Αναπαραγωγή Φουσκωμένο αρσενικό καναρίνι

Δεν θα μπει αυτο το πουλακι φετος μεχρι να γινει εντελως καλα
Δεν θα μπει καθόλου. Το χρόνου εάν γίνει με το καλό καλά θα μεγαλώσει τα παιδιά του. Φέτος είναι εκτός, όσο και αν καλυτερέψει.
 
Το ονομα μου ειναι Ραφαηλ. Για να το βοηθησω θα βαζω καθημερινα πολυβιταμινη στο νερο του για 1 εβδομαδα και οταν ανεβει η θερμοκρασια θα το βγαλω εξω. Το πουλακι ειναι ηδη καλητερα. Μερα με τη μερα δυναμωνει. Σταματησε ηδη τα σπασιματα καρπων απο το στομα και την αδιαθεσια σε μεγαλο βαθμο. Θα εμπλουτισω τη διατροφη του και θα το βοηθησω να αναρρωσει πληρως 🙂
 
Για να το βοηθησω θα βαζω καθημερινα πολυβιταμινη στο νερο του για 1 εβδομαδα και οταν ανεβει η θερμοκρασια θα το βγαλω εξω.
Μην βιαστείς να το βγάλεις έξω. Και μόλις παρατηρήσεις να καταπέφτει έστω και λίγο τρέξε σε κάποιον κτηνίατρο που να ξέρει από πτηνά. Ξέρεις αν αρχίζεις και δεις φουσκώματα και να κοιμάται μεσα στην μέρα δεν έχει πολλές ελπίδες και εσύ ελάχιστο χρονό για να αντιδράσεις. Αλλά αφού επέλεξες αυτό το δρόμο, έχε τις κεραίες σου ανοιχτές να κάνεις κάτι άμεσα για την ψυχούλα αυτή. :)
 
Εννοειτε πως θα κανω οτι χρειαζεται φιλε μου για αυτο να εισαι σιγουρος! Το οτι κελαηδαει τοσο δυνατα που δεν αντεχεις να το ακουσεις κακ οτι αυτο το κανει σε ολη τη διαρκεια της ημερεας σημαινει τιποτα;_
 
Το οτι κελαηδαει τοσο δυνατα που δεν αντεχεις να το ακουσεις κακ οτι αυτο το κανει σε ολη τη διαρκεια της ημερεας σημαινει τιποτα;_
Ότι νιώθει καλά και δυνατό. Άστο έτσι για έναν μήνα τουλάχιστον και μετά μας ξαναλες τη συμπεριφορά του. Θέλει χρόνο για να γίνει καλά και να πάρει τα πάνω του. :)
 
Ευχαριστω για την απαντηση. Επειδη ξεχωριστα απο τα κελαηδησματα χτυπα και τα φτερα του οταν ακουει τη θυληκια μηπως θελει να ζευγαρωσει;
 
Ευχαριστω για την απαντηση. Επειδη ξεχωριστα απο τα κελαηδησματα χτυπα και τα φτερα του οταν ακουει τη θυληκια μηπως θελει να ζευγαρωσει;
Εκεί εσύ...
Να μην την ακούει.
 
Ραφαηλ αφου στο τελος θα κανεις αυτο που εχεις βαλει απο την αρχη στο μυαλο σου...5 σελιδες θεμα και παντα στην αναπαραγωγη καταληγεις.

Φαντάζομαι γι αυτο οι περισσότεροι απο εμάς δεν μπήκαν καν στη διαδικασία να απαντήσουν πάλι. Κουραζει το θέμα πλέον.
 
Παιδια το πουλακι αυτο δεν θα μπει σε αναπαραγωγη... Το εχω ηδη ξαναπει απλα ρωτησα αν τα συμπτωματα αυτα (κελαηδησμα και φτερουγισμα) ειναι σημαδια που δειχνουν την επιιυμια ζευγαρωματος...
 
Ναι εχεις δικιο και γω αυτο σκευτηκα γιαυτο το ανεφερα προηγουμενως, για να σιγουρευτω πως η θεληση για ζευγαρωμα εινακ σημαδι καλης υγειας και οχι για να το ζευγαρωσω🙂
 
αν τα συμπτωματα αυτα (κελαηδησμα και φτερουγισμα) ειναι σημαδια που δειχνουν την επιιυμια ζευγαρωματος...
Όχι Ραφαήλ. Αυτό δείχνει ότι χτυπάει τα φτερά του για να τα τεντώσει. Το κάνουν συνήθως όταν τα έχουμε σε μικρά κλουβιά και θέλουν περισσότερο χώρο να πετάξουν. Έτσι κάνουν την κίνηση αυτή για να γυμνάσουν λίγο τα φτερά τους. Όπως εμείς τεντωνόμαστε το πρωι μου ξυπνάμε. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙ Ή ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΩΜΕΝΟ.
 
Back
Top