναι που αρχιζει να θελει παλι.

Mιραντα δεν υπαρχει ο μπαμπας στο κλουβι μαζι της.. Ειναι μονη της η καναρινιτσα μου γιατι ο μπαμπας ειναι ζημιαρης 😛
Οποτε εχει αναλαβει μονη της το ταισμα..
Βρε Βασίλη σε ένα μήνα θα έχουμε εκτός φωλιάς 35 βαθμούς Κελσίου... Δεν είναι κρίμα;
Κυριε Γιαννη σιγουρα ειναι κριμα.. Αλλα θα τα βαλω σε αλλο σημειο.
Στο γκαραζ που βαζω το αυτοκινητο εχω ενα δωματειακι 10 τετραγωνικα με ηλιο, μεγαλο παραθυρο και τωρα το καλοκαιρι η θερμοκρασια ειναι γυρω στους 20 εκει μεσα.. Οποτε λεω να τα ζευγαρωσω εκει.. Αν ειναι σωστο βεβαια σαν χωρος.
 
Εγω λεω να την αφησεις να τα μεγαλωσει γι τα καλα και να μην προχωρησεις σε επομενη. Το λεω γιατι τα εχει αναλαβει μονη της, οποτε δεν εχουμε την αβαντα του μπαμπα και αυτη ας ετοιμασει τη φωλια της με την ησυχια της (ριχνοντας και κανα ζευγαρωμα).. Με φουλ μεγαλωμα κτλ σιγουρα θα σε παει πισω ημερολογιακα, αρα και με ζεστες..

Αν παρολα αυτα θελεις τοοσο πολυ, εδω ειμαστε κ παλι. Η θερμοκρασια στο δωματιακι δεν θα παραρμεινει 20 αν οντως εχεις μεγαλο παραθυρο, να το ξερεις. Εμενα το υπογειο με 2 μικρους φεγγιτες και με το ζορι κρατιεται ακομα σε αυτη τη θερμοκρασια.
 
Εγω λεω να την αφησεις να τα μεγαλωσει γι τα καλα και να μην προχωρησεις σε επομενη. Το λεω γιατι τα εχει αναλαβει μονη της, οποτε δεν εχουμε την αβαντα του μπαμπα και αυτη ας ετοιμασει τη φωλια της με την ησυχια της (ριχνοντας και κανα ζευγαρωμα).. Με φουλ μεγαλωμα κτλ σιγουρα θα σε παει πισω ημερολογιακα, αρα και με ζεστες..

Αν παρολα αυτα θελεις τοοσο πολυ, εδω ειμαστε κ παλι. Η θερμοκρασια στο δωματιακι δεν θα παραρμεινει 20 αν οντως εχεις μεγαλο παραθυρο, να το ξερεις. Εμενα το υπογειο με 2 μικρους φεγγιτες και με το ζορι κρατιεται ακομα σε αυτη τη θερμοκρασια.

Ξερεις τι.. Ειναι πυρωμενα και τα 2 και αφου θελουν να ζευγαρωσουν ας το κανουν με την ησυχια τους.. Εγω σκεψου το πρωι 7παρα που παω να παρω το αμαξι εχει μεσα 17 βαθμους και το μεσημερι 4 η ωρα εχει 22
Γι'αυτο λεω να τα παω εκει!
Δεν τα χτυπαει ο ηλιος μεσα, αλλα ειναι φωτεινα!
Ε θα δουμε μεχρι τοτε!
Σκεφτομαι να αλλαξω την φωλια.. Να βαλω την τσοχα και να ειναι καθαρα τα πουλακια!
Σκεφτομαι ομως μηπως η καναρα μετα αν πιασω τα πουλακια δεν τα ταισει.. Ισχυει κατι τετοιο; ☹
 
Εσυ θα κρινεις αν ο χωρος που θα διαθεσεις ειναι καταλληλος. Μην εξαρτασαι απο τις τωρινες καιρικες συνθηκες. Αν βαρεσουν καυσωνες σε 15 μερες δεν θα ειναι καθολου καλη εξελιξη.

Το θα δουμε μεχρι τοτε, πρεπει να το σκεφτεσαι απο τωρα σιγα σιγα, να κοιτας μπροστα για να παιρνεις οσο το δυνατον πιο ασφαλεις αποφασεις.

Η καναρα σου θα συνεχισει να τα ταιζει.Αν δεν αλλαξεις την τοποθεσια της φωλιας ή του κλουβιου δεν εχεις κανενα προβλημα να αφαιρεσεις τη φωλια για λιγο.
 
Εσυ θα κρινεις αν ο χωρος που θα διαθεσεις ειναι καταλληλος. Μην εξαρτασαι απο τις τωρινες καιρικες συνθηκες. Αν βαρεσουν καυσωνες σε 15 μερες δεν θα ειναι καθολου καλη εξελιξη.

Το θα δουμε μεχρι τοτε, πρεπει να το σκεφτεσαι απο τωρα σιγα σιγα, να κοιτας μπροστα για να παιρνεις οσο το δυνατον πιο ασφαλεις αποφασεις.

Η καναρα σου θα συνεχισει να τα ταιζει.Αν δεν αλλαξεις την τοποθεσια της φωλιας ή του κλουβιου δεν εχεις κανενα προβλημα να αφαιρεσεις τη φωλια για λιγο.

