Αναπαραγωγή Φροντίδα μπάντζι μωρού

Από ότι βλέπω, το μωρό είναι μία χαρά. Σήμερα πήγα και πήρα δεύτερη φωλιά, το απόγευμα θα επιχειρήσω να τους τη βάλω, ώστε να καθαρίσω την παλιά και θα εξετάσω το μωρό καλύτερα. Ευχαριστώ!)
Mην κάνεις μετακινήσεις μπορεί να το παρατήσει με την αλλαγή φωλιάς.
 
Mην κάνεις μετακινήσεις μπορεί να το παρατήσει με την αλλαγή φωλιάς.
Ναι, τελικά δεν το τόλμησα. Το μωρό έβγαλε και φτερά στην ουρίτσα και παρόλη τη βρωμιά μέσα, φαίνεται μια χαρά, όπως και η μανούλα του. Οπότε, ας λειτουργήσει η Φύση!) Ευχαριστώ!)
 
Παιδιά, από χθες το βράδυ το μικρό κρατά το κεφαλάκι του καλά και στρυφογυρίζει για να δει γύρω του στην φωλιά. Μάλιστα όταν στάθηκα από πάνω και ψιθύριζα γλυκόλογα, σήκωσε το κεφάλι και με κοίταζε, σαν να άκουγε τι του λέω. Η μυτούλα του έβγαλε τα χαρακτηριστικά εξογκώματα στα ρουθούνια και η ουρίτσα μεγαλώνει κάθε μέρα και πιο πολύ. Και σήμερα ξεπρόβαλλε από τη φωλιά το μικρό μισόγυμνο κεφαλάκι και κοιτούσε γύρω και με παρακολουθούσε ώρα, όσο ήμουν μέσα στο δωμάτιο και έκανα δουλειές!) Σήμερα είναι πια 14 ημερών το μαιμούνι! Είμαι πανευτυχής, περιττό να σας πω!)
 
Κι εμείς μαζί σου!
Άντε ήρθε η ώρα για φωτογραφία, έστω κεφαλάκι στην τρύπα της φωλιάς :)
Ευχαριστώ! Θα προσπαθήσω σήμερα να το απαθανατίσω!)
 
Αυτό το μωρό, αχ, σήμερα το είδα να τεντώνεται, παιδιά! Είναι ίδιο ο πατέρας του ο Τσίκης!) Από ότι καταλαβαίνω, θα βγει και εκείνο ανοιχτό γαλάζιο χρώμα, σήμερα είδα ότι τα λευκά πουπουλάκια άρχισαν να γίνονται κάπως γαλάζια. Και με χαζεύει μέσα από τη φωλιά και ακούει όταν του μιλάω, το μαιμούνι!)
Ξέρετε, αν μπορούμε να καθορίσουμε το φύλο από το χρώμα τους; Ανυπομονώ να του δώσω όνομα)
 
Ξέρετε, αν μπορούμε να καθορίσουμε το φύλο από το χρώμα τους;
Εεεεεεεεεεεεεεε άσε μας κυρία μου (με το θάρρος ε; ) :)
Σ΄έχει τρελάνει το μωράκι ε; φτου φτου φτου.
Φωτό θέλουμε!
 
Παιδιά, μια ερώτηση: την Ιβα με το μωρό πότε την παρουσιάζω στον γενικό πλυθισμό; Εκείνη όλο και πιο συχνά πεταρίζει μέσα στο κλουβί, ιδίως όταν μεταφέρω τα άλλα στο διπλανό δωμάτιο το πρωί και όταν τα επιστρέφω το βράδυ πίσω. Και το μωρό άρχισε να καθαρίζει τα φτερά του και να ξεπροβάλλει όλο και συχνότερα από τη φωλιά. Πότε δηλαδή μπορώ να φέρω το κλουβί τους έξω από την απομόνωση, μαζί με τα άλλα πουλία;
 
Είναι νωρίς ακόμα. Καμιά αλλαγή μέχρι να κλαρώσει το μικρό και αρχίσει να τρώει μόνο του, δηλαδή να έχει απογαλακτιστεί.
 
H μαμά άρχισε να ξεθαρρέυει και σήμερα πήγε και έπαιξε με κλαδιά που της έβαλα πάνω στο κλουβί) Εκείνο κοιμόταν και μετά πήγε και την παρακολουθούσε από την φωλιά. Νομίζω, σιγά-σιγά μπαίνουμε στην διαδικασία της ανεξαρτητοποίησης του μικρού)
 
Δεν είναι πολύ νωρίς γι' αυτό?
Δεν ξέρω, είναι πρώτο μας μωρό, αλλά είναι πολύ τσαχπίνικο!) Δεν αλλάζω τίποτε, φυσικά, ούτε καν τη φωλιά τους δεν καθάρισα τόσο καιρό. Είναι σε ξεχωριστό δωμάτιο με ησυχία όλη μέρα και κάνουν τα δικά τους, χώρια από τα υπόλοιπα και την γενική φασαρία του σπιτιού) Μέρα με τη μέρα όμως βλέπω τα πράγματα να αλλάζουν, η μανούλα κάθεται όλο και πιο συχνά έξω, άρχισε να παίζει και το μωρό αρχίζει να ξεπροβάλλει από τη φωλιά συχνότερα.
 
