Διατροφή Υπέρβαρες κανάρες σε κλούβα

ανδρεα αν μπορεις και εχεις δωσμου ενα λινκ που να ανφερει για το αδενωμα αυτο. Δεν γνωριζα κατι σαν σκεψη το ανεφερα αλλα θα το ψαξω.
Δεν το βρήκα σε link Δημήτρη!
Είναι σκονάκι από το βιβλίο του Τατσιράμου!
 
Πρίν δυο χρόνια αντυμετώπισα και εγω το ίδιο πρόβλημα με καποια κανάρια που μου είχε δώσει κάποια φίλη μου, ηταν πολύ παχουλά και τους είχα κάνει για κάποιο χρονικό διάστημα δίαιτα και επανήλθαν στα φυσιολογηκά τους.

Πίτσα Χαρίτου
-
ΑL 173
 
για μενα ειναι ξεκαθαρο οτι τα πουλια απο κοινο αιτιο εχουν ενα προβλημα στο μεταβολισμο τους το οποιο προερχεται ειτε απο καποια σπανια μεταδοτικη ασθενεια (εκτος αν ειναι αδερφια και ειναι θεμα dna) ειτε απο κατι με το οποιο κοινα διατραφικανε και παρουσιασε τοξικοτητα στον οργανισμο τους. Ειδικα το λιπωδες σπυρακι οδηγει ξεκαθαρα σε κατι τετοιο. Το φυσιολογικο λογω αυξημενης προληψης θερμιδων, παχος ειναι πιο ομοιομορφο και ειναι κυριως χαμηλα προς την αμαρα.ψαξε να δεις τι μπορει να τα πειραξε απο τη διατροφη και ιδιαιτερα την εξτρα της πτερορροιας.

απο λιγο που εχω ψαξει σε ξενες ιστοσελιδες το μονο σχετικο αν και δεν νομιζω να προκειται αμεσα για την δικια μας περιπτωση ειναι το fatty liver

Merck Veterinary Manual


μεταφρασμένη εκδοχή της http://www.merckvetmanual.com/mvm/htm/bc/202400.htm διεύθυνσης
 
Οι σκεψεις που κανω διαβαζοντας και βλεποντας τις φωτος αλλα και τα σχολια.. Ειναι πολλες.Ισως το θεμα να αποδειχθει σοβαροτερο αποτι με μια πρωτη ματια φαινεται. Μιλαμε για πουλια με συσσωρευμενο λιπος σε υπερβολικο βαθμο θα ελεγα.
Ειναι μια ανωμαλια στον μεταβολισμο τους; Και παρολο που ειναι σε διαιτα και προσεκτικη διατροφη αντι να καινε λιπος ο οργανισμος δημιουργει νεο σαν να αμυνεται; Και αν ναι.. Τι μπορει να εχει διαταραξει τον μεταβολισμο;
ή ειναι ορμονικη διαταραχη; Μιλαμε για θηλυκα καναρινια.. Μηπως τα διαφορα σκευασματα που δινουμε για να ενισχυσουμε την γονημοτητα εχουν αυτο σαν αποτελεσμα; Μας εχει απασχολησει ποτε πως επιδρουν τα διαφορα βιταμινοειδη μακροπροθεσμα στα πουλια; Τι καταφερνει να μεταβολισει τελικα ο οργανισμος τους;Εχουν συσσωρευτικη και επιβαρυντικη δραση σε βαθος χρονου;
Μηπως κανω λαθος σκεψεις;
 
