Ασθένειες Φουσκωμένο καναρίνι με αίμα στις κουτσουλιές

Τι σημάδια δίνει αυτή η κατάσταση Αντώνη;
Αφύσικο κιτρινο-πορτοκαλι χρωματισμο στην περιοχη της κοιλιας επεκτεινομενο και χαμηλότερα στην αμαρα.

Είναι μια πολύ δύσκολη περίπτωση ως προς την αντιμετώπισή της και για την αποφυγή της σήψης.
 
Ελπιζω να μην επεκταθει το θεμα παντως... Ξεχασα να σας πω οτι πριν δυο μερες δεν μπορουσε να πεταξει καλα, δεν εφτανε να πεταξει στα πανω κλαρακια.Χθεσ και σημερα ομως ειναι οκ!
 
Υποθέτω πως από κάτι απελευθερώθηκε.
Αν σκεφτούμε όμως πως αν είχε από τότε που δημιούργησες το θέμα πρόβλημα με γέννα αυγού τώρα θα είχαμε σταματήσει τη συζήτηση γιατί το πουλί θα ήταν νεκρό.
Πόσο δύσκολο είναι να υπήρχαν αυτά τα υπολείμματα μέσα του και να δημιουργούσαν αυτή την κατάσταση;
Γιατί σε μένα αυτό που βλέπω...
δε μοιάζει να καταστράφηκε έξω και μετά τη γέννησή του.
Όσοι έχουν δει κατεστραμμένο αυγό... καταλαβαίνουν αυτό που λέω.
 
Οπότε ποια ειναι η εκτιμηση σας; Μαλλον θα πεθανει;
Πηγα σημερα και εδειξα το αυγο αλλα μαλλον μου ειπε πως εχει περιτονιτιδα λογω πολυ σκουρασ κοιλιας.
Οι πιθανοτητες να ζησει-πεθανει ειναι 50-50. Παραθετω φωτο απο κοιλια και κουτσουλιες.
Αντιβιωση συνεχιζουμε κανονικα.
 

Συνημμένα

  • IMG_0995.webp
    IMG_0995.webp
    23,5 KB · Προβολές: 29
  • IMG_0996.webp
    IMG_0996.webp
    35,8 KB · Προβολές: 28
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν μου το εξηγησε αρκετα... Εγω τη ρωταγα αν θα παθει σηψη απο υπολειμματα και τι μπορει να συμβει σε αυτη τη φαση της περιτονιτιδας και μου ειπε μπορει με την αντιβιωση, αν δεν εχει γινει μεγαλη ζημια λογω της καθοδου του αυγου πι8ανοτατα, να επιβιωσει εφοσον τα παει καλυτερα και τρωει και τιτιβιζει. Την προβληματισε πολυ η σκουροχρωμη κοιλια
 
Ειναι πραγματικά πολυ αγωνιώδεις οι στιγμές που ζείτε, κι ελπίζω τις επόμενες ημέρες να δείτε συνεχόμενη βελτίωση από την αντιβίωση και να γίνει καλά το πουλάκι.
 
οχι στην ποτιστρα μου εχει πει 5 ml ανα 100 ml νερου.
Επίσης λογω των θεραπειων της ψωρρας που καναμε ειναι σιγουρη πως τουλαχιστον δεν ηταν καποια μαζα εξαιτιασ των παρασιτων μου ειπε
 
Τελευταία επεξεργασία:
Aς ελπισουμε να παιρνει επαρκη ποσοτητα τοτε.

Μπανιο ειναι φυσιολογικο να μην κανει στην κατασταση του, δεν ειναι προβλημα αυτο

Ευχομαι να πανε ολα καλα
 
Σας ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις σας!
Την επόμενη Παρασκευη εχουμε το επαναληπτικο ραντεβου μας.
Θα ηθελα να προσθεσω ακομα οτι μονο στην πρωτη επισκεψη πληρωσα μαζι και την καλλιεργεια. Στις επομενες απλα τσεκαρει την πορεια και δεν μου πηρε λεφτα. Εξαλλου ειμαι και γενικα τακτικη πελάτισσα.
 
θα σου πω να συνεχισεις οπως σου προτεινε ο ειδικος, προσωπικα θα εδινα μια σταγονα στο στομα μια φορα την ημερα
Η δοσολογίας που προτείνεις για απευθείας χορήγηση στο στόμα, ανταποκρίνεται στη συνιστώμενη δόση για το καναρίνι ή ειναι ας πούμε εμπειρική;
 
Πιστευω πως 5 μλ ειναι πολυ για ενα πουλακι... Και ειδικα για καναρινι...
1 μλ συστηνουν συνηθως...
Παντως αν το τσοφλι ηταν λεπτο τοτε λογικα δεν θα της εκανε ζημια... Οποτε ουτε φλεγμονη για να παθει σηψη...
 
Για να σε ανεβάσω λένε λίγο, πιστεύω πως αν ήταν να είχε πάθει σηψαιμια θα την είχε πάθει ήδη, καθώς το αυγό βγήκε σπασμένο και με εμφανή τα σημάδια σηψης. Ο γιατρός μάλλον φοβάται τα υπολοιπομενα μικρόβια από τα υγρά του αυγού. Αν ήταν να γίνει φλεγμονή από πληγή κατά την γνώμη μου θα το είχε στείλει το πουλάκι.
Εσύ που το βλέπεις, πως κρίνεις την κατάσταση του; Κάθε μέρα που περνάει και το βλέπεις ζωηρό, να τρώει κλπ είναι και ένα βήμα προς την σωτηρία του.
 
Back
Top