η μανούλα κάθεται όλο και πιο συχνά έξω, άρχισε να παίζει και το μωρό αρχίζει να ξεπροβάλλει από τη φωλιά συχνότερα.
Αυτό αν δεν κάνω λάθος θα συνεχιστεί για δυο τρεις βδομάδες...
Θεωρώ πως είναι εκπληκτικό ως συναίσθημα και μόνο όσοι το ζουν μπορούν να το καταλάβουν...
Η νέα ζωή σιγά σιγά αυτοπαρουσιάζεται...
Τέλειο!
Καλή συνέχεια... και να θυμάσαι πως με τα περισσότερα κινητά και φωτογραφίες τραβάμε και video...
Φυσικά αστειεύομαι στην προσπάθεια να σε πείσω, να μοιραστείς κάποιες από τις υπέροχες στιγμές σας... μαζί μας.
 
Όλα γίνονται φυσιολογικά Ανατολία μου, να σου ζήσει το μικρούλι, την άξιζες αυτήν την χαρά και να σου πω καλύτερα που ήταν μόνο ένα και για την μάνα και για σας!
 
Αυτό αν δεν κάνω λάθος θα συνεχιστεί για δυο τρεις βδομάδες...
Θεωρώ πως είναι εκπληκτικό ως συναίσθημα και μόνο όσοι το ζουν μπορούν να το καταλάβουν...
Η νέα ζωή σιγά σιγά αυτοπαρουσιάζεται...
Τέλειο!
Καλή συνέχεια... και να θυμάσαι πως με τα περισσότερα κινητά και φωτογραφίες τραβάμε και video...
Φυσικά αστειεύομαι στην προσπάθεια να σε πείσω, να μοιραστείς κάποιες από τις υπέροχες στιγμές σας... μαζί μας.
Eυχαριστώ και σας ζητώ συγγνώμη που ακόμη δεν έχω στείλει φωτό. Η αλήθεια είναι πως το κινητό μου είναι τόσο παλιό που δεν θυμάμαι που έχω τα καλώδια για να φορ΄τωσω σε υπολογιστή. Αυτές τις μέρες όμως θα πάρω το τάμπλετ πίσω από το σύντροφό μου που λείπει τώρα και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα δείτε το νέο αστέρη της οικογένειας!)

Όλα γίνονται φυσιολογικά Ανατολία μου, να σου ζήσει το μικρούλι, την άξιζες αυτήν την χαρά και να σου πω καλύτερα που ήταν μόνο ένα και για την μάνα και για σας!
Ναι, ναι, και ε΄γω αυτό πιστεύω!)
 
Παιδιά, καλησπέρα! Λοιπόν, έχουμε ευχάριστες εξελήξεις! Το μωρό καθαρίζει τα πούπουλα του και ήδη βγάζει όλο και πιο συχνά το κεφαλάκι του από τη φωλιά. Η Ιβα τιτιβίζει έξω από τη φωλιά, σαν να το παροτρύνει να βγει και εκείνο την κοιτάζει και της απαντά. Η μυστικοπάθεια και των 2 συνεχίζεται και κάνω τον κατάσκοπο που και που για να τους βλέπω από την μοισάνοιχτη πόρτα. Σήμερα επί ώρα το μωρό καθόταν στην φωλιά με το κεφαλάκι απ'έξω και κριτσίνιζε γύρω-γύρω την τρύπα, σαν να δοκίμαζε ότι είναι ασφαλές) Είναι ίδιο ο πατέρας του, γλάζιο με λευκό κεφαλάκι. Οταν στέκομαι πάνω από τη φωλιά μερικές φορές και του μιλάω, εκείνο με κοιτάζει από κάτω, σαν να καταλαβαίνει...) Αχ, ευτυχία, παιδιά!
Η φωλιά είναι μέσα αίσχος βέβαια, αλλά δεν τολμώ να την πειράξω. Θα περιμένω να βγεί έξω το μωρό, όπου να'ναι θα το κάνει μάλλον, γατί η μανούλα επιμένει να το φωνάζει έξω.
Επίσης, ξέρετε πότε μπορούμε να ξεχωρίσουμε στα μπάντζι το φύλο και από ποιά χαρακτηριστικά; Θέλω πολύ να του δώσω ένα όνομα!) Ευχαριστώ!)
 
Μαρία μου, σε ευχαριστώ πολύ! Ετσι μου έρχεται να το αρπάξω το μαιμούνι και να το γεμίσω με φιλιά! Με το ζόρι συγκρατούμαι, 😀! Θα δω σήμερα, αν καταφέρω να μάθω το φύλο, διότι κρύβεται και αυτό κάτω από τη μανούλα) Ευχαριστώ πολύ!)
 
Back
Top