Αναπαραγωγή Τσακωμός κανάρας με καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πρώτα απ' όλα πρέπει να πεισθούμε για την αναγκαιότητα της Αντικατάσταση αυγών
Ας διαβάσουμε όλοι λοιπόν να θυμηθούμε για την Είναι ρίσκο η χρήση πλαστικών αυγών;
Κάπως περιληπτικά να θυμόμαστε πως κάθε πρωί... και λίγο αφότου η κανάρα, στη συγκεκριμένη περίπτωση, γεννήσει το αυγό της θα βγει από τη φωλιά για μια σύντομη βόλτα... Το κάνουν σχεδόν πάντα.
Αυτή είναι η κατάλληλη στιγμή για να πάρεις ειδική λαβίδα για τα αυγά... Να πιάσεις προσεκτικά το κανονικό (δε χρειάζεται καμία πίεση από μέρους σου... η λαβίδα κρατά μόνη της το αυγό) και να το τοποθετήσεις σε κάποιο σκεύος που έχεις προετοιμάσει. Ένα απλό κουτάκι με λίγη τροφή από τα πουλιά είναι αρκετό. Επειτα βάζεις το ομοίωμα του αυγού μέσα στη φωλιά και είσαι έτοιμος.
 
Αν δεν υπάρχει ''αιτία'' η επικίνδυνη συμπεριφορά, το αρσενικό δεν αφαιρείται... Κι αν είναι συχνό το φαινόμενο να απομακρύνουμε τα ''άγρια'', είναι σχεδόν σπάνιο το φαινόμενο να ΠΡΕΠΕΙ να αφαιρεθεί αρσενικό καναρίνι.

Να σου πω την αληθεια νικο δεν εχω δει επικινδυνη συμπεριφορα.. Ισα ισα που τα πανε καλα..
 
Αν ειναι τοτε την δευτερα θα παω να αγορασω και την λαβιδα και 5 αυγα πλαστικα.
Να το κάνεις... και τα πλαστικά αυγά ας είναι περισσότερα...
΄Σίγουρα θα χρειαστούν και η τιμή τους δεν είναι απαγορευτική.
 
Να σου πω την αληθεια νικο δεν εχω δει επικινδυνη συμπεριφορα.. Ισα ισα που τα πανε καλα..
Αυτό είναι όμως ανεξάρτητο από το αν - για αδιευκρίνιστους λόγους- η καρδερίνα σπάει (η τρώει η και τα δύο) τα αυγά.
Τα άγρια ένστικτα του πουλιού, πολλές φορές το κάνουν να έχει απρόβλεπτη η καταστροφική συμπεριφορά.
Φυσικά, διαβλέπω μια γενικότερη τάση φόβου προς τα αρσενικά (κάθε είδους) και μια ''προσπάθεια" με το παραμικρό να αφαιρείται.
Τα πουλιά θα πρέπει να ολοκληρώνουν μαζί την αναπαραγωγική διαδικασία. Οποιαδήποτε άλλη πρακτική, θα πρέπει να στηρίζεται και να μη γίνεται ''ελαφρά τη καρδία'' .
 
Ειπα να μην αντικαταστησω τα αυγα αφου δεν ειχε κανει αυγο εδω και 3 μερες και δεν υπηρχε λογος αφου κλωσσουσε κανονικα η καναρα.
Σημερα βρηκα και τα αλλα 2 αυγα σπασμενα..
Ποιος να τα εσπασε απο το ζευγαρι;
 
Ειπα να μην αντικαταστησω τα αυγα αφου δεν ειχε κανει αυγο εδω και 3 μερες και δεν υπηρχε λογος αφου κλωσσουσε κανονικα η καναρα.
Σημερα βρηκα και τα αλλα 2 αυγα σπασμενα..
Ποιος να τα εσπασε απο το ζευγαρι;
... Την απάντηση μόνο καμιά μάγισσα μπορεί να σου την δώσει! Αλλά πρέπει εσύ να μας πεις, αφού την Κυριακή έκανε το τελευταίο αυγό όπως έγραψες, και αφού είχες ήδη βρει σπασμένα αυγά. Για ποιό λόγο σήμερα Τετάρτη εξακολουθούσες να έχεις μαζί το ζευγάρι;
 
Συνολικα εκανε 3 αυγα, την κυριακη βρηκα το ενα σπαμενο και ειχε αλλα 2.. Και οπως εγραψα εδω τι να κανω και μου ειπανε να τα αντικαταστησω. Ετσι λοιπον δευτερα πρωι πρωι αφου δεν βρηκα αλλο αυγο και ειδα οτι η καναρα κλωσσουσε κανονικα δεν την πειραξα καθολου.
Αλλα δεν μου περασε απο το μυαλο οτι η καρδερινα θα τα εσπαγε γιατι πλεον σηκωνοτανε πολυ σπανια η καναρα..
Και γενικα εχουνε καλες σχεσεις.. Δεν πιστεψα οτι θα το ξανακανει...
 
