Ασθένειες Φουσκωμένη κοιλίτσα σε κανάρα, μήπως έρχεται αυγό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
μετά τις τα περνώ
Μην παίρνεις και όρκο! Μπορεί να είναι βατεμένη η κυρία και να βγουν και μωράκια! Εγώ το πιστεύω! Και αν όντως είναι θα μου δώσεις ένα από τα μωρά (πλάκα κάνω!)! 😛

Συμφωνώ σε όλα και εγώ! Να κάνει αυγά, να παραμείνουν καραντίνα οι "επισκέπτες" και σε κανα μήνα τα βάζεις για αναπαραγωγή! 😉

Καλή τύχη Παναγιώτη!
 
Ίσως ν είναι ναι αλλά... Όπως και ν έχει ότι πουλάκια βγάλω θα τα χαρίσω οποίος θέλει παίρνει... Κ από αυτήν την κυρία και από τις άλλες δύο που έχω.. Ευχαριστώ θ σας ενημερώσω..
 
Ψαχνοντας για το κατα ποσο ειναι εφικτο το σεναριο που περιγραφετε πιο πανω, και για το μεγιστο διαστημα που μπορει μια καναρα να αποθηκευσει σπερμα απο ενα ζευγαρωμα, επεσα πανω σε αυτο το αρθρο απο το τμημα ζωολογιας του αγγλικου Πανεπιστημιου του Σεφιλντ. Καταγραφηκε "ρεκορ" γεννησης καναρινιου σε τριτη γεννα της ιδιας καναρας χωρις αρσενικο, που ηταν ασυζευκτη για 68 ημερες. Για οποιον ενδιαφερεται για παραπανω πληροφοριες μπορει να διαβασει το πρωτοτυπο. https://sora.unm.edu/sites/default/files/journals/auk/v104n04/p0770-p0771.pdf
 
Ψαχνοντας για το κατα ποσο ειναι εφικτο το σεναριο που περιγραφετε πιο πανω, και για μεγιστο που μπορει μια καναρα να αποθηκευσει σπερμα απο ενα ζευγαρωμα, επεσα πανω σε αυτο το αρθρο απο το τμημα ζωολογιας του αγγλικου Πανεπιστημιου του Σεφιλντ. Καταγραφηκε "ρεκορ" γεννησης καναρινιου σε τριτη γεννα της ιδιας καναρας χωρις αρσενικο, που ηταν ασυζευκτη για 68 ημερες. Για οποιον ενδιαφερεται για παραπανω πληροφοριες μπορει να διαβασει το πρωτοτυπο. https://sora.unm.edu/sites/default/files/journals/auk/v104n04/p0770-p0771.pdf
Δηλαδή βατεύει μια δυο φορές και έχει σπόρο για 3 γέννες;
 
Δηλαδή βατεύει μια δυο φορές και έχει σπόρο για 3 γέννες;

Γιωργο, μη με ρωτησεις και ποση ωρα κρατησε η πραξη της καθε φορας, δεν εκανα και διατριβη στο θεμα. :D
 
Νομίζω Γιώργο πως αυτό είναι το μέγιστο που μπορεί να κρατήσει το σπόρο, αλλά δεν νομίζω πως είναι και το συνηθισμένο. Είναι σαν να λέμε εξαίρεση και μια καναρα κατάφερε να έχει ενσπορα αυγά ακόμα και στην τρίτη γέννα. Τουλάχιστον εγώ έτσι το εκλαμβάνω.. Αλλά γενικότερα ο σπόρος αντέχει για κάποιες μέρες μέσα στον οργανισμό του θηλυκού! Άρα γιατί όχι και της μικρής επισκεπτριας; 😛
 
Αυτή την στιγμή έχει αρχίσει ν στρώνει φωλιά αλλά δεν την βλέπω πολύ πρόθυμη μήπως την ενοχλεί η παρουσία του αρσενικού που είναι απέναντι; Κ τελικα έχω πρόβλημα απλά γράφω γιατί είναι πρωτόγνωρο για εμεενα αυτή η κατάσταση. Λοιπόν τι λέτε;
 
Παναγιώτη σίγουρα και αυτή γλυκούλα ποιος ξέρει από που ήρθε πόσες μέρες έχει να φάει κτλ. Εγώ πιστεύω είναι απλά στρεσαρισμενη... Δωστης χρόνο και θα την φτιάξει τη φωλιτσα της. Ίσως να μην τη βολεύει όμως η θέση της φωλιάς ή το είδος ή ακόμα και το είδος νήματος. Βάλε πολλά είδη νήματος και βαμβάκι να διαλέξει και βαλτης μια εσωτερική και μια εξωτερική φωλιά. Αν πάλι δεν στρώνει χρειάζεται χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον!
 
Παναγιώτη εύχομαι όλα να πάνε καλά. Εσύ από την πλευρά σου νομίζω ότι έκανες ότι ήταν απαραίτητο.
 
Νομίζω Γιώργο πως αυτό είναι το μέγιστο που μπορεί να κρατήσει το σπόρο, αλλά δεν νομίζω πως είναι και το συνηθισμένο. Είναι σαν να λέμε εξαίρεση και μια καναρα κατάφερε να έχει ενσπορα αυγά ακόμα και στην τρίτη γέννα. Τουλάχιστον εγώ έτσι το εκλαμβάνω.. Αλλά γενικότερα ο σπόρος αντέχει για κάποιες μέρες μέσα στον οργανισμό του θηλυκού! Άρα γιατί όχι και της μικρής επισκεπτριας; 😛
Κατάλαβα. Αφορά μια περίπτωση που μπορεί και να μην είναι κανόνας.
 
Πολύ πιθανό Γιώργο, χρειάζονται πάρα πολλές παρόμοιες καταγραφές από ανθρώπους με πολλές εκτροφικές γνώσεις και βαρύτητα λόγου, ώστε να αρχίσει να συζητιέται. Και οπωσδήποτε επιστημονική μελέτη για να γίνει κανόνας.
 
Back
Top