Ασθένειες Κανάρα έκανε το 2ο αυγό και ξαφνικά πατάει στραβά το πόδι της

Να μου πεις εσύ τι δίνεις στα πουλιά σου και δεν έχει ασθένειες..
Αλλά έστω ότι έδινα πολλά σκευάσματα και τα πουλιά μου τα ντόπαρα κανονικά, θεωρείς ότι το στράβωμα στο πόδι μπορεί να προκληθεί από διατροφική υπερβολή;
Χαίρομαι πραγματικά για την εξέλιξη της ωοτοκίας και εύχομαι να αποκατασταθεί και το πρόβλημα του ποδιού.
Δεν είπα όμως ότι δεν έχω ασθένειες, αλλά τα λιγότερα δυνατώς προβλήματα(έχει μία διαφορά) καθώς και ότι με τον όρο σκευάσματα δεν εννοώ μόνο τα έτοιμα, αλλά και τα κάθε είδους παρασκευάσματα που φτιάχνουμε μόνοι μας.
 
Δεν είπα όμως ότι δεν έχω ασθένειες, αλλά τα λιγότερα δυνατώς προβλήματα(έχει μία διαφορά) καθώς και ότι με τον όρο σκευάσματα δεν εννοώ μόνο τα έτοιμα, αλλά και τα κάθε είδους παρασκευάσματα που φτιάχνουμε μόνοι μας.
Είμαι ανοιχτή σε προτάσεις, συμβουλές πάνω στη διατροφή των πουλιών μας και πραγματικά θα ήθελα να ακούσω όλοι οι φίλοι του φόρουμ πως καλύπτουν τις διατροφικές ανάγκες των δικών τους πουλιών. Να δω τι άλλο θα προσθέσω ή θα αφαιρέσω στη διατροφή των δικών μου! Θεωρούσα πως η αυγοτροφή που έκανα ήταν πλήρης, αλλά μάλλον δεν ήταν. Πλέον δίνω και το δικό μου μείγμα και έτοιμη αυγοτροφή με 22% Πρωτείνη για να είμαι καλυμμένη. Απο κει και πέρα ό,τι έξτρα δίνω στο έγραψα παραπάνω... Αα δίνω και κία, καμελίνα και κινόα σε ξεχωριστή ταίστρα! Περιμένω πως και πως την δικη σου άποψη και να μου πεις και εσύ πως ταίζεις τα πουλιά σου εδω: https://community.petbirds.gr/threads/Καναρίνια-τρώνε-τα-αυγά-τους-λόγω-διατροφικών-ελλείψεων.26809/
και έχεις και τα λιγότερα δυνατώς προβλήματα! 😉

Χαίρομαι πραγματικά για την εξέλιξη της ωοτοκίας και εύχομαι να αποκατασταθεί και το πρόβλημα του ποδιού.
Σ ευχαριστώ πολύ! Μακάρι! Πλέον τρώει μόνο σπόρους, και στο νερό ασβέστιο και landmark Vit. A, D3, E & C. Περιμένω να δω αν θα κάνει κι άλλο αυγό η ρουφιανίτσα! 😛
 
Και τελικά μου ετοίμαζε κι άλλο αυγό το κορίτσι μου!
5 αυγα.webp
Από το Σάββατο που έκανε και το πέμπτο μέχρι και σήμερα έχει βιδωθεί στη φωλιά και δε θέλω να την πολυενοχλω. Σ"ημερα το πρωί που βγήκε να φάει και να πιει νερό ήταν ζωηρότατη, κινητικότατη, τιτίβιζε έφαγε ήπιε και ξανακάθισε στα αυγά της. Ο αρσενικός την ταίζει και όλα κυλούν φυσιολογικά πέρα απ το πόδι της! Που το πατάει μεν αλά στραβά δε!

Το καλό είναι πως η κανάρα που βγήκε εκτός κλούβας ξεκίνησε ξανά ωοτοκία για 2η φωλιά και σήμερα μου έκανε το δεύτερο αυγό! Ακόμα δεν κλωσάει κανονικά οπότε αν τις βάλω τώρα τα αυγά της Μελίνας θα τα καταστρέψω. Θα της τα βάλω σε 3-4 μέρες μόλις δηλαδή και αυτή βιδωθεί στη φωλιά.

Η απορία μου είναι η εξής: Τα αυγά τα βάζω στη φωλιά της μικρής με την ειδική τσιμπίδα ή μεταφέρω όλη τη φωλιά της Μελίνας με τα αυγουλάκια της μέσα; Με ποιον τρόπο θα τα δεχτεί πιο εύκολα χωρίς να τα παρατήσει;
 
Τα αυγά τα βάζω στη φωλιά της μικρής με την ειδική τσιμπίδα ή μεταφέρω όλη τη φωλιά της Μελίνας με τα αυγουλάκια της μέσα; Με ποιον τρόπο θα τα δεχτεί πιο εύκολα χωρίς να τα παρατήσει;
.. Θεωρώ πιο σωστό, διασφαλίζοντας έτσι κάθε εκδοχή,την μεταφορά τους με την τσιμπίδα στην φωλιά της παρένθετης, Αλίκη! αν της πειράξεις το ''σκηνικό'' που με κόπο έφτιαξε, μήπως και..
εγώ αυτό θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου!
 
