Φροντίδα Φιλοξενία budgie στο ίδιο δωμάτιο με τα δικά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marapo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marapo

PB Member
Εγγραφή
7 Νοε 2020
Μηνύματα
1.059
Πόλη
Αγία Παρασκευή
Μόλις βρέθηκα με δύο budgie γειτόνων οι οποίοι έπρεπε να φύγουν εκτάκτως λόγω απώλειας στενού συγγενικού τους προσώπου. Τα έβαλα κατευθείαν στην κρεβατοκάμαρα ώστε να μην είναι στο ίδιο δωμάτιο με τα δικά μου. Φαντάζεστε τι φάτσα του συζύγου μόλις του ανακοίνωσα ότι δεν πρέπει να ανάψει air condition.😲 Να φανταστώ ότι είναι επικίνδυνο να έρθουν κοντά έστω και από απόσταση; Για να εξηγηθώ, το σπίτι είναι μικρό και έχω σαλονοτραπεζαρια ενωμένη. Θα μπορώ να τα φέρω αύριο στο ίδιο δωμάτιο αλλά όσο πιο μακριά γίνεται ή καλύτερα να τα αποφύγω; Και μια δεύτερη ερώτηση, τα δικά μου τα βγαζω στην βεράντα το απόγευμα που πέφτει ο ήλιος. Θα μπορώ να τα "προαυλίζω" μαζί, εννοείται πάλι με την μέγιστη απόσταση; Να διευκρινίσω ότι τα γειτονάκια ζουν σχεδόν μόνιμα έξω.
 
Ωραία. Έδωσα οδηγίες στην μαμά μου που έρχεται το πρωί λόγω παιδιών (εγώ θα είμαι δουλειά) να τα αφήσει στην κρεβατοκάμαρα μέχρι να είμαι σίγουρη. Το αστείο είναι ότι τα ξένα budgie είναι ακριβώς απέναντι από εμάς και μιλάνε μεταξύ τους. Χαμός γίνεται στην γειτονιά. Φαντάσου αύριο που θα τα ακούν στερεοφωνικά.😄
 
1624650276993_600x800.webp1624650302847_800x600.webp

Σημερα λοιπον τα καταφερα και τα μετακομισα στο νεο τους κλουβι και ευχαριστω παρα πολυ τον Αντωνη για αυτο. Δυστυχως βρηκα μονο μια ξυλινη πατηθρα στο πετ σοπ που πηγα, αλλα ειναι και αυτο μια αρχη. Αυριο θα κανω την εκπληξη στους ιδιοκτητες τους. Παντως τα κακομοιρα δεν χορταιναν βολτες.
 
Σημερα επιστρεψαμε τα παπαγαλακια σπιτι τους. Η εκπληξη των παιδιων και της μαμας του ηταν μεγαλη, μπορω να πω. Ξεχασανε λιγο την στεναχωρια τους και εμενα αυτο μου φτανει. Δεν το πιστευανε. Οποτε η συγκατοικηση εφτασε στο τελος της και τωρα ανοιγω ολα τα air condition, γιατι ο συζυγος κοιμοταν καναπε με ανεμιστηρα ολο το βραδυ, ο κακομοιρης.😇
[automerge]1624705200[/automerge]
@Tony Forpus Τους ειπα και την ιστορια με την παραδοση του κλουβιου και την ταλαιπωρια που περασες για να μου το φερεις και σου μεταφερω τις ευχαριστιες τους.😍
 
Ευτυχώς που έχει τόση ζέστη και το δάκρυ εξατμίστηκε προτού φανεί καλά καλά. 😭 Να'στε καλά όλοι, και τα παπαγαλάκια όλα μαζί!
 
@marapo Πολλα μπραβο για αυτο που έκανες τοσο που δέχθηκες να φιλοξενήσεις τα πουλάκια όσο κ για το νέο τους κλουβάκι. Φαντάζομαι την έκπληξη τους όταν το πήραν πίσω.
Πάντως έχω κανονίσει αρχές Ιουλίου ένα 3μερακι θα σε προτιμήσω με μεγάλη χαρά για να φιλοξενήσεις το καναρινι μου. 😁
 
Back
Top