Αναπαραγωγή Φοβισμένη καρδερίνα σε ζευγαρώστρα

Εγω θα σας πω τι κανω και εχω γυρίσει πολλα πουλια. 3 ml baycox στο λιτρο μαζι με cosumix plus (1ml στο λιτρο) για πεντε ημέρες δυο μερες κενο μετα πέντε ημέρες baycox μαζι με κονακιον δυο ημέρες κενο και αλλες πέντε ημέρες baycox με κονακιον. Τελος πεντε ημέρες liviferm με κονακιον και μετα βιταμίνες! Τωρα οποιος εχει να προτείνει κατι που πιστεύει οτι ειναι καλύτερο πολυ ευχαριστως! Βέβαια επειδή τα παρατηρω συνεχεια τα πουλια δύσκολα να τα αφήσω να φτάσουν σε τετοιο σημείο!
 
Καλησπέρα σε όλους! Το πρωΐ που έφυγα από το σπίτι έδειχνε κάπως καλύτερα. Γύρισα τώρα και του έβαλα baycox στο νερό και του έσταξα στο ράμφος μια σταγόνα tabernil Doxiciclina.. Το περισσότερο δεν κατάφερα να το καταπιεί.. Δεν είναι καλά όμως το πουλάκι και δε νομίζω να τη βγάλει απόψε.. Στο κλαδάκι κάθεται φουσκωμένο και βαριανασαίνει κάτι που δεν το έκανε χθες... Μάλλον το χάνω...☹
 
βρε μιχαλη απο χθες στο λεω,το πουλακι δεν ειναι σε θεση να πιει για αυτο σου λεω ριξε του με την συριγγα στο στομα baycox! Το tabernil δεν κανει για πουθενα!
 
Δεν ανοίγει το στόμα του..λίγο του το άνοιξα και έριξα αλλά το περισσότερο πάει έξω...
 
Βρε Μιχάλη από το πρωί έπρεπε να είχες πάρει cosumix και baycox όπως σου λένε τα παιδιά σε τόοοσα μηνύματα! Κάθε λεπτό είναι πολύτιμο και εσύ έχασες πάρα πολλές ώρες.. Και όλα αυτά δε στα λέω για να σε κατηγορήσω, αλλά αφού φαίνεται πόσο νοιάζεσαι και πόσο το πονάς το πουλάκι γιατί πρωί πρωί δεν έτρεξες να πάρεις τα φάρμακα να του δώσεις με τη σύριγγα; Εγώ πάντως προσωπικά θα είχα πάει από Κυριακή να πάρω λίγο φάρμακο από τα παιδιά που προσφέρθηκαν... Τώρα τι να πω... Εύχομαι περαστικά στο πουλάκι.. Μακάρι να τα καταφέρει και σήμερα...
 
alicedros όλα τα πήρα από το μαδεμοχωρίτη και όλα τα έδωσα

Κυριακή δεν πηγα γιατί ντρεπόμουν να ενοχλώ τους ανθρώπους! Ό,τι μου είπαν τα παιδιά τα έδωσα! Τι εννοείς έχασα χρόνο;Και baycox και baytrill και doxiciclina και aviomycine (αυτό μου το συνέστησε κτηνίατρος που πήγα με το πουλί στο ιατρείο του σήμερα το απόγευμα που γύρισα σπίτι από τη δουλειά)! Τι άλλο πια να έκανα; Το πουλί ήταν ήδη άρρωστο όταν το έφερα σπίτι αλλά δεν έχει σημασία αυτό για μένα! Τι άλλο πια να έκανα; Πάω να σκάσω...
 
Κυριακή δεν πηγα γιατί ντρεπόμουν να ενοχλώ τους ανθρώπους! Ό,τι μου είπαν τα παιδιά τα έδωσα! Τι εννοείς έχασα χρόνο;Και baycox και baytrill και doxiciclina και aviomycine (αυτό μου το συνέστησε κτηνίατρος που πήγα με το πουλί στο ιατρείο του σήμερα το απόγευμα που γύρισα σπίτι από τη δουλειά)! Τι άλλο πια να έκανα; Το πουλί ήταν ήδη άρρωστο όταν το έφερα σπίτι αλλά δεν έχει σημασία αυτό για μένα! Τι άλλο πια να έκανα; Πάω να σκάσω...
Με συγχωρείς.. Νόμιζα ότι μόνο σήμερα έδωσες baytril και tabernil... Προφανώς άργησες... ☹ Λυπάμαι...
 
