Αναπαραγωγή Φοβισμένη καρδερίνα σε ζευγαρώστρα

Λοιπόν τα παίρνω με την σειρά...

Παρασκευή βράδυ το έφερα σπίτι. Σάββατο πρωΐ άρχισαν τα συμπτώματα. Του έδωσα anti stress και το απόγευμα vitamix plus. Κυριακή το ίδιο. Σήμερα πρωΐ πήγα στο Μαδεμοχωρίτη και πήρα baycox και baytrill και tabernill toxicyclina γύρισα γρήγορα σπίτι και του τα έβαλα σε 3 διαφορετικές μικρές ποτίστρες...ψιλοέπινε νεράκι.. Έφυγα σφαίρα για τη δουλειά. Το απόγευμα γύρισα, έκανα προσπάθεια να του δώσω με σύριγγα στο στόμα tabernill και baycox όπως με συμβούλεψε φίλος εδώ. Το πήγα σε ένα κτηνίατρο το είδε και μου είπε aviomycine του έδωσα κι από αυτό... Ό,τι συμβουλές (διαφορετικές) μου είπατε εδώ τις έκανα, δεν ξέρω αν τελικά τόσα πολλά διαφορετικά φάρμακα βοήθησαν...

Ε εντάξει εγώ φταίω που το καθυστέρησα και δε βρήκα ανοιχτό μαγαζί Κυριακή...



Το πουλάκι όπως είπα παραπάνω το πήρα παρασκευή βράδυ και μου έδειξε συμπτώματα σάββατο πρωΐ... Τι εννοείς άλλη φορά να παρατηρώ τα πουλάκια; 12 ώρες το είχα...

Τέλος πάντων σας ευχαριστώ πολύ όλους και να με συγχωρείτε
οταν λεω να παρατηρης εννοω γενικα τα πουλακια σου γιατι αντιμετοπιζεται πολυ πιο ευκολα οταν ειναι σε αρχικο σταδιο και δεν φορτωνουμε με πολλα φαρμακα τα πουλακια! Για το συγκεκριμενο δεν φταις εσυ!
 
Bρε συ... Τι συγγνώμη και συγγνώμη.Εσύ νόμιζες ότι παίρνοντας όλα τα φάρμακα, θα το έκανες καλά;.. Δεν έχει λογική αυτό.
εδώ ήταν στάνταρ το baycox κι αν έπρεπε να γίνει κοκταίηλ, θα έπρεπε να συνδυαστεί είτε με baytril, είτε με cosumix.
Όλα τ'άλλα είναι περιττά αν όχι επιζήμια..Απλά καλό ήταν το baycox (η το κοκταίηλ φαρμάκων) να συνδυαστεί και με κονάκιο (βιταμίνη Κ).
Ηλεκτρονική Πύλη του Ασκληπιακού Πάρκου
 
το πουλάκι μάλλον τελειώνει.. Έχει κάτσει στον πάτο του κλουβιού με το κεφαλάκι μέσα στα φτερά και τρέμει, αυτό ήταν...
 
Βρε Μιχάλη άσε τις ευχαριστίες και τις συγγνώμες να σου πουν όσοι έχουν ιθαγενή τι θα κάνεις τώρα.
εγω μαρια την συνταγη μου την εγραψα! Αυτην ακολουθω με πολυ καλα αποτελεσματα εδω και πολυ καιρο! Εχει βαλει πολλα διαφορετικα φαρμακα που δεν βοηθουν σε τιποτα! Το πουλακι ειναι αρκετες μερες αρρωστο γι αυτο και του το εδωσε!
 
Κρίμα Μιχάλη και γι' αυτό και για σένα που χωρίς λόγο σου έτυχε να ζήσεις αυτήν την αγωνία.
 
Bρε συ... Τι συγγνώμη και συγγνώμη.Εσύ νόμιζες ότι παίρνοντας όλα τα φάρμακα, θα το έκανες καλά;.. Δεν έχει λογική αυτό.
εδώ ήταν στάνταρ το baycox κι αν έπρεπε να γίνει κοκταίηλ, θα έπρεπε να συνδυαστεί είτε με baytril, είτε με cosumix.
Όλα τ'άλλα είναι περιττά αν όχι επιζήμια..Απλά καλό ήταν το baycox (η το κοκταίηλ φαρμάκων) να συνδυαστεί και με κονάκιο (βιταμίνη Κ).
Ηλεκτρονική Πύλη του Ασκληπιακού Πάρκου

το πουλί άρχισε να καταρρέει από το πρώτο πρωϊνό που το έφερα σπίτι...ήταν ήδη άρρωστο δεν ξέρω αν μπορούσε να σωθεί..