... Πάντως μην είσαι και 100% σίγουρος ότι τα σπάει το γαρδέλι... Αν θέλεις περιέγραψε τι είδες σήμερα;
 
Παω να τους βαλω σημερα φρεσκο αυγο και η καναρα σηκωνεται να παει να φαει.. Και λεω ας δω μηπως και εκανε κανενα αυγο (δεν ξερεις καμια φορα) και δεν υπηρχε μεσα ουτε ενα αυγο..
 
εκτός από την περίπτωση να τα έσπασε ο αρσενικός, σκέψου και τις εξής περιπτώσεις
...η κανάρα να έχει μεγάλα νύχια και να τα τρυπάει στο γύρισμα
... Το τσόφλι να ήταν πολύ λεπτό και να σπάνε στο γύρισμα
και στις δύο αυτές περιπτώσεις τα τρώει για να καθαρίσει την φωλιά
επομένως αν δεν βρήκες υπολείμματα μέσα στην φωλιά, σκεψου και αυτές τις εκδοχές.
Αυτό που θα έκανα εγώ... Θα έβαζα αμέσως κλούβια αυγά ώστε να συνεχίσει το κλώσημα και θα παρατηρούσα τι θα κάνει...
 
εκτός από την περίπτωση να τα έσπασε ο αρσενικός, σκέψου και τις εξής περιπτώσεις
...η κανάρα να έχει μεγάλα νύχια και να τα τρυπάει στο γύρισμα
... Το τσόφλι να ήταν πολύ λεπτό και να σπάνε στο γύρισμα
και στις δύο αυτές περιπτώσεις τα τρώει για να καθαρίσει την φωλιά
επομένως αν δεν βρήκες υπολείμματα μέσα στην φωλιά, σκεψου και αυτές τις εκδοχές.
Αυτό που θα έκανα εγώ... Θα έβαζα αμέσως κλούβια αυγά ώστε να συνεχίσει το κλώσημα και θα παρατηρούσα τι θα κάνει...

Το πρωτο αυγο που εσπασαν, λεω εσπασαν γιατι δεν ξερουμε και σιγουρα.. Το ειδα κομματιασμενο αριστερα και δεξια σαν να ηταν μηλο..
Δεν εχω να βαλω κλουβια αυγα..
 
Συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη.

Δεν μαθαίνεις μόνο από τις επιτυχίες, αλλά και όταν τρως τα μούτρα σου.
 
Συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη.

Δεν μαθαίνεις μόνο από τις επιτυχίες, αλλά και όταν τρως τα μούτρα σου.

Σιγουρα Βασιλη!
Οσο ζεις μαθαινεις που λενε!

Δεν έχεις λοιπόν παρά να περιμένεις την επόμενη φωλιά...η αποτυχίες σε κάνουν πιό προσεκτικό και κυρίως πιό έμπειρο...

Να της βαλω αλλη φωλια μεσα, να την ξεκινησει απο την αρχη, ετσι;
 
εδώ υπάρχει το εξής θέμα, στις περιπτώσεις όπως την δική σου που η κανάρα δεν κάθισε να κλωσήσει πολλές μέρες, χάνει τον κύκλο της, οπότε βάζοντας αμέσως νέα φωλιά μπορεί να την φτιάξει και να γεννήσει μόνο ενα- δύο αυγά. Γιαυτό καλό είναι να την καθυστερήσεις αρκετές μέρες έτσι ώστε η επόμενη γέννα να είναι κανονική.
 
Σιγουρα Βασιλη!
Οσο ζεις μαθαινεις που λενε!



Να της βαλω αλλη φωλια μεσα, να την ξεκινησει απο την αρχη, ετσι;

Οταν θα αφαιρέσεις την παλιά φωλιά θα περιμένεις 3 μέρες... Και μετα θα βάλεις νεα φωλιά.

Το νήμα μην ξεχάσεις.🙄
 
Back
Top