Γενικά Φουσκωμενο budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vickyl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Για λίγο καιρό να του δίνεις μόνο τους σπόρους που του έχεις. Χρειάζεται ένα ήσυχο μέρος με αρκετό φυσικό φωτισμό καλό θα ήταν για λίγη ώρα νωρίς το πρωί να χτυπάει απευθείας πάνω του ο ήλιος. Επίσης, αν έχεις κάποια πολυβιταμίνη για πουλιά να του βάζεις στο νερό για μία εβδομάδα. Κάθε μέρα φρέσκο διάλυμα.

Όταν κόψεις το ράμφος, να προσέχεις τη γλώσσα του. Αν δεν μπορείς να το κάνεις, θα πρέπει να βρεις κάποιον που γνωρίζει, κατά προτίμηση ένα κτηνίατρο. Είναι σημαντικό να αποκτήσει το ράμφος του το σωστό σχήμα, διαφορετικά θα δημιουργηθούν ένα σωρό προβλήματα υγείας που θα οφείλονται σε διατροφικές ελλείψεις.

Ηλεκτρολύτες ναι ή ακόμη καλύτερα προβιωτικά. Αν βρεις σε σκόνη θα είναι ακόμη καλύτερα για να μπορείς να την αναμιγνύεις με τους σπόρους ενώ ταυτόχρονα θα υπάρχει η πολυβιταμίνη στο νερό του.
Εσεις pet shop ειστε;
Όχι Βίκυ μου. Η Μαρία εννοούσε να το αγοράσει κάποιος από την περιοχή του και να σου το στείλει αν δεν μπορέσεις να βρεις στη δική σου. :)
 
😀! Συγγνωμη δεν καταλαβα :) Ευχαριστω πολυ. Θα ψαξω για e-shop για να μην σας φορτωνω τωρα και αν δεν βρω τοτε θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας.
Το εχω σε ησυχο μερος και φωτεινο αλλα δεν μας κανει καλο ξαιρο και δυσκολα να το χτυπησει ηλιος. Παντως οταν ειχαμε ηλιο απεφευγα να το βλεπει ηλιος νομιζα δεν του κανει καλο.
Αυτο με τη γλωσσα με προβληματισε τωρα γιατι συνεχεια την βγαζει οταν του δινω σταγονες.
Ηλεκτρολυτες βρηκα σε σκονη. Να βαζω μεσα στην τροφη τη μιση και την αλλη μιση στο νερο;
Τι βιταμινες να αγορασω; Στον ηλιο ποση ωρα να το αφηνω;
 
Με τι θα του το κόψεις αν είναι; Κατ' αρχήν είπαμε το κόβεις συντηρητικά. Καλό θα ήταν να υπάρχει και δεύτερο άτομο που θα κρατάει το πουλί. Εγώ έχω βρει ένα τρικ και του δίνω μία μπατονέττα για τα αυτιά και μασουλάει την ώρα που το κόβω οπότε έχει την γλώσσα μέσα. Θα ακουμπήσεις το εργαλείο και δεν θα το πατήσεις πριν σιγουρευτείς. Αν υπάρχει γιατρός να το κάνει ευχής έργον.
Πάρε προβιοτικά που σου είπε ο Σταύρος τα πιο εύκολα είναι από φαρμακείο κανονικό τα ultra levure. Είναι σε κάψουλες, τις ανοίγεις και χρησιμοποιείς την σκόνη είτε στο νερό ή στα σπόρια πάνω όπως σου είπε πιο πριν.
Είναι σχετικά φθηνό προϊόν.
Βιταμίνες πάρε ή multivit της bogena ή total της tafarm ό,τι βρεις. Στον ήλιο να το αφήνεις αρκετά προς το παρόν απλά να υπάρχει κάποιο σημείο σκιερό στο κλουβί να πάει αν ενοχληθεί
 
Σκεφτηα να το λιμαρω καλυτερα. Θα προσπαθησω και για κοψιμο αλλα αν δεν τα καταφερω θα παω σε κτηνιατρο. Τωρα να βαλω τους ηλεκτρολυτες στο νερο και στην τροφη; Τα υπολοιπα θα τα αγορασω αυριο.
 
Εντάξει αν το λιμάρεις, κάνε το με χαρτόλιμα νυχιών όχι με μεταλλική
 
Πως είναι το πουλάκι σου σήμερα;
Θα ήθελα να σου θυμίσω να βάλεις ένα σουπιοκόκαλο στο κλουβί αν δεν έχεις βάλει ήδη και μία πέτρα για να ξύνει και μόνο του το ράμφος του. Τα νυχάκια του θέλουν λιγο κόψιμο.. Το δε άσπρο στο πάνω μέρος της ουράς είναι το ουροπήγιο του, ένας αδένας με λίπος για την αδιαβροχοποίηση των φτερών του. Μην το πειράξεις...
Απέφυγε τα λαχανικα για λιγες μέρες και ιδιαιτερα το αγγούρι μιας και περιέχει μεγαλα ποσοστα υγρασιας.
 