Μάλλον προσθέτεις τα αυγά στην ήδη υπάρχουσα φωλιά της παρένθετης.
.. Θεωρώ πιο σωστό, διασφαλίζοντας έτσι κάθε εκδοχή,την μεταφορά τους με την τσιμπίδα στην φωλιά της παρένθετης, Αλίκη! αν της πειράξεις το ''σκηνικό'' που με κόπο έφτιαξε, μήπως και..
εγώ αυτό θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου!
Και εγώ προς τα εκεί τείνω! Σας ευχαριστώ πολύ φίλοι μου! :D
Η παρένθετη μητέρα (Βενιαμίν την λέω!) έκανε σήμερα το 3ο αυγουλάκι της, αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρη αν τα κλωσάει συστηματικά όπως η Μελίνα. Γι αυτό θα κάνω υπομονή άλλες 2-3 μέρες μέχρι να σιγουρευτώ πως και αυτή είναι βιδωμένη στη φωλιά.

Το Μελινάκι σήμερα το πρωί βγήκε απ τη φωλιά να κάνει την πρωινή της βόλτα και ανάγκη, και έφαγε ήπιε φρέσκο νερό (πλέον δεν έχει τίποτα) και είναι μες την καλή χαρά! Με το πόδι στραβό... Θα με τρελάνει αυτό το κορίτσι! 😛
 
Για το πόδι της κοπελιάς τι νέα έχουμε Αλίκη;
Πατάει όπως την είχα δει στο δεύτερο αυγό όπως στις φώτο που σας έχω ανεβάσει. Καμία αλλαγή.. Περιμένω πως και πως να βιδωθεί η παραμαμά να την πάω στον πτηνίατρο! Αυτό που απ την αρχή μου έκανε εντύπωση είναι πως δείχνει να μην πονάει και να μην την ενοχλεί καν. Κάνει ότι θα έκανε αν δεν είχε θέμα με το πόδι της...
 
Επαναφέρω το θέμα λοιπόν!

Βγήκε η ανάλυση των κουτσουλιών της πεντακάθαρο εντερικό σύστημα! Ούτε μύκητες, ούτε βακτήρια, ούτε κοκκίδια!

Δυστυχώς η παραμαμά δεν ήταν τόσο πιστή στο καθήκον της και φοβήθηκα να μεταφέρω τα αυγά.. Το Μελινάκι τα κλωσάει με πολύ ζήλο! Κυριολεκτικά δεν σηκώνεται! Και τα ευχάριστα; 4 στα 5 με σπόρο!

Το σκέφτηκα πάρα πολύ... Μπήκα σε δίλημμα για το τι θα αποφασίσω... Να την αφήσω να κλωσήσει να τα μεγαλώσει και μετά να την πάω στο γιατρό ή να δώσω έμφαση στην υγεία της και να τα βάλω στην παραμάνα με ρίσκο να χαθούν τα αυγά;

Και τελικά αποφάσισα πως δεν μπορώ να την βλέπω με αυτό το πόδι... Και πως πρέπει να δώσω προτεραιότητα στην Μελίνα και όχι στα αυγά.. Έκλεισα ραντεβού την Τετάρτη με τον κύριο Κονταδάκη πτηνολόγο με μεγάλη εμπειρία. Του είχα στείλει και φώτο και μου είπε πως μάλλον είναι νευρολογικό και μάλλον έχει πιαστεί ένας τένοντας. Μάλλον δε θα μπορέσουμε να επαναφέρουμε το πόδι. Αλλά εγώ για να έχω την συνείδησή μου καθαρή θέλω να αποκλείσω όποια πιθανότητα.. Να πω τα δοκίμασα όλα τα έκανα όλα και το ποδαράκι της έμεινε έτσι!

Όσον αφορά τα αυγά η παραμάνα κλωσάει μεν αλλά με την παραμικρή ενόχληση σηκώνεται απ τη φωλιά.. Οπότε σήμερα σκέφτομαι να της τα μεταφέρω και να μην πλησιάζω.. Ό,τι κάνω θα το κάνω με εξωτερικές ταίστρες.. Ούτως ή άλλως δεν έμεινε πολύ.. Τις επόμενες μέρες περιμένω τα αυγά να σκάσουν..

Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου; Θα την αφήνατε να τα μεγαλώσει και μετά να πάει στο γιατρό ή από τώρα; Με ρίσκο να χαθούν τα αυγά;
 
Όσον αφορά τα αυγά η παραμάνα κλωσάει μεν αλλά με την παραμικρή ενόχληση σηκώνεται απ τη φωλιά..
Μόλις αισθανθεί τη ζωή κάτω από την κοιλιά της, μόλις νοιώσει τις δονήσεις και ακούσει το θόρυβο των μικρών... αμέσως θα βιδώσει...
Οι περισσότερες παραμάνες αυτό κάνουν.
 
