Διατροφή Υπάρχει αυγοτροφή που μπορεί να διατηρηθεί για λίγες μέρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ianos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ianos

PB Supporter
Εγγραφή
31 Ιαν 2011
Μηνύματα
13.012
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Λόγω του οτι θα λείψω μερικές ημερες την προσεχή περίοδο, θα έρχεται ενας φίλος μου να ταΐζει / ποτίζει / ελέγχει τα πουλιά. Θα έρχεται καθημερινά μεν, αλλά δεν θα ήθελα να τον κουράσω με βάλε - βγάλε αυγοτροφες, αυγά κλπ.
Σημειωτέον, έχω και 7 μικρά Τιμπραντάκια μεταξύ 20 και 30 ημερών, πάνω στην ανάπτυξη δηλαδή, στα οποία κάθε ημέρα βάζω αυγοτροφη, κάτι που θέλω να συνεχιστεί και στο επόμενο διάστημα. Το ζήτημα όμως ειναι οτι την εν λόγω αυγοτροφη τη φτιάχνω μονος μου, περιέχει φυσικά αυγό, και χαλάει, χρειάζεται με αλλα λογια αντικατάσταση οπωσδήποτε ημερησίως.
Έχετε στα υπόψη σας αυγοτροφη έτοιμη του εμπορίου που να μπορεί να διατηρηθεί για λίγες η,έδρες στην ταΐστρα;
Αν ναι, μπορείτε να μου πείτε τύπο, μάρκα και ίσως καταστημα ή link αντίστοιχο στο οποίο να μπορώ να τη δω; Φυσικά οσο πιο πολλή πρωτεΐνη περιέχει, και οσο πιο λίγα σάκχαρα, τόσο καλύτερη θα ειναι.
Ευχαριστω!
 
Γιάννη, προσωπικά υπό αυτές τις συνθήκες θα αγόραζα μια πατέ και θα έλεγα στο φίλο μου απλά να αντικαθιστά το άδειο κυπελλάκι με ένα γεμάτο. Θα ξεκινούσα όμως να τους δίνω μερικές ημέρες πριν για να την συνηθίσουν.
 
Γιάννη, οι μερίδες στην κατάψυξη ειναι και ο τρόπος με τον οποίο κινούμαι μέχρι σήμερα. Οχι όμως δεν με βολεύουν καθόλου, διότι θα πρέπει ο φίλος μου να έρχεται σπίτι πρωί-βράδυ, να πλένει εισαι διπλούν τις ταΐστρες κλπ, και κάπου δεν θα ήθελα να τον κουράσω.
Φυσικά πάντοτε υπάρχει και η πιθανότητα να τα πάρω όλα μαζί κου, αλλά για λίγες ημερες που θα λείψω θα προτιμήσω να το αποφύγω.

Γιάννη, προσωπικά υπό αυτές τις συνθήκες θα αγόραζα μια πατέ και θα έλεγα στο φίλο μου απλά να αντικαθιστά το άδειο κυπελλάκι με ένα γεμάτο. Θα ξεκινούσα όμως να τους δίνω μερικές ημέρες πριν για να την συνηθίσουν.
Σταύρο, η πατέ, ειναι κάπως πιο υγρή;
Μπορεί να μείνει στην ταΐστρα για δυο τρεις η,έδρες χωρίς να αλλοιωθεί;
Έχεις στα υπόψη κάποια αξιόπιστη μάρκα;
 
Μπορεί να μείνει στην ταΐστρα για δυο τρεις η,έδρες χωρίς να αλλοιωθεί;
Μπορεί να μείνει χωρίς να αλλοιωθεί. Παρόλα αυτά θα στεγνώσει και δεν είναι σίγουρο αν θα την φάνε τα πουλιά μέχρι το τέλος. Το πόσο γρήγορα στεγνώνει, έχει να κάνει με την ερώτηση που σου έκανε ο Γιάννης πιο πάνω.
 
Επισης έχω αγοράσει πρόσφατα ενα συμπλήρωμα διατροφής το zoo tonic Tafarm το οποίο εχει % περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη 32 - 36 %, με το οποίο θα μπορούσα να εμπλουτίσω την όποια αυγοτροφη.