Καλύτερα να μην το είχα δεχτεί... Πάω να σκάσω...

Το πουλί ήταν ήδη άρρωστο...Βράδυ το έφερα σπίτι και από το επόμενο πρωΐ άρχισαν τα συμπτώματα και η κατάρρευση... Από το πρώτο πρωΐ η κοιλίτσα του είχε κάνει καρίνα... Οπότε ό,τι και να έκανα εγώ... Τον πήρα τηλ τον γνωστό που μου το έδωσε και μου έβαλε τις φωνές κιόλας! Μου είπε ότι το πουλί δεν ήταν άρρωστο κι ότι εγώ το στρέσαρα και ότι εγώ φταίω... Τι να πώ...
 
Κάτσε Μιχάλη, όχι και να σκάσεις. Αλλά πόσα φάρμακα έδωσες στο πουλάκι; Έχεις οδηγίες πιο πάνω.
 
Εγω εχω καταλάβει οπως και η αλικη οτι καθυστερησες. Εσυ εδινες vibramisin και tabernil! Δεν είναι σίγουρο οτι θα σωθεί με αυτα που σου γράφουμε άλλα ισως να πηγαινε καλύτερα! Το παλεψες παντως! Να παρατηρης τα πουλακια σου για να μην φτανεις σε κατάσταση μη αναστρέψιμη! Ετοιμασου για κονιακ!
 
Λοιπόν τα παίρνω με την σειρά...

Παρασκευή βράδυ το έφερα σπίτι. Σάββατο πρωΐ άρχισαν τα συμπτώματα. Του έδωσα anti stress και το απόγευμα vitamix plus. Κυριακή το ίδιο. Σήμερα πρωΐ πήγα στο Μαδεμοχωρίτη και πήρα baycox και baytrill και tabernill toxicyclina γύρισα γρήγορα σπίτι και του τα έβαλα σε 3 διαφορετικές μικρές ποτίστρες...ψιλοέπινε νεράκι.. Έφυγα σφαίρα για τη δουλειά. Το απόγευμα γύρισα, έκανα προσπάθεια να του δώσω με σύριγγα στο στόμα tabernill και baycox όπως με συμβούλεψε φίλος εδώ. Το πήγα σε ένα κτηνίατρο το είδε και μου είπε aviomycine του έδωσα κι από αυτό... Ό,τι συμβουλές (διαφορετικές) μου είπατε εδώ τις έκανα, δεν ξέρω αν τελικά τόσα πολλά διαφορετικά φάρμακα βοήθησαν...

Ε εντάξει εγώ φταίω που το καθυστέρησα και δε βρήκα ανοιχτό μαγαζί Κυριακή...

Εγω εχω καταλάβει οπως και η αλικη οτι καθυστερησες. Εσυ εδινες vibramisin και tabernil! Δεν είναι σίγουρο οτι θα σωθεί με αυτα που σου γράφουμε άλλα ισως να πηγαινε καλύτερα! Το παλεψες παντως! Να παρατηρης τα πουλακια σου για να μην φτανεις σε κατάσταση μη αναστρέψιμη! Ετοιμασου για κονιακ!

Το πουλάκι όπως είπα παραπάνω το πήρα παρασκευή βράδυ και μου έδειξε συμπτώματα σάββατο πρωΐ... Τι εννοείς άλλη φορά να παρατηρώ τα πουλάκια; 12 ώρες το είχα...

Τέλος πάντων σας ευχαριστώ πολύ όλους και να με συγχωρείτε
 
Σε τι θερμοκασία είναι τώρα;
Αυξησε την θερμοκασία του χώρου της όσο περισσότερο μπορείς (30 C).
 
Καλύτερα να μην το είχα δεχτεί... Πάω να σκάσω...

Το πουλί ήταν ήδη άρρωστο...Βράδυ το έφερα σπίτι και από το επόμενο πρωΐ άρχισαν τα συμπτώματα και η κατάρρευση... Από το πρώτο πρωΐ η κοιλίτσα του είχε κάνει καρίνα... Οπότε ό,τι και να έκανα εγώ... Τον πήρα τηλ τον γνωστό που μου το έδωσε και μου έβαλε τις φωνές κιόλας! Μου είπε ότι το πουλί δεν ήταν άρρωστο κι ότι εγώ το στρέσαρα και ότι εγώ φταίω... Τι να πώ...
Καλύτερα να μην το είχα δεχτεί... Πάω να σκάσω...