εγω μαρια την συνταγη μου την εγραψα! Αυτην ακολουθω με πολυ καλα αποτελεσματα εδω και πολυ καιρο! Εχει βαλει πολλα διαφορετικα φαρμακα που δεν βοηθουν σε τιποτα! Το πουλακι ειναι αρκετες μερες αρρωστο γι αυτο και του το εδωσε!

γι αυτό μου το χάρισε να λες...ωραίος κι αυτός... Και μου έβαλε τις φωνές ότι το στρέσαρα..
 
εγω μαρια την συνταγη μου την εγραψα! Αυτην ακολουθω με πολυ καλα αποτελεσματα εδω και πολυ καιρο! Εχει βαλει πολλα διαφορετικα φαρμακα που δεν βοηθουν σε τιποτα! Το πουλακι ειναι αρκετες μερες αρρωστο γι αυτο και του το εδωσε!
Και πολύ καλά κάνεις Κώστα.. Εγώ αν και κατά των φρμάκων είμαι υπέρμαχος του cosumix .. Αλλά είναι ακριβούτσικο και δεν το βρίσκεις παντού.
Αυτό που δεν κάναμε (και κακώς) ήταν να του πούμε να πάει χθες φαρμακείο και να πάρει bactrimel .. Τέλος πάντων.
Μιχάλη, έκανες ότι μπορούσες... Τα ιθαγενή έχουν πολυ περισσότερο ''πόνο'' απ'ότι άλλα πουλιά συντροφιάς.. Δε φταις εσύ. Το πάλεψες. Υπερβολικά αλλά το πάλεψες.
 
και γω νικο ειμαι κατα των φαρμακων αλλα ειναι αναγκαιο κακο! Και δυστυχως οσο και να τα προσεχεις οσα *ματσουνια* και να βαλεις καποια στιγμη θα τα χρειαστεις! Εγω παντως νικο ψωνιζω απο την θηβων στην κτηνιατρικη που εχει τα παντα και σε καλες τιμες! Δεν το γραφω για διαφημηση! Ειναι λιγο μακρια ομως για σενα.
 
εγω παντως νικο ψωνιζω απο την θηβων στην κτηνιατρικη που εχει τα παντα και σε καλες τιμες! Δεν το γραφω για διαφημηση!
Καλά κάνεις και το γράφεις, να ξέρουμε γιατί είμαστε σε διάφορες περιοχές και στην ανάγκη πάμε και οπουδήποτε εξάλλου.
 
Έχουμε τον κτηνιατρικό κύκλο στο Γέρακα.. Δυστυχώς το δικό μου cosumix όπου να'ναι θα λήξει και το'χω χρησιμοποιήσει μια φορά. Για όσους δεν ξέρουν το φάρμακο, ανήκει στη νέα γενιά αντιβιοτικών που συνδυάζει δύο ενεργές ουσίες -σουλφοναμίδη και τριμεθροπρίμη και αναστέλλουν τη διαίρεση των μικροβιακών κυττάρων... Όσο πάμε, θα συνδυάζονται όλο και περισσότερες δραστικές ουσίες για να αντιμετωπίσουν τα άφθαρτα μικρόβια που έχουμε θωρακίσει χορηγώντας για πλάκα αντιβιώσεις..
 
Παιδιά το πουλάκι κατέληξε... Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον...
 
πολυ σωστος! Νικο να σου πω και κατι που μου ειπαν απο την κτηνιατρικη. Οτι το cosumix δεν εχει προβλημα να το χρησιμοποιησεις και αρκετο καιρο αφου ληξει χωρις να χασει τις ιδιοτητες του! Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει
 
Παιδιά το πουλάκι κατέληξε... Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον...
Kρίμα... Μην το βάλεις κάτω .. Ότι δε σκοτώνει (εσένα), σε κάνει πιο δυνατό, σοφότερο και αποφασισμένο.
 
με αφορμη το προβλημα του φιλου, καλο θα ηταν απο τα εμπειρα μελη, να υπαρχει ενας οδηγος για τετοιες περιπτωσεις.
τι εννοω. απο την στιγμη που δουμε καποιο συμπτωμα, τι μπορουμε να κανουμε, μεχρι βαριες μορφες οπως αυτη.
επισης καλο θα ηταν να αναφερονται και οι δοσολογιες των φαρμακων.

για να μην θρηνουμε συνεχεια, δεν ριχνεται μια ματια στην προταση που εκανα.
 
Back
Top