Ή πάτε που χρησιμοποιω της raggio με τωρινά δεδομένα (θερμοκρασία, ηλιο, άνοιξης) μπορεί να σταθεί για 3μερες (έξω)
Σε ευχαριστώ πολύ. Έτσι τη ζητάω; Reggio πατέ για καναρίνια;

http://my-petshop.gr/my-petshop/el/avgotrofes/113-raggio-di-sole-th-indios.html
Αυτή ειναι;
 
RAGGIO-WHITE SOFT, Λευκή αυγοτροφή με μέλι

karderines.gr/shop/Πτηνά/Μαλακές-Τροφές/Αυγοτροφές-καναρινιών/RAGGIO-WHITE-SOFT-Λευκή-αυγοτροφή-με-μέλι-12kg-1
 
καλησπερα Γιαννη εγω στα μικρα δηνω τη CEDE(συσκεβασμενη) τη στεγνη και δεν εχω προβληματα. Μπορεις να την ανακατεψεις και με οποιοδηποτε πατε. ειναι πολυ καλη
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Την easyyem ουδέτερη, που εχει 22% πρωτεΐνη την εχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Ειναι πατέ ή ξηρή;
 
για το λογο οτι τα πουλακια τα εχεις εξω εγω θα προτημουσα ξηρη λογο υγρασιας το βραδι, δεν ξερω ποσο θα ληψεις εγω τα εχω αφησει μεχρι και 8 μερες μονα τους. Ομως εμενα ειναι εσωτερικη εκτρωφη. Την παραπανω αυγοτροφη δεν τη ξερω γιατι ειμαι ευχαρηστιμενος με αυτη που σου εγραψα και δεν μπαινω στο πηρασμο να αλαξω.

ΑΝΑΛΥΣΗ (%)
Πρωτεΐνες: 16% Νάτριο: 0,5%
Λιπαρά: 6,5% Μαγνήσιο: 0,01%
Φυτικές ίνες:4,2%
Υγρασία: 11%
Τέφρα: 5%
Ασβέστιο: 0,9%
Φώσφορος: 0,4%

ΑΝΑΛΥΣΗ (ανά kg)
Bιταμίνη Α: 19.500 I.U Bιταμίνη B3: 55 mg Φυλλικό οξύ: 6,8 mg Χαλκός: 5 mg
Bιταμίνη D3: 2.000 I.U Χολίνη: 210 mg Bιταμίνη C: 4 mg Κοβάλτιο: 1,8 mg
Bιταμίνη E: 30 mg Νιασίνη: 100 mg Ιώδιο: 1,2 mg
Bιταμίνη K: 2 mg Βιταμίνη Β6: 1,75 mg Μαγγάνιο: 80 mg
Bιταμίνη B1: 12 mg Βιταμίνη B12: 0.07 mg Ψευδάργυρος: 58 mg
Bιταμίνη B2: 38 mg Βιοτίνη: 0,38 mg Σίδηρος: 29 mg

υπαρχη και νωπη με περησοτερα λιπαρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Την easyyem ουδέτερη, που εχει 22% πρωτεΐνη την εχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Ειναι πατέ ή ξηρή;
Είναι ξηρή, ή οποία δεν κάνει για αυτό που θέλεις. Όταν προσθέσεις νερο-υγρα στην easyyem πρέπει να κατανάλωθει άμεσα.
 
Την easyyem ουδέτερη, που εχει 22% πρωτεΐνη την εχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Ειναι πατέ ή ξηρή;
Καλύτερα η κίτρινη από την ουδέτερη @ianos.Αλλά ναι δεν πολύ κάνει για αυτό που θες γιατί βάζεις νερό και μετά από κάποια ώρα θα χαλάει λογικά. Εγώ με την cede morbido δεν έχω θέμα και την αφήνω για αρκετές ώρες.Άσε που της easyyem δεν την πολυτρώγανε οι γεννήτορες και δεν την έβαζα.Άλλοι φίλοι μου έχουνε πει ότι ξετρελένοντε τα πουλάκια για την συγκεκριμένη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δηλαδή, αν αγοράσω αυτήν που λέει ο Στμάτης Japan hoso 11, απλως τη βάζω στην ταΐστρα, χωρίς προσθήκη νερού κλπ, ή πρέπει να την αραιώνω / διαλύω κλπ, πριν τη φάνε τα πουλιά;
Sorry μάγκες, αλλά μάλλον έχω μπερδευτεί...
 
καλημερα Γιαννη αν παρεις τεληκα αυτη που σου λεω δεν χρειαζεται να την αραιωσεις η κατι τετοιο βαλτει οπως ειναι
 
Back
Top