Γενικά Φουσκωμενο budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vickyl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι το ραμφος. Οχι πουθενα αλλου,το εψαξα. Μετα εφαγε αρχισε να τιτιβιζει,ξαναεφαγε και το αιμα εξαφανιστηκε. Η λιμα ηταν χαλια πολυ μαλακη με το πιυ το ακουμπησα τη δαγκωσε δεν γινοταν δουλεια. Το εκανα με ενα ιδι. Σιγα σιγα... Μια φορα και στη δευτερη μου ματωσε. Στην δευτερη ομως ηταν πιο δυσκολο, πιο σκληρο. Εγω που το ειδα τωρα χωρις αιμα, που εφαγε και τιτιβιζε ψιλοηρεμησα. Ξαναγχωθηκα ομως διαβαζοντας το μηνυμα σου ☹
 
όχι εντάξει, αν δεις από που είναι η ροή, αραίωσε σε νερό λίγο μπεταντίν και πέρασέ τον προληπτικά. Πάντως το ράμφος είναι εντάξει. Δεν θέλει κάτι.
 
Τωρα το ξανακοιταξα αλλα δεν εχει αιμα. Ομως το τιτιβισμα του ειναι πιο χαμηλο, πιο σιγανο. Φοβαμαι μηπως κουνωντας την γλωσσα του την πληγωσε απο το ψαλιδι. Δεν θα ειχε πολυ αιμα ομως; Μια σταγονιτσα ειχε μονο. Δεν ξερω πολυ φοβαμαι.
 
Όχι μην φοβάσαι, ζημιά δεν έγινε. Όλα καλά :)Φτιάξε το ριγανότσαγο και δώσε αύριο.
 
Σιγουρα βρε Μαρια μου; Τοτε γιατι τοσο σιγανο το τοτιβισμα; Μηπως καθως εκοβα το ραμφος το μπροστινο μερος του ψαλιδιου εκοψε την γλωσσα; αν εκοβα γλωσσα τι θα γινοταν;
 
Είναι δέκα η ώρα πρέπει να κοιμάται. Αν του είχες κόψει την γλώσσα πιστεύεις δεν θα είχε σηκώσει τον τόπο στο ποδάρι; Όχι παιδί μου κάπου το τσίμπησες ελαφρά προφανώς. Όταν τσιμπιούνται μεταξύ τους ξέρεις πόσο αίμα βγάζουν; Ηρέμησε
 
Ναι κοιμαται, αν και πριν λιγο ανεβηκα και το ξυπνησα για να το ελεγξω! Θα του κανω και το τσαγακι και θα του δωσω αυριο. Τωρα του εχω στο νερο το προβιοτικο και στην τροφη τις βιταμινες.
 
τι βιταμίνες του έβαλες; Είχαμε πει το προβιοτικό σε σκόνη στο φαγητό
 
Ναι ναι συγγνωμη αναποδα τα εγραψα. Ρο ultra levure σε σκονη το εβαλα στην τροφη και βιταμινες tafarm 5 σταγονες σε 100 ml οπως ελεγαν οι οδηγιες. Παρηγγειλα και επιθολ απο το πετ σοπ.. Τους ειπα ειναι απαραιτητο για ολα τα παπαγαλακια.
 
Καλημέρα. Η Ρούμη μου είναι μια χαρά, τιτιβίζει όμορφα όλο το πρωι ακούγοντας τα άλλα πουλιά από έξω και δεν έχει ίχνος αίματος πάνω της. Ήθελα να ρωτήσω: έχει αρκετή ζέστη, μπορώ να τη βγάλω στο μπαλκόνι;
 
Back
Top