Αναπαραγωγή Φουσκωμένο αρσενικό καναρίνι

Ωραια παιδια σεβαστες οι αποψεις ολων. Καταρχας οσο αφορα τα ακαρεα θα παρω ενα προληπτικο σε σταγονες απο το πετ και οχι pulmosan αν δεν ειμαι εκτακτη αναγκη. Επισης σκευτηκα προσωπικα να του αγορασω σκευασμα βιταμηνων για να το βοηθησουν γενικοτερα... Εχετε να μου προτεινεται κανενα γνωστο; Οσο αφορα τωρα το μεσα -εξω οπως και ειπατε ετσι και εγω σιγουρα θα το αποφυγω. Θα ακολουθησω την αγωγη αυτη και μετα το ξανασκευτομαι για εξω απο απριλιο.🙂
 
Μου προτεινε την εξης αγωγη: Θα ακολουθησω προληπτικη αγωγη για τα ακαρεα της τραχειας και θα προσθεσω ενα πολυβιταμηνουχο στο νερο του...

Εδώ μας λές τι σου πρότεινε ο κτηνιατρος.

Καταρχας οσο αφορα τα ακαρεα θα παρω ενα προληπτικο σε σταγονες απο το πετ και οχι pulmosan αν δεν ειμαι εκτακτη αναγκη.

Σε ρώτησα πιο φάρμακο και μου λές ένα προληπτικό, αυτο δεν βοηθάει.

Επισης σκευτηκα προσωπικα να του αγορασω σκευασμα βιταμηνων για να το βοηθησουν γενικοτερα

Και τελικά τις βιταμίνες τις σκεφτηκες μόνος σου, οχι οτι είναι κακο αλλα σε παρακαλώ γίνε σαφής γιατι δεν μπορούμε να κάνουμε δουλεία έτσι, απ'οτι καταλαβαίνω το πουλάκι εχει άλυτα προβλήματα ακόμη και δεν μας βοηθάς να βγεί κάποιο συμπέρασμα.

Τελικά μάλλον έχει ακάρεα η μάλλον στρεσαρίστικε;
Ποιο φάρμακο θα δώσεις για τα ακάρεα; (που σου πρότεινε ο γιατρός)

Βίταμίνες ένα σωρό συσκευασμένες nekton s , omnivit και άλλες πολλές.

Συγνώμη αλλα πρέπει να ρωτήσω και κατι τελευταίο,
τελικά πήγες όντως σε κτηνίατρο;
 
Ο κτηνιατρος που πηγα τονισε πως δεν ηταμ εξειδιλευμενος στα πουλια αλλα εκεινη την στιγμη δυστηχως δεν μπορουσα να κανω τιποτα. Ειπε αυτα τα παθαινει το πουλακι λογο στρεσαρισματος( φουσκωμα αλλαγη θερμοκρασιας). Μου ειπε να του βαλω βιταμηνες στο νερο του για μα δυμαμωσει και επειδη του περιεγραψα τα συμπτωματα (σπασιμο σπορων σαν ακαρεα τραχειας) μου προτεινε να παρω σε σταγονες ενα φαρμακο για τα συγκεκριμενα ακαρεα... Δεν μου ειπε συγκεκριμενα ομως...
 
Κοίτα, το πουλάκι θα πρέπει να το πας σε εξειδικευμένο γιατρό στα πουλιά. Σπανίως τα καναρίνια έχουν ακάρεα της τραχείας. Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις προληπτικά ένα φάρμακο, και επίσης νομίζω ότι δεν υπάρχει προληπτική αγωγή για ακάρεα της τραχείας. Ούτε να του αλλάζεις τη θερμοκρασία (μέσα - έξω) τώρα που είναι άρρωστο.
 
Εβαλα μια σταγονιτσα στη πλατη του πουλιου για ακαρεα και ως εκει. Θα χορηγησω βιταμηνες στο νερακι του για 1 εβδομαδα και θα το αφησω λιγο ακομα καιρο μεσα
 
Acarine λεγεται το φαρμακακι. Ο πετσοπιστας μου εσωσε pulmosan αλλα θεωρησα καλητερο αυτο διοτι το pulmosan ειναι δηλιτηριο και πρεπει να το χρησιμοποιοιυμε μονο σε θεραπεια( οταν δηλαδη υπαρχουν ηδη ακαρεα τραχειας).. Οπως γνωριζω
 
Acarine λεγεται το φαρμακακι. Ο πετσοπιστας μου εσωσε pulmosan αλλα θεωρησα καλητερο αυτο διοτι το pulmosan ειναι δηλιτηριο και πρεπει να το χρησιμοποιοιυμε μονο σε θεραπεια( οταν δηλαδη υπαρχουν ηδη ακαρεα τραχειας).. Οπως γνωριζω

