Γενικά Φουσκωμενο budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vickyl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vickyl

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2014
Μηνύματα
196
Πόλη
Καστοριά
Καλημερα σε ολους! Ξυπνησα σημερα το. Πρωι και παρατηρησα οτι ο παπαγαλος μου ειναι φουσκωμενος. Χθες ελειπα ολη μερα απο το σπιτι και δεν του εδωσα εγω την αντιβιωση που παιρνει. Της εδωσε αλλο ατομο για εμενα και δεν ξερω αν της εδωσε παραπανω ποσοτητα και φουσκωσε. Επισης προχθες της εδωσα σουσαμι, μηπως παχυνε απο αυτο; Τελος σημερα το πρωι απο την ωρα που ξυπνησε ειχα ανοιχτη πορτα. Δεν ξερω αν κρυωνε και γι'αυτο καθοταν ετσι.
 
Είναι νωχελικό ή δραστήριο; Για ποιο λόγο παίρνει αντιβίωση; Ποιαν;
 
Δεν ειμαι σπιτι και δεν το παρατηρω. Μεσημερι θα το δω. Αντιβιωση του δωσαμε γιατι ειχε ακαρεα τραχειας. Δεν βρηκαμε epithol και μας εδωσαν αντιβιωση αντ'αυτου και ενα αλλο φαρμακο που βαλαμε στο σβερκο του, δεν θυμαμαι πως λεγεται. Σημερα ειναι η πεμπτη μερα που θα παρει την αντιβιωση.
 
Δεν θα το χαρακτηριζα και πολυ δραστηριο. Μολις μαζεψε το ποδι του και κλεινει και τα ματια του.
 
Μέχρι να νυχτώσει βάλε του μια αναμμένη λάμπα να ζεσταθεί και πες μας πως είναι οι κουτσουλιές. Αν είναι υδαρές, πάρε almora plus και δώσε του με σύριγγα στο σώμα να συνέλθει.
 
Οι κουτσουλιες ειναι υδαρες και ασπρομαυρες. Τωρα ειδα το μηνυμα. Να του αναψω τωρα την λαμπα να ζεσταθει; Δεν τρωει και καλα. Του σταματησα σιγα σιγα την χυμα τροφη και του δινω μονο υην συσκευασμενη καθως και δικη μου σπιτικη την οποια δεν ξερει να τρωει και την ριχνει κατω. Την συσκευασμενη επισης. Δεν τρωει ολα τα σπορακια μονο οποια θελει και σημερα αντιβιωση δεν του εδωσα καθολου.
 
Αν προλαβαίνεις, πήγαινε σε φαρμακείο, πάρε ηλεκτρολύτες almora plus, (5 ευρώ έχουν ) διάλυσε ένα φάκελλο σε ένα ποτήρι νερό, βάλε στην ποτίστρα και δώσε στο πουλάκι όσο μπορείς στο στόμα με σύριγγα ή σταγονόμετρο.
Και άναψε την λάμπα όσο να νυχτώσει και γενικά στα ζεστά το πουλάκι. Και το πρωί πάλι λάμπα.
Ναι σταμάτα αντιβίωση και ενημέρωνέ μας
 
Του δημιουργησε καποιο προβλημα η αντιβιωση; Την λαμπα κοντα του να την εχω;
 
Μπορεί να το επιβάρυνε. Έτσι κι αλλιώς κάθε αντιβίωση καταπονεί κάθε οργανισμό. Γι' αυτό λέμε σε ζώα και ανθρώπους όχι αντιβίωση χωρίς λόγο. Αφού έχει υδαρές κουτσουλιές κάνε αυτό που σου λέω με τους ηλεκτρολύτες μην το αφήνεις για αύριο. Το φως κοντά όχι κολλητά στο κλουβί.
 
Ενταξει Μαρια. Αυριο καποια στιγμη θα σας ενημερωσω για τα νεοτερα. Ευχαριστω πολυ :)
 
Καλησπέρα σε όλους. Άργησα να ενημερώσω για την υγεία του Budgie μου γιατί χθες τελικά κατάφερα να του χορηγήσω τους ηλεκτρολύτες όπως με συμβουλέψατε μιας και το φαρμακείο που πρόλαβα προχθές είχε μόνο ηλεκτρολύτες σε αναβράζοντα δισκία και έπρεπε να περιμένω μέχρι χθες το πρωί να ανοίξουν για να αγοράσω σε σκόνη. Δεν ξέρω αν ήταν αρκετή η ποσότητα που της έδωσα αλλά είναι ακόμα φουσκωμένη και οι κουτσουλιές της συνεχίζουν να είναι ασπρόμαυρες και υδαρές.
 