Μόλις αισθανθεί τη ζωή κάτω από την κοιλιά της, μόλις νοιώσει τις δονήσεις και ακούσει το θόρυβο των μικρών... αμέσως θα βιδώσει...
Οι περισσότερες παραμάνες αυτό κάνουν.
Άρα λες να το κάνω σήμερα; Το έχω πολύ άγχος η αλήθεια. Γι αυτό και η τόση καθυστέρηση...

Πήρα τα αυγά της παραμάνας και έκανε δοκιμές βάζοντας και βγάζοντας απ τη φωλιά με την τσιμπίδα για να είμαι έτοιμη όταν θα έρθει η ώρα να μεταφέρω στη φωλιά της τα αυγά της Μελίνας... αλλά ακόμα το φοβάμαι...
 
Εγώ θα τα άφηνα στη Μελίνα.Απλά το πρόβλημα είναι ότι μόλις σκάσουν τα μικρά και πρέπει να ταίσει αν είναι κάποια ουρική αρθρίτιδα με το συνεχές αυγό πρωτείνη κτλ θα επιβαρυνθεί.Άρα ίσως καλύτερα να κάνεις αυτό που λέει ο Γιάννης.
 
Ξέχασα να γράψω κάτι σημαντικό.. Ο γιατρός είδε φώτο μέσω μειλ και μου είπε πως μάλλον είναι κάτι νευρολογικό, ένας τέντονας μάλλον έχει τραβηχτεί και πιθανότατα να μην μπορεί να κάτι τίποτα για να επαναφέρουμε το πόδι.. Αλλα μου είπε πρέπει να το δω μπορεί και να το δέσουμε... Δε ξέρω αν με αυτό αλλάζει κάτι στις απαντήσεις σας...

Όποια γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.. Πραγματικά αμφιταλαντεύομαι.. Τέτοιο δίλημμα..
 
Αλίκη το ξέρω μπορει και να γελάσεις αλλα χθες παρακολουθούσα την εκπομπή animaniac και παρουσίαζε ενα χειροπρακτη ο οποίος ελεγε οτι εχει κάνει καλά απο σκυλιά και άλογα με νευρολογικά προβλήματα που δε μπορουσαν να περπατήσουν μεχρι και καναρίνια με παρόμοια προβλήματα!
 
Αλίκη κάνε αυτό που εσύ θεωρείς σωστό. Στην παρούσα φάση εκτός του γιατρού ότι και να σου πούμε εμείς μπορεί να είναι λάθος ή σωστό.Βέβαια για την παραμάνα κτλ οι πιο έμπειροι στην αναπαραγωγή θα σου απαντήσουν.
 
χειροπρακτη
Γιατί να γελάσω καλέ; Έχουμε το τηλέφωνό του; 😛

Αλίκη κάνε αυτό που εσύ θεωρείς σωστό. Στην παρούσα φάση εκτός του γιατρού ότι και να σου πούμε εμείς μπορεί να είναι λάθος ή σωστό.
μα και εγώ δε ξέρω τι πρέπει να κάνω.. Να δώσω προτεραιότητα στα αυγά μιας και το ποδαράκι πιθανότατα να μην μπορέσουμε να το επαναφέρουμε και να την πάω μόλις απογαλακτιστούν τα μικρά; ή να δώσω προτεραιότητα στην Μελίνα και στο πόδι της; Με ρίσκο να καταστραφούν τα αυγά είτε από την μεταφορά είτε επειδή η παραμάνα μπορεί να μην κλωσήσει κτλ). Δε ξέρω... αυτό που θέλω είναι να μου πείτε ο καθένας (με γνώσεις ή χωρίς, με εμπειρία ή χωρίς) τι θα κάνατε στη θέση μου!
 
Δεν υπάρχει έμπειρος και άπειρος σ' αυτά..
Όλοι μπορούμε να εκτεθούμε το ίδιο.
Δοκιμές... όσο μας παίρνει... και βλέπουμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά.
Η @alicedros s σωστά επέλεξε να κάνει... Τα υπόλοιπα μας τα καταθέσει εκ του αποτελέσματος.
 
Έκλεισα ραντεβού την Τετάρτη με τον κύριο Κονταδάκη πτηνολόγο με μεγάλη εμπειρία. Του είχα στείλει και φώτο και μου είπε πως μάλλον είναι νευρολογικό και μάλλον έχει πιαστεί ένας τένοντας. Μάλλον δε θα μπορέσουμε να επαναφέρουμε το πόδι.

Η γνώμη του γιατρού για τα αυγά της Μελίνας ποια είναι;
 
Η γνώμη του γιατρού για τα αυγά της Μελίνας ποια είναι;
Ο γιατρός μου είπε ότι δύσκολα θα φτιάξει το πόδι γιατί είναι κάτι νευρολογικό μάλλον. Για τα αυγά δεν τον ρώτησα και δεν μου είπε την γνώμη του. Αλλά όταν είχα μιλήσει μου είχε πει πως είτε την αφήνω να τα μεγαλώσει και την πάω μετά ή την πάω τώρα.. και εκείνος πάνω μου το άφησε! 😛
 
Back
Top