Γενικά Φουσκωμενο budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vickyl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μια που διαβασα στο forum της Αλικης αν δεν κανω λαθος: κουακερ, τριμμενη φρυγανια, τσοφλι αυγου. Μετα προσθετω το αυγο, ενα κουταλακι μελι λιωμενο σε νερ και απο πανω προσθετω σε κομματακια καροτοκαι διαφορα βοτανια απο τις γλαστρες μου.
 
Μία δόση αυγοτροφής πόσο διάστημα κρατάει και που την φυλάς στο ψυγείο ή στην κατάψυξη; Επίσης τα καρότα και τα βότανα τα βάζεις στο κυρίως μείγμα ή τα προσθέτεις στο σερβίρισμα;
 
Στην καταψυξη αλλα κραταει γυρω στις δυο μερες. Οταν τη βγαζω ειναι πολυ υγρη και δεν τη τρωει. Την πεταω δεν θελω να την κραταω μερες. Το καροτο η οποιοδηποτε αλλο λαχανικο η φρουτο τα προσθετω φρεσκα στο τελος στο σερβιρισμα.
 
Αν φροντίσεις να είναι στεγνή η μορφή της, κρατάει άνετα μία εβδομάδα στην ψύξη σε ταπεράκι. Απλά φροντίζεις που και που να το ανακινείς να μην μένει κολλημένη κατά σημεία.
Καλά κάνεις και προσθέτεις τα λαχανικά στο σερβίρισμα.
 
Πως να τη κρατησω στεγνη; αληθεια δεν εχω βρει τροπο. Μια μερα ειχα βαλει κουακερ, φρυγανια και τσοφλι και προσθεσα ολα τα υπολοιπα στο τελος.
 
Πες μου τα υλικά να σου πω. Τσόφλι, κουάκερ, φρυγανιά, αυγό δεν έχουν υγρασία. Βάζεις υγρά;
 
ένα τσικ θα βάζεις και θα ξαναχτυπάς καλά με το μούλτι να διοχετευθεί παντού. Δεν δίνει επικίνδυνη υγρασία αυτό στο μείγμα σου. Στο τέλος είναι ουσιαστικά στεγνό. Και αν σου είπα όταν ανοίγεις το ψυγείο να το κουνάς είναι επειδή μια υγρασία την αποκτά από την ψύξη. Μία εβδομάδα αυτό κρατάει βέβαια να είναι και το αυγό σφιχτοβρασμένο για 15 λεπτά από το βρασμό.
 
Ναι την υγρασια την αποκτα απο την ψηξη γιατι οταν την φτιαχνω ειναι μια χαρα. Γι αυτο δεν μπορουσε να την φαει; Επειδη ηταν υγρη η επειδη ηταν τεραστιο το ραμφος του; Επισης υπαρχει περιπτωση το ραμφος να το ευριζε επειδη ηταν μεγαλο και το ενοχλουσε η ηταν καθαρα απο τα ακαρεα;
 
το έκοψες τελικά το ράμφος; Το μεγάλο ράμφος είναι αποτέλεσμα των ακάρεων.
Να το βάζεις σε ταπεράκι όσο πιο αεροστεγές γίνεται και να το κινείς κάθε που ανοίγεις το ψυγείο.
 
Οχι προσπαθησα μονη μου δυο φορες αλλα κουνιεται πολυ και φοβαμαι. Μαρια εσυ καπου διαβασα οτι προτιμας να το κοβεις παρα να το λιμαρεις. Περιμενω καποιον να με βοηθησει η αλλιως να το παμε σε κτηνιατρο. Και κατι τελευταιο: στην γειτονια που μενω εχουμε μια εκκλησια και για δυο μερες εχουν γλεντι λογω αγιου κων/νου και ελενης. Χθες το βραδυ σηκωθηκα να το ελεγξω και ηταν ξυπνιο και αγχωθηκα. Ποσο κακο του κανει να μενει ετσι ξυπνιο. Το γλεντι ειναι λες και γινεται μεσα στο σπιτι μου και σημερα τελςυταια μερα υποθετω θα κρατησει μεχρι αργα. Εμεις και δεν μπορουμε να κοιμηθουμε φανταζομαι ποσο ενοχλειται το παπαγαλακι.
 
Εντάξει με το ράμφος, πρέπει να κοπεί πάντως γιατί έχει πρόβλημα διατροφής.
Τι να κάνεις τώρα με το πανηγύρι; Θα περάσει κι αυτό. Δεν γίνεται να κάνεις κάτι.
 
Ε ναι τι να κανω; απλα με ανησυχησε που το ειδα το καημενουλι ξυπνιο τετοια ωρα. Το ειχα στο νου μου γι αυτο και σηκωθηκα. Το ραμφος ελπιζω αυριο καποιος να με βοηθησει γιατι το εχω πολυ αγχος. Τα νυχια του επισης θελουν κοψιμο αλλα κι αυτα δεν ξετω ποσο να τα κοψω.
 
κόψε συντηρητικά και αργότερα πάλι λίγο όταν θα έχεις πάρει θάρρος και θα έχεις χαλαρώσει.
 
Κόψε με εργαλείο (τι θα χρησιμοποιήσεις 😉 και λίμαρε για το σχήμα με χαρτόλιμα. Έχε του και πέτρα θα το διορθώσει μόνο του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vickyl
Οπως ακριβως κανουμε τα δικα μας νυχια δηλαδη. Αυριο θα του το κοψω οπωσδηποτε και θα αγορασω καινουργια πετρα.
 
Το ματωσα... Ειμαι ετοιμη να βαλω τα κλαμματα ☹

 

Συνημμένα

  • 2014-05-21 17.56.25-1.webp
    2014-05-21 17.56.25-1.webp
    8,9 KB · Προβολές: 64
Μα το ράμφος μάτωσε; Δεν είναι δυνατόν. Μήπως τσιμπήθηκε κάπου αλλού; Πως είναι το πουλί; Κι εσύ βέβαια
 
Back
Top