Διατροφή Υπάρχει αυγοτροφή που μπορεί να διατηρηθεί για λίγες μέρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ianos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιαννη και εγω cede morbido βαζω επειδη λειπω πολλες ωρες απο τ σπιτι. Ουτε νερο ουτε τιποτε.. μια χαρα αντεχει αν και εχει εξαφανιστει σε 2 μερες.
 
Η cede morbido αντέχει όντως. Εγώ την βάζω από το πρωί και το βράδυ την πετάω. Και δεν βάζω τίποτα μέσα. Ελπίζω να τα βρεις όπως θα τα αφήσεις τα πουλάκια.Άντε και καλό Πάσχα φίλε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Την easyyem ουδέτερη, που εχει 22% πρωτεΐνη την εχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Εγώ αυτή χρησιμοποιώ. Τώρα πατέ ή ξηρή θα σε γελάσω γιατί πάντα μπερδεύομαι ποια είναι ποια! 😛
Εγώ δεν την βγάζω την αφήνω μόνιμα μέσα στο κλουβί και την τιμούν δεόντως. Δεν νομίζω πως χαλάει βρε παιδιά.. Ειδικά τώρα που έχει πέσει η θερμοκρασία δεν είναι τόσο επικίνδυνο να αλλοιωθεί. Εγώ τις συσκευασμένες πάντα τις άφηνα μόνιμα στο κλουβί ποτέ δεν είχα θέμα.. Αλλά δε ξέρω αν αυτό είναι λάθος..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ή easyyem δεν προσφέρεται σκέτη, θέλει νερο-υγρα, περιέχει ρασκ.Αν φτιαχτεί σωστα πρέπει να προσφέρουμε μόνο την ποσότητα ημερήσιας κατανάλωσης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Ή easyyem δεν προσφέρεται σκέτη, θέλει νερο-υγρα, περιέχει ρασκ.
Όντως; Εγώ έτσι τους την δίνω και την τρώνε...

Αν φτιαχτεί σωστα πρέπει να προσφέρουμε μόνο την ποσότητα ημερήσιας κατανάλωσης.
Τι πρέπει να βάλω και σε τι ποσότητες για να την φτιάξω;
 
Τι πρέπει να βάλω και σε τι ποσότητες για να την φτιάξω;
Αλίκη το γράφει στη προτεινόμενη χρήση, μετά τα συστατικά
karderines.gr/shop/%CE%A0%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AC/%CE%9C%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AD%CF%82/%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CF%8E%CE%BD/Easyyem-1-kg-%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7
 
Όντως; Εγώ έτσι τους την δίνω και την τρώνε...


Τι πρέπει να βάλω και σε τι ποσότητες για να την φτιάξω;
3 μερίδες αυγοτροφή + 1 μερίδα νερό, περιμένουμε για 5 λεπτά και σερβίρουμε. (Στο νερό μέσα μπορείς να βάλεις τις βιταμίνες σου, τσάι βοτάνων)
 
Αλίκη το γράφει στη προτεινόμενη χρήση, μετά τα συστατικά
3 μερίδες αυγοτροφή + 1 μερίδα νερό, περιμένουμε για 5 λεπτά και σερβίρουμε. (Στο νερό μέσα μπορείς να βάλεις τις βιταμίνες σου, τσάι βοτάνων)
Ωωωχ ούτε που το παρατήρησα! Παιδια σας ευχαριστώ πολύ! Να υποθέσω το βάζω μια μέρα και μετά το βγάζω.. Απλά πρέπει και εγώ τώρα να βρω μια λύση για τις 5 μέρες που θα λείπω.. 😛
 
Βρε παιδιά, έχω βάλει από το ξημέρωμα και ούτε που την άγγιξαν. Θα δώσω κανένα δίωρο ακόμα κι έπειτα;
 
Βρε παιδιά, έχω βάλει από το ξημέρωμα και ούτε που την άγγιξαν. Θα δώσω κανένα δίωρο ακόμα κι έπειτα;
Ποιαν χρησιμοποιούσες μέχρι τώρα Γιάννη;
 
Ποιαν χρησιμοποιούσες μέχρι τώρα Γιάννη;
Μια που φτιάχνω μονος μου: αυγό, κουακερ, ρυζάλευρο, ρίγανη, + ενίοτε:
Μέλι, γύρη, σησαμελαιο...
Τωρα τους την ανέμειξα με τ δίκη μου και τρώνε, δυστυχώς επιλεκτικά τη δίκη μου και ταΐζουν και τα μικρά.
Την πάτησα μου φαίνεται!
 
Παιδιά καλημέρα!
Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με τον Γιάννη. Θα λείψω 6 μέρες (αλλά κάθε 2-3 μέρες θα πηγαίνω να τα βλέπω προφανώς!) οπότε χρειάζομαι μια αυγοτροφή να μην χαλάει. Πήρα την Easyyem αλλά δεν διατηρείται. Οπότε λέω και εγώ να πάρω αυτή της Cede.

Μια ερώτηση... Τη διαφορά έχει αυτή:
144-800x700_0.jpg

με αυτή;
160-800x700_0.jpg

Και ποια να προτιμήσω;
 
Εμένα πάντως ο μαγαζάτορας μου είπε να προτιμήσω την πατέ και οχι την ξηρή και οτι δεν χαλάει.
 
Η morbido είναι πατέ αυγοτροφή, έχει αρκετά ανεβασμένη της υγρασία στη δομή της για να είναι εύκολα αποδεχτή από τα πουλιά. "Ανάβει" πιο εύκολα στις ζέστες και χαλάει. Η ξηρή κρατάει περισσότερο..
 
Άρα επιλέγω την πρώτη και θα την αγοράσω και θα τους την βάλω από σήμερα να συνηθίσουν! Σας ευχαριστώ πολύ!

Τελευταία ερώτηση η Easyyem με 3 μερίδα αυγοτροφή και 1 μερίδα νερό δεν είναι για πάνω από 2-3 μέρες; Ή να την αφήνω στο κλουβί μόνο για μία μέρα; Πόσο κρατάει;
 
Η morbido είναι πατέ αυγοτροφή, έχει αρκετά ανεβασμένη της υγρασία στη δομή της για να είναι εύκολα αποδεχτή από τα πουλιά. "Ανάβει" πιο εύκολα στις ζέστες και χαλάει. Η ξηρή κρατάει περισσότερο..
Κι εγώ αυτό πιστεύω παιδιά, η πατέ έχει υγρασία, δεν μπορεί να διατηρηθεί. Μια ξηρή, ξερότατη διαλέξτε αν είναι να λείψετε. Τουλάχιστον να έχουν να ταΐσουν τους νεοσσούς και να μην έχουν αναπτυχθεί μύκητες. Όχι πατέ πιστεύω.
 
Άρα επιλέγω την πρώτη και θα την αγοράσω και θα τους την βάλω από σήμερα να συνηθίσουν!
Βάλε κι ένα σκεύος με βρώμη.. Να τη συνηθίζουν σιγά σιγά κι αυτή (αν ήδη δεν το κάνεις)
 
Back
Top