Διατροφή Υπάρχει αυγοτροφή που μπορεί να διατηρηθεί για λίγες μέρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ianos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κι εγώ αυτό πιστεύω παιδιά, η πατέ έχει υγρασία, δεν μπορεί να διατηρηθεί
Μπορεί Μαρία, δεν χαλάει. Είναι εμπορικό προϊόν με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην ικανότητα να αντέχει στο χρόνο. Σκέψου άλλα σπιτικά προϊόντα με τα αντίστοιχα εμπορικά τους.
 
Είναι εμπορικό προϊόν με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην ικανότητα να αντέχει στο χρόνο.
Δηλαδή μια πατέ αυγοτροφή ή ας πούμε η Eyasyem ή η Quiko που χρειάζονται και νερό για να καταναλωθούν (άρα έχει υγρασία) πόσο διατηρούνται στο κλουβί;
 
Μαρία, μακάρι να εχει δίκιο ο Σταύρος, γιατι δεν την τρώνε που δεν την τρώνε τα κακομαθημένα, αν χαλάει κιόλας, μα το Θεό θα πάω να του την τρίψω στη μούρη του έμπορα.
 
αν χαλάει κιόλας, μα το Θεό θα πάω να του την τρίψω στη μούρη του έμπορα.
Γιάννη μου συγγνώμη εσύ την Cede την ξηρή δεν πήρες; Αυτή παρήγγειλα και εγώ.. Νομίζω πως δεν χαλάει.. και 6 και 7 και 8 μέρες δεν χαλάει.. Ο Σταμάτης είπε πως την έχει αφήσει και 8 μέρες χωρίς πρόβλημα..

Δεν βάζουμε νερό στην πατέ.
Ή easyyem δεν προσφέρεται σκέτη, θέλει νερο-υγρα, περιέχει ρασκ.Αν φτιαχτεί σωστα πρέπει να προσφέρουμε μόνο την ποσότητα ημερήσιας κατανάλωσης.
Έχετε βαλθεί να με τρελάνετε; Τελικά να βάζω ή όχι νερό; 😎
 
Οχι Αλίκη, πήρα την cede τη. Πατέ, διότι ο τύπος μου είπε οτι ειναι καλύτερη, καλύτερα αποδεκτή απο τα πουλιά και διατηρείται επ´ αόριστο.
 
Μισό λεπτό για να συνεννοηθούμε.

Η πατέ είναι αυγοτροφή η οποία έχει κάποια υγρασία, οι περισσότερες περιέχουν μέλι και είναι γενικά αρκετά Καλά αποδέκτη από τα πουλιά. Η πατέ δεν χρειάζεται καμία προεργασία.

Η άλλη αυγοτροφή είναι ξερή θεόξερη και συνήθως δεν την προτιμούν τα πουλιά σκέτη. Γι' αυτό της κάνουμε μια προεργασία πριν τη δώσουμε στα πουλιά. Η προεργασία αυτή αφορά στην προσθήκη υγρασίας (μέσω του ρασκ, κους κους κ.λπ.) και με την ευκαιρία και τον εμπλουτισμό της με διάφορα συμπληρώματα. Ένας τρόπος προεργασίας ξηρής αυγοτροφής είναι αυτός.
 
Η πατέ είναι αυγοτροφή η οποία έχει κάποια υγρασία, οι περισσότερες περιέχουν μέλι και είναι γενικά αρκετά Καλά αποδέκτη από τα πουλιά. Η πατέ δεν χρειάζεται καμία προεργασία.
Λόγω υγρασίας όμως δεν μπορεί να μείνει για πολύ στο κλουβί... Αυτή πόσο διατηρείται εκτός ψυγείου;

Η άλλη αυγοτροφή είναι ξερή θεόξερη και συνήθως δεν την προτιμούν τα πουλιά σκέτη.
Εγώ τους έβαλα την Easyyem (λέει πως θέλει και νερό άρα είναι ξερή) και την έφαγαν.. Τι φάση τα γομαράκια μου; 😎 Μπορώ να την δίνω χωρίς νερό για πάνω από 4-5 μέρες; Αφού την τρώνε; Αυτή διατηρείται προφανώς εκτός ψυγείου για πολλές μέρες σωστά;

Μισό λεπτό για να συνεννοηθούμε.
Έλα και κοντεύουμε! 😛
 
Λόγω υγρασίας όμως δεν μπορεί να μείνει για πολύ στο κλουβί... Αυτή πόσο διατηρείται εκτός ψυγείου;
Δεν χαλάει, μπορείς να την αφήσεις για ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Δεν θα την αφήσεις βέβαια και για δέκα μέρες γιατί αφενός θα την έχουν φάει και αφετέρου, δεν πρέπει να μένει τίποτα για τόσο καιρό μέσα στο κλουβί χωρίς να αντικατασταθεί ή να πλυθεί.

Δεν χρειάζεται ψυγείο.
Μπορώ να την δίνω χωρίς νερό για πάνω από 4-5 μέρες;
Αν τρώνε, μπορείς.
Αυτή διατηρείται προφανώς εκτός ψυγείου για πολλές μέρες σωστά;
Χωρίς να της γίνει προεργασία, αντέχει. Ισχύουν και για αυτήν ότι και για την πατέ.
 
Βρε η Pate είναι αυτό που λέμε "μακράς διάρκειας" , χωρίς υγρασία και με μπόλικα λιπαρά. ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ!
Την ξερή αν την αφήσεις για μερικές μέρες σκέτη θα βρείς την ποτίστρα του νερού σαν ΚΕΪΚ , γεμάτη αυγοτροφή.
 
Αυτή είναι η δική μου εμπειρία από όσον καιρό έχω χρησιμοποιήσει την πατέ. Τα πουλιά μου βρισκόταν σε εσωτερικό χώρο. Αν υπάρχουν άλλες εμπειρίες, θα γίνεις ακόμη πιο σοφή.
 
Αχ Κύριε Μάκη μου μας τα αλλάζετε τώρα ( @mgerom ) ! 😛

Ρε παιδιά εγώ πήρα αυτή:
144-800x700_0.jpg

Τελικά είναι ξηρή ή πατέ;
 
Τι σου άλλαξα βρε 😀 . Αυτή υπάρχει και ξηρή αλλά και πατέ.
Δεν καταλαβαίνεις στο πιάσιμο διαφορά ; Ευκολάκι είναι. :)
 
Δεν καταλαβαίνεις στο πιάσιμο διαφορά ;
ΟΧΙ! Ωχ Θεέ μου νιώθω ηλίθια! 😛

Από αυγοτροφές έχω πάρει την Easyyem και τώρα παρήγγειλα την CEDE (βλ φώτο πάνω). Στην Easyyem στις 3 κουταλιές της σούπας διαλύω μια κουταλιά νερό (από μείγμα με τσάι βοτανών).

Ειναι ξηρη Αλικη.
Δλδ πήρα 2 ξηρές; Πππφφφ τέλεια...
 
Αλίκη, αν έχεις κάνει ηλεκτρονική παραγγελία, πάρε τηλ. Να την αλλάξεις κι αν οχι πήγαινε στο μαγαζί και άλλαξέ την.
 
Back
Top