Διατροφή Υπάρχει αυγοτροφή που μπορεί να διατηρηθεί για λίγες μέρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ianos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Βρε η Pate είναι αυτό που λέμε "μακράς διάρκειας" , χωρίς υγρασία και με μπόλικα λιπαρά. ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ!
Έχει δίκιο ο κ. Μάκης. Η πατέ δεν χαλάει τόσο εύκολα. Η cede η morbido είναι καλύτερη να την προτιμήσεις.
 
Οφείλω να πω για τη συγκεκριμένη πως δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Συνεπώς δεν ξέρω και θα ασπαστώ τις γνώμες όσων την έχουν χρησιμοποιήσει.
Στο παρελθόν είχα θέματα με την πατέ που τότε χρησιμοποιούσα... κι "όποιος καεί στην κουρκούτι φυσάει και το γιαούρτι" που λέει κι ο λαός μας.
 
Αλίκη, αν έχεις κάνει ηλεκτρονική παραγγελία, πάρε τηλ. Να την αλλάξεις κι αν οχι πήγαινε στο μαγαζί και άλλαξέ την.
Το δοκίμασα Γιάννη μου.. Όταν πήρα τηλ είχε ήδη φύγει η παραγγελία. Μόλις έρθει το παιδί να μου φέρει τα πράγματα θα τον παρακαλέσω να το γυρίσει και όποτε μπορέσει να μου φέρει την πατέ με το μέλι και τα ιχνοστοιχεία. Αν χρειάζεται και αυτή γιατί έχω ήδη την Easyyem. Φοβάμαι μην έχω αρχίσει και γίνομαι υπερβολική.. 😛
 
Η morbido σε εμένα δεν είναι σαν της easyyem όταν προστεθεί νερό. Δεν φαίνεται τόσο υγρή.
 
Λοιπόν τα ρήμαξα στην πείνα σήμερα το πρωί, είχα βγάλει τα παντα απο τα κλουβιά πριν ξυπνήσουν, εκτός φυσικά απο την αυγοτροφη και το νερό, και αναγκαστικά οι γονείς έφαγαν και τάισαν.
Οποτε, είμαστε σε καλό δρόμο.
 
Μιραντα ναι, έχεις δίκιο, δεν ειναι σωστή πρακτική, αλλά:
Άφησα ενα 24 ωρο κι ούτε που τσίμπησαν. Και είχα άλλα 3 24 ωρα για να την αποδεχτούν, κι αν αυτο δε συνέβαινε, έπρεπε να λάβω άλλα μέτρα, γιατι δεν θέλω με τιποτα εγώ να κόβω βόλτες στάς εξοχας κι αυτά να υποσιτίζονται. Οποτε έπρεπε να κινηθώ δραστικά. Και δε χάθηκε δα κι ο κόσμος αν τα κακόφαγα δεν τρώγανε για ενα δίωρο, με την έννοια οτι δεν θα πάθαιναν τιποτα.
Το θέμα μου ειναι τωρα οτι ναι μεν τρώνε, αλλά λίγο: δλδ ο πατέρας και τα 3, σχεδόν ενός μηνός πουλακια ή η μητέρα με τα 4 20-25 ημερών πουλιά, δεν καταναλώνουν ούτε το 1/4 της ταιστρας, ενώ απο τη δική μου αυγοτροφή χρειάζονταν σχεδόν δυο ταΐστρες καθημερινά. Αναρωτιέμαι παλι τι να κανω. Άραγε υποσιτίζονται; Όλα τα πουλιά ειναι Τιμπραντος, δλδ δεν τρώνε πολύ, αλλά ανησυχώ λιγάκι. Ίσως πω στο φίλο μου να βάζει μισή ταΐστρα και απο τη δική μου αυγοτροφή, έτσι για τόνωση!
 
ο πατέρας και τα 3, σχεδόν ενός μηνός πουλακια ή η μητέρα με τα 4 20-25 ημερών πουλιά, δεν καταναλώνουν ούτε το 1/4 της ταιστρας, ενώ απο τη δική μου αυγοτροφή χρειάζονταν σχεδόν δυο ταΐστρες καθημερινά. Αναρωτιέμαι παλι τι να κανω. Άραγε υποσιτίζονται;
Ναι, προφανώς υποσιτίζονται, όταν από τα δύο κύπελλα πήγαμε στο ένα 1/4 του ενός.

