Αναπαραγωγή Φροντίδα μπάντζι μωρού

Παρατήρησα ότι γυρίζει ανάποδα το μωρό συνήθως μετά το τάισμα. Γεμίζει τίγκα η κοιλίτσα του μάλλον και χάνει την ισορροπία; Επίσης, είδα τώρα ότι έκατσε στα ποδαράκια του όσο το τάιζε η Ιβα! Είναι λατρεία! ) Φτου, φτου! Φοβάμαι να το ματιάξω! Ο σύντροφός μου είπε ότι δεν το έχουμε με τις γέννες, τι απαισιόδοξος!) Διάβασα ξανά τα άρθά και νομίζω ότι βαδίζουμε στο σωστό δρόμο..) Το πρώτο μας μωρό, γιες!)
 
Μόλις άνοιξα τη φωλιά, άρχισε να τιτιβίζει και να χτυπιέται μέσα σαν παλαβή.
Βρε Ανατολία μου δεν καταλαβαίνεις πως το πουλί το αναστατώνεις και πως δεν κάνεις καλό ούτε στη ψυχολογία των γονιών και σαφώς ούτε στο μικρό... Αφού είναι άγρια και δεν θέλουν την παρουσία σου προσπάθησε να είσαι όσο πιο διακριτική μπορείς, γιατί όλες αυτές οι παρεμβάσεις προκαλούν στρες και άγχος στο ζευγάρι και δεν βοηθάνε τον νεοσσό να μεγαλώσει σε ένα ήρεμο περιβάλλον... Άσε και λίγο τα πράγματα στην φύση.. Ξέρει καλύτερα από εμάς...

Παρατήρησα ότι γυρίζει ανάποδα το μωρό συνήθως μετά το τάισμα. Γεμίζει τίγκα η κοιλίτσα του μάλλον και χάνει την ισορροπία;
Στους νεοσσούς δεν γεμίζει η κοιλίτσα, αλλά ο προλοβός τους, ή αλλιώς ο λαιμός τους. Οπότε δεν γυρίζει εξαιτίας του φαγητού... Κάτι άλλο είναι.. Δεν έχω εμπειρία από μπάτζι αλλά σίγουρα δεν ακούγεται πολύ θετικό το ότι γυρίζει συνεχώς ανάποδα.. ☹ Δε ξέρω κιόλας μη σε αγχώσω χωρίς λόγο.. @maria p εσύ τι λες γι αυτό?
 
@maria p εσύ τι λες γι αυτό?
Δεν ξέρω Αλίκη μου, μου πέρασε η ιδέα για πιθανό ανατομικό πρόβλημα αλλά η Ανατολία δεν βλέπει κάτι περίεργο. Αφού ταΐζεται, μεγαλώνει και βγάζει φτεράκια, ας περιμένουμε να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα. Μπορεί και όχι. Ίσως η άπειρη μάνα του το γυρνάει για να το ταΐσει και μετά το αφήνει ανάσκελα τι να πω :)
Όλα να πάνε καλά και όταν δούμε φωτογραφίες, ίσως βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.
 
Παιδια εγω εχω δει βιντεο που η μητερες μπατζι γιριζουν το μωρο αναποδα για να το ταισυν.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ναι, όπως ακριβώς στο βίντεο! Και το μωρό τώρα πιά δεν γυρίζει ανάποδα, έγινε πιο μπαμπάτσικο και σηκώνει το κεφάλι και εκείνη το ταίζει, άπειρες φορές πια μέσα στην ημέρα!) Ευχαριστώ πολύ όλους!
Φοβόμουν μην έχω πάλι θέματα, αλλά, από ότι φαίνεται, αυτό θα είναι το πρωτότοκό μας!)
 