Για να ασχοληθεί κανείς όμως, με ερωτήματα σαν τα παραπάνω, θα πρέπει πρώτα να έχει αποκλειστεί τα ενδεχόμενο λάθους σε διατροφή και διαμονή. Προσωπικά δεν έχω πειστεί γι' αυτό.
Θεωρώ οτι η διατροφή με σπόρους ήταν υπερβολικά λιπαρή
και οτι η διάρκεια διαβίωσης σε μεγάλη κλούβα μικρή και χωρίς
αποτελέσματα, μιας και τα πουλιά δεν είχαν διάθεση και "κουράγιο"
να επιδοθούν σε τρελά πετάγματα, αφού το βάρος τους ήταν υπερβολικό, με την καρδιά και το αναπνευστικό τους, φορτωμένο.
Η αλήθεια είναι οτι μάλλον δεν βοηθάω με αυτόν τον τρόπο μιας και ο Αντρέας είναι σε θέση να έχει ολοκληρομένη εικόνα, αλλά αυτή είναι
η γνώμη μου. Μεγάλη κλούβα, τροφή αραιωμένη μέχρι και 85-90%
με ασπούρι και συνεχής κίνηση των κυριών(κάποιος να τις "τρέχει").
 
μακη σιγουρα η διατροφη μπορει ναμην ειναι η χαμηλοτερη σε θερμιδες αλλα λιπος "φουσκαλα" ειδικα σαν την τριτη φωτο δεν νομιζω να προερχεται μονο απο τη διατροφη😉
 
Γιωργο δε νομιζω οτι οι 6 βαθμοι ειναι προβλημα. Εγω τα εχω εξω με καλυψη σε θερμοκρασια 0-5 βαθμους και καποιες νυχτες πεφτει μεχρι -2 και προβλημα δε εχω συνεχιζω να δινω το βασικο μειγμα χωρις προσθηκες λιπαρων σπορων

Δεν την έχω ενισχύσει καθόλου και το τελευταίο διάστημα έχω προσθέσει και αρκετό ασπρούρι
 
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ αλλά πιο πολύ με τα αρσενικά. Τα έχω σε χώρο με χαμηλή θερμοκρασία μίγμα που περιέχει 63% ασπούρι και είναι παχιά.
 
Προσωπικά δεν έχω πειστεί γι' αυτό.
Θεωρώ οτι η διατροφή με σπόρους ήταν υπερβολικά λιπαρή
και οτι η διάρκεια διαβίωσης σε μεγάλη κλούβα μικρή και χωρίς
αποτελέσματα, μιας και τα πουλιά δεν είχαν διάθεση και "κουράγιο"
να επιδοθούν σε τρελά πετάγματα, αφού το βάρος τους ήταν υπερβολικό, με την καρδιά και το αναπνευστικό τους, φορτωμένο.
Μεγάλη κλούβα, τροφή αραιωμένη μέχρι και 85-90%
με ασπούρι και συνεχής κίνηση των κυριών(κάποιος να τις "τρέχει").
Θα συμφωνήσω με τον Μάκη κυρίως στην έλλειψη διάθεσης και την αιτία αυτής!
Στην τελευταία του πρόταση-προτροπή θα σχολιάσω μόνο το κομμάτι του greek-lover! Στην περίπτωση μας είναι Ισπανός αλλά δεν πειράζει.
Φοβάμαι Μάκη μήπως το κυνηγητό και το κόρτε του επίδοξου εραστή έχει ως αποτέλεσμα να πυρώσουν οι παχουλίτσες πριν καλά καλά αδυνατίσουν.
 
Είναι πιθανόν, παρ' ότι δεν μου έχει συμβεί με τον "τύπο" που βάζω τα τελευταία χρόνια.
Δεν μπορώ όμως να είμαι και βέβαιος αφού εγώ βάζω ζευγάρια πολύ νωρίς,
γύρο στις 10-15 Ιανουαρίου.
Αν τελικά αυτό δεν "πιάνει", μια εσωτερική φωλιά στην κλούβα με τις θηλυκές ΠΑΝΤΑ δημιουργεί εντάσεις και αλληλοτσακωμούς μεταξύ τους για την κυριαρχία του σημείου και αλλάζει την εικόνα της γαλήνης και της οκνηρίας στο χώρο.
 