Ίσως πω στο φίλο μου να βάζει μισή ταΐστρα και απο τη δική μου αυγοτροφή, έτσι για τόνωση!
Αν μπορεί να είναι συνεπής, νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, οπότε ας περιμένουμε μήπως έχει κάποιος άλλος να προτείνει κάτι διαφορετικό.
 
Αυτο φοβάμαι και εγώ, μηπως υποσιτίζονται. Βέβαια απο τα συνολικά 7 πουλακια, τα 5 τρώνε και μόνα τους μαλακές τροφές όπως περιλα, κία και καμελίνα, και απο αυτά τα 5 τα τρία, αυτά δλδ που ειναι με τον πατερα τους τρώνε και σπόρους, αν και δεν ειμαι σιγουρος πόσο μπορούν να φάνε. Έχουν δε, αρχίσει και οι καυγάδες με τον μπαμπά τους και έχω αρχίσει να ανησυχώ. Όμως ούτε μόνα τους, χωρίς γονιό μπορώ να τα αφήσω ακόμα, ούτε με τη μάνα τους να τα βάλω, γιατι την έχω στο δίπλα κλουβί και πριν λίγο έκανε το πρώτο αυγό της επόμενης άσπορης - ελπιζω - γέννας και φυσικά θα την αφήσω να κλωσήσει μπάς και ξεπυρώσει.
Εχει αρχίσει όμως να με πιάνει αγωνία με τους συνεχείς καυγάδες μικρών και πατερα.
 
Αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα. Μην ξεχνας πως ο μπαμπας σιγα σιγα θα δυσανασχετει με το συνεχες ταισμα και θα τα αποτρεπει να γινονται ζητιανοι.. Τα ξερεις.

Αν βεβαια εχεις επικους καυγαδες, που το απευχομαι, πραττεις αναλογως. Τα ξερεις!
 
Γιάννη μου μήπως οι γονείς δίνουν σπόρους; Εγώ 4 μέρες που έχω μωρά έχω παρατηρήσει το ζευγαράκι δεν τρώει αυγό και αυγοτροφή. Βασικά τρώνε αλλά πολύ λιγότερο σε σχέση με τους σπόρους. Δηλαδή βλέπω πολλά τσόφλια αλλά το αυγό και η αυγοτροφή δεν μειώνονται πολύ. Τα μικρά δε είναι τούμπανο στο φαί! Οπότε μήπως αυτά ξέρουν καλύτερα από εμάς; 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Γιάννη μου μήπως οι γονείς δίνουν σπόρους; Εγώ 4 μέρες που έχω μωρά έχω παρατηρήσει το ζευγαράκι δεν τρώει αυγό και αυγοτροφή. Βασικά τρώνε αλλά πολύ λιγότερο σε σχέση με τους σπόρους. Δηλαδή βλέπω πολλά τσόφλια αλλά το αυγό και η αυγοτροφή δεν μειώνονται πολύ. Τα μικρά δε είναι τούμπανο στο φαί! Οπότε μήπως αυτά ξέρουν καλύτερα από εμάς; 😛
-Κανε κάτι με την αυγοτροφή σου. Αλλαξέ την τελείως ή διαφοροποίησέ την και παρακολουθησε την αποδοχή της. Πρέπει να τρώνε και να ταίζουν αυγοτροφή ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
 
-Κανε κάτι με την αυγοτροφή σου. Αλλαξέ την τελείως ή διαφοροποίησέ την και παρακολουθησε την αποδοχή της. Πρέπει να τρώνε και να ταίζουν αυγοτροφή ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
Δίνω και βραστό αυγό και την αυγοτροφή Easyyem. Σήμερα θα πάρω και την CEDE Bordibo (πως λέγεται; Δε θυμάμαι). Αυτή που θα έχει την απόλυτη αποδοχή θα είναι αυτή που τους κάνω εγώ (3 κουταλιές της σούπας κουάκερ, 3 κουταλιές της σούπας φρυγανιά, 1 καρότο, ρίγανη, δυόσμο, σουσάμι)... με αυτή μεγάλωσαν και αυτή ξέρουν.. αλλά δε ξέρω αν τόσα φαγητά μπορούν να τα φάνε τα μικρά χωρίς να τα πειράξουν.. επίσης κύριε Μάκη μου έχετε πει πως το μείγμα που φτιάχνω δεν κάνει γιατί δεν έχει το ποσοστό πρωτεινών που χρειάζονται τα μικρά.. Τι να κάνω; Μήπως σε αυτή που φτιάχνω εγώ να προσθέσω και την Easyyem? Σε τι αναλογία;
 
