Φροντίδα Φροντίδα μωρού δεκαοχτούρας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης styliani
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

styliani

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2009
Μηνύματα
59
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα βρήκα ένα δεκαοχτουράκι που είχε πέσει από τη φωλιά. Έχει ακόμα κοντά τα φτερά και την ουρά και δεν μπορεί να πετάξει. Το έβαλα σ΄ένα μεγάλο κλουβί, του' βαλα κομμένο καλαμπόκι και κριθάρι, νερό με αντιβίωση και το σκέπασα καλά σε ήσυχο μέρος. Τι να κάνω στη συνέχεια; Μπορεί να μεγαλώσει έτσι και να ζήσει ελεύθερο; Στο σπίτι μου έχω ένα ζακό κι ένα παπαγαλάκι και δεν μπορώ να το έχω κοντά τους, μην τους μεταδώσει καμιά ασθένεια. Το έχω προς το παρόν στο μπάνιο.
 
Εφοσον ειναι μικρο δεν μπορει να τραφει μονο του. Σε πρωτη φαση αγορασε ειδικο μειγμα για νεοσσους σε σκονη που την αναμειγνυεις με νερο και ταιζεις με συρριγα.

Βεβαια ειναι Κυριακη οποτε καλυτερα να τηλεφωνησεις στο ΕΚΠΑΖ(κεντρο περιθαλψης αγριων ζωων) οπου εκει θα μπορουν να το φροντισουν πολυ καλα.

Μηπως ειδες εκει γυρω αν ειχε καμια φωλια; Αν ξαναπας και την εντοπισεις βαλε το πισω.

Γενικα μην χανεις χρονο γιατι το μικρο χανει πολυ γρηγορα τις δυναμεις του αν μεινει χωρις τροφη στην ηλικια που βρισκεται.
 
Είδα ότι τσιμπάει το σταράκι και το καλαμπόκι. Το τάισα κι εγώ και του' δωσα νερό με αντιβίωση με μία σύριγγα. Μόνο η ουρά και τα φτερά του είναι κοντά, κατά τα άλλα είναι σαν ενήλικο πουλί. Το έβαλα στο γραφείο μου, κοντά στη μεγάλη μπαλκονόπορτα και τώρα έχει σηκωθεί και κοιτάζει έξω με περιέργεια. Παλιά είχαμε βρει μια τραυματισμένη κίσσα, την περιθάλψαμε ένα μήνα και μετά την αφήσαμε στη φύση. Επειδή μένω στην εξοχή, μήπως είναι καλύτερα να το φροντίσω και να το αφήσω πάλι ελεύθερο;
 
εχω μεγαλωσει αρκετα δεκαοκτουρακια μικροτεροσ ειναι πολυ δυσκολο. Δεν τρωνε σε καμια περιπτωση μονα τουσ. Πρεπει να τα ταιζεισ με το ζορι καθε 2-3 ωρεσ. Παρε τροφη για περιστερια ψιλοκομενη αστη σε ενα φλυτσανακι του καφε με νερο να ροθφιξει και μετα τη ρουφασ με ενα καλαμακι ανοιγεισ με το ζορι το στομα τους βαζεισ τη μια ακρη μεσα και φυσασ την τροφη στο λαιμο του. Φυσικα θα γεμιζει και το δικο σου στομα και ολοσ ο χωροσ τρυγυρω. Περιπου μια κουταλια τησ σουπας τη φορα. ειναι απιστευτο το ποσο γρηγορα μεγαλωνουν. αλα θα σε μισει και θα σε φοβαται παντα. Οταν αρχισει να πεταει μασα στο σπιτι ειναι ορα για να το ελευθερωσεισ
 
Τελικά επικοινώνησα με κάποια κυρία από το κέντρο περίθαλψης αγρίων ζώων και μου είπε να το ταϊζω τρεις φορές την ημέρα με ασπράδι αβγού σε μέγεθος αμυγδάλου. Αυτά μέχρι την Τρίτη που θα στείλουν κάποιον δικό τους να συναντηθούμε και να το αναλάβουν. Ουφ, ησύχασα. Φοβήθηκα μήπως μου ψοφήσει. Τέλος καλό όλα καλά!
 