Είναι πιθανόν, παρ' ότι δεν μου έχει συμβεί με τον "τύπο" που βάζω τα τελευταία χρόνια.
Δεν μπορώ όμως να είμαι και βέβαιος αφού εγώ βάζω ζευγάρια πολύ νωρίς,
γύρο στις 10-15 Ιανουαρίου.
Αν τελικά αυτό δεν "πιάνει", μια εσωτερική φωλιά στην κλούβα με τις θηλυκές ΠΑΝΤΑ δημιουργεί εντάσεις και αλληλοτσακωμούς μεταξύ τους για την κυριαρχία του σημείου και αλλάζει την εικόνα της γαλήνης και της οκνηρίας στο χώρο.

Μηπως ομως οι τσακωμοι επιφερουν τραυματισμους;
 
Μεταξύ καναρινιών δεν έχουμε τέτοιους τσακωμούς, που να δημιουργούνται τραυματισμοί.
 
θα ηθελα δεκα μερες απο τοτε που ανεβηκε το θεμα να το επαναφερω και να παρακαλεσω τον Ανδρεα να μας πει τις εξελιξεις και να εχουμε νεες φωτο. Ομολογω οτι ο τροπος που εκλεισε με παραξενεψε αφου δεν περιμενα απο εναν εμπειρο εκτροφεα σαν τον ανδρεα να αρκεσθει στην εκδοχη του ευτραφους πουλιου(θα εχει ηδη δει πολλα και κανενα δεν εμοιαζε με τις φωτο οπου βλεπουμε καναρινες με.. Πλουσιο στηθος και τοπικο παχος φουσκαλα στην κοιλια). Δεν θα το ανεβαζε σαν θεμα καν σε αυτη την περιπτωση. Ουτε ενα τοσο εμπειρο επισης εκτροφεα σαν τον κ. Μακη (που επανελειμενα με εχει βοηθησει μετις συμβουλες του και ενα καναρινακι μου εξαιτιας του πια ειναι τελειως καλα)να θετει αυτη την εκδοχη("φυσικου" υπερσιτισμου) και να μην ξαναθετει το θεμα για ναδει τις εξελιξεις(Μακη εχω δει οτι συνηθιζεις να ανακαινεις θεματα με ασθενειες που δεν μαθαμε την εξελιξη:) ωστε να εχουμε ολοκληρωμενη αποψη!).
επισης (χωρις να ειναι υποχρεωμενος 🙂 δεν ειδα να το σχολιαζει ο ανθρωπος με τις περισσοτερες ισως επιστημονικες περα απο εμπειρικες γνωσεις εδω μεσα (κατα την γνωμη μου τουλαχιστον) ο alexandros .
πιστευω οτι το θεμα χριζει περισσοτερο προσοχης και ειναι περιπτωση ασθενειας που ειναι αναγκη να την προσδιορισουμε ωστε να μην ξανασυμβει σε κανεναν 😉
 
Φίλε Δημήτρη έχω θέσει ως προθεσμία επανεξέτασης του προβλήματος το τέλος του μηνός Ιανουαρίου.
Τότε θα παραθέσω και νέες φωτογραφίες με τα αποτελέσματα της "δίαιτας"!
Να είσαι σίγουρος πως δεν εφησυχάζω καθόλου και έχω και άλλο φωτογραφικό υλικό για προσωπική χρήση.
Υπάρχει αρχείο για κάθε πουλί και δίνεται ιδιαίτερη προσοχή σε αυτά με περιττά γραμμάρια.
Τα ξαναλέμε στις αρχές του Φλεβάρη!
 
επισης (χωρις να ειναι υποχρεωμενος 🙂 δεν ειδα να το σχολιαζει ο ανθρωπος με τις περισσοτερες ισως επιστημονικες περα απο εμπειρικες γνωσεις εδω μεσα (κατα την γνωμη μου τουλαχιστον) ο alexandros .