Ακομα φουσκωμενο ειναι αλλα λιγο πιο ζωηρο απο τις προηγουμενες μερες. Σφυριζει πιο πολυ σημερα. Σουπιοκοκαλο του εχω αλλα δεν ηξερα οτι χρειαζεται και πετρα. Ειχα αλλα την εβγαλα. Θα αγορασω καινουργια. Απο διατροφη μονο σπορακια οπως μου ειπαν η Μαρια και ο Σταυρος. Δεν εχω καταλαβει κατι ομως: εγω τωρα στο νερο του και στη τροφη του τι πρεπει να εχω; και να συνεχισω να του χορηγω ηλεκτρολυτες με δοσομετρητη στο στομα; χθες δεν του εδωσα τιποτα απο ολα αυτα.
 
και το δικό μου ζευγάρι δέν έχει καθόλου κέφια τα παρακολουθώ στενά και θυμάμαι και πέρσι τέτιο καιρό ήταν πάλι άκεφα. τα πήγα σε πτηνήατρο και μου είπε ότι είναι επειδή αλλάζουν φτέρωμα.
 
Απο διατροφη μονο σπορακια οπως μου ειπαν η Μαρια και ο Σταυρος.
Αυτό συνέχισε το μέχρι αύριο. Στη συνέχεια, παρατήρησε τις κουτσουλιές του. Αν σου φαίνονται φυσιολογικές, εντάξει. Αν όχι, ανέβασε μια καινούργια φωτογραφία με τις πιο πρόσφατες σε λευκό χαρτι.
Δεν εχω καταλαβει κατι ομως: εγω τωρα στο νερο του και στη τροφη του τι πρεπει να εχω; και να συνεχισω να του χορηγω ηλεκτρολυτες με δοσομετρητη στο στομα;
Στο νερό τις βιταμίνες. Μαζί με τους σπόρους, το προβιοτικό. Γι' αυτό σου είπα να είναι σε σκόνη, προκειμένου να μπορεί να αναμειχθεί με τους σπόρους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vickyl
Ααα μαλιστα καταλαβα! Ευχαριστω πολυ. Αυριο θα σας στειλω νεα φωτογεαφια με τις κουτσουλιες γιατι εγω ολα αφυσικα τα βρισκω!
 
Καλημερα σε ολους! Ελπιζω να ειστε ολοι καλα. Ηθελα να σας ενημερωσω οτι το παπαγαλακι μου εχει ξεφουσκωσει πλεον ομως δεν βρηκα στο pet shop βιταμινες. Σημερα το μεσημερι περιμενουν νεα παραλαβη. Του ειχα ηλεκτρολυτες στο νερο και την συσκευασμενη τροφη οπως μου ειπατε. Οι κουτσουλιες δεν ειναι πλεον υδαρες. Ειναι νομιζω πολυ πιο φυσιολογικες μαυρες με λιγο ασπρο. Πως να συνεχισω;
 
έχεις πάρει; έχεις ultra levure; Επειδή πήρε αντιβίωση και καταπονείται ο οργανισμός και κυρίως το έντερο καλό ήταν να του βάλεις 4-5 μέρες σκόνη πάνω στα σπόρια. Είναι σε κάψουλες τις ανοίγεις και έχει σκόνη μέσα.
 
Πωπω μου το ειπατε Μαρια αλλα τρεχω τοσο πολυ που το ξεχασα και κολλησα στις βιταμινες απο το pet shop και τους ηλεκτρολυτες. Κατεβαινω τωρα να αγορασω.
 
Να του δωσω δηλαδη η οχι για να μην το επιβαρυνω. Το τσαγακι που μου ειχες πει να του το δωσω; και ποτε να αρχισω παλι να του δινω σπιτικη τροφη;
 
τα προβιοτικά δεν επιβαρύνουν, αντίθετα, διευκολύνουν την καλή λειτουργία του εντέρου. Δεν έχεις να φοβάσαι κάτι από αυτά και το κόστος είναι μικρό γύρω στα 2-3 ευρώ και θα τα έχεις για πολύ καιρό μπορείς να του δίνεις που και που. Το τσαγάκι να το κάνεις. Μπορείς και ταυτόχρονα δεν έχεις πρόβλημα. Σπιτική τροφή τι εννοείς; Την αυγοτροφή; Κάτσε να σταθεροποιηθούν οι κουτσουλιες πρώτα. Πάντως σπόρια έχεις πάντα μέσα στο κλουβί. Ποια αυγοτροφή φτιάχνεις;
 
Back
Top