Εσύ ως τι θεώρησες πως το pulmosan είναι δηλητήριο ενώ το acaricine που είναι η ίδια ουσία όχι; Και αφού σου είπε ο γιατρός να το πάρεις γιατί το παρουσιάζεις σαν δική σου επιλογή ενάντια στην προτροπή του πετσοπά;
 
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι γίνεται... Πας σε κτηνίατρο, δεν ειναι εξειδικευμένος σε πουλιά, σου λέει για πρόληψη ακάρεων της τραχείας, βάζεις φάρμακο το οποίο ειναι αντιμετώπιση, θεραπεία και όχι πρόληψη, κανεις εφαρμογή στην πλάτη κι όχι στον σβέρκο. Γράφουν άραγε οι οδηγίες πότε και αν χρειάζεται να γίνει επανάληψη; Ειλικρινά δεν μπορώ να κατανοήσω το πλαίσιο βάσει του οποίου κινείσαι, που αποσκοπεις, και γιατι ενεργείς έτσι... Επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, δεν σε μαλώνω, ( πως θα μπορούσα άλλωστε!), αλλά μπερδεύομαι και φοβάμαι ότι κάπου, κάτι δεν μου είναι κατανοητό.
 
αλλά μπερδεύομαι και φοβάμαι ότι κάπου, κάτι δεν μου είναι κατανοητό.
Σε αρκετές περιπτώσεις Γιάννη γίνεται μπέρδεμα και στο παρόν θέμα έχω μπερδευτεί και γω. Πολλές φορές τέτοια μπερδέματα γίνονται όταν δε λέγεται όλη η αλήθεια. Προφανώς το πουλί το είδε ο πετσοπάς και όχι γιατρός κατά την άποψή μου. Εγώ αυτό το συμπέρασμα βγάζω από την αναφορά του θεματοθέτη. Δεν τον κατηγορώ που δεν το πήγε σε ένα γιατρό, γιατί μπορεί να μην είχε την οικονομική άνεση ή για άλλους χίλιους λόγους. Απλά βάση των όσων μας αναφέρει αφήνονται αιχμές εναντίον των γιατρών. Δεν είναι δυνατόν ένας γιατρός να αναφέρει για ένα άρρωστο πουλί να το βγάζει το πρωί έξω και το βράδυ να το βάζει μέσα κτλ. Και εν συνεχεία ο θεματοθέτης να ρωτά εμάς αν αυτό είναι σωστό. Εφόσον το ανέφερε γιατρός είναι σωστό. Εμείς εδώ δεν υποκαθιστούμε τους γιατρούς. Ίσως είναι από τα λίγα θέματα που πουλί (αν) εξετάστηκε από γιατρό και εμείς συνεχίζουμε τη συζήτηση.
 
Μακάρι να μην ειναι έτσι Παναγιώτα. Αν και στην πορεία μου με τα καναρίνια, όσες φορες πήγα σε κτηνίατρο ειδικευμένο σε πουλιά (4 στον αριθμό, 12 φορές, 4 καναρίνια) κανένα δεν επιβίωσε, σε κανένα δεν βρήκαν τι είχε, ένα κάρο λεφτά πλήρωσα και τελικά τζίφος, στου κασίδη το κεφάλι που λέμε. Όχι ότι δεν θα ξαναπήγαινα αν υπήρχε ανάγκη, θα πήγαινα σε άλλον φυσικά. Όλοι, μα όλοι έδιναν aviomysin για όλες τις υποτιθέμενες παθήσεις, ή pulmosan.
Τέλος πάντων, ας μας πει ο φίλος μας ό,τι μπορεί και θέλει να μας πει, δίνοντας ακριβή, σαφή εικόνα της κατάστασης και του σκεπτικού του, να δούμε κι εμείς τι καλύτερο μπορούμε να του προτείνουμε.
 
Λοιπον παιδια για να ξεμπερδευτουμε ολοι μας... Ο κτηνιατρος το παραδεχομαι δεν μου εδωσε σωστες συμβουλες.. Ισως δεν ειναι η ειδικοτητα του τα πουλια (οπως ειπε). Οσο αφορα το acaricine : μου ειπε ο γιατρος προληψη ακαρεων τραχειας με σταγονεε στο σβερκο του πουλιου. Εγω θεωρησα πως το acaricine ειναι καλητερο απο το pulmosan ( μπερδευτηκα, δεν ειμαι και πολυ εμπειρος...)Στο σβερκο του το εβαλα οχι στη πλατη δεν ειμουν ξεκαθαρος προηγουμενος... Προληψη προσωπικα αυτο θεωρησα πως εννοουσε... Υπαρχει αλλος τροπος για προληψη;Βοηθηστε με επειδη στο τελος θα μπερδευτω και εγω :-(
 
στην ελλαδα δεν εχουν βρεθει ακαρεα τραχειας, δεν το λεω εγω, το λεει η κα πατριτσια σε σεμιναρια που εχει κανει.
Εχει δει εκατονταδες καναρινια αρρωστα αλλα ακαρεα ποτε!
 