Kathe organismo einai sfiagmeno apo kittara. Anamesa se afta exoume kapia kittara pou exoune mono tin toulia na touleboune san apothiki gia to lipos. Afta einai ta LIPOKITTARA. Ego pistebo analoga me tin trofi pou pernei to poulaki tis protes pente meres, to soma tou pouliou sfiaxnei pio poli i pio liga lipokittara. An i gonis taisoune poli kala, to mikro exei para pano lipokittara, an i gonis taisoune ligo to soma tou mikro sfiaxnei ligotero lipokittara. Analoga me tin posotits apo afta ta kittara o soma exei tin dinatotita na kratai pio poli i pio ligo lipos. Afto den einai mono sta poulia, se kathe alo zoo kai stous anthropous, pistebo exei to idio isxi. An tora ena apo afta ta poulia pou exei para pano lipokittara exoume se mia mikri klouba i tha dinoume para pano trofi, amesos fenete san to poulaki pou mas edikse o Andreas. O alos pou den exei tin dinatotita na kratai toso lipos sto soma tou den ginete toso efkolo kontro. Gia afto prepei na gnorisoume ta poulia mas enan enan. Ego exo poulia pou pernoune ena koutalaki tou glykou trofi tin mera kai exo ala poulia pou dino mono mizo koutalaki, alios kontrenei. Me liga logia ego pistebo kai ta poulia mas seloune ligo prosoxei stin posotita kai katastasi tis trofis. Kai panta selei prosoxei ti tha gini an alaso to megetos tou kloubiou. Ligotero kinisi - pio epikintino na kontrenei.

Ego exo mia thiliki Karderina pou itane prin 1 xrono san ta poulakia pou edikse o Andreas. Afti ixe problima na petai apo to baros tis. Tin ebala mono tis se mia klouba kai ekana mia skliri dieta. Kai se 1 mina ixe pali kanoniki forma. Oso afti einai mono tis exei mia thesi meza sti klouba pou kathete oli mera. Kinisi; Mono an den ginete alios. Den petai stin taistra, kserei pos pidiksi me 3-4 bimata stin taistra xoris na kouniete xoris logo. Omos mono oso einai mono tis. Otan einai i ora gia zefgaroma, prepei na prosexo para poli ti ginete me to arseniko pou einai stin idia klouba. Afti i thiliki katafernei apo tin defteri mera, na tin taisi o arsenikos, kai apo tin stigmi pou aftos tin taisei, den kouniete katholou pia. Sfiaxnei se xrono Rekord mia folia, kai kathete oli mera ekei kai zitai trofi. Afti katafernei na mou pethenei o arsenikos apo pina, giati oli tin trofi pou dino sto zefgari zitai afti.
 
αλεξανδρε καταλαβα τι λες. Εχω ακουσει το αντιστοιχο στους ανθρωπους. Ομως αυτο που απο την αρχη μου προξενησε εντυπωση ειναι τα μερη και η μορφη που ειναι αποθηκευμενο το λιπος. Το στηθος στις δυο ειναι υπερδιογκωμενο σε σχεση με την κοιλια οπου συνηθως (εγω μονο εκει εχω δει φωτο) εχουμε συσσωρευση, ενω στην τριτη εχουμε ενα κομματι σαν φουσκαλα(λιπος πανω στο λιπος) στην κοιλιακη χωρα. Επισης παρατηρησε οτι και στην φωτο οπου εχουμε λιπος πανω-κατω στο συκωτι δεν ειναι παχια😕
εννοεις οτι εχεις δει τοσο extreme περιπτωση;

* σε ευχαριστω που ανταποκριθηκες
 
Dimitri,

ego ida PANTA se afta ta dio meri matheboune to lipos.
1. Stin kilia
2. Sto pano meros tou stithos.

Malon afti einai i meri pou matheboune to lipos. Kathe soma exei meri pou mathebei to lipos kai kapia meri pou den bori na mathebei. Sto anthropos einai gia ton antras i kilia kai stis ginekes o mpi ... na min leme tora.

Sto trito pouli pou dixni o Andreas, mou fenete san einai ena Elkos apo lipos. Pistebo me mia dieta tha figi.

Kai NAI ida kai pio EXTREM se dio papagalakia se ena kapi. I kiria tous edine sinexia likoudia, kai ta dio papagalakia otan seloune na petane peftane kato san kolokithia.
 
Back
Top