Ασθένειες Υπάρχει πρόβλημα με τις κουτσουλιές του parrotlet μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Καλημέρα παιδιά και καλή εβδομάδα!

Εχθές κλείσαμε μια εβδομάδα με τη μικρή μου και υπάρχουν κάποια θεματακια που με προβληματίζουν.
Τις δύο πρώτες μέρες ήταν πολύ ήσυχη και καθόλου δραστήρια. Τις επόμενες δυο-τρεις μέρες κοιμόταν αρκετά κατά τη διάρκεια της ημέρας. Οι κουτσουλιές της αυτό το διάστημα ήταν έτσι

60877

Τις τελευταίες δυο τρεις μέρες φαίνεται πολύ καλά. Είναι δραστήρια όλη την ημέρα, παίζει και μοιαζει να είναι υγιέστατη όμως οι κουτσουλιές της ακόμη δεν φαίνονται φυσιολογικές. Ειδικά σήμερα έχουν αλλάξει χρώμα και είναι πολύ περίεργες

60878

Να πω ότι όλη την εβδομάδα έτρωγε μόνο την τροφουλα της. Λαχανικά και αυγό που της έδωσα δεν δοκίμασε. Το μόνο διαφορετικο που έφαγε εχθές ήταν σπόροι chia.
Έλεγα σήμερα να την πάω στην κτηνιατρική σχολή για έλεγχο όμως σήμερα δεν υπάρχει πτηνιατρος και πρέπει να κλείσω ραντεβού για μετά από πολύ καιρό. Το κοντινότερο ήταν μετά από δύο εβδομάδες, αλλά έστω και τότε θα πάμε. Μέχρι τότε όμως θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς πώς βλέπετε τα πράγματα.
 
Οι κουτσουλιές δεν είναι κακές αν εξαιρέσεις το ανοιχτότερο χρώμα τους. Δες πώς θα είναι σήμερα αργότερα. Οι σπόροι τι περιέχουν, μπορείς να μας βάλεις φωτο;
 
Πέρα από το ανοιχτό χρώμα, δεν είναι και σαν να λείπουν τα ούρα; Πολύ στεγνές;

Ανεβαζω τώρα και φωτό από την τροφή, αν και έτρωγε την ίδια όλη την εβδομάδα. Το μόνο διαφορετικο είναι ότι εχθές έφαγε σπόρους chia και περιλα.
[automerge]1550477173[/automerge]
6087960880
 
Oι στεγνότερες δεν είναι πρόβλημα. Αυτό που κοιτάζουμε είναι τα κακά και το λευκό μέρος να είναι ευδιάκριτα, να μην μυρίζουν άσχημα και να μην είναι πολύ υγρές. Αν μια μέρα δεν πιει πολύ νερό θα είναι πιο στεγνές. Βάλε μια μπανιέρα ή ένα μπολάκι αν νομίζεις ότι δεν πίνει αρκετά απο την ποτίστρα ή δεν της αρέσει για κάποιο λόγο.

Εαν έφαγε πολύ περιλα το χρώμα δικαιολογείται πιστεύω, επίσης δεν είναι όλες καφέ έχει και πιο πρασινωπές. Δεν βλέπω κάτι το ανησυχητικό προσωπικά.
 
Εχθές το απόγευμα την καθάρισα. Ίσως οι πιο πρασινωπές να είναι οι χθεσινές και οι άλλες σημερινές. Νομίζω, απ'ό,τι βλέπω δηλαδή στον πάτο, περισσότερο έφαγε σπόρους chia.

Μίλησα και με τον εκτροφέα τις προηγούμενες μέρες, όταν κοιμόταν η μικρή κατά τη διάρκεια της ημέρας, και μου είπε ότι σίγουρα είναι μια χαρά η μικρή και όλα αυτά συμβαίνουν, ακόμη και ο λήθαργος, επειδή άλλαξε χώρο. Μου πρότεινε βέβαια να μου δώσει άλλο πουλάκι στη θέση της ή να μου επιστρέψει τα χρήματα μου.

Η αλήθεια είναι ότι έχω στενοχωρηθεί πολύ. Βλέπω πόσο ζωηρός είναι ο Σαχαμπ και πόσο διαφορετική είναι όλες αυτές τις μέρες η μικρή. Τις τελευταίες μέρες φαίνεται μια χαρά αλλά και πάλι τη φωνουλα της σπάνια την ακούω.
 
παρατηρησε τις κουτσουλιες κ τις επομενες μερες γαιτι πιστευω κι εγω οτι ειναι απο αυτο που εφαγε!
Αυτό θα κάνω Ζαχαρία. Έτσι κι αλλιώς για τις επόμενες δύο εβδομάδες τα χέρια μου είναι δεμένα. Ελπιζω να μην έχει κάτι και κυρίως να μην κολλήσει ο Σαχαμπ.
 