Τέλεια!
Τι τους έχεις διαθέσιμο για τάϊσμα Ανατολία μου;
 
Τέλεια!
Τι τους έχεις διαθέσιμο για τάϊσμα Ανατολία μου;
Κανονική τροφή καλής ποιότητας, αυγοτροφή και φρέσκο αυγό (που αυτό του δίνει από ότι κατάλαβα και από την τροφή της...), 2 ποτίστρες, σαλάτα σγουρή, 2 είδη πιπεριάς, μήλο και κεχρί. Αυτές τις μέρες της έβαλα και ένα νέο παιχνίδι που πάει και το παίζει όταν το μωρό κοιμάται, και την μπανιέρα της να δροσίζεται.
Αυτά...)
 
Και ξέχασα να αναφέρω ότι φυσικά υπάρχουν 2 σουπιοκόκκαλα και 2 πέτρες στο κλουβί...)

Αν μπορεσεις θα βαλεις φοτο;
Θα προσπαθήσω, αλλά δεν εγγυάμαι, γιατί η μαμά Ιβα είναι πολύ μυστικοπαθής!) Αναγκάστηκα να αφήσω τη φωλιά 1 δάχτυλο ανοιχτή από πάνω για να βλέπω τι γίνεται μέσα με το μωρό. Μόλις πλησιάζω ή μόλις ακούσει την πόρτα στο δωμάτιο να ανοίγει, πάει σφαίρα μέσα και κάθεται σε μία γωνία, συχνά πάνω από το μωρό ή δίπλα και αν κάνω κάτι εκτός συνηθισμένου (νερά, τροφές, αλλαγή χαρτιά, κλπ), τιτιβίζει σαν να τη σφάζουν!) Θα προσπαθήσω, αλλά αν δεν τα καταφέρω, σε λίγες μέρες θα το βγάλω ούτως ή άλλοστε για να αλλάξω τη φωλιά τους για καθάρισμα και θα βγάλω και φώτο!)
 
Μπράβο Ανατολία μου! Θα περιμένουμε και μεις να καμαρώσουμε το πρωτότοκο σου! Να το χαίρεσαι!
Ευχαριστώ πολύ-πολύ!) Θα το δείτε πολύ σύντομαι το μαμούνι!) Εβγαλέ και πούπουλα μικρά λευκά στον πωπό το άτιμο και ανοιγοκλείνει τα ματάκια, αντιδρά στο φως!) Αχχχχ, τα θάυματα της Φύσης!) Ευχαριστώ και πάλι!)
 
Σε λίγες μέρες που το μικρό θα έχει αρκετά φτερά ώστε να μην χρειάζετε να ζεσταίνετε μόνο του θα είναι ελαφρώς πιο ελαστική μαζί σου, αυτό που πρέπει να προσέξεις τώρα είναι να παρατηρείς αν βγάζει η μάνα το άγχος της πάνω στο μωρό μαδώντας το επειδή είναι μόνη της μπορεί να το κάνει. Πάντα διακριτικά και από μακριά δεν είναι να παίζεις με τις μητέρες μπάτζι στο λέω από προσωπική εμπειρία είναι από τις πιο προστατευτικές μάνες 🙂👍
 
Σε λίγες μέρες που το μικρό θα έχει αρκετά φτερά ώστε να μην χρειάζετε να ζεσταίνετε μόνο του θα είναι ελαφρώς πιο ελαστική μαζί σου, αυτό που πρέπει να προσέξεις τώρα είναι να παρατηρείς αν βγάζει η μάνα το άγχος της πάνω στο μωρό μαδώντας το επειδή είναι μόνη της μπορεί να το κάνει. Πάντα διακριτικά και από μακριά δεν είναι να παίζεις με τις μητέρες μπάτζι στο λέω από προσωπική εμπειρία είναι από τις πιο προστατευτικές μάνες 🙂👍
Από ότι βλέπω, το μωρό είναι μία χαρά. Σήμερα πήγα και πήρα δεύτερη φωλιά, το απόγευμα θα επιχειρήσω να τους τη βάλω, ώστε να καθαρίσω την παλιά και θα εξετάσω το μωρό καλύτερα. Ευχαριστώ!)
 
Back
Top