Ασθένειες Τσιμπάει τα δάχτυλα του χτυπημένου ποδιού και τα ματώνει

Mariannader

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιαν 2017
Μηνύματα
6
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα σας, είμαι ένα νέο μέλος στο forum και ανησυχώ για το καναρίνι μου. 29/12 ο μικρούλης δέχτηκε επίθεση από γεράκι (το είδε ο γείτονας) και του χτύπησε το πόδι. Αμέσως βάλαμε μπεταντίν και μετά από μερικές μέρες πήγαμε κτηνίατρο η οποία μας έδωσε σταγόνες βιταμίνης και αντιβίωση, οι οποίες μου φαίνεται τον βοήθησαν πολύ καθώς ενώ είχε αρχίσει να μαυρίζει στο κάτω μέρος του ποδιού η μαυρίλα έφυγε τελείως. Πριν από 4 μέρες ξεκίνησε να το πατάει δειλά δειλά ενώ κελαηδάει κανονικά και είναι ζωηρός. Όμως τις τελευταίες 3 ημέρες συνεχώς τσιμπάει τα δάχτυλα του χτυπημένου ποδιού και τα ματώνει. Βάζουμε μπεταντίν αλλά συνεχώς τσιμπιέται και τα ματώνει. Το πατάει βέβαια το πόδι αλλά όχι συνέχεια. Έχει κάποιος συναντήσει ανάλογη περίπτωση; Πρέπει πάλι να τον πάω κτηνίατρο ή θα σταματήσει άραγε μόνος του;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
καλησπέρα αγαπητή Μαριάννα και καλώς ήρθες στην παρέα!
εύχομαι ολόψυχα να αναρρώσει γρήγορα το καναρίνι σου και με το καλό να μας το παρουσιάσεις κιόλας.

στο θέμα που σε απασχολεί, απλά επέτρεψέ μου να σου πω πως από την στιγμή που έχεις την δυνατότητα να επισκεφτείς κάποιον γιατρόκαι από ότι διάβασα η θεραπεία που σου πρότεινε έκανε τη δουλειά της, πρέπων θα ήταν να το ξαναπάς..
έτσι και ο γιατρός θα επανεξετάσει το μικρό σου και θα επικυρώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το αποτέλεσμακαι σίγουρα θα δει εκ νέου και το πόδι του.

Σκέψου πως υπάρχουν φίλοι που..ή δεν έχουν την δυνατότητά που έχεις εσύ να πας το καναρίνι στο γιατρό ή.. Δεν υπάρχει καν γιατρός στα μέρη τους!
Αν παρ'ολ'αυτά δεν καλυφθείς.. Εννοείται πως εδώ είμαστε και θα είμαστε και θα προσπαθήσουμε με κάθε τρόπο να συμμετέχουμε στη λύση του θέματός σου!

..στη διάθεσή σου..
 
Θα σου περιγραψω τι εκανα εγω σε αναλογη περιπτωση αλλα δεν ειμαι ειδικος δεν ειμαι γιατρος και μπορει να εκανα και λαθος παντως το ποδι εφτιαξε... Μπορει απο τυχη! Λοιπον και εμενα ειχε ματωσει το ποδι απο μπλεξιμο σε νημα με αποτελεσμα αφου πηγαινε να επουλωθει η πληγη να την πειραζει και να ξανα ανοιγει! Τωρα τι εκανα; Εβαζα καθημερινα με προσοζη betadin και εδεσα τον ποδι του με λευκοπλαστ! Προσοχη η πληγη πρεπει με καποιο τροπο να αεριζεται γιατι υπαρχει κιδυνος σηψαιμιας! Καθημερινη αλλαγη με προσοχη του λευκοπλαστ και εστρωσε... Επαναλμβανω δεν ξερω αν ειναι σωστα ολα αυτα μπορει να εγινε καλα απο τυχη! Ευχομαι οτι καλυτερο
 
Αυτό το κόκκινο στο πόδι είναι betadine ή αίμα; Έχεις μιλήσει ξανά με τον γιατρό? Του είπες πως δαγκώνει συνέχεια το ποδί του και το ματώνει;

Θα πρότεινα πριν το betadine Να βάζεις τζελ αλόε βέρα. Μήπως έχεις το φυτό αλόε βέρα σπίτι σου;
 
Επικοινώνησε με τον γιατρό (αν δεν μπορείς να πας το πουλάκι να το δει), πρέπει να πονάει το πόδι του και το τσιμπάει... Το πιθανότερο είναι πως χρειάζεται και παυσίπονο.
 