Αυτό θα κάνω Ζαχαρία. Έτσι κι αλλιώς για τις επόμενες δύο εβδομάδες τα χέρια μου είναι δεμένα. Ελπιζω να μην έχει κάτι και κυρίως να μην κολλήσει ο Σαχαμπ.
ψυχραιμια θελει! Μη στεναχωριεσαι χωρις να υπαρχει λογος η τουλαχιστον χωρις να εισαι σιγουρη οτι εχει κατι!
 
Στην 1η φωτό που θυμίζουν τις κουτσουλιές του Σπύρου όταν πρωτοήρθε σπίτι, με ελαφρὠς χρωματισμένα ούρα. Φαίνονται πάντως καλοσχηματισμένες και με το ουρικό οκ...
Σε μία εβδομάδα τα ούρα θα είναι διαυγέστατα.. Θα δεις.

Στη 2η φωτό το χρώμα είναι κάπως αλλά σίγουρα θα οφείλεται στο φαγητό (κόκκινη κία έδωσες 😉
 
ψυχραιμια θελει! Μη στεναχωριεσαι χωρις να υπαρχει λογος η τουλαχιστον χωρις να εισαι σιγουρη οτι εχει κατι!
Δύο μέρες φαινόταν μια χαρά. Σήμερα ξύπνησε, ήταν στην ταιστρα και έτρωγε κάνα 2 Ώρο και τώρα πήγε και κοιμήθηκε. Δεν μπορεί να είναι φυσιολογικά όλα αυτά κι εγώ να είμαι υπερβολική. Μακαρι δηλαδή αλλά δεν νομίζω. 3 μηνών πουλάκι θα έπρεπε να παίζει όλη την ημέρα, όπως ο Σαχαμπ.

Ψυχραιμία χρειάζεται σίγουρα Ζαχαρία, αλλά μετά από όσα πέρασα με τη Ζιζή τους τελευταίους μήνες, δεν αντέχω να ξαναμπώ στην ίδια διαδικασία. Αφού μου περασε από το μυαλό να του πω να έρθει να την πάρει και να την φροντίσει αυτός και ασφαλώς δεν θέλω τα χρήματα πίσω, δεν αντέχω όμως τα ίδια ξανά.
[automerge]1550479802[/automerge]
Στην 1η φωτό που θυμίζουν τις κουτσουλιές του Σπύρου όταν πρωτοήρθε σπίτι, με ελαφρὠς χρωματισμένα ούρα. Φαίνονται πάντως καλοσχηματισμένες και με το ουρικό οκ...
Σε μία εβδομάδα τα ούρα θα είναι διαυγέστατα.. Θα δεις.

Στη 2η φωτό το χρώμα είναι κάπως αλλά σίγουρα θα οφείλεται στο φαγητό (κόκκινη κία έδωσες 😉
Όχι Γιώργο δεν έδωσα κόκκινη 😞
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κοιτα κ ο δικος μου κανει διαφορων ειδων κουτσουλιες, αναλογα το τι τρωει, οταν τρωει ας πουμε πιπερια βγαίνει νεροζουμι, αλλα το υποπτο με την περιπτωση σου ειναι ο υπνος, αυτο δεν μου φαινεται καλο
 
Κοιτα κ ο δικος μου κανει διαφορων ειδων κουτσουλιες, αναλογα το τι τρωει, οταν τρωει ας πουμε πιπερια βγαίνει νεροζουμι, αλλα το υποπτο με την περιπτωση σου ειναι ο υπνος, αυτο δεν μου φαινεται καλο
Κι εμένα ο ύπνος με τρομάζει. Ο εκτροφέας μου είπε ότι μπορεί επειδή βρίσκεται σε καινούργιο περιβάλλον να μην κοιμάται τη νυχτα. Αλλά 8 μέρες είναι εδώ, ακόμη σε καινούργιο περιβάλλον βρίσκεται;
Νομίζω ότι δεν μας παίρνει πια η δικαιολογία του "νεοφερμένου".
 
Τις τελευταίες δυο τρεις μέρες φαίνεται πολύ καλά. Είναι δραστήρια όλη την ημέρα, παίζει και μοιαζει να είναι υγιέστατη
Το θέμα του ύπνου ξεπεράστηκε!
 
Εφοσον εχεις ανησυχια να το πας στο γιατρο! αλλα να ξερουμε οτι ολα παιζουν ρολο! Και η αλλαγη περιβαλλοντος και ο καιρος!
Σίγουρα θα πάμε. Ελπίζω μόνο σε δύο εβδομάδες που είναι το ραντεβού μας να μην είναι αργά.
 
Back
Top