Ασθένειες Βοήθεια για κανάρα προς διάσωση

Καλη η σκεψη αλλα δυστυχως την αποφαση θα την παρει ο ιδιοκτήτης, ελπιζω να μην ειναι σαν τον ιδιοκτητη που εμπλεξε η @ζιζι
Μακάρι αλλά αν δεν είναι ίδιου είναι παρόμοιου χαρακτήρα, αλλιώς δεν θα άφηνε την Καιτουλα να φτάσει σε αυτή την κατάσταση και ασφαλώς δεν θα την ξεφορτωνοταν επειδή αρρώστησε!meh
 
Σε κατι τετοιους λες οτι, δυστυχως παει το πουλακι, εφυγε, βαζεις κ λιγο κλαμα για το πόσο σου στοιχισαν τα φαρμακα κ ξεμπερδευεις! Με το Ευαγγελιο δεν πας παντως γιατι δεν θα αλλαξουνε!
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας!
Η αλήθεια είναι ότι από την μια δεν μου πάει να την επιστρέψω από την άλλη δεν θέλω να του πω και ψέματα.. Το ΣΚ που πέρασε τον είδα και του είπα ότι δεν θα του την δώσω πριν από την Άνοιξη για να μην πάθει σοκ το πουλάκι από την απότομη αλλαγή ζέστης σε κρύο δεδομένο ότι τα έχει έξω τα πουλάκια.
Εφόσον επιθυμεί διακαώς να την ζευγαρώσει με καρδερίνα του πρότεινα να μου δώσει και την καρδερίνα και να επιχειρήσω να τα ζευγαρώσω εγώ.. Δεν ήταν αρνητικός οπότε προς το τέλος του Μήνα θα ξέρω..

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους!

ελπιζω να μην ειναι σαν τον ιδιοκτητη που εμπλεξε η @ζιζι

Το έχω χάσει αυτό.. Τι έχει συμβεί;
 
Δημήτρη αν μου επιτρέπεις, απο που αντλείς την αισιοδοξία οτι το πουλί μπορεί να μπει σε αναπαραγωγή και οτι μπορεί μάλιστα να την βγάλει απροβλημάτιστα;
 
Εγώ πιστεύω θα στην αφήσει

Κι εγώ έτσι θέλω να πιστεύω.. Προφανώς και θα σας ενημερώσω αναλόγως 🙂
[automerge]1546855779[/automerge]
Δημήτρη αν μου επιτρέπεις, απο που αντλείς την αισιοδοξία οτι το πουλί μπορεί να μπει σε αναπαραγωγή και οτι μπορεί μάλιστα να την βγάλει απροβλημάτιστα;

Από πουθενά φίλε Δημήτρη!
Είμαι εντελώς άσχετος με το όλο θέμα οπότε ότι κάνω θα το κάνω για πρώτη φορά διαβάζοντας και ρωτώντας. Απλά το "χρησιμοποιώ" σαν μια option για να μην ξανά-καταδικάσω το πουλάκι.

Ωστόσο προχθές του εξέφρασα τον προβληματισμό μου ότι δεν ξέρω εάν είναι έτοιμη η κανάρα για ζευγάρωμα παρά το γεγονός ότι είναι καλά.. Όμως η απάντηση ήταν.."Μια χαρά είναι.." Άρα από ότι καταλαβαίνω το πουλάκι θα μπει για ζευγάρωμα με το στανιό εφόσον το δώσω πίσω..

Έτσι κι εγώ για να βοηθήσω την κατάσταση επιλέγω να κάνω εγώ την διαδικασία που ίσως θα μου έδινε και την προοπτική (τώρα που το ρώτησες μου ήρθε η ιδέα) να μην την κάνω καν ισχυριζόμενος τον Α ή Β λόγο και άπλα να παρέχω καλές συνθήκες διαβίωσης σε 2 πουλάκια για κάποιους μήνες...

Σε ευχαριστώ πολύ διότι η ερώτηση σου μου έδωσε και άλλη μια επιλογή που δεν την είχα σκεφτεί..
Σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να κανω κάτι που θα έβλαπτε τα πουλιά. Απεναντίας! Αρα η δική σας πείρα είναι αυτή που θα βοηθήσει την κατάσταση. (όπως ήδη την έχει βοηθήσει)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top