Αναπαραγωγή Φουσκωμένο αρσενικό καναρίνι

Ωραια παιδια αυτο θα κανω... Θα ενημερωσω αν υπαρξει κατι νεο. Ευχαριστω για τις απαντησεις 🙂
 
Γεια σε ολα τα μελη...:Το καναρινακι μου ειναι πλεον ηδη μια μερα σε εσωτερικο ζεστο χωρο... Δεν φουσκωνει παραμονο μια φορα και παλι για μισο λεπτο... Και εχει βαρεθει να τραγουδαει που λεει ο λογος 🙂 τρωει κανονικα και η συμπεριφορα του ειναι γενικα καλη. Ομως παρατηρησα κατι σημερα:που και που κανει σαν να σπαει σπορους τσικ τσικ απο το στομα ενω ειναι κλειστο. Επισης ψηνεται που και που στη πατηθρα, δεν νομιζω να ειναι ακαρεα τραχεις διοτι θα επαυε και το κελαηδημα σωστα;Ξερεις καποιπς πιο εμπειρος στο θεμα να μου απαντησει;Γενικα εκτος απο τα τσικ τσικ μια στο τοσο το πουλακι ειναο δραστηριο τρωει καλα, κελαηδα αδιακοπα απο το πρωι! 🙂
Να ανυσηχω για τον ηχο απο το στομα η οχι;
 
Το τσικ τσικ το κάνουν και όταν έχουν αναπνευστικά, είναι κρυωμένα κλπ, όποτε δεν είναι σώνει και ντε ακάρεα της τραχείας.
Τι ήθελες να γράψεις και γράφηκε ως ψήνεται στην πατήθρα;
 
Όλα δεν ξύνουν το Ράμφος τους στις πατήθρες, ανάλογα με το τι έχουν φάει;
 
Ειναι φυσικο να ξυνονται στην πατηθρα ειδικα μετα το φαγητο.

Το εντονο και συνεχες ξυσιμο ομως, και χωρις να εχουν φαει, δειχνει σαν να θελουν να αποβαλλουν κατι απο το στομα, και συνηθιζεται να φαινεται στα ακαρεα της τραχειας.
 
Ναι παιδια εχετε δικιο. Εγω εννοω ξυνεται στη πατηθρα αλλα οχι (ραμφισμα)αλλα τριψημο του ματιου στη πατηθρα δ), δηλαδη που και που ξυνει το κεφαλακι του λιγο πιο κατω απο το ματι...χρησιμοποιωντας τη πατηθρα🙂 . Τωρα το τσικ τσικ που ακουγεται δηλωνει πως το πουλακι εχει αυτη τη στιγμη ενα αναπνευτικο προβλημα οπως ενα απλο κρυολογημα για παραδειγμα η κατι σοβαροτερο οπως ακαρεα τραχειας;τι θα πρεπει να προσεξω στη συμπεριφορα του ως ενδειξει του τι εχει;
 
Για το ξύσιμο στο μάτι δεν ξέρω να σου πω. Για το τσικ τσικ, θα μπορούςε να ειναι κρύωμα, αναπνευςτικά συμπτώματα ή και κάτι άλλο. Ειναι πολυ γενικό σύμπτωμα για να μπορεί απο μονο του να αποκρυπτογραφηθεί.
 
Αρα φιλε μου απο οτι καταλαβα το μονο που πρεπει προς το παρον να κανω ειναι:να το αφησω μεσα κανα-δυο βδομαδουλες με συχνη προσθηκη αυγου βραστου στην αυγοθηκη, κοψιμο των λαχανικων, διατηρη θερμοκραισας σταθερα στους 26 περιπου βαθμους και κυριως συχνη παρατηρηση της συμπεριφορας του καναρινιου...🙂
Ευχαριστω και παλι για ολες σας τις απαντησεις παιδια.
 