Πφφ!
Αγχωθηκα τωρα.. Θα παω να αγορασω μια φωλια ακομα να την εχω ετοιμη για να κανω γρηγορα την αλλαγη..
Να ρωτησω και κατι αλλο..η καναρινιτσα μου παρατηρησα πως εβγαλε καποιο εξανθημα στο ενα ποδι της..
Ειναι σαν εξωγκοματα.. Τι πρεπει να κάνω;
 
Να διαβασεις μηπως ταιριαζει με καποιο απο τα παρακατω
Εξόγκωμα σαν κρεατοελιά στο δάχτυλο
Εξογκωμα-πρηξημο στις πατουσες καναρινιου
Εμφανίστηκε ένα εξόγκωμα στο πόδι του καναρινιού, τι είναι;

Και αν δεν ειναι να βγαλεις καθαρες φωτογραφιες και να ανοιξεις καινουργιο θεμα.

Και καποια λεπτα να παρει η ωρα καθαρισμου της φωλιας μην ανησυχεις. Ε μην κανεις και καμια ωρα ομως :)
 
Θα σου πουν τα παιδιά αλλά τότε τι την θες την δεύτερη γέννα βρε Βασίλη μου;

Αφου θελουν και αυτα 😛

Να διαβασεις μηπως ταιριαζει με καποιο απο τα παρακατω
Εξόγκωμα σαν κρεατοελιά στο δάχτυλο
Εξογκωμα-πρηξημο στις πατουσες καναρινιου
Εμφανίστηκε ένα εξόγκωμα στο πόδι του καναρινιού, τι είναι;

Και αν δεν ειναι να βγαλεις καθαρες φωτογραφιες και να ανοιξεις καινουργιο θεμα.

Και καποια λεπτα να παρει η ωρα καθαρισμου της φωλιας μην ανησυχεις. Ε μην κανεις και καμια ωρα ομως :)

Ε δεν θα αργησω πολυ.. Απλα θελει πλυσιμο η φωλια τους και μεχρι να στεγνωσει μεχρι το ενα μεχρι το αλλο.. Αυτο φοβαμαι, οποτε θα παω να παρω αλλη μια φωλια.
Η καναρα εχει ασπρα εξωγκοματα.. Πρεπει να την πιανω και να της βαζω αλιφη;
και τη αλιφη να παρω; Πφφ..
 
Εγω εχω παρει αλλα 2 ακριβη αντιγραφα, ιδιο εξωτερικο-εσωτερικο τα οποια και αλλαζω μεσα σε...1 λεπτο. Απλα παω τους νεοσσους απο τη βρωμικη στην καθαρη και τσουπ τα βαζω πισω. Ο αριθμος 3 ειναι σε περιπτωση που στη μια φωλια ειναι "μικρα" και στην 2η κλωσσαει η μαμα. Με βολεψε αφανταστα. Ειδικα με τα 6 μικρα που ηθελαν καθε 2 μερες καθαρισμα.

"Η καναρα εχει ασπρα εξωγκοματα.. Πρεπει να την πιανω και να της βαζω αλιφη;"
Αν δεν μοιαζει με τιποτα απο οσα σου εστειλα, κανε ενα κοπο να ανοιξεις θεμα με φωτογραφιες ευκρινεις σε παρακαλω, μη μπλεκουμε τα θεματα πολυ, ας της δωσουμε την πρεπουσα σημασια.
 
Εγω εχω παρει αλλα 2 ακριβη αντιγραφα, ιδιο εξωτερικο-εσωτερικο τα οποια και αλλαζω μεσα σε...1 λεπτο. Απλα παω τους νεοσσους απο τη βρωμικη στην καθαρη και τσουπ τα βαζω πισω. Ο αριθμος 3 ειναι σε περιπτωση που στη μια φωλια ειναι "μικρα" και στην 2η κλωσσαει η μαμα. Με βολεψε αφανταστα. Ειδικα με τα 6 μικρα που ηθελαν καθε 2 μερες καθαρισμα.

Κι εγω πηρα μπολικες τσοχες να εχω!
Τι να παω να αγορασω τωρα για την καναρινιτσα μου; θα εχει προβλημα αμα την πιανω να της βαζω αλιφη ή αυτο που πρεπει για να της φυγει αυτο;
 
Διαβασε σε παρακαλω το τελευταιο που προσθεσα απο πανω. Δεν ξερω τι μπορεις να παρεις χωρις να δει κανεις μια φωτογραφια. Ειναι σαν να μου λες εσυ οτι ποναει η κοιλια σου και να σε στειλω στα επειγοντα να βγαλεις σκωληκοειδη αποφυση. Δεν γινεται :)

Επισης διαβασε τα υπαρχοντα νηματα, ή κανε μια αναζητηση, μπορει να σου λυθει το θεμα απο αυτα.
 
Διαβασε σε παρακαλω το τελευταιο που προσθεσα απο πανω. Δεν ξερω τι μπορεις να παρεις χωρις να δει κανεις μια φωτογραφια. Ειναι σαν να μου λες εσυ οτι ποναει η κοιλια σου και να σε στειλω στα επειγοντα να βγαλεις σκωληκοειδη αποφυση. Δεν γινεται :)

Επισης διαβασε τα υπαρχοντα νηματα, ή κανε μια αναζητηση, μπορει να σου λυθει το θεμα απο αυτα.

Λοιπον.. Αγορασα το Podagrine και της εβαλα στο ποδι.. Και αλλαξα φωλια στα πουλακια!
ΜΕ αγχωσε το ολο θεμα με την καναρα γιατι δεν ηθελα να την πιασω. ☹
 
Πριν απο λιγο ανεβηκα να δω την καναρινιτσα.. Ειχα αγχωθει μηπως δεν προσεξει τα πουλακια αλλα οι φοβειες μου τελικαν δεν βγηκαν αληθινες!
 
Τετοια ωρα δεν επρεπε να πας να δεις την καναρινιτσα σου, επρεπε να κοιμαται! Αλλα ενταξει, αφου ολα ειναι καλα.. Μην το επαναλαβεις νυχτιατικα!
 
Back
Top