Δεν ξέρω αν ήταν αρκετή η ποσότητα που της έδωσα αλλά είναι ακόμα φουσκωμένη και οι κουτσουλιές της συνεχίζουν να είναι ασπρόμαυρες και υδαρές.
Με τους ηλεκτρολύτες μόνο δεν γίνεται θεραπεία, αν υπάρχει ασθένεια. Δεν πρόκειται για φάρμακο. Το θέμα είναι αν όντως υπάρχει ασθένεια. Κοίταξα λιγάκι το θέμα σου αλλά δυστυχώς εάν δεν υπάρξουν πάρα πολύ καθαρές φωτογραφίες της κοιλιάς με παραμερισμένα πούπουλα για να φαίνεται το δέρμα από το λαιμό μέχρι την ουρά καθώς επίσης και των περιττωμάτων του σε καθαρό λευκό χαρτί, δεν μπορούμε να αποκλείσουμε περιπτώσεις και θα στεκόμαστε μονάχα σε εικασίες.
 
Τώρα κιόλας θα το πιάσω και θα προσπαθήσω να βγάλω καθαρές φωτογραφίες για να τις δείτε. Μόλις διάβασα και για το ράμφος του. Το οτι είναι μεγάλο οφείλεται σε ασθένεια, χρειάζεται κόψιμο. Το παρατηρώ τόσο καιρό που του δίνω να φάει τα πάντα και δυσκολεύεται. Το φαντάστηκα οτι ήθελε κόψιμο αλλά δεν ήμουν σίγουρη. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
 
Αυτές μπορέσαμε να βγάλουμε. Καποιες ίσως να είναι θολές αλλά έχει και κάποιες αρκετά κοντινές και καθαρές. Θα ανεβάσω κι άλλες γιατί δεν μου επιτρεπέται να ανεβάσω πάνω από 5 αρχεία.
 

Συνημμένα

  • 2014-05-15 14.05.24-1.webp
    2014-05-15 14.05.24-1.webp
    20,4 KB · Προβολές: 68
  • 2014-05-15 14.05.58-1.webp
    2014-05-15 14.05.58-1.webp
    19,8 KB · Προβολές: 63
  • 2014-05-15 14.06.05-1.webp
    2014-05-15 14.06.05-1.webp
    17,7 KB · Προβολές: 67
  • 2014-05-15 14.07.05-1.webp
    2014-05-15 14.07.05-1.webp
    21 KB · Προβολές: 60
  • 2014-05-15 14.07.08-1.webp
    2014-05-15 14.07.08-1.webp
    13,3 KB · Προβολές: 62
Εδώ έχω βγάλει και το ράμφος και τα ποδαράκια του καθώς και αυτό το άσπρο που πετάγεται από το πάνω μέρος στην ουρά του. Δεν ξέρω αν είναι επειδή του την είχαν κόψει και τώρα έχει αρχίσει να φυτρώνει. ☹ :/
 

Συνημμένα

  • 2014-05-15 14.07.21-1.webp
    2014-05-15 14.07.21-1.webp
    13,6 KB · Προβολές: 75
  • 2014-05-15 14.07.50-1.webp
    2014-05-15 14.07.50-1.webp
    17,1 KB · Προβολές: 64
  • 2014-05-15 14.08.44-1.webp
    2014-05-15 14.08.44-1.webp
    27,1 KB · Προβολές: 62
  • 2014-05-15 14.08.31-1.webp
    2014-05-15 14.08.31-1.webp
    22,1 KB · Προβολές: 60
Κι εδώ είναι οι κουτσουλιές του που ξέχασα να στείλω πριν.
 

Συνημμένα

  • 2014-05-15 16.00.29-1.webp
    2014-05-15 16.00.29-1.webp
    5,5 KB · Προβολές: 61
  • 2014-05-15 16.01.02-1.webp
    2014-05-15 16.01.02-1.webp
    8,9 KB · Προβολές: 55
  • 2014-05-15 16.03.06-1.webp
    2014-05-15 16.03.06-1.webp
    6 KB · Προβολές: 54
Τα πόδια του δεν έχουν τίποτα ανησυχητικό. Μια περιποίηση για μία εβδομάδα με epithol θα τα κάνει ακόμη καλύτερα. Το ράμφος δεν δείχνει απόλυτα "υγιές" αλλά όσον αφορά ένα ράμφος παπαγάλου, καλύτερα να σου πει την άποψή του κάποιος παπαγαλόφιλος.