Αν μπορουσες να το πας κ σε ενα γιατρο να μη μενεις με την αμφιβολια, καλο θα ηταν.
Θα συμφωνήσω.. Δυστυχώς δεν μπορούμε από περιγραφή να δώσουμε συνταγογράφηση και θεραπέια. Μακάρι να μπορούσαμε! Αλλά ούτε πτυχιο κτηνιατρικής έχουμε..
Οι κτηνίατροι εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ έχουν γνώση και εμπειρία στα πτηνά. Πάρε το καναρινάκι και πήγαινε το. Μην περιμένεις να είναι αργά για να κάνεις κάτι. Και ο πτηνίατρος θα σου λύσει όλες τις απορίες περί αναπραγωγής, περί μέσα έξω, περί ακάρεα ή αναπνευστικά.
 
Ναι το σκεφτομουν να πω την αληθεια αλλα δυσταζα επειδη δεν γνωριζα καποιο καλο και γνωστο κτηνιατρο αλλα με βοηθησατε παρα πολυ παιδια με τη λιστα κτηνιατρων που μου προτεινατε🙂 . Θα παρατηρησω τη συμπεριφορα του καναρινιου μου μια -δυο μερες ακομα και αν δεν βελτιωθει η συμπεριφορα του και δεν μειωθουν τα τσικ τσικ θα δρασω αμεσα...
 
Θα παρατηρησω τη συμπεριφορα του καναρινιου μου μια -δυο μερες ακομα και αν δεν βελτιωθει η συμπεριφορα του και δεν μειωθουν τα τσικ τσικ θα δρασω αμεσα...
Μπορεί σε 2 μέρες να χειροτερεύσει και η μεταφορά και μόνο στον κτηνίατρο να φαντάζει αδύνατη. Μην το καθυστερείς, και πήγαινέ το τώρα που είναι ακόμα καλά!
 
Ωραια παιδια θα δω τι μπορω να κανω... Η επισκεψη 20-30 ευρω δεν κοστιζει γενικα σε ολα τα εξειδικευμενα κτηνιατρια-πτηνιατρια;
 
Ωραια παιδια θα δω τι μπορω να κανω... Η επισκεψη 20-30 ευρω δεν κοστιζει γενικα σε ολα τα εξειδικευμενα κτηνιατρια-πτηνιατρια;

Κάπου εκεί φίλε μου αλλα ο καθένας ο,τι θέλει χρεώνει δεν υπάρχει κάτι στανταρ.Αντιλαμβάνομαι την οικονομική ανησυχία 100%. Καποιος θα έλεγε οτι με τα ίδια χρήματα μπορει να αγοράσει άλλο καναρίνι, αν όμως θέλουμε να δηλώνουμε υπεύθυνοι σε αυτο που κάνουμε και αυτο το ποσό δεν αφαιρεί το φαγητό απο το τραπέζι μας οταν τα πουλιά δείχνουν να μην είναι καλά αυτή πρεπει να είναι η άμεση κίνηση μας.
 
Καποιος θα έλεγε οτι με τα ίδια χρήματα μπορει να αγοράσει άλλο καναρίνι, αν όμως θέλουμε να δηλώνουμε υπεύθυνοι σε αυτο που κάνουμε και αυτο το ποσό δεν αφαιρεί το φαγητό απο το τραπέζι μας οταν τα πουλιά δείχνουν να μην είναι καλά αυτή πρεπει να είναι η άμεση κίνηση μας.
Συμφωνο μαζι σου φιλε μου.Απο την στιγμη που αποφασιζουμε να δεχτουμε και να παρουμε ενα ζωακι στο σπιτι μας... Αν θελουμε να λεγομαστε υπευθυνη θα πρεπει να του δειζουμε φροντιδα και να το κανουμε να νιωθεια χαρουμε.Χρειαζεται την προσοχη μας και κυριως την φροντιδα μας για ολη του τη ζωη και γιαυτο και εμεις πρεπει να σιγουρευτουμε πως ειμαστε ικανα υπευθυνοι,ωστε να φροντισουμε για καθε του αναγκη, σε ολη τη ζωη του
 