μεχρι να ερθουνε να παρουνε το πουλακι να το εχεις μακρια πο τα αλλα σου πουλια γιατι οι δεκαοχτουρες αν και ειναι πολυ γλυκα πουλακια δυστυχως ειναι και φορεις (δεν νοσουν απαραιτητα, απλα με ταφερουν) απο αρρωστιες που τα πουλια σε κλουβι σπανια κολλανε!

επισης συμπληρωματικα στο ασπραδι (αν και αυτο σαν ζωικη πρωτεινη δε πρωτη φαση αρκει) αν εχεις στο ψυγειο δωσε του και μικρα κομματακια απο κιμμαδακι.

φροντιζε τη συχνη καθαριοτητα του (αλλαγη χαρτιου) και την δικια σου επισης(πλυσιμο χεριων) 😉:)
 
Αν και δεν είμαι ειδικός, έχω μεγαλώσει δεκαοκτουρακια. Χρησιμοποιείσαι σπασμένο καλαμπόκι,ρύζι, σιτάρι και γενικά σποράκια που τρώνε και τα περιστέρια. Ανοίγεις το ράμφος του με και αφήνεις ένα –ένα τα σποράκια και αυτό τα καταπίνει... Μερικές φορές μπορεί να μαζευτούν μερικά στο λαιμό του. Μην τρομάξεις.Βαλε σε ένα φιντανάκι νερό και βαλε να ακουμπήσει με το ράμφος του. Μόλις το νερό ακουμπίσει στη γλώσσα του... Θα το δεις να πίνει λαίμαργα νερό, συνέχισε μέχρι να χορτάσει νερό... Θα ξεκινήσει σιγά σιγά να τσιμπάει μόνο του μικρά σποράκια... Τους αρέσουν πολύ το σουσάμι..Αν τελικά δεν το πάρουν σε λίγο καιρό θα είναι έτοιμο για να βγει μόνο του στην πόλη...
Αν η φωλιά του είναι δίπλα στο σπίτι σου τότε αν το αφήσεις στο μπαλκόνι σου θα το ταΐζουν οι γονείς του...
 
Αν και δεν είμαι ειδικός, έχω μεγαλώσει δεκαοκτουρακια. Χρησιμοποιείσαι σπασμένο καλαμπόκι,ρύζι, σιτάρι και γενικά σποράκια που τρώνε και τα περιστέρια. Ανοίγεις το ράμφος του με και αφήνεις ένα –ένα τα σποράκια και αυτό τα καταπίνει... Μερικές φορές μπορεί να μαζευτούν μερικά στο λαιμό του. Μην τρομάξεις.Βαλε σε ένα φιντανάκι νερό και βαλε να ακουμπήσει με το ράμφος του. Μόλις το νερό ακουμπίσει στη γλώσσα του... Θα το δεις να πίνει λαίμαργα νερό, συνέχισε μέχρι να χορτάσει νερό... Θα ξεκινήσει σιγά σιγά να τσιμπάει μόνο του μικρά σποράκια... Τους αρέσουν πολύ το σουσάμι..Αν τελικά δεν το πάρουν σε λίγο καιρό θα είναι έτοιμο για να βγει μόνο του στην πόλη...
Αν η φωλιά του είναι δίπλα στο σπίτι σου τότε αν το αφήσεις στο μπαλκόνι σου θα το ταΐζουν οι γονείς του...
χορτασει φαγειτο ηθελα να γραψω
 
To ανέλαβε η εταιρεία διάσωσης αγρίων ζώων και πτηνών και το φροντίζει!
 
Back
Top