Η cede η patee είναι μόνον για έκτακτη ανάγκη (μιας και θα μείνει αρκετές ημέρες στο ταιστράκι).
Εσύ, μόνον αυγοτροφή θα δίνεις(οχι αυγό ταυτόχρονα). Ασε την δική σου για αργότερα, την περίοδο της συντήρησης. Η Easyyem είναι μια αυγοτροφή που ταΐζουν μέχρι και οι πέτρες αυτή την εποχή. Αρα δεν μπορεί να μην είναι αποδεκτή απο τα πουλιά. Να την φτιάχνεις βάση των οδηγιών της και να προσθέτεις εκεί αν θέλεις λίγο σουσάμι. Ρίγανη, αντράκλα,ζωχός,ραδίκι, αντιδι, λίγο μήλο,όλα αυτά σαν έξτρα κέρασμα.
 
Τέλεια! Σας υπερευχαριστώ κύριε Μάκη! Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας!

Η Easyyem είναι μια αυγοτροφή που ταΐζουν μέχρι και οι πέτρες αυτή την εποχή. Αρα δεν μπορεί να μην είναι αποδεκτή απο τα πουλιά. Να την φτιάχνεις βάση των οδηγιών της και να προσθέτεις εκεί να θέλεις λίγο σουσάμι.
Οι οδηγίες λένε 3 μερίδες αυγοτροφή + 1 μερίδα νερό. Βάζω νερό με τσάι από βότανα.. μπορώ ή ακόμα οι νεοσσοί (3 και 4 ημερών) είναι πολύ μικροί;

Ρίγανη, αντράκλα,ζωχός,ραδίκι, αντιδι, λίγο μήλο,όλα αυτά σαν έξτρα κέρασμα.
Από ποια ηλικία των νεοσσών και μετά μπορούμε να τα δίνουμε όλα αυτά;
 
Οι οδηγίες λένε 3 μερίδες αυγοτροφή + 1 μερίδα νερό. Βάζω νερό με τσάι από βότανα.. μπορώ ή ακόμα οι νεοσσοί (3 και 4 ημερών) είναι πολύ μικροί;
Νερό δεν βάζω ποτέ αλλά τσάι βοτάνων.
Σε μένα είναι η αυγοτροφή είναι διαθέσιμη από τα πρώτα δευτερόλεπτα της ζωής τους.
 
Τέλεια! Σας υπερευχαριστώ κύριε Μάκη! Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας!
Οι οδηγίες λένε 3 μερίδες αυγοτροφή + 1 μερίδα νερό. Βάζω νερό με τσάι από βότανα.. μπορώ ή ακόμα οι νεοσσοί (3 και 4 ημερών) είναι πολύ μικροί;
Από ποια ηλικία των νεοσσών και μετά μπορούμε να τα δίνουμε όλα αυτά;

Αφησε το τσάϊ. Η αυγοτροφή δουλεύει σωστά, όταν ακολουθούνται οι οδηγίες της σωστά. 😉 Tα βότανα, και ότι άλλο προσφέρεις, ΦΡΕΣΚΑ απο την έβδομη μέρα και μετά.
 
Tα βότανα, και ότι άλλο προσφέρεις, ΦΡΕΣΚΑ
Και συνεχίζω (δε θα σταματήσω ποτέ τις απορίες μου 😛 )... έχω πολλά βότανα σε αποξηραμένη μορφή (ταραξάκο, ρίγανη, δυόσμο, εχινάτσια, αγκινάρα, γαιδουράγκαθο) δεν κάνει να τα βάλω στην αυγοτροφή μετά την έβδομη μέρα; Μόνο φρέσκα κάνει για τα μικρα;
 
Back
Top