Λοιπον παιδια σημερα πηρα την πρωτοβουλια να επισκευθω τον κτηνιατρο... Μου προτεινε την εξης αγωγη: Θα ακολουθησω προληπτικη αγωγη για τα ακαρεα της τραχειας και θα προσθεσω ενα πολυβιταμηνουχο στο νερο του... Επισης που ειπε σταδιακα να βγαζω εξω το πουλακι... Οταν το ευννοει και ο καιρος φυσικα και το βραδι να το ξαναβαζω μεσα.Αυτο μεχρι να ανεβει ξανα λιγο η θερμοκρασια ωστε να μπορει να βγαλει το βραδι του εξω.Αυτο το μεσα εξω δεν εχει επιπτωσει ομως στημ υγεια του; Το φουσκωμα και γενικα τα συμπτωματα του ειναι λογο στρεσαρισματος... Θα βγαλω απο το μυαλο μου φετος την αναπαραγωγη με το συγκεκριμενο πουλακι...:-\
 
Λοιπον παιδια σημερα πηρα την πρωτοβουλια να επισκευθω τον κτηνιατρο... Μου προτεινε την εξης αγωγη: Θα ακολουθησω προληπτικη αγωγη για τα ακαρεα της τραχειας και θα προσθεσω ενα πολυβιταμηνουχο στο νερο του... Επισης που ειπε σταδιακα να βγαζω εξω το πουλακι... Οταν το ευννοει και ο καιρος φυσικα και το βραδι να το ξαναβαζω μεσα.Αυτο μεχρι να ανεβει ξανα λιγο η θερμοκρασια ωστε να μπορει να βγαλει το βραδι του εξω.Αυτο το μεσα εξω δεν εχει επιπτωσει ομως στημ υγεια του; Το φουσκωμα και γενικα τα συμπτωματα του ειναι λογο στρεσαρισματος... Θα βγαλω απο το μυαλο μου φετος την αναπαραγωγη με το συγκεκριμενο πουλακι...:-\

Μου φαίνεται πολύ περίεργο που σου πρότεινε να πηγαινοφέρνεις το πουλί μέσα έξω ειδικά όταν διέγνωσε οτι τα συμπώματα του είναι λόγω στρεσαρίσματος καθώς αυτή η πρακτική μόνο να το στρεσάρει μπορεί.

Επίσης προληπτική αγωγή για ακάρεα τραχείας απο κτηνίατρο δεν μου αρέσει καθώς τα ακάρεα έχουν συγκεκριμένα συμπτώματα, οπότε το να την ακολουθήσεις δίχως λόγο μου φαίνεται ριψοκίνδυνο, καθώς πιστεύω οτι πρότεινε pulmosan το οποίο είναι δηλητήριο και για τα ίδια τα πουλιά αν γίνει λάθος εφαρμογή.

Για μένα ο κτηνίατρος αυτός δεν ξέρει και πολύ απο πτηνά χωρίς να θέλω να τον υποβαθμίσω και αυτά που σου είπε συνήθως πετσοπάδες τα λένε.

Για μένα κάνε ο,τι σου είπε καθώς κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τα λόγια ενός γιατρού με τη μόνη διαφορά να κρατήσεις το πουλάκι μέσα μέχρι να είναι καλά χωρίς περαιτέρω μετακινήσεις εως οτου γίνει καλύτερα.

Ποιά βιταμίνη πρότεινε;
Ποιό φάρμακο;
Πως βγήκε στο συμπέρασμα οτι φταίει το στρες;
 
Μου προτεινε την εξης αγωγη: Θα ακολουθησω προληπτικη αγωγη για τα ακαρεα της τραχειας και θα προσθεσω ενα πολυβιταμηνουχο στο νερο του... Επισης που ειπε σταδιακα να βγαζω εξω το πουλακι... Οταν το ευννοει και ο καιρος φυσικα και το βραδι να το ξαναβαζω μεσα.Αυτο μεχρι να ανεβει ξανα λιγο η θερμοκρασια ωστε να μπορει να βγαλει το βραδι του εξω.

Άλλαξε κτηνίατρο, αλλιώς θα το χάσεις το πουλάκι... Μπορώ να σου συστήσω αν θες κάποιον.
 
Back
Top