στην ελλαδα δεν εχουν βρεθει ακαρεα τραχειας, δεν το λεω εγω, το λεει η κα πατριτσια σε σεμιναρια που εχει κανει.
Εχει δει εκατονταδες καναρινια αρρωστα αλλα ακαρεα ποτε!
Ισως εχεις δικιο φιλε μου,ισως ειναι κατι αναπνευστικο τι να πω ... Μακαρι παντως να γινει καλα το πουλακι🙂
 
Θα γράψω ένα τελευταίο post σ'αυτό το thread γιατί κάπου κουράζει το όλο θέμα. Όταν ζητάς βοήθεια από κάποιους πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς πρώτα την αλήθεια και μετέπειτα τη βοήθεια και όχι να έχεις προαποφασίσει τι θέλεις να κάνεις και απλά να αποζητάς με πλάγιο τρόπο τη συγκατάθεση γι'αυτά που θέλεις να κάνεις.

Για μένα τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Ο φίλος έχει ένα πουλάκι που παρουσίασε κάποια συμπτώματα τα οποία όπως περιγράφηκαν δεν μπορεί κανείς να αποκλείσει αλλά ούτε και να επιβεβαιώσει κάποια ασθένεια. Πήρε φόρα το διαδίκτυο και αναζήτησε βοήθεια. Και πολύ καλά έκανε. Επειδή δεν το πολυκατέχει το θέμα, θα διάβασε ένα σωρό πράγματα δεξιά κι αριστερά και κάπου θα χάθηκε. Κι αυτό λογικό. Άλλωστε είναι χαρακτηριστικό πως τις πρώτες φορές που αρχάριοι ψάχνουν να ερμηνεύσουν κάποια άτυπα συμπτώματα στο καναρινάκι τους όλοι καταλήγουν σε, ακάρεα της τραχείας. Κι εγώ το είχα πάθει πριν καμια 8ετία. :D Ως εδώ όλα καλά.

Δυστυχώς όμως ο φίλος έχει φάει κόλλημα με την αναπαραγωγή. Δε βλέπετε ότι σε κάθε θέμα που ανοίγει καταλήγει να ρωτάει αν μπορεί να το βάλει φέτος για αναπαραγωγή; Όλα εκεί καταλήγουν. Επιδιώκει να πάρει τη συγκατάθεσή μας και εμφανίζονται φίλος εκτροφέας να μιλάει για κρύωμα, γιατρός που του λέει να το βάζει μέσα έξω και σε κανα 15 μέρες να το βγάλει πάλι έξω κτλ.

Φίλε μου αν θέλεις να βοηθηθείς πραγματικά ή πήγαινέ το σε πτηνίατρο ή βάλε φώτο από το πουλάκι/κοιλιά/κουτσουλιές εδώ πέρα μήπως και κάποιος σε βοηθήσει. Ξέχνα όλα τα υπόλοιπα προς το παρόν και δείξε στην πράξη ότι νοιάζεσαι πάνω απ'όλα για την υγεία του. Και σταμάτα να γράφεις ιστορίες για αγρίους.

Ελπίζω να τα δεις με καλό μάτι αυτά που σου είπα και να κάνεις αυτό που πρέπει. Καλή συνέχεια από μένα.
 
Δυστυχώς όμως ο φίλος έχει φάει κόλλημα με την αναπαραγωγή.

Aκριβως την ιδια σκεψη εκανα και εγω, πρεπει να γινει αντιληπτο και ξεκαθαρο οτι το πουλι δεν ειναι ετοιμο για αναπαραγωγη απο την στιγμη που κινδυνευει, εν δυναμει, η ζωη του.

Αυτο εχει αναφερθει ηδη παρα πολλες φορες στο θεμα ηδη...
 
Πάντως και ότι πήγε ο άνθρωπος το καναρίνι σε κτηνιατρο θετικό είναι, δεν ξέρω πολλους να κάνουν κάτι τέτοιο..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ωραια παιδια καταρχας ευχαριστω για ολα... Θα ενημερωσω μετα απο λιγο καιρο να ειμαι σιγουρος. Οσο αφορα την αναπαραγωγη το θεμα λυθηκε. Δεν θα μπει αυτο το πουλακι φετος μεχρι να γινει εντελως καλα... Ευχαριστώ για την υπομονη σας και το χρονο σας 🙂
 
Ισως εχεις δικιο φιλε μου,ισως ειναι κατι αναπνευστικο τι να πω ... Μακαρι παντως να γινει καλα το πουλακι:)
Βρε παιδί μου, δεν ξερω και το όνομά σου, αλλά το θέμα ειναι τι πρεπει να γίνει, ώστε το καναρινι να γίνει καλά. Τί σκοπεύεις ή μάλλον τί σκέφτεσαι να κανεις απο εδώ και πέρα;
 
Back
Top