Αυτό που περιγράφει ο Βασίλης θα έκανα και εγώ, βάζοντας πολύ λίγο βαμβάκι πάνω από την πληγή και φροντίζοντας να μην προεξεχει από πουθενά ούτε το βαμβάκι, ούτε ο αυτοκόλλητος επίδεσμος γιατί θα ασχολείται με αυτά ολόκληρη την ημέρα. Καθημερινή αλλαγή φυσικά.
 
Αυτό που περιγράφει ο Βασίλης θα έκανα και εγώ, βάζοντας πολύ λίγο βαμβάκι πάνω από την πληγή και φροντίζοντας να μην προεξεχει από πουθενά ούτε το βαμβάκι, ούτε ο αυτοκόλλητος επίδεσμος γιατί θα ασχολείται με αυτά ολόκληρη την ημέρα. Καθημερινή αλλαγή φυσικά.
Καλύτερα ένα μικρό κομμάτι αποστειρωμένης γάζας...
 
Από πλευράς υγιεινής νομίζω κι εγώ πως είναι καλύτερα. Φοβάμαι μόνο να μην δει το πουλί ως μια ενδιαφέρουσα ενασχόληση το να ξεφτίζει τις άκρες της.
 
Αν οι γάζα του αποσπάσει την προσοχή του απο το πόδι του δεν θα ειναι καλύτερα;
Δεν νομίζω Γιάννη, γιατί μετά θα αφαιρέσει την γάζα και θα ξανα τσιμπήσει το πόδι του. Πιστεύω πως η πληγή πρέπει να προστατευθεί πολύ καλά ώστε να καταφέρει να επουλωθεί... Ένα ''μάτσο' χαρτάκια (λεπτά-ψιλοκομμένα δεμένα στα κάγκελα, ίσως του αποσπάσει την προσοχή)
 
Από πλευράς υγιεινής νομίζω κι εγώ πως είναι καλύτερα. Φοβάμαι μόνο να μην δει το πουλί ως μια ενδιαφέρουσα ενασχόληση το να ξεφτίζει τις άκρες της.
Το ανέφερα γιατί πιστεύω πως... Μια κομμένη γάζα θα είναι λεπτότερη, από ένα λεπτό στρώμα βαμβάκι (που θα κολλήσει και περισσότερο πάνω στην πληγή)
 
Αν οι γάζα του αποσπάσει την προσοχή του απο το πόδι του δεν θα ειναι καλύτερα;
Όχι στο πόδι που έχει το πρόβλημα. Είδα μόλις όμως αυτό που έγραψες λίγο μετά το προηγούμενο μήνυμα μου και πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσει.
Βάλε ένα δαχτυλίδι σιλικόνης στο άλλο του πόδι. Θα το απασχολήσει αρκετές μέρες.
 
Ένα ''μάτσο' χαρτάκια (λεπτά-ψιλοκομμένα δεμένα στα κάγκελα, ίσως του αποσπάσει την προσοχή)
Και χοντρό σχοινί καραβίσιο ή σπάγκος νομίζω τα απασχολεί αρκετά.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας! Τον πήγα κτηνίατρο και μου είπε οτι είναι μια κακή συνήθεια των πουλιών και μου έδωσε μια κρέμα επουλωτική να τη βάζουμε για δέκα ημέρες
 
Τον πήγα κτηνίατρο και μου είπε οτι είναι μια κακή συνήθεια των πουλιών και μου έδωσε μια κρέμα επουλωτική να τη βάζουμε για δέκα ημέρες.
Μπράβο σου για την τόση φροντίδα και αγάπη που του έδειξες! Το μόνο που μένει τώρα είναι να κάνεις μια κατασκευή για έξω στο μπαλκόνι έτσι ώστε να είναι προστατευμένο απ τα αρπακτικά.
 
Μπράβο σου για την τόση φροντίδα και αγάπη που του έδειξες! Το μόνο που μένει τώρα είναι να κάνεις μια κατασκευή για έξω στο μπαλκόνι έτσι ώστε να είναι προστατευμένο απ τα αρπακτικά.
Ναι, αυτό το έχουμε στο μυαλό μας προς την άνοιξη λέω όμως να το βγάλω έξω για να μήν κρυώνει γιατί η κτηνίατρος μου είπε πως πρέπει να τον έχω στα ζεστά.
 
Βάλε ένα δαχτυλίδι σιλικόνης στο άλλο του πόδι. Θα το απασχολήσει αρκετές μέρες.
Αν χάσει το αρχικό ενδιαφέρον για το πόδι τότε βλέπουμε τι θα κάνουμε.
Αυτό το δακτυλίδι σιλικόνης που μπορώ να το βρώ;
 
Back
Top