Σχετικά με τα περιττώματα του, ούτε εκεί βλέπω κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Περιέγραψε μας αν θέλεις με λεπτομέρειες τη διατροφή του.
 
Epithol δεν μπορώ με τίποτα να βρω στην πόλη που μένω. Όσον αφορά τώρα την διατροφή του: Το έχω εδώ και 4 εβδομάδες. Είχα ξεκινήσει με χύμα σποράκια αλλά αργότερα την έκοψα σταδιακά αντικαθιστώντας τη με συσκευασμένα σποράκια deli nature. Από την πρώτη κιόλας εβδομάδα προσπάθησα να του δώσω σπιτική τροφή, μία που διάβασα στο Forum με κουάκερ, τριμμένη φρυγανιά, καρότο, αυγό μαζί με το τσόφλι και διάφορα βοτάνια αλλά δεν μπορούσε ποτέ να τη φάει. Εδώ και 3-4 ημέρες της έχω δώσει και αγγουράκι, φράουλα, πιπεριά αλλά όλα αυτά μόνο από το χέρι μου. Δεν μπορεί τίποτα να σπάσει ή να κόψει με το ράμφος της. Από χθες της έχω στις τροφοθήκες τα σποράκια που προανέφερα και κουάκερ μαζί με τσόφλι αυγού. Τέλος της δίνω με το χέρι κάτι που μοιάζει με κεχρί αλλά απ'ότι μου είπαν στο pet shop δεν είναι. Δεν θυμάμαι καθόλου να σας πω πως λέγεται. Το κεχρί το είχαν χύμα και φοβήθηκα να πάρω. Όλα αυτά τα τρώει πολύ λίγο. Πιστεύω κιόλας ότι πεινάει γιατί όποτε πλησιάζω να της δώσω κάτι με το χέρι τρελαίνεται, δεν προλαβαίνω ούτε το χέρι να βάλω μέσα στο κλουβί. Μπερδεύεται κιόλας και με δαγκώνει, περνάει τα νύχια μου για φαγητό. Τέλος να μην ξεχάσω την αντιβίωση που έπαιρνε για 5 μέρες. Την σταμάτησε εδώ και 3 μέρες.
 
Το ράμφος θέλει κόψιμο. Μην φοβάσαι θα το κόψεις με ένα πενσάκι νυχιών ή με έναν νυχοκόπτη λίγο στην ακρούλα προσπαθώντας να έχει το φυσικό του σχέδιο. Δεν πονάει το πουλάκι είναι σαν να κόβεις εσύ τα νύχια σου. Απλά μην το κόψεις πολύ ψηλά πρέπει το πάνω να ακουμπάει το κάτω για να ανοίγει τα σποράκια.
Οι κουτσουλιές είναι εντάξει αλλά έχει πολλά ούρα. Εγώ θα έλεγα εφόσον έχει πάρει μια αντιβίωση, να προσπαθήσεις να το τονώσεις τώρα και θα έλεγα να δώσεις δυο τρεις ακόμα μέρες ηλεκτρολύτες.
Μετά να πάρεις δώσεις καμιά εβδομάδα τσάι από ρίγανη θυμάρια και βασιλικό.
Στην πλάτη του ή κάπου αλλού του λείπει εντελώς φτέρωμα; Ή έχει την εμφάνιση ξυρισμένου; Δεν κατάλαβα καλά αυτές τις φωτογραφίες
Αν δεν βρίσκεις πουθενά επιθόλ δες από κάποιο eshop και αν πάλι δεν γίνει κάτι να σε εξυπηρετήσουμε εμείς.
 
Οχι οχι δεν του λειπει εντελως φτερωμα. Απλα προς το τελος που το ψαχναμε και απο την πανω μερια παρατηρησε η μητερα μου που το παραμεριζε αυτο το ασπρο εξογκομα. Το επιασε και καταλαβε οτι ειναι κομμενη ουρα. Αν σηκωσει τα φτερα του φαινεταικαπως γδαρμενο απο κατω αλλα αυτα δεν τα βγαλαμε φωτογραφιες. Εσεις pet shop ειστε;
 
Back
Top