Το πουλί ήταν ήδη άρρωστο...Βράδυ το έφερα σπίτι και από το επόμενο πρωΐ άρχισαν τα συμπτώματα και η κατάρρευση... Από το πρώτο πρωΐ η κοιλίτσα του είχε κάνει καρίνα... Οπότε ό,τι και να έκανα εγώ... Τον πήρα τηλ τον γνωστό που μου το έδωσε και μου έβαλε τις φωνές κιόλας! Μου είπε ότι το πουλί δεν ήταν άρρωστο κι ότι εγώ το στρέσαρα και ότι εγώ φταίω... Τι να πώ...
Απο οτι κατάλαβα το πουλι στο έδωσε άρρωστο! Είναι το μονο σιγουρο!
 
Σε τι θερμοκασία είναι τώρα;
Αυξησε την θερμοκασία του χώρου της όσο περισσότερο μπορείς (30 C).

έχω βάλει τον κλιματισμό στο 30 δεν έχω καλοριφερ

Απο οτι κατάλαβα το πουλι στο έδωσε άρρωστο! Είναι το μονο σιγουρο!

ναι και σήμερα που τον πήρα τηλ με κυνήγησε κιόλας γιατί λέει μου χάρισε το πουλί για να ζήσει κι όχι για να το πεθάνω επειδή το στρέσαρα...
 
Μιχάλη να με συγχωρέσεις αλλά θεωρώ πως έπρεπε να ακολουθήσεις ΜΙΑ μόνο θεραπεία και όχι όλες μαζί! Και φυσικά το ότι το πήγες στον κτηνίατρο το στρέσαρε ακόμα περισσότερο... Καλά έκανες αλλά πιστεύω πως αντί να βοηθήσει, χειροτέρεψε την κατάσταση.. Έπρεπε να ακούσεις μία θεραπεία, και να ακολουθήσεις αυτή.. Το mix που έκανες με αντιβιώσεις και κοκκιδιοκτόνα και όοολα αυτά πιστεύω τα έκαναν όλα χειρότερα.. ☹

Τέλος πάντων σας ευχαριστώ πολύ όλους και να με συγχωρείτε
Να μη ζητάς συγγνώμη... Έκανες ό,τι μπόρεσες και η προσπάθεια σου είναι αξιέπαινη... Απλά σου λέμε τι μπορεί να έφταιξε για να μην το ξανακάνεις... Ούτως ή άλλως η πιθανότητα να σωθεί το πουλάκι ήταν μικρή.. Και απλά για να ξέρεις για το μέλλον και για τα καναρινάκια που έχεις, όταν ένα πουλί έχει φτάσει στο σημείο να φουσκώσει, τότε δύσκολα σώνεται.. Με στενη παρατήρηση και παρακολούθηση της συμπεριφοράς κάθε πουλιού, το μαθαίνουμε! Μαθαίνουμε το χαρακτήρα του, τη συμπεριφορά του, τα χούγια του... Έτσι μόλις δούμε κάτι διαφορετικό το τσεκάρουμε φυσώντας στην κοιλιά και ελέγχοντας της κουτσουλιές του. Αν δούμε κάτι ύποπτο άμεσα το χωρίζουμε από τα υπόλοιπα, το βάζουμε μόνο σε ζεστό μέρος και με ψυχραιμία και συμβουλές φιλικές σκεφτόμαστε πως θα προχωρήσουμε με την θεραπεία του. Έτσι πρέπει να αντιδράς και να σκέφτεσαι από δω και πέρα!
 
Μιχάλη ηρέμησε, δεν λογοδοτείς σε κανέναν και μην χάνεις την ψυχραιμία σου. Μας νοιάζει η καρδερίνα, μας νοιάζει και ο Μιχάλης όμως.
Δεν μας κουράζεις, αγωνιούμε κι εμείς μαζί σου και πρέπει να προετοιμαστείς ότι παρά τις προσπάθειες, το πουλάκι μάλλον δεν σώζεται και σίγουρα δεν φταις εσύ, απλά ίσως μπορούσε να γίνει ένας καλύτερος χειρισμός για την ελπίδα μόνο.
Πάρε οδηγίες από αυτούς που ξέρουν έστω και αυτήν την στιγμή και ό,τι είναι να γίνει, ας γίνει. Μην ταράζεσαι.
 
Back
Top